Հարցազրույց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Բիզնես-բանկինգի պորտֆելային կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Քարամյանի հետ
Կպատմե՞ք ձեր նոր պրոդուկտի՝ բիզնես քարտով վարկային գծի առանձնահատկությունների մասին:
Ամերիաբանկը հաճախորդներին առաջարկում է բիզնես քարտով օվերդրաֆտ՝ օգտագործելով երեք պրոդուկտ՝ օնլայն ավտոմատ (մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ) կամ կիսաավտոմատ հաստատվող սքորինգային վարկեր (մինչև 20 մլն ՀՀ դրամ), մինչև 50 մլն ՀՀ դրամի չափով օվերդրաֆտ՝ ապահովված հաշվի, POS-տերմինալների կամ ապառիկ ֆինանսավորման շրջանառությամբ, ինչպես նաև մաքսային քարտով վարկային գծեր՝ մինչև 20 մլն ՀՀ դրամ գումարի չափով: Բիզնես քարտից կարող է օգտվել ինչպես կազմակերպության ղեկավարը, այնպես էլ աշխատակիցները, որոնց համար թողարկվում են առանձին քարտեր՝ յուրաքանչյուրն իր սահմանաչափով:
Այս վարկատեսակի հիմնական առավելություններից մեկն է ցանկացած պահի ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը, հատկապես եթե ունեք չկանխատեսված ծախսեր կամ կարճաժամկետ ֆինանսական դժվարություններ: Սա լավ լուծում է, հատկապես փոքր և միկրո բիզնեսի համար, որի համար միշտ արդիական են ազատ դրամական միջոցների և գրավի խնդիրները: Այսօր առավել քան երբևէ կարևոր է այն, որ վարկավորման ամբողջ գործընթացն ըստ էության իրականացվում է առցանց: Ամերիաբանկը միշտ ունեցել է առցանց ծառայությունների մեծ տեսականի, և համաճարակի օրերին սա, կարելի է ասել, իսկական փրկություն էր մեզ համար, որը թույլ տվեց աշխատել բնականոն ռեժիմով, առանց դժվարությունների: Ավանդական վարկի համեմատ օվերդրաֆտի մեկ այլ առավելություն է այն, որ օվերդրաֆտը չունի պարտադիր նպատակային օգտագործման պայման. հաճախորդը կարող է օգտագործել այն ցանկացած բիզնես նպատակով՝ իր հայեցողությամբ: Օվերդրաֆտը շատ հարմար գործիք է դրամարկղային պակասորդը լրացնելու, վարկերի մարումներ կատարելու, աշխատավարձ վճարելու համար, որը ներկա իրավիճակում մեծ կարևորություն է ձեռք բերում: Համաճարակի անբարենպաստ տնտեսական ազդեցությունը մեղմացնելու նպատակով Ամերիաբանկն իր հաճախորդներին ընձեռել է վարկային արձակուրդից օգտվելու հնարավորություն: Նշեմ, որ այս հնարավորությունից օգտվել է հաճախորդների միայն 43.4%, մինչդեռ մի մասը նախընտրել է ֆինանսական հարցերը լուծել օվերդրաֆտի միջոցով: Բիզնես քարտով օվերդրաֆտը թույլ է տալիս հետևել բոլոր ծախսերին և արդյունավետորեն կառավարել դրանք, ինչպես նաև պարզեցնել հաշվապահական հաշվառման գործընթացը:
Բիզնես քարտով օվերդրաֆտի ամենամեծ առավելություններից մեկն ըստ իս այն է, որ այն թույլ է տալիս խնայել ժամանակը, արագացնել բիզնես գործընթացները և վաստակել ավելի մեծ շահույթ:
Քարտով վարկային պրոդուկտներն ԱՊՀ և Անդրկովկասի երկրներում այնքան էլ տարածված չեն: Ըստ ձեզ, ո՞րն է պատճառը:
Ավանդաբար համարվում է, որ անգրավ վարկային պրոդուկտը շատ ռիսկային է, այդ պատճառով էլ այն տարածված չէ: Բացի դրանից, օվերդրաֆտը կամ վարկային գիծը մարման ֆիքսված ժամանակացույց չունի, որը ևս ռիսկային է համարվում: Սակայն երբ մենք վերլուծեցինք մեր վարկային պորտֆելը, հասկացանք, որ քարտային պրոդուկտներն իրենց որակով չեն զիջում սովորական վարկերին, իսկ երբեմն անգամ գերազանցում են դրանք: Ամեն դեպքում, միշտ առկա է հաշվով շրջանառություն, տոկոսները մարվում են ավտոմատ, և որևէ խնդիր չի լինում: Կարծում եմ՝ բանկերը շուտով կակտիվանան այս ոլորտում, քանի որ քարտային վարկերն ավելի եկամտաբեր են և պակաս ժամանակատար, դրանց տոկոսադրույքն ավելի բարձր է, գործառնական ծախսերը՝ քիչ: Ուստի իրավիճակը կփոխվի, այն արդեն փոխվում է: Երեք տարում բիզնես քարտերով տրամադրված օվերդրաֆտների ծավալը կրկնապատկվել է:
