Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2022թ. լավագույն բանկը Հայաստանում` ըստ «Global Finance» հեղինակավոր ամսագրի
Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2022թ. Հայաստանի լավագույն բանկը միջազգային ֆինանսական ոլորտում մասնագիտացած «Global Finance» հեղինակավոր ամսագրի կողմից։ Մրցանակը հայտարարվել է «Global Finance»-ի կողմից անցկացվող աշխարհի լավագույն բանկերի ամենամյա 29-րդ մրցանակաբաշխության շրջանակում, որը գնահատում է ընթացիկ ժամանակահատվածում աշխարհի շուրջ 150 երկրում և տարածքում բանկերի արձանագրած ֆինանսական արդյունքները։
Ընտրությունը կատարվել է «Global Finance»-ի խմբագիրների կողմից` հաշվի առնելով կորպորատիվ ֆինանսական առաջնորդների, բանկիրների և վերլուծաբանների հետ ընդլայնված խորհրդակցությունները և հիմք ընդունելով այնպիսի չափանիշներ, ինչպիսիք են՝ բանկերի ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական հարաբերությունները, նոր բիզնեսի զարգացումն  ու պրոդուկտների նորարարությունը։
«Global Finance»-ի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոյի խոսքով` ֆինանսական աշխարհում ընթացիկ իրարանցման պայմաններում կորպորատիվ առաջնորդները բանկային հարաբերությունների ընտրության հարցում բախվել են նոր մարտահրավերների։  «Մեր մրցանակներն օգնում են որոշում կայացնողներին ընտրելու լավագույն ֆինանսական գործընկերներին», - նշել Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն։
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Անչափ ուրախ ենք «Global Finance» ամսագրի կողմից հերթական անգամ Հայաստանի լավագույն բանկը ճանաչվելու կապակցությամբ։ Սա մեր ֆինանսական հզորության օբյեկտիվ և բարձր գնահատականն է, ինչն արտացոլված է վերջին մի քանի տարիներին ֆինասական շուկայում մեր ունեցած առաջատար դիրքով։ Առավել լայն համատեքստում սա արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու և շուկայի պահանջների շարունակական փոփոխություններին արձագանքելու մեր կարողության վկայությունն է։ Այն ապացուցում է, որ
Բանկն իր զարգացման ճիշտ ուղու վրա է  և մղում է  բոլորիս դեպի շարունակական առաջընթաց` ի շահ մարդկանց, ում ծառայություն  ենք մատուցում և որոնց հետ աշխատում ենք»։
Վերջին տասնամյակում Ամերիաբանկը «Global Finance»  ամսագրի Լավագույն բանկ մրցանակին արժանանում է ութերորդ անգամ։  Մեկ ամիս առաջ նույն պարբերականի կողմից Ամերիաբանկը ճանաչվել էր նաև Հայաստանի լավագույն ներդրումային բանկը։
Աﬔրիաբանկը դինաﬕկ զարգացող ունիվերսալ բանկ է, որը գործում է Հայաստանում և դասվում երկրի աﬔնակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին։ Բանկը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային նորարարական ծառայություններ՝ տրամադրելով բանկային լուծուﬓերի ամբողջական փաթեթ:
Աﬔրիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկն է, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը։ 2021թ. տարեկան ֆինանսական արդյունքներով` Ամերիաբանկը ֆինանսական հիմնական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել,  կապիտալ, զուտ շահույթ) Հայաստանի բանկային ոլորտի առաջատարն է:

Америабанк признан лучшим банком Армении 2022 года по версии престижного журнала "Global Finance" - Новости | Америабанк
05апр
Америабанк признан лучшим банком Армении 2022 года по версии престижного журнала "Global Finance"
05 апр, 2022 | Пресс релизы, Все | Return|
Америабанк признан лучшим банком 2022 года Лучший банк Армении по версии престижного журнала «Global Finance», специализирующийся на международных финансах. Награда была объявлена ​​в рамках 29-й ежегодной церемонии награждения лучших банков мира, проводимой компанией «Global Finance», которая оценивает финансовые результаты, зафиксированные банками примерно в 150 странах и территориях мира за текущий период.
Выбор был сделан редакторами Global Finance после обширных консультаций с руководителями корпоративных финансов, банкирами и аналитиками и основан на таких критериях, как рост банковских активов, прибыльность, географический охват, стратегические отношения, развитие нового бизнеса и предлагаемые продукты, инновации.
Издатель Global Finance и главный редактор Джозеф Д. По словам Джарапуто, в связи с нынешними потрясениями в финансовом мире руководители корпораций столкнулись с новыми проблемами при выборе банковских отношений. «Наши награды помогают лицам, принимающим решения, выбирать лучших финансовых партнеров, — сказал Джозеф Д. Гиарапутон.
Об этом сообщил председатель-генеральный директор дирекции Америабанка Артак Анесян. «Мы очень рады, что журнал Global Finance в очередной раз признал нас лучшим банком Армении. Это объективная и высокая оценка нашей финансовой устойчивости, что нашло отражение в нашем лидирующем положении на финансовом рынке в последние несколько лет. В более широком контексте это свидетельствует о нашей способности противостоять внешним вызовам и реагировать на постоянные изменения требований рынка. Это доказывает, что
Банк находится на правильном пути своего развития и подталкивает всех нас к постоянному прогрессу на благо людей, которым мы служим и с которыми работаем».
За последнее десятилетие Америабанк в восьмой раз был удостоен награды «Лучший банк» журнала «Global Finance». Месяц назад это же издание признало Америабанк лучшим инвестиционным банком Армении.
О ЗАО "Америабанк"
Америабанк – динамично развивающийся универсальный банк, работающий в Армении и входящий в число самых стабильных и крупных финансовых учреждений страны. Банк предоставляет инновационные корпоративные, инвестиционные и розничные банковские услуги, предоставляя полный набор банковских решений.
Америабанк является крупнейшим банком Армении, активы которого превышают 1 трлн драмов. 2021 по годовым финансовым результатам Америабанк является лидером банковского сектора Армении по основным финансовым показателям (активы, обязательства, кредитный портфель, капитал, чистая прибыль).
Америабанк представляет собой четко проработанную цифровую повестку и постоянно внедряет инновационные ИТ-решения в сфере финансовых услуг и продуктов.
Для получения полной информации вы можете посетить сайт www.ameriabank.am или позвонить по телефону (+37410) 56 11 11.