Փոփոխության հաջորդ փուլը թվային բանկինգն է: - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Արտակ Հանեսյան, Ամերիաբանկ. պատճառներից մեկը, որը կցանկանայի նշել, վերջին երկու տարվա ընթացքում Հայաստանի տնտեսական աճն է: Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանում իրականացվում են քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումներ: Սկսվել է կոռուպցիայի դեմ մեծածավալ պայքար: Այս ամենը նպաստել է միջազգային շուկայում Հայաստանի վարկանիշի, ինչպես նաև մեր երկրի, հայկական տնտեսության և անշարժ գույքի շուկայի նկատմամբ վստահության աճին: Տնտեսական աճի առումով զգալի դեր են խաղացել մասնավոր հատվածը ֆինանսավորող բանկերը: Հայաստանի ակտիվների հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին կազմել է 83%: Այս ցուցանիշը մոտ է Արևելյան Եվրոպայի երկրների ցուցանիշին: Այն ցույց է տալիս, թե բանկերը գնալով ինչ մեծ դեր են  խաղում Հայաստանի տնտեսական աճի ապահովման գործում:
Բանկային հատվածը տպավորիչ աճ է գրանցել: Միայն վարկային ներդրումները 2018 թ-ին ավելացել են 16%-ով: Հատկանշական է, որ աճն արձանագրվել է ինչպես մանրածախ, այնպես էլ բիզնեսի վարկավորման ոլորտներում: Զգալիորեն ակտիվացել է նաև հիփոթեքային վարկավորման ոլորտը, որտեղ առաջարկը ներկայումս գերազանցում է պահանջարկը:
Այս տարվա ընթացքում ՀՀ բանկային ավանդների աճը կազմել է 12.7%: Շուկայի ակտիվությունն աճում է օր օրի, և անգամ ամառային արձակուրդի օրերին գործարքների քանակը չէր զիջում նախորդ տարվա ամենաակտիվ ժամանակահատվածներին:
Այն, ինչ հիմա տեսնում ենք, արդյունքն է բանկային հատվածի և տնտեսության համատեղ աշխատանքի` վարկավորման աճը նպաստում է տնտեսության աճին, որն էլ իր հերթին խթանում է  վարկերի և այլ բանկային պրոդուկտների պահանջարկի աճը:
Վերջին 10 տարում Հայաստանի տնտեսությունը դիմակայել է երկու համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի և Թավշյա հեղափոխությանը` առանց լուրջ հետևանքների ու խնդիրների (սնանկություն և այլն): Սա վկայում է մեր ֆինանսական համակարգի ու բանկերի կայունության, թափանցիկության և հաճախորդների վստահության մասին:
«Մենք միշտ մեր ռազմավարությունը կառուցել ենք երկարաժամկետ հեռանկարների հիման վրա, ձգտել ենք
հետեվել համաշխարհային միտումներին, անգամ երբ ներքին շուկան ավանդական մոդելի շրջանակներում էր:
Մեր առաջարկները միշտ աչքի են ընկել նորարարությամբ», - Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյան
Ի՞նչն է օգնում Ամերիաբանկին ամեն տարի պահպանել ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարի դիրքը թեժ մրցակցության պայմաններում:
Մենք միշտ մեր ռազմավարությունը կառուցել ենք երկարաժամկետ հեռանկարների հիման վրա, ձգտել ենք հետևել համաշխարհային միտումներին, անգամ երբ ներքին շուկան ավանդական մոդելի շրջանակներում էր: Մեր առաջարկները միշտ աչքի են ընկել նորարարությամբ:
Ավելին, Ամերիաբանկի բոլոր պրոդուկտները մշակվում են հաճախորդների կարիքների մանրազնին ուսումնասիրությունից հետո, ուստի առավելապես համապատասխանում են հաճախորդների պահանջներին: Մենք առաջարկում ենք հեռահար բանկային ծառայությունների լայն տեսականի, զարգացնում առցանց վարկավորումը, անում ամեն ինչ, որպեսզի ապահովենք բարձրակարգ սպասարկում, գործարքների անվտանգություն, խնայենք մեր հաճախորդների ժամանակն ու ռեսուրսները: Որակյալ սպասարկում, ժամանակակից մեթոդներ, պրոֆեսիոնալ անձնակազմ` ահա առաջատար լինելու մեր գրավականը:
Վերջերս Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունը բարձրացրեց Ամերիաբանկի վարկանիշը մինչև Ba3: Ի՞նչ է սա նշանակում բանկի համար:
Վարկանիշի վերանայումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկանիշի բարձրացմամբ` B1-ից («դրական» հեռանկարով) մինչև Ba3` «կայուն» հեռանկարով, քանի որ կազմակերպության վարկանիշը չի կարող ավելի բարձր լինել, քան երկրի սուվերեն վարկանիշը: Այսպիսով, Ամերիաբանկն ունի հայկական ընկերության համար հնարավոր ամենաբարձր վարկանիշը, որը հավասար է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշին:
Ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշը բարձրացվել է B1-ից մինչև Ba3` պայմանավորված Ամերիաբանկի վարկունակության բազային գնահատականների (Baseline Credit Assessments) բարձրացմամբ, որն իր հերթին պայմանավորված է Հայաստանի բանկային հատվածի մակրո ցուցանիշների բարելավմամբ և Ամերիաբանկի մշտապես բարձր և կայուն ֆինանսական ցուցանիշներով, մասնավորապես` ակտիվների բարձր որակով, ամուր դիրքով ըստ կապիտալի, բարձր շահութաբերությամբ, իրացվելիության բավարար մակարդակով և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրներով: Moody's-ը բարձրացրել է նաև Ամերիաբանկի մի շարք այլ վարկանիշեր, մասնավորապես` արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշը B2-ից բարձրացվել է մինչև B1, կոնտրագենտի երկարաժամկետ ռիսկի Ba3 վարկանիշը` մինչև Ba2: Այս վարկանիշերը շատ կարևոր են կապիտալի շուկաներից և միջազգային հիմնադրամներից ներդրումներ ներգրավելու համար:
Շուկան մշտապես փոխվում է, ընդ որում փոփոխությունները տեղի են ունենում բոլոր ոլորտներում` տեխնոլոգիաներից մինչև հաճախորդների մտածելակերպը: Իսկ ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել Ամերիաբանկում: Ո՞րն է հաջորդ քայլը:
Տասը տարի առաջ ոչ ոք չէր կարող պատկերացնել, թե ինչ ուղի կանցնի Ամերիաբանկը: Ընդամենը 45 մլն ԱՄՆ դոլարի ակտիվներ և 9 մլն ԱՄՆ դոլարի կապիտալ ունեցող բանկը դարձավ Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարը: Այդ 10 տարում բանկի ակտիվներն ավելացել են 36 անգամ, վարկային պորտֆելը` 130 անգամ: Ի դեպ, ըստ այս երկու ցուցանիշների` Ամերիաբանկն արդեն երկար ժամանակ է, ինչ շուկայի առաջատարն է: Մենք 11-րդն ենք խոշոր հարկատուների ցանկում և զգալիորեն առաջ են անցել մնացած բոլոր բանկերից: 2008թ-ից ի վեր Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել է ավելի քան 1 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ինչը մեր գործընկերների վստահության լավագույն ապացույցն է: Մենք առաջատարն ենք նաև ներդրումային բանկային գործառնությունների ոլորտում` կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկման 30% մասնաբաժնով: Փոքր, ոչնչով աչքի չընկնող բանկից մենք դարձել ենք Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատությունը թե՛ ըստ ֆինանսական ցուցանիշների, թե՛ ըստ ծառայությունների որակի, թե՛ ըստ նորարարությունների: Մենք աճում էինք ոչ թե շուկային զուգահեռ, այլ շուկայից արագ:
Անցած 10 տարվա հիմնական փոփոխությունը տեխնոլոգիական առաջխաղացումն է: Մեր գործունեությունը որպես զուտ ֆինանսական ընկերություն շարունակելու փոխարեն մենք որոշեցին հանդես գալ նաև որպես տեխնոլոգիական ընկերություն` ակտիվորեն ներդնելով թվային լուծումներ և զարգացնելով հեռահար բանկային ծառայությունները: Մեր կորպորատիվ կառավարման համակարգը համապատասխանում է միջազգային լավագույն չափանիշներին, և հենց սա ու ճիշտ մշակված կադրային քաղաքականությունն են, որոնց շնորհիվ մենք կարողացել ենք ստեղծել արհեստավարժ մասնագետների, համախոհների ուժեղ թիմ: Մեր բիզնեսի հաջողության գրավականը մարդկային կապիտալը և նոր տեխնոլոգիաներն են:
Ինչ վերաբերում է հետագա փոփոխություններին, վստահ եմ, որ բանկային գործունեության ոլորտում հաջողության հիմքը եղել են ու կլինեն ժամանակակից տեխնոլոգիաները: Հայաստանի համար` իր փոքր ներքին շուկայով, տեխնոլոգիական առաջընթացը և բանկերի անցումը թվային տիրույթ առանձնահատուկ նշանակություն կունենան. դրանք են լինելու մոտակա տարիներին բանկային համակարգի զարգացման հիմքը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Следующий этап изменений — цифровой банкинг. - Новости | Америабанк
Артак Анесян, Америабанк. одной из причин, которую я хотел бы отметить, является экономический рост Армении за последние два года. После Бархатной революции в Армении осуществляются политические и экономические реформы. Началась масштабная борьба с коррупцией. Все это способствовало повышению рейтинга Армении на международном рынке, а также повышению доверия к нашей стране, армянской экономике и рынку недвижимости. Банки, финансирующие частный сектор, сыграли значительную роль в экономическом росте. Отношение активов Армении к ВВП составило 83%. Этот показатель близок к показателю стран Восточной Европы. Это свидетельствует о возрастающей роли банков в обеспечении экономического роста Армении.
