- Հայաստանի քաղաքացիներ, որոնք այս օրերին զորակոչվել կամ մասնակցում են (կամավոր կամ պարտադիր հիմունքներով) ռազմական գործողություններին` այդ փաստը հիմնավորված կերպով Բանկին հասանելի դառնալու հիման վրա (զինկոմիսարիատի,  ՀՀ պաշտպանության նախարարության, զինկոմիսարիատի կամ Երկրապահ կամավորականների միության կողմից տրված տեղեկանքի կամ Բանկի գնահատմամբ` հիմնավոր այլ փաստաթղթերի առկայության դեպքում),
- ռազմական գործողությունների ընթացքում վիրավորում ստացած քաղաքացիներ` այդ փաստը հիմնավորված կերպով Բանկին հասանելի դառնալու հիման վրա,
- Արցախում փաստացի գործունեություն իրականացնող կամ գրանցված/ հաշվառված իրավաբանական անձինք և անհատ ձեռնարկատերեր, ինչպես նաև փաստացի բնակություն ունեցող ֆիզիկական անձինք,
- Արցախում կենսական շահերի կենտրոն ունեցող այլ ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, անհատ ձեռնարկատերեր :
Տեղեկացնենք, որ վերոնշյալ հաճախորդների համար` 30/09/2020-30/12/2020թթ. ժամանակահատվածում, իսկ ռազմական գործողություններին մասնակցող/զորակոչված հաճախորդների համար` զորակոչման ամսվա սկզբից մինչև 30/12/2020թ. /ներառյալ/, դադարեցվում է վարկային (այդ թվում` վարկային գիծ, օվերդրաֆտ), պարտքի տարաժամկետ մարման (ապառիկ ֆինանսավորման), լիզինգի պայմանագրերի շրջանակում տոկոսագումարների, տույժերի, տուգանքների, սպասարկման վճարների հաշվեգրումը (այդ թվում ` սույն առաջարկում նշված ֆիզիկական անձանց կողմից անհատ ձեռնարկատիրոջ կարգավիճակով Բանկի հետ կնքված համապատասխան պայմանագրերի գծով): Ընդ որում, եթե զորակոչման կամ ռազմական գործողություններին մասնակցության փաստը չի հաստատվում զինկոմիսարիատի,  ՀՀ պաշտպանության նախարարության կամ Երկրապահ կամավորականների միության կողմից տրված տեղեկանքի հիման վրա, սակայն Բանկի գնահատմամբ տեղեկատվության իսկությունը հավաստվում է այլ հիմնավորմամբ, ապա այդ հաճախորդների համապատասխան պայմանագրերի շրջանակում դադարեցվում է միայն տույժերի և տուգանքների հաշվեգրումը այն ամիսների համար, որոնց նախորդող ժամանակահատվածից տվյալ պայմանագրերի ներքո առկա են ժամկետանց պարտավորություններ:
Զորակոչված և ռազմական գործողություններին մասնակցող հաճախորդների անմիջական ընտանիքի անդամների (այն է` հայր, մայր, քույր, եղբայր, զավակ, ամուսին) համար դադարեցվում է վարկային (այդ թվում` վարկային գիծ, օվերդրաֆտ), պարտքի տարաժամկետ մարման (ապառիկ ֆինանսավորման), լիզինգի պայմանագրերի շրջանակում տույժերի և տուգանքների հաշվեգրումը:
Այն հաճախորդներին, ինչպես նաև զորակոչված և ռազմական գործողություններին մասնակցող հաճախորդների անմիջական ընտանիքի անդամներին (այն է` հայր, մայր, քույր, եղբայր, զավակ, ամուսին), որոնք վերանայման պահին չունեն ժամկետանց պարտավորություններ կամ ժամկետանց կլինեն միայն ընթացիկ ամսվա պարտավորությունները, կտրամադրվի վարկային (այդ թվում` վարկային գիծ, օվերդրաֆտ), պարտքի տարաժամկետ մարման (ապառիկ ֆինանսավորման), լիզինգի պայմանագրերի ներքո վճարային պարտավորությունների վճարման  հետաձգում մինչև ս.թ. դեկտեմբերի 30-ը, եթե տվյալ ամսվա հերթական մարման օրը վճարման ենթակա պարտավորությունը չի մարվել կամ մարվել է մասնակի: Համապատասխանաբար, վճարման հետաձգման ամիսների քանակով (մեկ կամ երկու ամսով) կերկարաձգվի նաև վճարային պարտավորությունների կատարման վերջնաժամկետը: Օվերդրաֆտների և վարկային գծերի դեպքում պարտավորության կատարման վերջնաժամկետը կերկարաձգվի միայն այն դեպքում, եթե այն լրանում է: Նշված ժամանակահատվածում չվճարված մայր գումարը կվերաբաշխվի մարման մնացորդային ժամանակահատվածի վրա, իսկ մինչ այդ հաշվեգրված տոկոսագումարները կտեղափոխվեն մարման հաջորդ օրվա վրա: Այն դեպքերում, երբ տոկոսագումարների/ սպասարկման վճարների հաշվեգրումը շարունակվում է, ապա.
