Ամերիաբանկը պատրաստ է աշխատաշուկայում տեղի ունեցող փոփոխություններին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատաշուկան դինամիկ զարգացում է ապրում: Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել վերջերս:
Հայաստանում ֆինանսաբանկային շուկան միշտ էլ եղել է ցանկալի գործատու և դեռ երկար ժամանակ կշարունակի լինել այդպիսին: Տնտեսական փոփոխություններին համընթաց` փոփոխվում է նաև բանկային համակարգը: Նման փոփոխություններից անմասն չի մնում նաև աշխատաշուկան: Այսօր բանկային համակարգին ֆինանսական գիտելիքներ ունեցող մասնագետներից բացի շատ ավելի անհրաժեշտ են ՏՏ ոլորտի մասնագետներ: Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես ֆինանսատեխնիկական կազմակերպություն և աշխատաշուկայում մենք մրցակցում ենք ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների հետ: Ընդ որում, լավ մասնագետները պահանջվածից քիչ են, և մենք պայքարում ենք ինչպես առաջատար հայկական, այնպես էլ կայացած միջազգային ընկերություններից նրանց ներգրավելու համար: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման շնորհիվ` մեր մասնագետները հեշտությամբ կարող են աշխատանք գտնել միջազգային ընկերություններում, որոնք հաճախ դիմում են արտապատվիրման ծառայությունների համար: Այսպիսով Հայաստանն աշխատավարձերի և պարգևավճարների չափով կարողանում է մրցակցել միջազգային շուկաներում: Փոխվել են երիտասարդների մասնագիտական նախասիրությունները: Եթե նախկինում երիտասարդները նախապատվությունը տալիս էին ֆինանսատնտեսական կրթությանը, այժմ նրանք ավելի հակված են տեխնիկական կրթություն ստանալ: Արդյունքում, ապագայում ֆինանսական ոլորտի մասնագետներ գտնելը կարող է խնդիր դառնալ: Ահա թե ինչու մենք նախապես ենք մտածում մեր բիզնես-նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման համար:
Ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպում նոր աշխատակիցներ ընդունելիս և ի՞նչ քաղաքականություն է վարում բանկն այս ոլորտում:
Մեր խնդիրը որակյալ մասնագետներ ներգրավելն է, իսկ անձնակազմի համալրման մշակույթն անընդհատ փոփոխվում է: Ինչպես նշեցի, մենք ֆինանսատեխնիկական կազմակերպություն ենք և փնտրում ենք մարդկանց, որոնք կարողանում են իրենց ստեղծարար մտածողությունը հավասարապես կիրառել թե´ ֆինանսական և թե´ տեխնիկական ոլորտներում: Ամերիաբանկն առաջատար է թվային բանկային գործառնությունների ոլորտում, և մենք ձգտում ենք ներգրավել այնպիսի մասնագետների, որոնք կարողանում են մշակել ճկուն լուծումներ` հաշվի առնելով ժամանակակից տնտեսության պահանջները, որպեսզի մեր հաճախորդների համար ապահովենք բարձրակարգ և հարմարավետ սպասարկում: Բանկի ռազմավարությամբ որդեգրված ակտիվ աճի քաղաքականության արդյունքում ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր: Միայն 2018 թ-ին մենք ավելի քան 300 աշխատատեղ ենք ստեղծել: Կարծում եմ, որ այս դինամիկան կպահպանվի` հաշվի առնելով մեր զարգացման տեմպերը: Նախորդ տարվա ընթացքում մեր հաճախորդների թիվը կրկնապատկվել է:
Այսօր բանկն ունի ավելի քան 900 աշխատակից, որոնք յուրահատուկ կորպորատիվ մշակույթի և արժեքների կրող են: Նոր սերնդի արժեհամակարգում տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում նոր աշխատակիցների ընտրությունն ու ադապտացումը բավականին դժվար է դարձել: Բայց մեր թիմին դա հաջողվում է, քանի որ մենք ճկուն ենք և չենք դադարում սովորել ու կիսվել մեր փորձով:
Եթե խոսենք դժվարություններից, իհարկե, կան և դրանք քիչ չեն: Մեզ դեռ չեն ճանաչում տեխնոլոգիական ոլորտի աշխատաշուկայում, այդ իսկ պատճառով մեզ համար ցանկալի թեկնածուները մեզ չեն դիմում: Փոխարենը մենք ինքներս ենք դիմում նրանց: Որոշակի դժվարություններ ենք ունենում Հայաստանում եզակի մասնագետների փնտրման հարցում:
Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք նաև Սփյուռքի հետ և պատրաստ ենք աջակցել, որպեսզի արտասահմանում կրթություն ստացած և կայացած երիտասարդ մասնագետները վերադառնան Հայաստան և իրենց լուման ներդնեն մեր ընկերության և ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: Մեզ հաջողվել է մասնագետներ ներգրավել Լիբանանից, Սիրիայից ու ԱՄՆ-ից, և մենք ուրախ ենք, որ նրանք իրենց կյանքն ու գործունեությունն այլևս կապում են Հայաստանի հետ: Մենք համագործակցում ենք մասնագիտացված ԲՈՒՀ-երի հետ (այդ թվում տեխնիկական), ուսանողների և դպրոցականների համար այցելություններ ենք կազմակերպում բանկ, նրանց հետ քննարկումներ ունենում: Այս ամենը թույլ է տալիս նրանց հասկանալ, թե ինչ կարող իրենց տալ աշխատանքն Ամերիաբանկում: Նշված ծրագրերին արդեն իսկ մասնակցություն են ունեցել Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Ստեփանավանի Հ. Թումանյանի անվան ավագ դպրոցը, Հայաստանի բրիտանական միջազգային դպրոցը, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանը և այլ ուսումնական հաստատություններ: Պարտադիր ուսումնական պրակտիկան Ամերիաբանկում անցնելու հնարավորություն ունեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում սովորող ուսանողները: Այս առումով մենք համագործակցում ենք Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU), Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (AIWA), «Դեպի Հայք» հիմնադրամի և այլ կազմակերպությունների հետ, որոնք կարող են Հայաստան բերել արտասահմանում ապրող երիտասարդներին: Մեր մասնագետներն առանց որևիցե դժվարության շփվում են հայերենին վատ կամ ընդհանրապես չտիրապետող երիտասարդների հետ: Մենք կարողանում ենք աշխատել երեք լեզվով: Այս հանգամանքը որոշ առումով նույնպես նպաստում է հայրենադարձությանը, ինչը մեզ շատ է ուրախացնում:
Հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ արդեն սկսել ենք 11-րդ «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը: Այս ծրագրի միջոցով 6 տարվա ընթացքում ներգրավել ենք ավելի քան 200 երիտասարդ մասնագետի: Մեկ տարվա ընթացքում նախատեսում ենք իրականացնել առնվազն երկու այդպիսի ծրագիր: Ծրագիրն ինքնին եզակի է և անընդհատ փոփոխվում է: Ծրագրի նպատակն է հնարավորություն տալ երիտասարդներին ԲՈՒՀ-ում ձեռք բերված տեսական գիտելիքները կիրառել գործնականում: Նրանց հետ իրենց փորձով են կիսվում մեր ամենահմուտ մասնագետները: Ոչ պակաս կարևոր է նաև այն, որ Ամերիաբանկը ծրագրի մասնակիցներին աշխատավարձ է վճարում: Մեր մշակույթում ընդունված է երիտասարդներին հնարավորություն տալ, կրթել ու աջակցել նրանց: Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում վերջին երկու ծրագրերի ժամանակ մենք բարձրացրինք տարիքային շեմը 25-ից 27 տարեկան, որպեսզի երիտասարդները պարտադիր զինվորական ծառայությունից հետո կարողանան մասնակցել ծրագրին: Ուրախ ենք, որ երիտասարդությունը գնահատեց մեր այդ քայլը, և մենք արդեն ունենք նման մասնակիցներ:
Ինչպե՞ս եք մոտիվացնում ձեր աշխատակիցներին հավատարիմ մնալ բանկին մասնագետների համար սուր մրցակցության պայմաններում:
Քանի որ մենք բանկային համակարգի առաջատարն ենք, փորձում ենք ոչ միայն ներգրավել որակյալ մասնագետների, այլև անել ամեն ինչ, որ նրանք մնան և աշխատեն մեզ հետ: Մենք ներդնում ենք միջազգային լավագույն պրակտիկայում ընդունված մոտիվացման համակարգեր, ունենք հիանալի գրասենյակային պայմաններ, որտեղ հաճելի է աշխատել: Աշխատակիցներին տրամադրում ենք սպորտային ակումբների անդամակցություն, բժշկական և տրանսպորտային միջոցների ապահովագրություն, որոշ դեպքերում նաև դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն: Բանկն իր