Բանկային համակարգը վարկավորման հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերում. Արտակ Հանեսյան
Բանկային համակարգն այս փուլում վարկավորման հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերում, այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին:
«Հիմնականում այս զգուշավորությունը կապված է վարկառուների վարկունակության գնահատումների հետ: Տրամաբանական է, որ արտարժութային վարկերի սպասարկումն էլ ավելի դժվարանում է այս փոխարժեքային տատանումներով պայմանավորված: Բայց միաժամանակ, ոչ միայն մեր բանկի կողմից, այլ ես համոզված եմ, նաև մյուս բանկերի կողմից հատուկ ծրագրեր են մշակվում, թե ինչպես կարելի է մեղմել այդ երևույթները հենց ֆիզիկական անձ հանդիսացող հաճախորդների համար, ովքեր սպասարկվում են արտարժույթով արտահայտված վարկերով: Մեր մասնագետների գնահատականով՝ տարբեր վարկերի ժամկետները մի փոքր երկարացնելու պարագայում, այնպիսի իրավիճակ ստեղծելով, որպեսզի վարկառուն մարի ՀՀ դրամով արտահայտված նույն գումարը, ինչը որ նա մարում էր մինչև կուրսի փոփոխությունը, կարող է բերել վարկառուների կողմից վարկային բեռը սպասարկելու մեղմացմանը»,- ասաց Հանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ բանկերն այսօր ավելի խիստ են վերաբերվում վարկունակության գնահատականներին՝ զսպելով հետագա հնարավոր ռիսկերը: Ինչ վերաբերում է ընդհանրապես վարկավորման ծավալներին, Արտակ Հանեսյանն ասաց, որ Ամերիաբանկի անունից կարող է հայտարարել՝ իրենք չեն դադարեցրել վարկավորումը, շարունակում են: Այս տարի նախատեսված է Ամերիաբանկի վարկային ներդրումների աճ, ոչ այն չափով, ինչքան նախորդ տարի է եղել, բայց, այնուամենայնիվ, աճ նախատեսվում է:
Արտակ Հանեսյանը լրագրողների հարցին ի պատասխան անդրադարձավ նաև Կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացման քաղաքականությանը: Հարցին, թե դա ի՞նչ ազդեցություն կունենա վարկերի տոկոսադրույքների վրա, Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենը պատասխանեց.
«Իհարկե, դա անդրադարձ ունեցել է: Իհարկե, ես կարծում եմ, որ դա ժամանակավոր երևույթ է, ինքը երկար ժամանակ նման մակարդակի վրա չի կարող պահպանվել, բայց ազդեցություն ունեցել է: Բանկերն արտարժույթով ներգրավված միջոցների դիմաց պահուստավորումն իրանականացնում են դրամով և արդեն բարձրացված տոկոսադրույքով, որն, իհարկե, արտարժութային ավանդների ինքնարժեքի վրա ազդեցություն ունեցել է դեպի ավելացում: Այսինքն՝ այն տոկոսադրույքները, որոնք նշվում են հրապարակային՝ որպես ներգրավվման տոկոսադրույք, իրականում ավելի բարձր են բանկի վրա նստում ի հաշվի այլ գործոնների»:
Ըստ Արտակ Հանեսյանի՝ ինքնըստինքյան նաև վարկերի տոկոսադրույքները պետք է բարձրանան, որպեսզի բանկերը կարողանան իրենց մինիմալ էֆեկտիվության մակարդակը պահպանել: «Ուստի մենք մոտ ապագայում կնկատենք նաև արտարժույթով արտահայտված վարկերի տոկոսադրույքների փոքր-ինչ բարձրացում: Բայց մյուս կողմից դրամով արտահայտված վարկերի տոկոսադրույքների շատ քիչ բարձրացման հետևանքով ավանդների տոկոսադրույքները համեմատության մեջ ավելի շատ են բարձրացել: Հիմա դրամով արտահայտված ավանդների տոկոսադրույքները՝ թե կարճաժամկետ, թե երկարաժամկետ, համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, բավական բարձրացել են՝ եթե չեմ սխալվում մոտ 4-5 տոկոս առնվազն: Դա փակում է դրամային վարկավորման տոկոսադրույքների հնարավոր թանկացումները»,- նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Банковская система проявляет некоторую осторожность в кредитовании. Артак Анесян - Новости | Америабанк
На данном этапе банковская система проявляет некоторую осторожность в вопросах кредитования. Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил генеральный директор Америабанка Артак Анесян, отвечая на вопрос журналистов.
«В основном это предостережение связано с оценкой кредитоспособности заемщиков. Логично, что обслуживание кредитов в иностранной валюте становится еще более сложным из-за этих колебаний обменного курса. Но в то же время не только нашим банком, но и, я уверен, другими банками разрабатываются специальные программы по смягчению этих явлений для клиентов-физлиц, которые обслуживаются кредитами, номинированными в иностранной валюте. По мнению наших экспертов, в случае незначительного продления сроков различных кредитов, создание ситуации, при которой заемщик погашает ту же сумму, выраженную в драмах РА, которую он погашал до изменения обменного курса, может привести к облегчению бремени заемщиков. обслуживания кредита", - сказал Анесян.
По его словам, сегодня банки более строго относятся к оценке кредитоспособности, ограничивая возможные будущие риски. Что касается объема кредитования в целом, Артак Анесян сказал, что от имени Америабанка он может заявить, что кредитование не прекратилось, оно продолжается. В этом году ожидается увеличение кредитных вложений Америабанка, не так сильно, как в прошлом году, но, тем не менее, рост запланирован.
Отвечая на вопрос журналистов, Артак Анесян коснулся также политики ЦБ по повышению ставки рефинансирования. На вопрос, как это повлияет на процентные ставки по кредитам, глава Америабанка ответил:
«Конечно, это отразилось. Я, конечно, думаю, что это временное явление, его нельзя долго поддерживать на таком уровне, но влияние оно имело. Банки иранизируют драмовые резервы под средства, привлеченные в иностранной валюте и с уже повышенной процентной ставкой, что, конечно же, повлияло на увеличение стоимости валютных депозитов. Другими словами, процентные ставки, которые публично заявляются как процентные ставки по займам, на самом деле выше для банка из-за других факторов».
По словам Артака Анесяна, процентные ставки по кредитам также должны повышаться автоматически, чтобы банки могли поддерживать минимальный уровень своей эффективности. «Поэтому в ближайшее время мы также отметим незначительное повышение процентных ставок по кредитам, номинированным в иностранной валюте. Но, с другой стороны, из-за очень небольшого роста процентных ставок по кредитам в драмах процентные ставки по депозитам выросли сравнительно больше. Сейчас процентные ставки по драмовым вкладам, как краткосрочным, так и долгосрочным, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выросли совсем немного, если не ошибаюсь, не менее 4-5 процентов. Это закрывает возможное повышение процентной ставки драмового кредитования", - сказал гендиректор Америабанка.