Ամերիաբանկը պատրաստ է աշխատաշուկայում տեղի ունեցող փոփոխություններին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատաշուկան դինամիկ զարգացում է ապրում: Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել վերջերս:
Հայաստանում ֆինանսաբանկային շուկան միշտ էլ եղել է ցանկալի գործատու և դեռ երկար ժամանակ կշարունակի լինել այդպիսին: Տնտեսական փոփոխություններին համընթաց` փոփոխվում է նաև բանկային համակարգը: Նման փոփոխություններից անմասն չի մնում նաև աշխատաշուկան: Այսօր բանկային համակարգին ֆինանսական գիտելիքներ ունեցող մասնագետներից բացի շատ ավելի անհրաժեշտ են ՏՏ ոլորտի մասնագետներ: Ամերիաբանկը հանդես է գալիս որպես ֆինանսատեխնիկական կազմակերպություն և աշխատաշուկայում մենք մրցակցում ենք ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների հետ: Ընդ որում, լավ մասնագետները պահանջվածից քիչ են, և մենք պայքարում ենք ինչպես առաջատար հայկական, այնպես էլ կայացած միջազգային ընկերություններից նրանց ներգրավելու համար: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման շնորհիվ` մեր մասնագետները հեշտությամբ կարող են աշխատանք գտնել միջազգային ընկերություններում, որոնք հաճախ դիմում են արտապատվիրման ծառայությունների համար: Այսպիսով Հայաստանն աշխատավարձերի և պարգևավճարների չափով կարողանում է մրցակցել միջազգային շուկաներում: Փոխվել են երիտասարդների մասնագիտական նախասիրությունները: Եթե նախկինում երիտասարդները նախապատվությունը տալիս էին ֆինանսատնտեսական կրթությանը, այժմ նրանք ավելի հակված են տեխնիկական կրթություն ստանալ: Արդյունքում, ապագայում ֆինանսական ոլորտի մասնագետներ գտնելը կարող է խնդիր դառնալ: Ահա թե ինչու մենք նախապես ենք մտածում մեր բիզնես-նպատակների իրագործման համար անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման համար:
Ի՞նչ դժվարությունների եք հանդիպում նոր աշխատակիցներ ընդունելիս և ի՞նչ քաղաքականություն է վարում բանկն այս ոլորտում:
Մեր խնդիրը որակյալ մասնագետներ ներգրավելն է, իսկ անձնակազմի համալրման մշակույթն անընդհատ փոփոխվում է: Ինչպես նշեցի, մենք ֆինանսատեխնիկական կազմակերպություն ենք և փնտրում ենք մարդկանց, որոնք կարողանում են իրենց ստեղծարար մտածողությունը հավասարապես կիրառել թե´ ֆինանսական և թե´ տեխնիկական ոլորտներում: Ամերիաբանկն առաջատար է թվային բանկային գործառնությունների ոլորտում, և մենք ձգտում ենք ներգրավել այնպիսի մասնագետների, որոնք կարողանում են մշակել ճկուն լուծումներ` հաշվի առնելով ժամանակակից տնտեսության պահանջները, որպեսզի մեր հաճախորդների համար ապահովենք բարձրակարգ և հարմարավետ սպասարկում: Բանկի ռազմավարությամբ որդեգրված ակտիվ աճի քաղաքականության արդյունքում ստեղծվում են նոր աշխատատեղեր: Միայն 2018 թ-ին մենք ավելի քան 300 աշխատատեղ ենք ստեղծել: Կարծում եմ, որ այս դինամիկան կպահպանվի` հաշվի առնելով մեր զարգացման տեմպերը: Նախորդ տարվա ընթացքում մեր հաճախորդների թիվը կրկնապատկվել է:
Այսօր բանկն ունի ավելի քան 900 աշխատակից, որոնք յուրահատուկ կորպորատիվ մշակույթի և արժեքների կրող են: Նոր սերնդի արժեհամակարգում տեղի ունեցած փոփոխությունների արդյունքում նոր աշխատակիցների ընտրությունն ու ադապտացումը բավականին դժվար է դարձել: Բայց մեր թիմին դա հաջողվում է, քանի որ մենք ճկուն ենք և չենք դադարում սովորել ու կիսվել մեր փորձով:
Եթե խոսենք դժվարություններից, իհարկե, կան և դրանք քիչ չեն: Մեզ դեռ չեն ճանաչում տեխնոլոգիական ոլորտի աշխատաշուկայում, այդ իսկ պատճառով մեզ համար ցանկալի թեկնածուները մեզ չեն դիմում: Փոխարենը մենք ինքներս ենք դիմում նրանց: Որոշակի դժվարություններ ենք ունենում Հայաստանում եզակի մասնագետների փնտրման հարցում:
Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք նաև Սփյուռքի հետ և պատրաստ ենք աջակցել, որպեսզի արտասահմանում կրթություն ստացած և կայացած երիտասարդ մասնագետները վերադառնան Հայաստան և իրենց լուման ներդնեն մեր ընկերության և ՀՀ տնտեսության զարգացման գործում: Մեզ հաջողվել է մասնագետներ ներգրավել Լիբանանից, Սիրիայից ու ԱՄՆ-ից, և մենք ուրախ ենք, որ նրանք իրենց կյանքն ու գործունեությունն այլևս կապում են Հայաստանի հետ: Մենք համագործակցում ենք մասնագիտացված ԲՈՒՀ-երի հետ (այդ թվում տեխնիկական), ուսանողների և դպրոցականների համար այցելություններ ենք կազմակերպում բանկ, նրանց հետ քննարկումներ ունենում: Այս ամենը թույլ է տալիս նրանց հասկանալ, թե ինչ կարող իրենց տալ աշխատանքն Ամերիաբանկում: Նշված ծրագրերին արդեն իսկ մասնակցություն են ունեցել Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը, Ստեփանավանի Հ. Թումանյանի անվան ավագ դպրոցը, Հայաստանի բրիտանական միջազգային դպրոցը, Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանը և այլ ուսումնական հաստատություններ: Պարտադիր ուսումնական պրակտիկան Ամերիաբանկում անցնելու հնարավորություն ունեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտասահմանում սովորող ուսանողները: Այս առումով մենք համագործակցում ենք Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (AGBU), Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի (AIWA), «Դեպի Հայք» հիմնադրամի և այլ կազմակերպությունների հետ, որոնք կարող են Հայաստան բերել արտասահմանում ապրող երիտասարդներին: Մեր մասնագետներն առանց որևիցե դժվարության շփվում են հայերենին վատ կամ ընդհանրապես չտիրապետող երիտասարդների հետ: Մենք կարողանում ենք աշխատել երեք լեզվով: Այս հանգամանքը որոշ առումով նույնպես նպաստում է հայրենադարձությանը, ինչը մեզ շատ է ուրախացնում:
Հպարտությամբ կարող ենք ասել, որ արդեն սկսել ենք 11-րդ «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը: Այս ծրագրի միջոցով 6 տարվա ընթացքում ներգրավել ենք ավելի քան 200 երիտասարդ մասնագետի: Մեկ տարվա ընթացքում նախատեսում ենք իրականացնել առնվազն երկու այդպիսի ծրագիր: Ծրագիրն ինքնին եզակի է և անընդհատ փոփոխվում է: Ծրագրի նպատակն է հնարավորություն տալ երիտասարդներին ԲՈՒՀ-ում ձեռք բերված տեսական գիտելիքները կիրառել գործնականում: Նրանց հետ իրենց փորձով են կիսվում մեր ամենահմուտ մասնագետները: Ոչ պակաս կարևոր է նաև այն, որ Ամերիաբանկը ծրագրի մասնակիցներին աշխատավարձ է վճարում: Մեր մշակույթում ընդունված է երիտասարդներին հնարավորություն տալ, կրթել ու աջակցել նրանց: Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում վերջին երկու ծրագրերի ժամանակ մենք բարձրացրինք տարիքային շեմը 25-ից 27 տարեկան, որպեսզի երիտասարդները պարտադիր զինվորական ծառայությունից հետո կարողանան մասնակցել ծրագրին: Ուրախ ենք, որ երիտասարդությունը գնահատեց մեր այդ քայլը, և մենք արդեն ունենք նման մասնակիցներ:
Ինչպե՞ս եք մոտիվացնում ձեր աշխատակիցներին հավատարիմ մնալ բանկին մասնագետների համար սուր մրցակցության պայմաններում:
Քանի որ մենք բանկային համակարգի առաջատարն ենք, փորձում ենք ոչ միայն ներգրավել որակյալ մասնագետների, այլև անել ամեն ինչ, որ նրանք մնան և աշխատեն մեզ հետ: Մենք ներդնում ենք միջազգային լավագույն պրակտիկայում ընդունված մոտիվացման համակարգեր, ունենք հիանալի գրասենյակային պայմաններ, որտեղ հաճելի է աշխատել: Աշխատակիցներին տրամադրում ենք սպորտային ակումբների անդամակցություն, բժշկական և տրանսպորտային միջոցների ապահովագրություն, որոշ դեպքերում նաև դժբախտ պատահարներից ապահովագրություն: Բանկն իր հաշվին իրականացնում է աշխատակիցների մասնագիտական վերապատրաստում, հնարավորություն է տալիս նրանց մասնակցել միջազգային կոնֆերանսների, միջազգային հավաստագրման ծրագրերի: Մեր աշխատակիցները հնարավորություն ունեն օգտվել բանկային ծառայություններից հատուկ, շահավետ պայմաններով: Մենք կազմակերպում ենք թիմի կառուցման բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնց շնորհիվ աշխատակիցները հնարավորություն են ստանում զգալ թիմի միասնական ոգին: Կցանկանայի հատուկ ընդգծել նաև այն, որ Ամերիաբանկում յուրաքանչյուրը, անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, ազատ է իր կարծիքն արտահայտել ցանկացած հարցի վերաբերյալ, կարող է համակարծիք չլինել ղեկավարի հետ, և դա նորմալ է ընկալվում: Նոր աշխատակիցներ փնտրելիս` մենք չենք փնտրում մարդկանց, ովքեր մեզ նման են մտածում: Ընդհակառակը, փնտրում ենք մարդկանց, ովքեր այլ կերպ են մտածում և մոտենում աշխատանքին, ունեն տարբերվող աշխարհայացք, մարդկանց, ովքեր ոչ թե կրկնում, այլ լրացնում են մեզ:

Ameriabank is ready for changes in the labor market - News | Ameriabank
The labor market of the financial and banking sector is undergoing dynamic development. What changes have happened recently?