հաշվին իրականացնում է աշխատակիցների մասնագիտական վերապատրաստում, հնարավորություն է տալիս նրանց մասնակցել միջազգային կոնֆերանսների, միջազգային հավաստագրման ծրագրերի: Մեր աշխատակիցները հնարավորություն ունեն օգտվել բանկային ծառայություններից հատուկ, շահավետ պայմաններով: Մենք կազմակերպում ենք թիմի կառուցման բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնց շնորհիվ աշխատակիցները հնարավորություն են ստանում զգալ թիմի միասնական ոգին: Կցանկանայի հատուկ ընդգծել նաև այն, որ Ամերիաբանկում յուրաքանչյուրը, անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, ազատ է իր կարծիքն արտահայտել ցանկացած հարցի վերաբերյալ, կարող է համակարծիք չլինել ղեկավարի հետ, և դա նորմալ է ընկալվում: Նոր աշխատակիցներ փնտրելիս` մենք չենք փնտրում մարդկանց, ովքեր մեզ նման են մտածում: Ընդհակառակը, փնտրում ենք մարդկանց, ովքեր այլ կերպ են մտածում և մոտենում աշխատանքին, ունեն տարբերվող աշխարհայացք, մարդկանց, ովքեր ոչ թե կրկնում, այլ լրացնում են մեզ:

Америабанк готов к изменениям на рынке труда - Новости | Америабанк
Рынок труда финансово-банковского сектора динамично развивается. Какие изменения произошли за последнее время?
Финансово-банковский рынок Армении всегда был желанным работодателем и останется таковым еще долгое время. Наряду с экономическими изменениями меняется и банковская система. Рынок труда не застрахован от таких изменений. Сегодня банковская система нуждается в IT-специалистах гораздо больше, чем в специалистах с финансовыми знаниями. Америабанк выступает как финансово-техническая организация и на рынке труда мы конкурируем как с финансовыми, так и с ИТ-компаниями. К тому же хороших специалистов меньше, чем требуется, и мы с трудом привлекаем их как из ведущих армянских, так и из хорошо зарекомендовавших себя международных компаний. Благодаря развитию информационных технологий наши специалисты без труда находят работу в международных компаниях, которые часто обращаются за услугами аутсорсинга. Таким образом, Армения имеет возможность конкурировать на международных рынках с точки зрения заработной платы и премий. Изменились профессиональные предпочтения молодежи. Если раньше молодежь отдавала предпочтение финансово-экономическому образованию, то сейчас она больше склоняется к техническому образованию. В результате поиск финансовых специалистов может стать проблемой в будущем. Именно поэтому мы заранее думаем об обучении необходимых специалистов для достижения наших бизнес-целей.
С какими трудностями вы сталкиваетесь при наборе новых сотрудников и какова политика банка в этой области?
Наша задача – привлекать квалифицированных специалистов, а кадровая культура постоянно меняется. Как я уже говорил, мы являемся финансово-технической организацией и ищем людей, способных применить свое творческое мышление в равной степени как в финансовой, так и в технической областях. Америабанк является лидером в сфере цифровых банковских операций, и мы стремимся привлекать профессионалов, способных разрабатывать гибкие решения с учетом требований современной экономики, чтобы обеспечить качественный и удобный сервис для наших клиентов. В результате политики активного роста, принятой в стратегии банка, создаются новые рабочие места. Только за 2018 год мы создали более 300 рабочих мест. Я считаю, что эта динамика сохранится, учитывая темпы нашего развития. За последний год количество наших клиентов удвоилось.
