You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ինչո՞ւ են միլենիալները վերադառնում հայրենիք - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ինչո՞վ է Հայաստանը գրավում միլենիալներին: Ինչո՞ւ են նրանք որոշում վերադառնալ հայրենիք, փոխել իրենց կենսակերպը և իրենց կյանքն ընդմիշտ կապել հայրենիքի հետ:
Այս և մի շարք այլ հարցերի է պատասխանում և իր փորձով մեզ հետ կիսվում է միլենիալ Հակոբ Տէկրմէճեանը, ով Հայաստան է վերադարձել Սիրիայի Հալեպ քաղաքից 2018թ-ին: Այժմ Հակոբն աշխատում է որպես Պրեմիում հաճախորդների մենեջեր «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի գործընկեր Ամերիաբանկում:
Հակոբը ծնվել և մեծացել է Հալեպում՝ շրջապատված ազգային ավանդույթներով և մշակույթով: Նա սովորել է հայկական դպրոցում և հաճախել հայկական կիրակնօրյա դպրոց: Հակոբն առանձնահատուկ ջերմությամբ և ժպիտով է հիշում կիրակնօրյա դպրոցի մասին, որի հանդեպ սերն էլ պատճառ է դառնում, որ նա շարունակի իր ուսումը հայկական վարժարանում: Այստեղ նա մոտիկից ծանոթանում է հայկական եկեղեցուն և մշակույթին:
Վարժարանն ավարտելուց հետո Հակոբը որոշում է իր ուսումը շարունակել տնտեսագիտության ոլորտում: Նա հաջողությամբ ավարտում է Հալեպի համալսարանը և քանի որ մեծ ցանկություն ուներ որևէ նոր ասպարեզում իր ուժերը փորձելու, պատերազմի տարիներին շարունակում է ուսումը իրավագիտության ոլորտում՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների մագիստրոսի աստիճան:
Հակոբը սկսում է աշխատել տարբեր ընկերություններում: Տնտեսագիտական, իրավաբանական կրթություններն ու 4 լեզուների իմացությունը մասնագիտական մեծ հնարավորություններ են ստեղծում նրա համար:
2017 թ-ին, երբ Հակոբի ողջ ժամանակը զբաղեցնում էին աշխատանքն ու ուսումը, նա իր մայրիկի ու քրոջ հետ որոշում է առաջին անգամ գալ Հայաստան:
«Հալեպի հայկական համայնքը շատ մեծ էր: Իհարկե, միմյանց հետ հայերեն շատ էինք շփվում, բայց Հայաստանում ամեն ինչ այլ է: Այստեղ դու փոքրամասնություն չես, սա քո երկիրն է, և բոլորը քեզ հասկանում են: Ես եղա բոլոր այն վայրերում, որոնց մասին գիտի և լսել է յուրաքանչյուր սփյուռքահայ: Եվ իմ սիրտն ու հոգին պարզապես մնացին Հայաստանում: Առաջին այցելությունը հայրենիք յուրաքանչյուր հայի սրտում աննկարագրելի զգացողություններ է առաջացնում: «Ես կցանկանայի վերադառնալ», «Ես կվերադառնամ», «Ես ուզում եմ Հայաստան տեղափոխվել». ահա այն մտքերը, որոնք հանգիստ չէին տալիս ինձ: Ես գիտեի, որ մի օր վերադառնալու եմ այստեղ ընդմիշտ»:
Վերադառնալով Սիրիա՝ Հակոբի կյանքը շարունակվում է նույն հունով՝ ուսում, աշխատանք, պատերազմ, ընտանիք: Հայաստան տեղափոխվելու միտքը շատ մոտ ու տրամաբանական է թվում՝ չնայած արևելահայերենին չտիրապետելու, ապրելու և աշխատելու պայմաններին անծանոթ լինելու Հակոբի մտավախություններին:
Եվ Հակոբը սկսում է ուսումնասիրել Հայաստանում ապրելու և աշխատելու հնարավորությունները:
