Այսօր կայացավ Ամերիաբանկի կողմից VISA վճարային համակարգի հետ իրականացվող «Դարձիˊր փոփոխությունը» ուսանողական մրցույթի եզրափակիչ փուլը: Մրցույթը մեկնարկել էր 2021թ. դեկտեմբերին: Մրցույթի շրջանակում 4-6 հոգուց կազմված ուսանողական թիմերը պետք է ներկայացնեին նորարարական գաղափարներ, որոնք կարող են փոփոխություն բերել մարդու/հասարակության որևէ խմբի կյանքում, գիտության կամ տնտեսության ոլորտում:
Կարևորելով երիտասարդների ներուժը, գաղափարներն ու զարգացումը` Ամերիաբանկը նրանց հնարավորություն է տալիս հանդես գալու նորարար, արդյունավետ գաղափարներով: Մրցույթին մասնակցելու առանցքային պայմաններից մեկն այն էր, որ ներկայացվող նախագիծն իրագործվի Հայաստանում 1-2 տարվա ընթացքում 3 մլն ՀՀ դրամի բյուջեի շրջանակում:
Նախագծերն ուսումնասիրվել և գնահատվել են տարբեր ոլորտների մասնագետներից կազմված ժյուրիի կողմից, որի կազմում էին`
1. Տիգրան Ջրբաշյանը` «Ամերիա» կառավարման խորհրդատվական ծառայության ղեկավար
2. Ռեբեկա Հակոբյանը` Ամերիաբանկի Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն
3. Վահան Մելքումյանը`  Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման ծառայության Զարգացման և վերապատրաստման բաժնի ղեկավար
4. Էլեն Դանիելյանը` Ամերիաբանկի Անհատական ֆինանսական ծառայությունների և քարտերի վարչության ղեկավար
5. Արտյոմ Շամցյանը` Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն
6. Նազարեթ Սեֆերյանը` Կորպորատիվ պատասխանատվության մասնագետ
7. Արմինե Մկրտչյանը` «ռեԱրմենիա» հարթակի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ
8. Սեդա Պապոյանը` Girls in Tech Armenia-ի գործադիր տնօրեն
9. Դիանա Արզումանյանը` Orion Worldwide Innovations Armenia-ի համահիմնադիր, տնօրեն
10. Աննա Խաչատրյանը` EPIC ինկուբատորի գործառնությունների և համայնքների հետ կապի մենեջեր
Առավելագույն միավորներ ստացած թիմերը եզրափակիչ փուլում ներկայացրին իրենց նախագծերը:
Մրցույթի արդյունքներով հաղթող ճանաչվեց «TakeAR» նախագիծը, որն արժանացավ գլխավոր մրցանակին` 3 մլն ՀՀ դրամ: Նախագծի նպատակն է Հայաստանում դպրոցական կրթական համակարգը զինել լրացված իրականության և վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով: Որպես գաղափարի մեկնարկ` նախատեսվում է լրացված իրականության տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ստեղծել 8-րդ դասարանի կենսաբանության /մարդու անատոմիա/ դասագրքի վիրտուալ լաբորատորիա` բջջային հավելվածի ձևով:
Հետևյալ հինգ թիմերն ստացան խրախուսական մրցանակներ` 100,000-ական ՀՀ դրամի չափով:
«World Without Waste» /«Աշխարհն առանց աղբի»
Թիմն աշխատում է Սյունիքի մարզում` Կապան քաղաքում: Բնության աղտոտումը կանխարգելելու նպատակով հիմնադիրները մտադիր են կազմակերպություններից և անհատներից հավաքել օգտագործված թուղթ և վերամշակել այն:
«Տեսկա»
Նախագծի նպատակը խելացի աղբամանների տեղադրումն է Մասիս քաղաքում։ Խելացի աղբամանները կարողանալու են տեղեկատվություն փոխանցել քաղաքացիներին աղբի ճիշտ տեսակավորման մասին. սա կիրագործվի աղբամանների վրա պատկերված QR կոդերի միջոցով։ Արդեն տեսակավորված աղբը նախատեսվում է վաճառել աղբ վերամշակող կազմակերպություններին։
«Outvite»
«Outvite»-ի առաքելությունն է մարդկանց ազատել ժամանցային միջոցառումների որոնման և պլանավորման ջանքերից՝ ստեղծելով հավելված, որտեղ ներկայացված կլինեն տվյալ տարածքում գտնվող ժամանցի վայրերը:
«Հիպոկրատին հավատարիմ»
Նախագծի հիմքը դրվել է դեռևս 2014 թվականին` «Երիտասարդ բժիշկների հայկական ասոցիացիա» հասարակական կազմակերպության կողմից։ Նպատակն է բարելավել մարդկանց կյանքի որակը, ցուցաբերել անվճար բժշկական օգնություն մարզերում, այնպիսի վայրերում, որտեղ անհրաժեշտ տեխնիկայի, սանիտարահիգիենիկ և շենքային պայմանների բացակայությամբ պայմանավորված` մարդիկ զրկված են որակյալ բժշկական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։
«Սերմերով բաժակներ»