Сегодня в банке работает более 900 сотрудников, которые являются носителями уникальной корпоративной культуры и ценностей. В результате изменения системы ценностей нового поколения подбор и адаптация новых сотрудников стали достаточно сложными. Но наша команда преуспевает, потому что мы гибки и никогда не перестаем учиться и делиться своим опытом.
Если говорить о сложностях, то они конечно есть и их не мало. Мы еще не известны на рынке труда в сфере высоких технологий, поэтому кандидаты, которых мы хотим, не обращаются к нам. Вместо этого мы обращаемся к ним сами. У нас есть некоторые трудности с поиском уникальных специалистов в Армении.
Мы также активно сотрудничаем с диаспорой и готовы помочь молодым специалистам, получившим образование за рубежом, вернуться в Армению и вложить свои средства в развитие нашей компании и экономики Армении. Нам удалось привлечь специалистов из Ливана, Сирии и США, и мы рады, что они больше не связывают свою жизнь и деятельность с Арменией. Мы сотрудничаем с профильными вузами (в том числе техническими), организуем посещение банка студентами и школьниками, проводим с ними беседы. Все это позволяет им понять, что им может дать работа в Америабанке. Американский Университет Армении, Степанаван Х. уже участвовали в указанных программах. Туманянская средняя школа, Британская международная школа Армении, Армяно-Российский (Славянский) университет и другие учебные заведения. Студенты, обучающиеся как в Армении, так и за рубежом, имеют возможность пройти обязательную стажировку в Америабанке. В этом плане мы сотрудничаем с Армянским всеобщим благотворительным союзом (AGBU), Международной ассоциацией армянских женщин (AIWA), фондом «Депи Айк» и другими организациями, которые могут привлечь в Армению молодых людей, проживающих за рубежом. Наши специалисты без труда общаются с молодыми людьми, которые плохо или совсем не говорят по-армянски. Мы умеем работать на трех языках. Это обстоятельство тоже в какой-то мере способствует репатриации, что нас очень радует.
Мы можем с гордостью сказать, что мы уже начали 11-ю программу «Поколение Америя». Через эту программу мы привлекли более 200 молодых специалистов за 6 лет. Мы планируем реализовать не менее двух таких программ в течение года. Сама программа уникальна и постоянно меняется. Цель программы – дать возможность молодым людям применить теоретические знания, полученные в университете, на практике. Наши самые опытные специалисты делятся с ними своим опытом. Не менее важно и то, что Америабанк выплачивает заработную плату участникам программы. В нашей культуре принято расширять возможности, обучать и поддерживать молодых людей. В результате законодательных изменений в последних двух программах мы повысили возрастной ценз с 25 до 27 лет, чтобы молодые люди могли участвовать в программе после срочной службы в армии. Мы рады, что молодежь оценила наш шаг и у нас уже есть такие участники.
Как вы мотивируете своих сотрудников сохранять лояльность к банку в условиях жесткой конкуренции за профессионалов?
Поскольку мы являемся лидером банковской системы, мы стараемся не только привлекать квалифицированных специалистов, но и делаем все, чтобы они остались и работали с нами. Мы внедряем системы мотивации, принятые в передовой мировой практике, у нас отличные офисные условия, в которых приятно работать. Мы предоставляем сотрудникам членство в спортивных клубах, медицинскую и автомобильную страховку, а в некоторых случаях и страхование от несчастных случаев. Банк осуществляет профессиональное обучение сотрудников за счет собственных средств, дает им возможность участвовать в международных конференциях, международных сертификационных программах. Наши сотрудники имеют возможность пользоваться банковскими услугами на специальных, выгодных условиях. Мы организуем множество тимбилдинговых мероприятий, благодаря которым сотрудники получают возможность ощутить сплоченный командный дух. Также хочу подчеркнуть, что в Америабанке каждый, независимо от занимаемой должности, волен высказать свое мнение по любому вопросу, может не соглашаться с руководителем, и это воспринимается как нормальное явление. При поиске новых сотрудников мы не ищем единомышленников. Наоборот, мы ищем людей, которые думают иначе и подходят к работе, имеют другое мировоззрение, людей, которые нас дополняют, а не повторяют.