ՀՀ բանկային համակարգում շահույթի նվազման ֆոնին «Ամերիաբանկի» շահույթը 2014թ. աճել է 18%-ով
Հայաստանի բանկային համակարգում «Ամերիաբանկը» 2014թ-ին հիմնական կարևոր ցուցանիշներով զբաղեցնում է առաջատարի դիրքը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ամերիաբանկ»-ի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը՝ ընդգծելով, որ 2014թ-ին բանկի շահույթը աճել է 18%-ով և կազմել է 7.1 մլրդ դրամ, այն դեպքում, երբ ամբողջ բանկային համակարգի շահույթը նվազել է շուրջ 41%-ով:
«2014թ. բանկի ակտիվներն աճել են մոտ 27%-ով և կազմել 400 մլրդ ՀՀ դրամ, երբ ամբողջ բանկային համակարգում ցուցանիշը աճել է 16%-ով: Բանկի պարտավորություններն աճել են 29%-ով և կազմել 357.4 մլրդ դրամ, հաճախորդներից ներգրավված միջոցները աճել են մոտ 23%-ով և կազմել 209 մլրդ դրամ, այն դեպքում, երբ բանկային համակարգի պարտավորություններն աճել են ընդամենը 4.8%-ով: Կարևոր է նշել, որ ֆիզիկական անձ հաճախորդների քանակը աճել է 23%-ով, իսկ իրավաբանական անձանցը՝ 13%-ով»,-ասաց նա:
Գևորգ Թառումյանը նշեց, որ ֆիզիկական անձանցից ներգրավված ժամկետային ավանդներն աճել են մոտ 27%-ով, իսկ ընթացիկ հաշիվները՝ մոտ 115-ով:
«Սա շատ լավ ցուցանիշ է մեզ համար և բնութագրում է այն, որ մեր բանկը հանդիսանում է, այսպես ասած, ապահով տեղ, որտեղ բնակչությունը ձգտում է իր խնայողությունը պահել»,-ասաց նա:
Բանկի ֆինանսական գծով տնօրենը նաև տեղեկացրեց, որ 2014թ-ին «Ամերիաբանկի» վարկային ներդրումներն աճել են 63%-ով և տարեվերջին կազմել 286 մլրդ դրամ:
«Կարևոր է նշել, որ էական աճ ենք ունեցել ՓՄՁ վարկավորման ոլորտում՝ մոտ 73%-ով, որը մեզ համար հանդիսանում է թիրախային սեգմենտ: Հիփոթեքային վարկավորման շուկայում գրանցել ենք 67% աճ և 56 տոկոս աճ` վարկային քարտերի ոլորտում»,-ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է 2014թ. բանկի ստացած մրցանակներին, ապա Գևորգ Թառումյանը դրանցից հատկապես կարևորեց Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից արժանացած երեք մրցանակները՝ «2014թ. տարվա լավագույն բանկ», «2014թ. տարվա լավագույն բանկ առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում», «2014թ. տարվա լավագույն բանկ արտարժույթային գործառնությունների գծով», ինչպես նաև Euromoney-ի կողմից 2014թ Գերազանցության մրցանակին՝ որպես Տարվա լավագույն բանկ Հայաստանում:

На фоне снижения прибыли в банковской системе РА прибыль "Америабанка" в 2014г. увеличился на 18% - Новости | Америабанк
На фоне снижения прибыли в банковской системе РА прибыль "Америабанка" в 2014г. увеличился на 18%
24 фев, 2015 | Пресс релизы, Все | Return|
В банковской системе Армении «Америабанк» занимает лидирующие позиции в 2014 году по важнейшим показателям. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил финансовый директор "Америабанка" Геворг Тарумян, подчеркнув, что в 2014 году прибыль банка увеличилась на 18% и составила 7,1 млрд драмов, в то время как прибыль всей банковской системы снизилась примерно на 41 в %. .
"2014 активы банка увеличились примерно на 27% и составили 400 млрд драмов, тогда как показатель во всей банковской системе увеличился на 16%. Обязательства банка увеличились на 29% и составили 357,4 млрд драмов, средства, привлеченные от клиентов, выросли примерно на 23% и составили 209 млрд драмов, тогда как обязательства банковской системы увеличились лишь на 4,8%. Важно отметить, что количество клиентов-физлиц увеличилось на 23%, а юридических лиц на 13%", - сказал он.
Геворг Тарумян отметил, что срочные депозиты физических лиц увеличились примерно на 27%, а текущие счета - примерно на 115%.
"Это очень хороший показатель для нас и характеризует то, что наш банк является, так сказать, безопасным местом, где население старается хранить свои сбережения", - сказал он.
Финансовый директор банка также сообщил, что в 2014 году кредитные вложения "Америабанка" увеличились на 63% и составили на конец года 286 млрд драмов.
«Важно отметить, что у нас наблюдается значительный рост кредитования МСБ примерно на 73%, что является для нас целевым сегментом. Мы зафиксировали рост на рынке ипотечного кредитования на 67% и на 56% в секторе кредитных карт", - сказал он.
По состоянию на 2014 год Среди наград, полученных банком, Геворг Тарумян выделил три награды, полученные престижным журналом Global Finance: «2014 лучший банк года», «2014 лучший банк года в области торгового финансирования», «2014 лучший банк года в сфере валютно-обменных операций», а также награду Excellence Award 2014 от Euromoney как лучший банк года в Армении.