В банковском секторе наблюдается впечатляющий рост. Только кредитные вложения выросли на 16% в 2018 году. Примечательно, что рост был зафиксирован как в розничном секторе, так и в секторе бизнес-кредитования. Значительно активизировался и сектор ипотечного кредитования, где предложение в настоящее время превышает спрос.
За этот год рост банковских депозитов РА составил 12,7%. Активность рынка растет день ото дня, и даже в период летних каникул количество сделок не уступало самым активным периодам прошлого года.
То, что мы наблюдаем сейчас, является результатом совместной работы банковского сектора и экономики: увеличение кредита способствует росту экономики, что, в свою очередь, стимулирует увеличение спроса на кредиты и другие банковские продукты.
За последние 10 лет экономика Армении выдержала два мировых финансовых кризиса и Бархатную революцию без серьезных последствий и проблем (банкротство и т.д.). Это свидетельствует о стабильности, прозрачности и доверии нашей финансовой системы и банков.
«Мы всегда строили нашу стратегию исходя из долгосрочной перспективы, мы к ней стремились
следуя мировым тенденциям, даже когда внутренний рынок находился в рамках традиционной модели.
Наши предложения всегда отличались своей инновационностью», - генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Что помогает Америабанку ежегодно удерживать лидирующие позиции в банковской системе РА в условиях жесткой конкуренции?
Мы всегда строили свою стратегию исходя из долгосрочной перспективы, старались следовать мировым тенденциям, даже когда отечественный рынок находился в рамках традиционной модели. Наши предложения всегда отличались инновациями.
Более того, все продукты Америабанка разрабатываются после тщательного изучения потребностей клиентов, поэтому они максимально соответствуют требованиям клиентов. Мы предлагаем широкий спектр дистанционных банковских услуг, развиваем онлайн-кредитование, делаем все для обеспечения качественного обслуживания, безопасности операций, экономии времени и ресурсов наших клиентов. Качественный сервис, современные методики, профессиональные сотрудники – это гарантия нашего лидерства.
Недавно международное рейтинговое агентство Moody's повысило рейтинг Америабанка до Ba3. Что это значит для банка?
Пересмотр рейтинга обусловлен повышением суверенного рейтинга Республики Армения с B1 (с прогнозом «позитивный») до Ba3 с прогнозом «стабильный», так как рейтинг организации не может быть выше суверенного рейтинга страны. Таким образом, Америабанк имеет максимально возможный для армянской компании рейтинг, равный суверенному рейтингу Армении.
Рейтинг долгосрочных депозитов в национальной валюте повышен с B1 до Ba3 в связи с повышением базовой кредитной оценки Америабанка, что, в свою очередь, связано с улучшением макропоказателей банковского сектора Армении и стабильно высокими и стабильными финансовыми показателями Америабанка. показатели, в частности, высокое качество активов., с сильной позицией по капиталу, высокой рентабельностью, достаточным уровнем ликвидности и диверсифицированными источниками привлечения средств. Агентство Moody's также повысило ряд других рейтингов Америабанка, в частности, повышен рейтинг долгосрочных депозитов в иностранной валюте с B2 до B1, долгосрочный рейтинг риска контрагента с Ba3 до Ba2. Эти рейтинги очень важны для привлечения инвестиций с рынков капитала и международных фондов.
Рынок постоянно меняется, и изменения происходят во всех областях, от технологий до мышления клиентов. А какие изменения произошли в Америабанке? Какой следующий шаг?
Десять лет назад никто и представить себе не мог, по какому пути пойдет Америабанк. Банк с активами всего в 45 миллионов долларов США и капиталом в 9 миллионов долларов США стал лидером банковской системы Армении. За эти 10 лет активы банка увеличились в 36 раз, кредитный портфель - в 130 раз. Кстати, по этим двум показателям Америабанк долгое время лидировал на рынке. Мы являемся 11-м крупнейшим налогоплательщиком в списке и значительно опережаем все остальные банки. С 2008 года Америабанк привлек более 1 миллиарда долларов США от международных финансовых институтов, что является лучшим доказательством доверия наших партнеров. Мы также являемся лидером в области инвестиционно-банковских услуг с долей 30% в выпуске корпоративных облигаций. Из небольшого незаметного банка мы превратились в ведущее финансовое учреждение Армении как по финансовым показателям, качеству услуг, так и по инновациям. Мы не росли вместе с рынком, мы росли быстрее рынка.
Основным изменением за последние 10 лет стал технический прогресс. Вместо того, чтобы продолжать свою деятельность как чисто финансовая компания, мы решили действовать и как технологическая компания, активно инвестируя в цифровые решения и развивая дистанционные банковские услуги. Наша система корпоративного управления соответствует лучшим мировым стандартам, и именно это, а также правильно разработанная кадровая политика, благодаря которой нам удалось создать сильную команду профессионалов и единомышленников. Залогом успеха нашего бизнеса является человеческий капитал и новые технологии.
Что касается дальнейших изменений, то я уверен, что современные технологии были и будут основой успеха в банковской сфере. Для Армении с ее небольшим внутренним рынком особое значение будет иметь технологический прогресс и переход банков в цифровой домен. они станут основой развития банковской системы в ближайшие годы.