Գաղտնիք չէ, որ շատ ձեռնարկատերեր, հատկապես միկրո բիզնեսներ, օգտվում են ֆիզիկական անձանց համար նախատեսված վարկային պրոդուկտներից, այդ թվում ՝ վարկային քարտերից: Ո՞րն է ձեռնարկատիրոջ համար բիզնես քարտով վարկային գծի առավելությունը:
Բիզնես քարտով վարկի տոկոսադրույքը 2-3%-ով ավելի ցածր է, քան նմանատիպ վարկի տոկոսադրույքը ֆիզիկական անձանց համար: Բացի դրանից, ՀՀ կառավարությունը մշակում է օրինագիծ, համաձայն որի որոշ դեպքերում բիզնեսները պարտավոր են կատարել բացառապես անկախնիկ վճարումներ, իսկ անկանխիկ վճարումների համար հարկավոր է ունենալ ընկերության անունով գրանցված բիզնես քարտ: Ուստի ընտրությունն ակնհայտ է:
Ազդե՞լ են արդյոք մեկուսացումը և համաճարակը քարտով վարկային գծերի պահանջարկի վրա: Եթե այո, ինչպե՞ս:
Համաճարակի ժամանակ բնականաբար մեծացավ անկանխիկ շրջանառությունը: Այդ ընթացքում մենք արեցինք ամեն ինչ, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք բանկ այցելությունները: Շատ ընկերություններ սկսեցին իրենց գործընկերներից պահանջել գործարքներին իրականացնել անկանխիկ եղանակով, որը նպաստեց բիզնես քարտերի պահանջարկի աճին: Այն հաճախորդները, որոնք նախկինում չէին օգտվում օվերդրաֆտից, կամ օգտվում էին մասնակի, համաճարակի օրերին սկսեցին օգտագործել այս ծառայության բոլոր հնարավորությունները: Զգալիորեն ավելացել է առցանց ծառայությունների պահանջարկը, և նախկինում թվային ուղղությունը զարգացնող ընկերություններն այժմ շահեկան դիրքում են: Ամերիաբանկը մշտապես զարգացրել և զարգացնում է հեռահար ծառայությունները, այդ թվում՝ ինտերնետ բանկինգը: Մեր գրեթե բոլոր ծառայությունները հասանելի են առցանց: Ամերիաբանկը նաև միացել է ՀՀ կառավարության՝ կորոնավիրուսի բացասական տնտեսական հետևանքների մեղմացմանն ուղղված ծրագրերին, և բոլոր գործընթացներն իրականացվել են առցանց: Արդյունքում՝ Կառավարության՝ կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի շրջանակում, ՀՀ բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի 37% բաժին է ընկնում Ամերիաբանկին, որովհետև մենք ավելի լավ էինք պատրաստված նոր իրողությանը:
Նախատեսու՞մ եք արդյոք հետագայում զարգացնել այս պրոդուկտը, եթե այո, ինչպե՞ս:
Անշուշտ, նախատեսում ենք: Մեր նպատակն է բիզնես քարտով վարկային գծերը հնարավորապես հասանելի դարձնել ձեռնարկատերերի համար: Ըստ մեր ուսումնասիրությունների՝ բիզնես քարտերով բոլոր վարկերի 95% ավտոմատ և կիսաավտոմատ սքորինգային վարկեր են՝ մինչև 20 մլն ՀՀ դրամի չափով: Ուստի մենք հետևողականորեն աշխատում են երկու ուղղությամբ՝ սքորինգի և բիզնես-հարթակի բարելավում: Մենք արդեն ունենք կոնկրետ լուծումներ, որոնց մասին, հուսով եմ, շուտով կհայտարարենք:

Интервью с Кареном Карамяном, начальником отдела управления бизнес-банковским портфелем ЗАО "Америабанк"
Расскажите об особенностях вашего нового продукта, кредитной линии с визиткой?
Америабанк предлагает клиентам овердрафт с визитной картой по трем продуктам: автоматический онлайн (до 10 млн драмов) или полуавтоматический скоринговый кредит (до 20 млн драмов), овердрафт до 50 млн драмов на защищенный счет, POS-терминал. терминалы или кредит с финансированием оборота, а также кредитные линии по таможенным картам на сумму до 20 млн драмов РА. Визиткой может пользоваться как руководитель организации, так и сотрудники, для которых оформляются отдельные карты, каждая со своим лимитом.