2018թ. ապրիլին Հակոբը կատարում է իր ընտրությունը և Հայաստանում ընթացող պատմական իրադարձությունների՝ «Թավշյա հեղափոխության» մասնակիցն է դառնում: «Շատ էի քայլում այդ օրերին երևանյան փողոցներով և ամեն անգամ՝ Ամերիաբանկի գլխամասի կողքով անցնելիս, ինքս ինձ ասում էի՝ ինչ հիանալի կլիներ այստեղ աշխատել: Ես իմ ինքնակենսագրականն էի ուղարկել բազմաթիվ ընկերությունների՝ հույս ունենալով աշխատանք գտնել և մնալ Հայաստանում: Ամերիաբանկն այդ ցանկում առաջինն էր»:
Հայաստանում լինելու ընթացքում նա ոչ մի ընկերությունից պատասխան չի ստանում: Երևան-Հալեպ տոմսերն ամրագրված էին 2018թ. մայիսի 17-ի համար, սակայն մայիսի 16-ին մի կարևոր հեռախոսազանգ ընդմիշտ փոխում է նրա ծրագրերը: Նա զանգ է ստանում Ամերիաբանկից և հրավիրվում աշխատանքային հարցազրույցի:
Հարցազրույցն անցնում է Ամերիաբանկի գլխամասի 6-րդ հարկում, որը ձևավորված է օդանավակայանի տեսքով: Դա կարծես նշան էր Հակոբի համար, որ նա վաղը թռչելու է Սիրիա՝ փորձելով ամեն գնով վերադառնալ: Առաջին հարցազրույցը մեծ տպավորություն է թողնում Հակոբի վրա և  Ամերիաբանկում աշխատելու նրա ցանկությունը կրկնապատկվում է: Երկրորդ հարցազրույցն արդեն անցկացվում է Հալեպից, առցանց և շրջադարձային դառնում նրա համար: Նա թողնում է Սիրիայում իր կյանքն ու աշխատանքը և մեծ ոգևորությամբ կրկին վերադառնում հայրենիք՝ նոր կյանքին և նոր մարտահրավերներին ընդառաջ:
Հակոբը սկզբում ուսումնական պրակտիկա է անցնում Բանկում՝ բանկային ոլորտի աշխատանքին ծանոթանալու համար, իսկ որոշ ժամանակ անց արդեն ընդունվում աշխատանքի:
Նոր աշխատանքային միջավայրը շատ արագ դառնում է հարազատ և սիրելի Հակոբի համար, ընկերանում է գործընկերների հետ, որոնք միշտ պատրաստ են աջակցել նրան: Ամերիաբանկը Հակոբին մասնագիտական նոր հմտություններ ու գիտելիքներ ձեռք բերելու հնարավորություն է տալիս, և մեկ տարուց ավել աշխատելով որպես գանձապահ՝ Հակոբը տեղափոխվում է այլ բաժին՝ որպես Պրեմիում հաճախորդների մենեջեր:
«Հաջողության հասնելու իմ երեք գաղտնիքը.
• Ինձ համար հստակ պատկերացրել եմ, որ ոչ թե պարզապես մի քանի տարով գալու եմ հայրենիք ու հետ վերադառնամ, այլ մշտապես բնակվելու եմ այստեղ, դա ինձ օգնել է հեռահար պլաններ և երազանքների կամուրջ կառուցել»:
• «Նախքան հայրենիք ընդմիշտ վերադառնալս մանրամասն ուսումնասիրել եմ այստեղ տեղափոխվելու բոլոր հնարավորությունները և ռիսկով իրագործել եմ դրանք»:
• «Պարզապես լավատես եմ, պատրաստ եմ եղել ընդունել փոփոխություններ, դիմակայել դժվարությունների ու բաց լինել նոր մարտահրավերների առջև և հավատացել եմ, որ հաջողության դռներն անպայման կբացվեն իմ առջև»:
Ի դեպ, Ամերիաբանկն իրականացրել է Հակոբի բաղձալի երազանքներից ևս մեկը՝  նվիրելով նրան ուղևորություն դեպի Արևմտյան Հայաստան:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Почему миллениалы возвращаются домой? - Новости | Америабанк
Чем Армения привлекает миллениалов? Почему они решают вернуться на родину, изменить образ жизни и навсегда связать свою жизнь с родиной?
