Ամերիաբանկն արժանացել է «Տարվա ամենահուսալի Բանկ» հեղինակավոր մրցանակին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկն արժանացել է «Տարվա ամենահուսալի Բանկ» հեղինակավոր մրցանակին
«Global Finance» հեղինակավոր ամսագիրը հրապարակել է աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը: Ամերիաբանկը ճանաչվել է «Տարվա ամենահուսալի Բանկը» Հայաստանում:
«Նախորդ տարի տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են բանկային համակարգի կայունության մասին, որը պահպանվեց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած անկումային պայմաններում: Բանկերը  ոչ միայն ապահովեցին խիստ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ, այլև շատ դեպքերում աջակցեցին  համավարակի պայմաններում անհրաժեշտ սարքավորումներ ու պարագաներ ձեռք բերելու հարցում»,- նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն: Նրա խոսքով.  «Ամենահուսալի բանկերը կայունության գրավականն են: Այսօր էլ ամենահուսալի բանկերը շարունակում են աջակցել իրենց երկրների կառավարությանն ու համայնքներին` համավարակի հետևանքով առաջացած տնտեսական ցնցումները հնարավորինս արագ հաղթահարելու հարցում»:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է, որ նման դժվարին ժամանակներում երկրի ամենահուսալի բանկ ճանաչվելն իսկապես մեծ պատիվ է Բանկի համար.  «Որպես Հայաստանի ամենամեծ ֆինանսական հաստատություն` մենք մեծ պատասխանատվություն ստանձնեցինք և համավարակի ընթացքում աջակցեցինք անհատներին, ձեռնարկություններին և համայնքներին: Կապիտալի, ֆինանսավորման և իրացվելիության մեր կայուն դիրքերը, ճգնաժամի պայմաններում ռիսկերը գնահատելու և կառավարելու ունակությունն օգնեցին մեզ ոչ միայն դիմակայել, այլև  ավելի հզորանալ»:
Արդեն ավելի քան քսանհինգ տարի Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակվող աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա ցանկը հանդիսանում է ֆինանսական ոլորտի գործընկերների հուսալիության ճանաչված և վստահելի չափանիշ: Հաղթողներն ընտրվել են` հիմք ընդունելով Moody's, Standard & Poor's և Fitch գործակալությունների կողմից աշխարհի 1000 ամենախոշոր բանկերին  տրված արտարժութային երկարաժամկետ վարկանիշների վերլուծությունը և գնահատումները:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ameriabank was awarded the prestigious "Most Reliable Bank of the Year" award - News | Ameriabank
Ameriabank was awarded the prestigious "Most Reliable Bank of the Year" award
12 Oct, 2021 | Press release, All | Return|
"The events that took place last year testify to the stability of the banking system, which was preserved in the recessionary conditions caused by the coronavirus pandemic. Banks not only provided much-needed financial resources, but also in many cases assisted in acquiring necessary equipment and supplies during the pandemic," said Joseph Giaraputo, publisher and editor-in-chief of Global Finance magazine. According to him: "The most reliable banks are a guarantee of stability. Even today, the most reliable banks continue to support the governments and communities of their countries in overcoming the economic shocks caused by the pandemic as quickly as possible."
Artak Hanesyan, President-General Director of Ameriabank's Directorate, noted that in such difficult times, being recognized as the most reliable bank of the country is a great honor for the Bank. "As the largest financial institution in Armenia, we assumed a great responsibility and supported individuals, businesses and communities during the pandemic. Our stable positions of capital, funding and liquidity, ability to assess and manage risks in crisis have helped us not only to withstand but also to become stronger.
For more than twenty-five years, Global Finance magazine's annual list of the world's most reliable banks has been a recognized and trusted measure of reliability among financial partners. The winners were selected based on the analysis and evaluations of long-term foreign currency ratings given by Moody's, Standard & Poor's and Fitch agencies to the world's 1000 largest banks.
The ranking of the most reliable banks in the world - here.
Ameriabank is one of the dynamically developing banks of Armenia and ranks among the country's most stable and large financial institutions. "Ameriabank" CJSC is a universal bank that provides corporate, investment and retail banking services, providing a complete set of banking solutions. 2020 according to the results, Ameriabank is the leader of the RA banking system in terms of main financial indicators (assets, liabilities, loan portfolio, capital). For complete information, you can visit the website www.ameriabank.am or call (+37410) 56 11 11;