Одним из главных преимуществ этого вида кредита является доступность средств в любой момент, особенно если у вас есть непредвиденные расходы или краткосрочные финансовые трудности. Это хорошее решение, особенно для малого и микробизнеса, для которого вопросы свободных денежных средств и залога всегда актуальны. Сегодня как никогда важно, чтобы весь процесс кредитования проходил онлайн. В Америабанке всегда был широкий спектр онлайн-услуг, и в дни эпидемии это стало для нас, можно сказать, настоящим спасением, позволившим нормально работать без каких-либо затруднений. Еще одним преимуществом овердрафта по сравнению с традиционным кредитом является то, что овердрафт не имеет обязательного условия целевого использования. клиент может использовать его для любых деловых целей по своему усмотрению. Овердрафт – это очень удобный инструмент для восполнения кассовых разрывов, погашения кредитов и выплаты заработной платы, что в текущей ситуации приобретает большое значение. В целях смягчения неблагоприятных экономических последствий эпидемии Америабанк предложил своим клиентам возможность воспользоваться кредитными каникулами. Стоит отметить, что этой возможностью воспользовались только 43,4% клиентов, а некоторые предпочли решить финансовые вопросы с помощью овердрафта. Овердрафт с визиткой позволяет отслеживать все расходы и эффективно ими управлять, а также упрощает процесс учета.
Одним из самых больших преимуществ овердрафта с визитной карточкой, на мой взгляд, является то, что он позволяет сэкономить время, ускорить бизнес-процессы и получить больше прибыли.
Карточные кредитные продукты не очень популярны в странах СНГ и Закавказья. Как вы думаете, в чем причина?
Традиционно беззалоговый кредитный продукт считается очень рискованным, из-за чего не пользуется популярностью. Кроме того, овердрафт или кредитная линия не имеют фиксированного графика погашения, что также считается рискованным. Однако, проанализировав свой кредитный портфель, мы поняли, что качество карточных продуктов не уступает обычным кредитам, а иногда даже превосходит их. В любом случае оборот по счету всегда есть, проценты выплачиваются автоматически, и проблем нет. Я думаю, банки скоро станут активнее в этой сфере, потому что карточные кредиты более выгодны и менее трудоемки, их процентная ставка выше, операционные расходы меньше. Поэтому ситуация изменится, она уже меняется. Объем овердрафтов по бизнес-картам удвоился за три года.
Не секрет, что многие предприниматели, особенно микробизнес, используют кредитные продукты для физических лиц, в том числе кредитные карты. В чем преимущество кредитной линии с визиткой для предпринимателя?
Процентная ставка по кредиту на бизнес-карту на 2-3% ниже аналогичной процентной ставки по кредиту для физических лиц. Кроме того, правительство РА разрабатывает законопроект, согласно которому в ряде случаев предприятия обязаны осуществлять исключительно самостоятельные платежи, а для безналичных расчетов необходимо иметь визитную карточку, зарегистрированную на имя компании. Так что выбор очевиден.
Повлияла ли изоляция и пандемия на спрос на линии кредитных карт? Если да, то как?
Безналичный оборот закономерно увеличился во время пандемии. При этом мы сделали все возможное, чтобы свести визиты в банк к минимуму. Многие компании стали требовать от своих партнеров проводить операции безналичным способом, что способствовало росту спроса на визитки. Клиенты, которые раньше не пользовались овердрафтом или использовали его частично, во время эпидемии начали пользоваться всеми возможностями этой услуги. Спрос на онлайн-сервисы значительно вырос, и компании, ранее развивавшие digital-направление, сейчас находятся в выгодном положении. Америабанк постоянно развивал и продолжает развивать дистанционные услуги, в том числе интернет-банкинг. Практически все наши услуги доступны онлайн. Америабанк также присоединился к программам правительства РА, направленным на смягчение негативных экономических последствий коронавируса, и все процессы осуществлялись в онлайн-режиме. В результате в рамках планов правительства по нейтрализации экономических последствий коронавируса 37% кредитов, выданных банками РА, приходится на Америабанк, потому что мы были лучше подготовлены к новой реальности.
Планируете ли вы дальше развивать этот продукт, и если да, то как?
Конечно планируем. Наша цель – сделать кредитные линии по бизнес-картам максимально доступными для предпринимателей. Согласно нашим исследованиям, 95% всех кредитов с визитками – это кредиты с автоматическим и полуавтоматическим скорингом, до 20 млн драмов РА. Поэтому мы последовательно работаем в двух направлениях: улучшение скоринга и бизнес-платформы. У нас уже есть конкретные решения, о которых мы надеемся объявить в ближайшее время.