«2009 թ. մարտի 8-ին ամուսնուցս նվեր ստացա. բացեցի այն և տեսա 4 միակողմանի տոմս դեպի Երևան: Սա սկիզբն էր»: - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«2009 թ. մարտի 8-ին ամուսնուցս նվեր ստացա. բացեցի այն և տեսա 4 միակողմանի տոմս դեպի Երևան: Սա սկիզբն էր»:
Երևանից Մոսկվա բնակության մեկնած, այնուհետև կրկին Երևան վերադարձած, երկու տղաների մայր, հրաշալի կին, աշխատասեր ու հմուտ մասնագետ Մարիաննա Վասիլյանը կպատմի մեզ այն մասին, թե որքան կապված է Հայաստանին, ինչ է նշանակում լինել լավ քաղաքացի և Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարը համարվող Ամերիաբանկի «Կամար» մասնաճյուղում աշխատել որպես Հաճախորդների սպասարկման բաժնի ղեկավար:
Դուք ծնվել և մեծացել եք Երևանում: Կարո՞ղ եք պատմել Ձեր կյանքի այդ հատվածի մասին:
- Այո, ես ծնվել և մեծացել եմ Երևանում: Ունեցել եմ շատ ուրախ և աշխույժ մանկություն երկու ավագ եղբայրներիս կողքին, ովքեր ինձ մշտապես խրախուսել են փորձել նորը և վայելել կյանքն իր ողջ գույներով: Այստեղ եմ ավարտել դպրոցս և ընդունվել համալսարան: Շատ հետաքրքիր կյանք եմ ունեցել: Անկեղծ ասած, կարծում եմ, որ ընտանիքիս տված սերն ու հսկայական աջակցությունն են ձևավորել իմ կյանքն ու Երևանի մասին հուշերը: Այնպես որ, Երևանում իմ կյանքը մի քանի բառով կարող եմ նկարագրել որպես «տաք, արևոտ և երջանիկ»:
Ձեր ընտանիքը 2001թ. մեկնել էր Մոսկվա: Ձեզ համար դժվար չէ՞ր արդյոք մեկնելու որոշում կայացնել:
- Ընտանիքիս մի մասը մինչև իմ մեկնելն էր տեղափոխվել: Այսպիսով, Մոսկվան մեզ համար անծանոթ վայր չէր: Բացի այդ, ես շատ լավ ռուսերեն գիտեի, ինչի շնորհիվ ավելի շուտ և հեշտ հարմարվեցի: Այնուամենայնիվ, Մոսկվայի պես գերակտիվ քաղաքում մշտապես բնակվելը բոլորովին այլ զգացողություն է: Ես կարոտում էի Երևանն ու նրա հանգստությունը, սակայն նույնիսկ հույզերին տրվելու ժամանակ չկար:
Ինչպե՞ս սկսվեց Ձեր աշխատանքային ուղին Մոսկվայում:
- Ես իմ աշխատանքային ուղին սկսել եմ ռուսական ներդրումային ընկերությունում որպես տեղեկատու, և չէի էլ կարող պատկերացնել, թե այն ինձ ուր կարող էր տանել: Մի քանի ամիս անց ինձ առաջարկեցին դառնալ նույն ընկերությունում գործադիր տնօրենի օգնականը: Եվս մի քանի ամիս հետո այնտեղ հանդիպեցի ամուսնուս: Այսպիսով, իմ առաջին աշխատավայրում սկսեցի փորձ հավաքել, սովորել առաջատար մասնագետներից. այն առանցքային դեր ունեցավ իմ հետագա աշխատանքային ուղին ճիշտ կառուցելու համար, ինչպես նաև հանդիպեցի կյանքիս ողջ սիրուն: Մոսկվայում ևս մեկ հրաշալի հնարավորություն ունեցա բանկային ոլորտում աշխատելու, սկզբում՝ որպես վարկային մասնագետ, իսկ կարճ ժամանակ անց՝ որպես տարածաշրջանային վարկային քաղաքականության և VIP հաճախորդների գծով առաջատար մասնագետ:
Անդրադառնանք հայրենիք վերադարձին: Նման քայլ անելու համար ճի՞շտ ժամանակն էր:
- Ես գիտակցում էի, որ վաղ թե ուշ ես և ամուսինս վերադառնալու էինք Հայաստան, քանի որ մեր վերջնական նպատակը միշտ էլ դա է եղել: Երբ ծնվեց մեր առաջնեկը, ամուսինս սկսեց դիտարկել աշխատանքային այնպիսի առաջարկներ, որոնք թույլ կտային մեզ վերադառնալ Երևան: Իսկ երբ ծնվեց մեր երկրորդ տղան, մենք հստակ գիտեինք, որ չենք պատրաստվում նրանց մեծացնել Մոսկվայում: 2009թ., երբ ամուսինս հիանալի աշխատանքային առաջարկ ստացավ, մենք կայացրինք Հայաստան վերադառնալու վերջնական որոշումը: Սկզբում եկավ նա, և պայմաններ ստեղծեց, որ ընտանիքը վերադառնա Հայաստան: 2009թ. մարտի 8-ին ամուսնուցս նվեր ստացա, բացեցի այն և տեսա 4 միակողմանի տոմս դեպի Երևան: Սա սկիզբն էր:
Ինչպիսի՞ն է Ձեր կյանքը Հայաստանում:
- Ես հաջողությամբ կարողանում եմ համատեղել անձնական կյանքս և աշխատանքս, մեծացնել տղաներիս, հանդիպել ընկերներիս և բարեկամներիս, մի խոսքով՝ ապրել լիարժեք: Երևանում ապրելով՝ կարողանում եմ մեկ օրում այնքան բան հասցնել, որի համար Մոսկվայում ինձնից մեկ շաբաթ կպահանջվեր: Ամեն ինչ մոտիկ է և հարմար: Կարող ես առևտուր անել մեկ ժամ ընդմիջման ընթացքում՝ առանց որևէ սթրեսի: 40 րոպե, և դու բնության գրկում ես: Հանգստյան օրերդ անցկացնում ես երեխաներիդ հետ, զվարճանում, հանդիպում ընկերներիդ, հարազատներիդ և այլն: Աշխատանքային օրերդ հագեցած են գործնական հանդիպումներով, ոգեշնչող աշխատանքով և ամեն օր լավագույնը ստեղծելու  ձգտումով: Կարծում եմ մեգապոլիսներից եկող հայրենադարձները լիովին կհասկանան, թե ինչի մասին է խոսքը: Երևանում մեկ օրը կարող է շատ ավելի արդյունավել լինել, քան մեգապոլիսում մեկ շաբաթը: Վստահեցնում եմ:
Որպես միջին վիճակագրական քաղաքացի՝ ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանում ապրելու դրական և բացասական կողմերը:
- Ես կնշեմ 3 դրական և 3 բացասական կողմ: Առաջին դրական կողմն այն է, որ կարող ես երեխաներիդ մեծացնել՝ առանց նրանց մշտապես հետևելու: Երեխաներս այստեղ ազատ են, կարող են գնալ ուր ցանկանան, և ես ՉԵՄ ԱՆՀԱՆԳՍՏԱՆՈՒՄ նրանց համար: Նրանք ունեն լավ ընկերներ, հետաքրքիր հոբբիներ և ինքնարտահայտվելու ազատություն: Մենք ստիպված չենք մշտապես աշխատել պահպանել նրանց ինքնությունը, ստիպել, որ սովորեն իրենց մշակույթը, լեզուն: Երկրորդ դրական կողմը, ինչպես նշեցի, առօրյայի հարմարավերությունն է: Մեր երկիրը փոքր է, ուստի բոլոր պահանջները հնարավոր է շատ արագ բավարարել: Երրորդ դրական կողմն այստեղ ապրող մարդիկ են: Մենք շրջապատված ենք առատաձեռն, խելացի, դրական և հոգատար մարդկանցով: Երևանում ապրող մարդիկ շատ շփվող են և միշտ պատրաստ են նոր ընկերներ ձեռք բերել:
Բացասական կողմերը դժվար կլինի թվարկել, բայց ես կփորձեմ: Կուզեի ավելի մաքուր տեսնել մեր քաղաքը: Մաքրություն տեսնել ամենուր՝ փողոցներում, սարերում, այգիներում և լճերում, բայց դա պահանջում է բոլորիս ջանքերը: Ո՞վ է պատասխանատու մեր երկրի համար, եթե ոչ մենք: Եթե ես փողոցում զբոսնելիս աղբ եմ նկատում, ես այն բարձրացնում և նետում եմ աղբամանը: Այո, այն փողոցում է, ոչ իմ տանը, բայց մեզանից յուրաքանչյուրը պիտի վերաբերվի մեր երկրին այնպես, ինչպես սեփական տանը: Երկրորդը, որը կուզեի նշել Երևանում կանաչ տարածքների սակավությունն է: Մեզ անհրաժեշտ են զբոսայգիներ, շատ զբոսայգիներ: Կցանկանայի, որ հանգստի, հետաքրքրիր ժամանցի վայրերը, խաղահրապարակները շատ լինեին, ունենայինք հետաքրքիր և ինտերակտիվ թանգարաններ, և այլն:
Դուք աշխատում եք Ամերիաբանկում, որը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է: Ի՞նչ է տալիս այս աշխատանքն արդեն իսկ մեծ փորձառություն ունեցող մասնագետին:
- Իմ բախտը բերել է: Ես աշխատում եմ մի միջավայրում, որը շատ մոտ է սրտիս: Գործարար վարվելակերպի կանոններն այստեղ յուրահատուկ և օրինակելի են ինձ համար. դրանցով ես միշտ հիանում եմ: Ընկերության բոլոր օղակներում իշխում է հարգանքի ու փոխադարձ վստահության մթնոլորտը, և սրանք պարզապես բառեր չեն: Յուրաքանչյուրի կարծիքը կարևոր է: Սա գործարար էթիկայի հիմնական և ինձ համար ամենակարևոր բաղադրիչն է: Սա պարզապես մի մեծ ընկերություն չէ, ուր գալիս ես, աշխատում, լրացնում քո ինքնակենսագրականը և շարժվում առաջ: Սա «կենդանի հսկա է», որը ցավ է զգում նույնիսկ, եթե ասեղը դիպչի նրա մատին: Այս կառուցվածքը թույլ է տալիս ինձ մշտապես «արթուն» պահել առաջնորդելու իմ հմտությունները, որպեսզի թիմից եկող և ոչ մի ազդակ անուշադրության չմատնվի:
Ամերիաբանկում իմ աշխատանքի հաջորդ գրավիչ կողմը, որը ես ամենաշատն եմ գնահատում, այն է, որ մեր բանկը ստեղծված է մարդկանց կողմից մարդկանց համար: Անհատական սպասարկում, ժամանակակից մոտեցումներ, հարգանք բոլոր հաճախորդների հանդեպ, մշտապես զարգացող և բարելավվող թվային համակարգեր, առաջարկներ և հմտություններ: Այս «հսկան» աշխատելու, լավագույնին ձգտելու և զարգանալու մեծ եռանդ է տալիս մեզ: Կարծում եմ, որ տրված հարցի հակիճ պատասխանը սա է, չնայած ես կարող եմ անդադար խոսել այս մասին:
Շնորհակալություն, որ մեզ ժամանակ տրամադրեցիք: Կարծում եմ՝ Հայաստան վերադառնալ ցանկացող մեր ընթերցողները հաշվի կառնեն այն ամենը, ինչ թվարկեցիք:
- Ձեզ էլ շնորհակալություն: Մեկ խորհուրդ այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են հայրենիք վերադառնալ. երկար մի մտածեք: Կարող եք դիմել «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամ, ստեղծել ձեր նոր միջավայրը, դիմել թափուր հաստիքների համար առցանց և տեղափոխվել Հայաստան: Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում:

"In 2009 I received a gift from my husband on March 8. I opened it and saw 4 one-way tickets to Yerevan. This was the beginning." - News | Ameriabank
"In 2009 I received a gift from my husband on March 8. I opened it and saw 4 one-way tickets to Yerevan. This was the beginning."
13 Jun, 2020 | Interview, All | Return|
You were born and raised in Yerevan. Can you tell us about that part of your life?
- Yes, I was born and raised in Yerevan. I had a very happy and lively childhood with my two older brothers who always encouraged me to try new things and enjoy life in all its colors. I finished my schooling and entered the university here. I have had a very interesting life. To be honest, I think that my family's love and immense support shaped my life and memories of Yerevan. So, I can describe my life in Yerevan in a few words as "warm, sunny and happy".
Your family in 2001 went to Moscow. Was it difficult for you to decide to leave?