- վարկային և լիզինգի ներքո պարտավորությունների նկատմամբ հաշվարկված տոկոսագումարները կվերաբաշխվեն հետաձգման ժամանակահատվածին հաջորդող 6 ամսվա վրա, իսկ եթե մարմանը 6 ամսից պակաս ժամկետ է մնացել` մարման մնացորդային ժամանակահատվածի վրա,
- ապառիկ ֆինանսավորման ներքո հաշվարկված սպասարկման վճարները կտեղափոխվեն մարման ժամանակացույցի վերջին` երկարաձգված ամսաթվի վրա:

03 Dec, 2020 | Announcements, All | Return|
• Let us inform you that for the above customers: 30/09/2020-30/12/2020 period, and for clients participating in military operations/conscripted - from the beginning of the month of conscription to 12/30/2020. /including/, the accrual of interest, penalties, fines, service fees within the framework of credit (including credit line, overdraft), installment debt repayment (credit financing), leasing contracts is stopped (including by the natural persons mentioned in this proposal in the status of an individual entrepreneur
According to the relevant contracts signed with the bank). Moreover, if the fact of military conscription or participation in military operations is not confirmed on the basis of the certificate issued by the military commissariat, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia or the Yerkhapah Volunteers Union, but in the opinion of the Bank, the authenticity of the information is verified on other grounds, then only the accrual of penalties and fines is stopped within the framework of the respective contracts of these customers. for the months in which there are overdue obligations under the given contracts from the previous period.
Credit (including credit line, overdraft), debt repayment (credit financing), leasing agreements are suspended for members of the immediate family of clients who are conscripted and participating in military operations (that is, father, mother, sister, brother, child, spouse). accrual of penalties and fines.
Those customers, as well as members of the immediate family of customers who are conscripted and participating in military operations (that is, father, mother, sister, brother, child, spouse), who at the time of the review do not have overdue obligations or only the obligations of the current month will be overdue, will be granted credit (including credit line, overdraft), installment payment of debt (credit financing), postponement of payment obligations under leasing contracts until 2018. December 30, if the obligation to be paid has not been settled or partially settled on the regular repayment day of the given month. Accordingly, the deadline for payment obligations will be extended by the number of months of payment delay (by one or two months). For overdrafts and lines of credit, the due date will only be extended if it expires. The unpaid principal amount within the specified period will be redistributed over the remaining repayment period, and the accrued interest will be carried over to the next repayment date. In cases where the accrual of interest/service charges continues, then:
• The interest amounts calculated on the obligations under credit and leasing will be redistributed over the 6 months following the delay period, and if there is less than 6 months left to the repayment period, over the remaining repayment period.