Миллениал Акоп Текрмеджян, вернувшийся в Армению из города Алеппо в Сирии в 2018 году, отвечает на эти и ряд других вопросов и делится с нами своим опытом. Сейчас Акоп работает менеджером по работе с премиальными клиентами в Америабанке, партнере фонда «Возвращение в Армению».
Акоп родился и вырос в Алеппо, в окружении национальных традиций и культуры. Он учился в армянской школе и посещал армянскую воскресную школу. Воскресную школу Акоп вспоминает с особой теплотой и улыбкой, и его любовь к ней является причиной того, что он продолжает обучение в армянской школе. Здесь он ближе знакомится с армянской церковью и культурой.
Окончив среднюю школу, Акоп решает продолжить обучение в области экономики. Он успешно окончил Университет Алеппо, а так как у него было большое желание попробовать свои силы на новом поприще, то во время войны продолжил обучение в области права, получив степень магистра юриспруденции.
Акоп начинает работать в разных компаниях. Экономическое, юридическое образование и знание 4 языков создают для него большие профессиональные возможности.
В 2017 году, когда все время Акопа было занято работой и учебой, он решил впервые приехать в Армению с мамой и сестрой.
«Армянская община Алеппо была очень большой. Конечно, мы много общались на армянском языке, но в Армении все по-другому. Вы здесь не меньшинство, это ваша страна и вас все понимают. Я побывал во всех местах, о которых знает и слышал каждый армянин Диаспоры. И мое сердце и душа так и остались в Армении. Первый визит на родину вызывает непередаваемые чувства в сердце каждого армянина. «Хочу вернуться», «Я вернусь», «Хочу переехать в Армению». вот какие мысли меня беспокоили. Я знал, что однажды я вернусь сюда навсегда».
Вернувшись в Сирию, жизнь Якова продолжается по-прежнему: учеба, работа, война, семья. Идея переезда в Армению кажется очень близкой и логичной, несмотря на опасения Акопа незнания восточноармянского языка, незнакомости с условиями жизни и работы.
И Акоп начинает изучать возможности жизни и работы в Армении.
2018 в апреле Акоп делает свой выбор и становится участником исторических событий, происходящих в Армении, «Бархатной революции». «В те дни я много гулял по улицам Еревана и каждый раз, проходя мимо головного офиса Америабанка, говорил себе: как прекрасно было бы здесь работать. Я разослал свое резюме многим компаниям в надежде найти работу и остаться в Армении. Америабанк был первым в этом списке».
За время своего пребывания в Армении он не получил ответа ни от одной компании. Билеты Ереван-Алеппо были забронированы в 2018 году. на 17 мая, но важный телефонный звонок 16 мая навсегда меняет его планы. Ему звонят из Америабанка и приглашают на собеседование.
Интервью проходит на 6-м этаже штаб-квартиры Америабанка, по форме напоминающей аэропорт. Это показалось Джейкобу знаком, что завтра он полетит в Сирию, чтобы попытаться вернуться любой ценой. Первое интервью производит на Акопа большое впечатление, и его желание работать в Америабанке удваивается. Второе интервью уже ведется из Алеппо, онлайн и становится для него поворотным моментом. Он оставляет свою жизнь и работу в Сирии и возвращается на родину с большим энтузиазмом к новой жизни и новым вызовам.
Сначала Акоп проходит стажировку в банке, чтобы узнать о работе банковского сектора, а через какое-то время уже трудоустроен.
Новая рабочая среда быстро становится привычной и родной для Якова, он заводит дружбу с коллегами, которые всегда готовы его поддержать. Америабанк дает Акобу возможность приобрести новые профессиональные навыки и знания, и, проработав кассиром более года, Акоба переводят в другой отдел менеджером по работе с премиальными клиентами.
«Три моих секрета успеха.
• Для меня я четко представлял, что не просто приеду на родину на несколько лет и вернусь, а буду жить здесь постоянно, это помогло мне построить долгосрочные планы и мост мечты».
• «Прежде чем навсегда вернуться на родину, я подробно изучил все возможности переезда сюда и рискнул их реализовать».
• «Я просто оптимистка, я была готова принять перемены, столкнуться с трудностями и быть открытой для новых вызовов, и я верила, что двери успеха обязательно откроются передо мной».
Кстати, Америабанк осуществил еще одну заветную мечту Акопа, подарив ему поездку в Западную Армению.