Ամերիաբանկը ներգրավել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամից` ՀՀ-ում կայուն էներգետիկայի և ՓՄՁ ֆինանսավորման համար - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը ներգրավել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամից` ՀՀ-ում կայուն էներգետիկայի և ՓՄՁ ֆինանսավորման համար
Ամերիաբանկը և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպություն) ստորագրել են 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր՝ երկրում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Վարկի շուրջ 50 տոկոսն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերջիններիս ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և գործունեությունը  ընդլայնելու համար: Վարկային միջոցների մյուս մասն  ուղղվելու է կանաչ ծրագրերի, մասնավորապես,  էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու  Հայաստանում ածխածնային արտանետումների կրճատմանը նպաստող ծրագրերի իրագործմանը:
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման Հիմնադրամի մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարի խոսքով. «Մենք ուրախ ենք շարունակել մեր համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների ու էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր գործիքների միջոցով, որոնք կօգնեն ապահովել ՓՄՁ-ներին շրջանառու կապիտալով, և կնպաստեն կայուն էներգետիկայի զարգացմանն ու տնտեսական դիմացկունությանը»:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։  Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում (20 մլն ԱՄՆ դոլար) վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):  Երկրորդ վարկը (25 մլն ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվել է հիմնադրամի առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների շրջանակում, նպաստեց Ամերիաբանկի միջազգային առևտրային պորտֆելի ընդլայնմանը: Նշված երկու վարկային պայմանագրերի շրջանակներում Հայաստանում ֆինանսավորում է ստացել ավելի քան 130 ձեռնարկություն:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշեց . «Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամին մեր երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար։ ՓՄՁ ֆինանսավորումը մեր ռազմավարական նպատակներից մեկն է, և մենք ուրախ ենք կրկին միավորել ջանքերը մեր հաճախորդներին երկարաժամկետ ֆինանսավորում առաջարկելու համար: Հավատարիմ մնալով մեր կանաչ ռազմավարության ծրագրերին` ֆինանսական միջոցները  ուղղվելու են նաև  էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»:
Նշենք նաև, որ Ամերիաբանկը 2009 թվականից ի վեր ֆինանսավորել է ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:
OPEC-ի հիմնադրամի մասին
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը համաշխարհային մանդատ ունեցող զարգացման միակ հաստատությունն է, որն անդամ երկրների միջոցներից ֆինանսավորում է բացառապես ոչ անդամ երկրներին: Հիմնադրամը համագործակցում է զարգացող երկրների և միջազգային գործընկերների հետ` միջին և ցածր եկամուտ ունեցող երկրներում տնտեսական և սոցիալական աճը խթանելու նպատակով: ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամն ստեղծվել է ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների կողմից 1976 թվականին հստակ նպատակով` խթանել զարգացումը, ամրապնդել համայնքները և հզորացնել մարդկանց: Մեր աշխատանքը մարդակենտրոն է՝ ուղղվելով այնպիսի ծրագրերի, որոնք բավարարում են հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքները, զբաղվածությունը (հատկապես միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանում), մաքուր ջուրը և սանիտարահիգիենիկ պայմանները, առողջապահությունը և կրթությունը: Մինչ օրս ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամն ավելի քան 22 մլրդ ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ավելի քան 125 երկրներում իրականացվող զարգացման նախագծերի համար, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 187 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Մեր տեսլականն այնպիսի աշխարհ է, որտեղ կայուն զարգացումն իրականություն է բոլորի համար:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է ըստ 2021թ.3-րդ եռամսյակի արդյունքների բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am

Ameriabank attracted a USD 30 million loan from the OPEC International Development Fund for sustainable energy and SME financing in Armenia - News | Ameriabank
Ameriabank attracted a USD 30 million loan from the OPEC International Development Fund for sustainable energy and SME financing in Armenia
26 Nov, 2021 | Press release, All | Return|
About 50 percent of the loan will be directed to the financing of small and medium enterprises (SMEs), which will enable them to get the necessary funds to develop their business, create new jobs and expand their operations. The other part of the loan funds will be directed to the implementation of green projects, in particular, projects contributing to the increase of energy efficiency and the reduction of carbon emissions in Armenia.
According to Tarek Alnassar, Assistant Director General for Private Sector and Trade Finance Operations of the OPEC International Development Fund. "We are pleased to continue our cooperation with Ameriabank through new financing tools for SMEs and energy efficient projects in Armenia, which will help provide SMEs with working capital and contribute to sustainable energy development and economic resilience."
The Fund and Ameriabank have been cooperating since 2015, contributing to the development of Armenia's economy in the directions of SME and trade financing. In particular, within the framework of the first signed contract (US$ 20 million), credit funds were directed to small and medium-sized enterprises (SMEs) operating in various sectors of the economy, including wholesale trade, manufacturing, food industry and hotels. The second loan (USD 25 million), which was provided as part of the fund's trade financing operations, contributed to the expansion of Ameriabank's international trade portfolio. More than 130 enterprises in Armenia received financing within the framework of the two credit agreements.
Artak Hanesyan, the chairman-general director of Ameriabank Directorate, mentioned in his speech. "I would like to express my gratitude to the OPEC International Development Fund for our long-term fruitful cooperation. SME financing is one of our strategic goals and we are pleased to join forces again to offer long-term financing to our customers. Adhering to our green strategy plans, financial resources will also be directed to the implementation of energy-efficient projects."
It should also be noted that since 2009, Ameriabank has financed more than 250 million USD projects in the field of renewable energy.
About the OPEC fund
The OPEC Fund for International Development is the only development institution with a global mandate that provides financing exclusively to non-member countries from the funds of member countries. The Foundation works with developing countries and international partners to promote economic and social growth in middle and low-income countries. The OPEC Fund for International Development was established by OPEC member countries in 1976 with the express purpose of promoting development, strengthening communities and empowering people. Our work is people-centred, targeting programs that address basic needs such as food, energy, infrastructure, employment (especially among micro, small and medium enterprises), clean water and sanitation, health and education. To date, the OPEC Fund has allocated more than 22 billion USD for development projects in more than 125 countries, the total cost of which is 187 billion USD. Our vision is a world where sustainable development is a reality for all.
"Ameriabank" CJSC is one of the dynamically developing banks in Armenia and ranks among the most stable and large financial institutions developing in the direction of digitization in the country. Being the first investment bank in Armenia, Ameriabank is a universal bank that provides a complete package of innovative corporate, investment and retail banking services. Ameriabank is the leading bank in Armenia according to all key financial indicators (assets, liabilities, loan portfolio, net profit and capital) of the results of the 3rd quarter of 2021. For more information, you can visit www.ameriabank.am.