The financial and banking market in Armenia has always been a desirable employer and will continue to be so for a long time. Along with the economic changes, the banking system is also changing. The labor market is not exempt from such changes. Today, the banking system needs IT specialists much more than specialists with financial knowledge. Ameriabank acts as a financial and technical organization and in the labor market we compete with both financial and IT companies. Moreover, good specialists are less than required, and we are struggling to attract them from both leading Armenian and well-established international companies. Thanks to the development of information technologies, our specialists can easily find work in international companies, which often apply for outsourcing services. Thus, Armenia is able to compete in international markets in terms of salaries and bonuses. Professional preferences of young people have changed. If in the past young people preferred financial and economic education, now they are more inclined to get technical education. As a result, finding financial professionals may become a problem in the future. That's why we think in advance to train the necessary professionals to achieve our business goals.
What difficulties do you face when recruiting new employees and what is the bank's policy in this area?
Our task is to attract qualified specialists, and the staffing culture is constantly changing. As I mentioned, we are a financial and technical organization and we are looking for people who can apply their creative thinking equally in both financial and technical fields. Ameriabank is a leader in the field of digital banking operations, and we strive to attract professionals who can develop flexible solutions, taking into account the demands of the modern economy, in order to provide a high-quality and convenient service for our customers. As a result of the active growth policy adopted by the bank's strategy, new jobs are created. In 2018 alone, we created more than 300 jobs. I believe that this dynamic will be maintained, given the pace of our development. Over the past year, the number of our customers has doubled.
Today, the bank has more than 900 employees who are carriers of unique corporate culture and values. As a result of the changes in the value system of the new generation, the selection and adaptation of new employees has become quite difficult. But our team succeeds because we are flexible and never stop learning and sharing our experience.
If we talk about difficulties, of course there are and they are not few. We are not yet known in the tech industry job market, which is why the candidates we want are not applying to us. Instead we address them ourselves. We have some difficulties in searching for unique specialists in Armenia.
We also actively cooperate with the Diaspora and are ready to support young professionals educated abroad to return to Armenia and invest their money in the development of our company and the economy of Armenia. We have managed to attract specialists from Lebanon, Syria and the USA, and we are glad that they are no longer connecting their lives and activities with Armenia. We cooperate with specialized universities (including technical ones), organize visits to the bank for students and schoolchildren, have discussions with them. All this allows them to understand what a job at Ameriabank can give them. American University of Armenia, Stepanavan H. have already participated in the mentioned programs. Tumanyan High School, British International School of Armenia, Armenian-Russian (Slavic) University and other educational institutions. Students studying both in Armenia and abroad have the opportunity to complete the mandatory internship at Ameriabank. In this regard, we cooperate with the Armenian General Benevolent Union (AGBU), the International Armenian Women's Association (AIWA), "Depi Hayk" Foundation and other organizations that can bring young people living abroad to Armenia. Our specialists communicate without any difficulty with young people who do not speak Armenian well or at all. We are able to work in three languages. This circumstance also contributes to repatriation to some extent, which makes us very happy.
We can proudly say that we have already started the 11th "Ameria Generation" program. Through this program, we have involved more than 200 young professionals in 6 years. We plan to implement at least two such programs within a year. The program itself is unique and constantly changing. The purpose of the program is to enable young people to apply the theoretical knowledge acquired at the university in practice. Our most skilled specialists share their experience with them. No less important is the fact that Ameriabank pays salaries to the participants of the program. In our culture, it is customary to empower, educate and support young people. As a result of legislative changes, in the last two programs, we raised the age limit from 25 to 27 years, so that young people can participate in the program after compulsory military service. We are glad that the youth appreciated our step and we already have such participants.
How do you motivate your employees to remain loyal to the bank in the face of fierce competition for professionals?
Since we are the leader of the banking system, we try not only to attract qualified professionals, but also to do everything to make them stay and work with us. We implement motivation systems adopted in international best practice, we have excellent office conditions where it is pleasant to work. We provide employees with sports club memberships, medical and vehicle insurance, and in some cases accident insurance. The bank carries out professional training of employees at its own expense, gives them the opportunity to participate in international conferences, international certification programs. Our employees have the opportunity to use banking services on special, beneficial terms. We organize many team-building events, thanks to which employees get a chance to experience the united team spirit. I would also like to emphasize that everyone at Ameriabank, regardless of their position, is free to express their opinion on any issue, may disagree with the manager, and this is perceived as normal. When looking for new employees, we're not looking for like-minded people. On the contrary, we are looking for people who think differently and approach work, have a different worldview, people who complement us rather than repeat us.