- Part of my family moved before I left. So Moscow was not an unfamiliar place for us. In addition, I knew Russian very well, thanks to which I adapted quickly and easily. However, living permanently in a hyperactive city like Moscow is a completely different feeling. I missed Yerevan and its tranquility, but there was no time to indulge in emotions.
How did your career in Moscow begin?
- I started my career as an informant in a Russian investment company, and I could not even imagine where it could take me. A few months later, I was offered the position of assistant executive director at the same company. A few more months later, I met my husband there. So, at my first workplace, I started to gather experience, learn from leading specialists. it played a key role in building my future career path correctly, and I also met the love of my life. I had another wonderful opportunity to work in the banking industry in Moscow, first as a credit specialist, and shortly after as a leading specialist in regional credit policy and VIP clients.
Let's talk about the return to the homeland. Was it the right time to make such a move?
- I realized that sooner or later my husband and I would return to Armenia, because that has always been our ultimate goal. When our first child was born, my husband began to consider job offers that would allow us to return to Yerevan. And when our second son was born, we clearly knew that we were not going to raise them in Moscow. In 2009, when my husband got a great job offer, we made the final decision to return to Armenia. First, he came and created conditions for the family to return to Armenia. 2009 On March 8, I received a gift from my husband, opened it and saw 4 one-way tickets to Yerevan. This was the beginning.
How is your life in Armenia?
- I successfully manage to combine my personal life and work, raise my sons, meet my friends and relatives, in short, live fully. Living in Yerevan, I can accomplish so much in one day that would have taken me a week in Moscow. Everything is close and convenient. You can trade in an hour break without any stress. 40 minutes and you are in nature. You spend your weekends with your children, have fun, meet your friends, relatives, etc. Your working days are filled with business meetings, inspiring work and striving to create the best every day. I think repatriates coming from megacities will fully understand what we are talking about. A day in Yerevan can be much more productive than a week in the metropolis. I assure you.
As an average citizen, how would you describe the positive and negative aspects of living in Armenia?
- I will mention 3 positive and 3 negative aspects. The first positive is that you can raise your children without having to watch them all the time. My kids are free here, they can go wherever they want, and I DON'T WORRY about them. They have good friends, interesting hobbies and freedom to express themselves. We don't have to constantly work to preserve their identity, make them learn their culture, language. The second positive aspect, as I mentioned, is the convenience of everyday life. Our country is small, so all requirements can be met very quickly. The third positive aspect is the people who live here. We are surrounded by generous, intelligent, positive and caring people. People living in Yerevan are very sociable and always ready to make new friends.
The negatives would be hard to list, but I'll try. I would like to see our city cleaner. To see cleanliness everywhere, in the streets, mountains, parks and lakes, but it requires the efforts of all of us. Who is responsible for our country if not us? If I see trash while walking down the street, I pick it up and throw it in the trash can. Yes, it is on the street, not in my house, but each of us should treat our country as if it were our own home. The second thing I would like to mention is the scarcity of green spaces in Yerevan. We need parks, lots of parks. I would like there to be a lot of recreational and interesting entertainment places, playgrounds, interesting and interactive museums, etc.
You work at Ameriabank, which is the leader of the RA banking system. What does this job bring to an already experienced professional?
- I was lucky. I work in an environment that is very close to my heart. The rules of business conduct here are unique and exemplary for me. I always admire them. An atmosphere of respect and mutual trust prevails in all circles of the company, and these are not just words. Everyone's opinion matters. This is the main and for me the most important component of business ethics. This is not just a big company where you come, work, fill out your CV and move on. This is a "living giant" that feels pain even if a needle touches its finger. This structure allows me to keep my leadership skills "alert" at all times so that no input from the team goes unnoticed.
The next attractive aspect of my job at Ameriabank, which I appreciate the most, is that our bank is built by people for people. Personalized service, modern approaches, respect for all customers, constantly evolving and improving digital systems, offers and skills. This "giant" gives us great energy to work, strive for the best and develop. I think the short answer to the question is this, although I could go on and on about this.
Thank you for giving us your time. I think our readers who want to return to Armenia will take into account everything you listed.
- Thank you too. One piece of advice for people who want to return to their homeland. don't think too long. You can apply to the Return to Armenia Fund, create your new environment, apply for vacancies online and move to Armenia. I wish you all good luck.