Թիմը ցանկանում է գեներացնել մի նախագիծ, որը Հայաստանն ավելի կանաչ կդարձնի, մասնավորապես` արտադրել էկո թղթից երկշերտ բաժակներ և ափսեներ, որոնց շերտերի միջև լցված կլինեն տարատեսակ բույսերի սերմեր։ Երբ այսպիսի բաժակները կամ ափսեները ընկնեն հողի մեջ, դրանց բաղադրության մեջ եղած ստվարաթուղթը, որը հանդիսանալու է պարարտանյութ, որոշ ժամանակ հետո կքայքայվի ամբողջությամբ, իսկ սերմերը ծիլ կտան ընկած տեղում։

Сегодня состоялся заключительный этап студенческого конкурса «Стань изменением», проводимого Америабанком совместно с платежной системой VISA. Конкурс стартовал в декабре 2021 года. В рамках конкурса студенческие команды из 4-6 участников должны были представить свои инновационные идеи, способные внести изменение в жизнь человека/социальной группы, отрасль науки или экономики.
Придавая большое значение потенциалу, идеям и развитию молодежи, Америабанк предоставляет им возможность продвигать инновационные, эффективные идеи. Одним из ключевых условий для участия в конкурсе была реализуемость проекта в Армении в течение 1-2 лет, в рамках бюджета в 3 млн драмов РА.
Проекты рассмотрело и оценило жюри, в состав которого входили специалисты из разных сфер:
1. Тигран Джрбашян, руководитель службы управленческого консалтинга «Америя»
2. Ребека Акопян, директор по маркетингу и коммуникациям Америабанка
3. Ваган Мелкумян, руководитель отдела обучения и развития Службы управления человеческими ресурсами Америабанка
4. Элен Даниелян, руководитель Управления индивидуальных финансовых услуг и карт Америабанка
5. Артем Шамцян, директор по инновациям и диджитализации Америабанка
6. Назарет Сеферян, эксперт по корпоративной социальной ответственности
7. Армине Мкртчян, член попечительского совета платформы «реАрмения»
8. Седа Папоян, исполнительный директор «Girls in Tech Armenia»
9. Диана Арзуманян, соучредитель и директор «Orion Worldwide Innovations Armenia»
10. Анна Хачатрян, менеджер по операциям и связям с общественностью инкубатора EPIC
Команды, набравшие наибольшее количество баллов, представили свои проекты в заключительном этапе.
По итогам конкурса главный приз в размере 3 млн драмов РА был присужден команде «TakeAR». Целью проекта является разработка решений, основанных на дополненной и виртуальной реальности, для армянских школ. На начальном этапе предусматривается создание виртуальной лаборатории в форме мобильного приложения для предмета «биология» (анатомия человека) для 8-го класса.
Еще пять команд получили поощрительные премии по 100,000 драмов РА:
«World Without Waste» /«Мир без мусора»
Команда работает в г. Капан Сюникской области. Целью проекта является предотвращение загрязнения природы путем сбора и переработки макулатуры.
«Теска»
Цель проекта – установка умных мусорных баков в г. Масис, которые при помощи QR кодов смогут подсказывать гражданам, как правильно сортировать мусор. Отсортированный мусор планируется продавать перерабатывающим компаниям.
«Outvite»
Миссия «Outvite» – помочь людям сэкономить время при планировании досуга путем создания приложения, в котором будут представлены места досуга и развлечений по соседству.
«Верны Гиппократу»
Проект был основан еще в 2014г. Армянской ассоциацией молодых врачей. Участники поставили цель – улучшить качество жизни людей путем предоставления бесплатной медицинской помощи в местах, где из-за отсутствия инфраструктуры и санитарно-гигиенических условий люди лишены возможности получать качественное медицинское обслуживание.
«Чаши с семенами»
Цель команды – сделать Армению более зеленой. В рамках проекта планируется запустить производство двухслойных бумажных стаканов и тарелок, между слоями которых будут содержаться семена растений. При попадании в почву бумага/картон полностью разлагается, становясь удобрением, а семена дают всходы.