You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկն արժանացել է «Կայուն ֆինանսավորման գծով լավագույն բանկ» մրցանակին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Global Finance ամսագիրը հայտարարել է կայուն ֆինանսավորման ոլորտում արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող մրցանակաբաշխության հաղթողներին: Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանում «Կայուն ֆինանսավորման գծով 2022 թ-ի լավագույն բանկ»` դառնալով տարածաշրջանի առաջին բանկը, որն արժանանում է այս մրցանակին:
Հաղթողներն ընտրվում են Global Finance ամսագրի խմբագիրների կողմից ստացված հայտերի և իրականացված անկախ հետազոտության արդյունքների հիման վրա: Գնահատման չափանիշները ներառում են կառավարման քաղաքականություններն ու նպատակները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի և սոցիալական ծրագրերի կայուն ֆինանսավորման ոլորտում գրանցված չափելի ձեռքբերումները:
«Համաճարակը և էներգետիկ ոլորտի խափանումները բարձրացրել են կլիմայի փոփոխության ռիսկերի մասին իրազեկվածության մակարդակը, իսկ տեխնոլոգիական նորարարությունները վնասը նվազեցնելու և կայուն ապագա կառուցելու համար նոր հնարավորություններ են ընձեռում և նոր լուծումներ են առաջարկում:  Global Finance ամսագրի կողմից կայուն ֆինանսավորման ոլորտում շնորհվող մրցանակների միջոցով գնահատական է տրվում այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք աչքի են ընկնում նշված ոլորտում պահանջվող բոլոր նախաձեռնությունների բավարար ֆինանսավորմանն ուղղված ջանքերով և նշված երկարաժամկետ խնդիրների լուծման ստեղծարար առաջարկներով», - նշել է Global Finance ամսագրի գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Ամերիաբանկի հեռանկարային ռազմավարության հիմքում կայուն զարգացման սկզբունքն է: Մենք շարունակաբար նոր հնարավորություններ ենք փնտրում և ներգրավում ենք միջազգային գործընկերների կայուն ֆինանսավորման մեր պորտֆելն ընդլայնելու համար: Կայուն ֆինանսավորման ոլորտում մենք առաջնորդվում ենք գլոբալ բնապահպանական խնդիրներով և կլիմայի փոփոխության ռիսկերով: Մենք պատասխանատու ենք նշված խնդիրների լուծման գործընթացքում մեր լուման ներդնելու համար: Global Finance ամսագրի կողմից շնորհված մրցանակը շատ մոտիվացնող է: Այն մեզ պարտավորեցնում է առավել շատ ջանքեր գործադրել պատասխանատու բիզնես վարելու և Հայաստանի կայուն ապագան կերտելու ուղղությամբ», - ընդգծել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Մեր երկարաժամկետ պարտավորությունն է ստեղծել կայուն միջավայր և աջակցել մեր հաճախորդներին չեզոք ածխածնային տնտեսությանն անցնելու գործում: Ամերիաբանկը մշակել է Կանաչ պարտատոմսերի հայեցակարգ (GBF), որը համահունչ է Կապիտալի շուկայի միջազգային ասոցիացիայի (ICMA*) Կանաչ պարտատոմսերի ներկայիս սկզբունքներին և ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին (SDGs):
2009թ.-ից ի վեր Ամերիաբանկը էներգախնայողության ու էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան 225 մլն ԱՄՆ դոլար տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ազդեցիկ ներդրողների աջակցությամբ:
2020թ. Ամերիաբանկը դարձավ կանաչ պարտատոմսեր թողարկող առաջին բանկը Հայաստանում և նախատեսում է ընդլայնել նշված գործունեությունը` դառնալով կանաչ պարտատոմսերի թողարկման գծով տարածաշրջանի առաջատարը:
Աﬔրիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունն է և ՀՀ տնտեսական ոլորտի առավել նշանակալի դերակատարներից մեկը, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը։ Հանդիսանալով դինաﬕկ զարգացող ունիվերսալ բանկ, Ամերիաբանկն իր սպասարկման բազմաֆունկցիոնալ հարթակի միջոցով մատուցում է  նորարարական բանկային ծառայությունների ընդարձակ փաթեթ` թվային պրոդուկտների հստակ շեշտադրմամբ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанк удостоен награды «Лучший банк устойчивого финансирования» - Новости | Америабанк
Журнал Global Finance объявил победителей второго выпуска премии Sustainable Finance Awards. Америабанк был признан «Лучшим банком 2022 года с точки зрения стабильного финансирования» в Армении, став первым банком в регионе, получившим эту награду.
Награда присуждается мировым, региональным и местным лидерам в области устойчивого финансирования, которые финансируют инициативы по смягчению последствий изменения климата, способствуя более устойчивому будущему.
Победители выбираются на основе материалов, полученных редакцией журнала Global Finance, и результатов проведенного независимого исследования. Критерии оценки включают политику и цели управления, а также измеримые достижения в устойчивом финансировании экологических и социальных программ.
«Пандемия и перебои в энергоснабжении повысили осведомленность о рисках изменения климата, а технологические инновации открывают новые возможности и предлагают новые решения для уменьшения ущерба и построения устойчивого будущего. Награды журнала Global Finance Magazine за устойчивое финансирование присуждаются тем финансовым учреждениям, которые выделяются своими усилиями по адекватному финансированию всех инициатив, необходимых в этом секторе, и их творческими предложениями по решению долгосрочных проблем», — сказал Джозеф Джарапуто, главный редактор журнала. Журнал «Глобальные финансы».
«Принцип устойчивого развития лежит в основе перспективной стратегии Америабанка. Мы постоянно ищем новые возможности и привлекаем международных партнеров для расширения нашего портфеля устойчивого финансирования. В устойчивом финансировании мы руководствуемся глобальными экологическими проблемами и рисками изменения климата. Мы несем ответственность за вложение наших денег в процесс решения упомянутых проблем. Награда журнала Global Finance очень мотивирует. Это обязывает нас приложить еще больше усилий в направлении ведения ответственного бизнеса и создания стабильного будущего Армении", - подчеркнул председатель правления Америабанка Артак Анесян.
Наше долгосрочное обязательство заключается в создании устойчивой окружающей среды и поддержке наших клиентов в переходе к углеродно-нейтральной экономике. Америабанк разработал Концепцию зеленых облигаций (GBF), которая соответствует действующим Принципам зеленых облигаций Международной ассоциации рынков капитала (ICMA*) и Целям устойчивого развития ООН (ЦУР).
С 2009 года Америабанк направил более 225 миллионов долларов США на финансирование проектов по энергосбережению и повышению энергоэффективности при поддержке различных международных финансовых институтов и влиятельных инвесторов.
2020 Америабанк стал первым банком, выпустившим зеленые облигации в Армении, и планирует расширить эту деятельность, став региональным лидером по выпуску зеленых облигаций.