Այսօր կայացավ Ամերիաբանկի կողմից VISA վճարային համակարգի հետ իրականացվող «Դարձիˊր փոփոխությունը» ուսանողական մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Մրցույթը մեկնարկել էր 2021թ. դեկտեմբերին: Մրցույթի շրջանակում 4-6 հոգուց կազմված ուսանողական թիմերը պետք է ներկայացնեին նորարարական գաղափարներ, որոնք կարող են փոփոխություն բերել մարդու/հասարակության որևէ խմբի կյանքում, գիտության կամ տնտեսության ոլորտում:
Կարևորելով երիտասարդների ներուժը, գաղափարներն ու զարգացումը` Ամերիաբանկը նրանց հնարավորություն է տալիս հանդես գալու նորարար, արդյունավետ գաղափարներով: Մրցույթին մասնակցելու առանցքային պայմաններից մեկն այն էր, որ ներկայացվող նախագիծն իրագործվի Հայաստանում 1-2 տարվա ընթացքում 3 մլն ՀՀ դրամի բյուջեի շրջանակում:
Նախագծերն ուսումնասիրվել և գնահատվել են տարբեր ոլորտների մասնագետներից կազմված ժյուրիի կողմից, որի կազմում էին`
1. Տիգրան Ջրբաշյանը` «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար
2. Ռեբեկա Հակոբյանը` Ամերիաբանկի Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն
3. Վահան Մելքումյանը`  Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ծառայության Զարգացման և վերապատրաստման բաժնի ղեկավար
4. Էլեն Դանիելյանը` Ամերիաբանկի Անհատական ֆինանսական ծառայությունների և քարտերի վարչության ղեկավար
5. Արտյոմ Շամցյանը` Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն
6. Նազարեթ Սեֆերյանը` Կորպորատիվ պատասխանատվության մասնագետ
7. Արմինե Մկրտչյանը` «ռեԱրմենիա» հարթակի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ
8. Սեդա Պապոյանը` Girls in Tech Armenia-ի գործադիր տնօրեն
9. Դիանա Արզումանյանը` Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր, տնօրեն
10. Աննա Խաչատրյանը` EPIC ինկուբատորի գործառնությունների և համայնքների հետ կապի մենեջեր
Առավելագույն միավորներ ստացած թիմերը եզրափակիչ փուլում ներկայացրին իրենց նախագծերը:
Մրցույթի արդյունքներով հաղթող ճանաչվեց «TakeAR» նախագիծը, որն արժանացավ գլխավոր մրցանակին` 3 մլն ՀՀ դրամ: Նախագծի նպատակն է Հայաստանում դպրոցական կրթական համակարգը զինել լրացված իրականության և վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով: Որպես գաղափարի մեկնարկ` նախատեսվում է լրացված իրականության տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ստեղծել 8-րդ դասարանի կենսաբանության /մարդու անատոմիա/ դասագրքի վիրտուալ լաբորատորիա` բջջային հավելվածի ձևով:
Հետևյալ հինգ թիմերն ստացան խրախուսական մրցանակներ` 100,000-ական ՀՀ դրամի չափով:
«World Without Waste» /«Աշխարհն առանց աղբի»
Թիմն աշխատում է Սյունիքի մարզում` Կապան քաղաքում: Բնության աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով հիմնադիրները մտադիր են կազմակերպություններից և անհատներից հավաքել օգտագործված թուղթ և վերամշակել այն:
«Տեսկա»
Նախագծի նպատակը խելացի աղբամանների տեղադրումն է Մասիս քաղաքում։ Խելացի աղբամանները կարողանալու են տեղեկատվություն փոխանցել քաղաքացիներին աղբի ճիշտ տեսակավորման մասին. սա կիրագործվի աղբամանների վրա պատկերված QR կոդերի միջոցով։ Արդեն տեսակավորված աղբը նախատեսվում է վաճառել աղբ վերամշակող կազմակերպություններին։
«Outvite»
«Outvite»-ի առաքելությունն է մարդկանց ազատել ժամանցային միջոցառումների որոնման և պլանավորման ջանքերից՝ ստեղծելով հավելված, որտեղ ներկայացված կլինեն տվյալ տարածքում գտնվող ժամանցի վայրերը:
«Հիպոկրատին հավատարիմ»
Նախագծի հիմքը դրվել է դեռևս 2014 թվականին` «Երիտասարդ բժիշկների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից։ Նպատակն է բարելավել մարդկանց կյանքի որակը, ցուցաբերել անվճար բժշկական օգնություն մարզերում, այնպիսի վայրերում, որտեղ անհրաժեշտ տեխնիկայի, սանիտարահիգիենիկ և շենքային պայմանների բացակայությամբ պայմանավորված` մարդիկ զրկված են որակյալ բժշկական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։
«Սերմերով բաժակներ»
Թիմը ցանկանում է գեներացնել մի նախագիծ, որը Հայաստանն ավելի կանաչ կդարձնի, մասնավորապես` արտադրել էկո թղթից երկշերտ բաժակներ և ափսեներ, որոնց շերտերի միջև լցված կլինեն տարատեսակ բույսերի սերմեր։ Երբ այսպիսի բաժակները կամ ափսեները ընկնեն հողի մեջ, դրանց բաղադրության մեջ եղած ստվարաթուղթը, որը հանդիսանալու է պարարտանյութ, որոշ ժամանակ հետո կքայքայվի ամբողջությամբ, իսկ սերմերը ծիլ կտան ընկած տեղում։

Emphasizing the potential, ideas and progress of young people, Ameriabank offers them the opportunity to come up with innovative, productive ideas. One of the key eligibility criteria for participation in the contest was that the project should be feasible in Armenia within a period of 1-2 years, with a total budget of AMD 3 million.
The projects were reviewed and evaluated by a panel of judges, comprised of the following experts representing different fields:
1. Tigran Jrbashyan, Head of Ameria Management Advisory Services
2. Rebecca Hakobyan, Chief Marketing and Communication Officer, Ameriabank
3. Vahan Melkumyan, Head of Learning and Development Division of the Human Resources Management Service, Ameriabank
4. Elen Danielyan, Head of Personal Banking and Cards Direction, Ameriabank
5. Artyom Shamtsyan, Chief Innovation and Digital Officer, Ameriabank
6. Nazareth Seferian, Corporate Social Responsibility expert
7. Armine Mkrtchyan, member of the Board of Trustees of “reArmenia” platform
8. Seda Papoyan, Managing Director, Girls in Tech Armenia
9. Diana Arzumanyan, CEO and Co-Founder, Orion Worldwide Innovations Armenia
10. Anna Khachatryan, Operations and Community Manager, EPIC incubator
The highest-scoring teams presented their projects at the final stage of the contest.
The main prize of AMD 3 million went to TakeAR, a startup aimed at implementing AR and VR learning technologies in Armenian schools. At the initial stage of the project the team intends to develop a virtual laboratory (mobile app) for the biology course (human anatomy) of the 8th grade.
The following five teams got incentive prizes of AMD 100,000 each:
World Without Waste
Based in Kapan, Syunik region, it is the aim of the team to prevent pollution by collecting and recycling used paper from businesses and individuals.
Teska
The aim of the project is to launch a chain of smart trashcans in Masis. Each trashcan will bear a QR code by using which stakeholders will be able to learn how to sort trash correctly. Already sorted trash is expected to be sold to recycling companies.
Outvite
The aim of Outvite is to free people from the need to spend long hours searching for and planning leisure activities by creating an app where the places of leisure and entertainment in the area will be represented in one place.
Faithful to Hippocrates
The project was launched in 2014 by the Armenian Association of Young Physicians. The team strive to improve the quality of people’s life by bringing free medical services to people in areas where quality medical services are currently not readily available due to lack of facilities and sanitary conditions.
Cups with Seeds
The team want to implement a project to make Armenia greener. For this purpose they are planning to launch production of double-layered cups and plates made of eco paper. The space between the layers will contain seeds of various plants. When thrown away, the paper/cardboard component of the cup will decompose completely and serve as fertilizer, while the seeds will grow.