You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ջրբաշյան. Հայաստանի բանկային համակարգը պատրաստ չէ նորարարական զարգացման - Նորություններ | Ամերիաբանկ
ԴԻԼԻՋԱՆ, 13 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ժամանակակից բանկային համակարգը պատրաստ չէ տեխնոլոգիական զարգացման, հայտարարեց «Ամերիա» ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը Դիլիջանում մեկնարկած Բիզնես–նորարարությունների 3–րդ միջազգային համաժողովի շրջանակում։
«Բանկային ոլորտի նորարարական զարգացման համար հարկավոր են մեծ ֆինանսներ շուկայի անհրաժեշտ ծավալի բացակայության պայմաններում», – ասաց նա։
Փորձագետը կարծում է, որ բանկային համակարգը լուրջ փոփոխությունների եզրին է։
«2017 թ.–ին դուք կունենաք «քաղցած», տեխնոլոգիապես թերզարգացած բանկային համակարգ, որը մրցակցության մեջ է մտել համաշխարհային խոշոր դերակատարների հետ, և այն ստիպված կլինի ավելի մեծ ներդրումներ կատարել տեխնոլոգիական զարգացման մեջ», – նշեց նա։
Ջրբաշյանը նաև ավելացրեց, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները հանգեցնում են նրան, որ ամենատարբեր ոլորտներում ավանդաբար գործող միջնորդության ծառայությունները կորցնում են իրենց ակտուալությունը։ Օրինակ, Uber–ի նման ծառայությունը (iPhone–ով կամ Android–ով գործող հավելվածի միջոցով անձնական վարորդ պատվիրելու ծառայություն) փոխարինում է ավանդական տաքսի ծառայությանը։
Նա նաև նշեց, որ ֆինանսական ոլորտում տեղի է ունենում ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության ժողովրդավարացում, և ֆինանսական միջնորդության գոյություն ունեցող ինստիտուտներն ուբերնիզացվում են (միջնորդների վերացում)։
«Ոչ միայն աշխարհում, այլ նաև Հայաստանում, մեծ թափ է հավաքում «քրաուդ լենդինգ» ֆենոմենը, որը թույլ է տալիս, շրջանցելով ավանդական ֆինանսական ինստիտուտները, վարկավորել կամ վարկ ստանալ», – ասաց Ջրբաշյանը։
Բիզնես–նորարարությունների 3–րդ միջազգային համաժողովը մեկնարկել է նոյեմբերի 13–ին Դիլիջանում։ Համաժողովին մասնակցում են տեղական և օտարերկրացի գործարարներ, բիզնես–միավորումների և ասոցիացիաների, պետական կառավարման մարմինների, խորհրդատվական ընկերությունների, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ։
Միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բարձր հովանու ներքո։ Համաժողովի գլխավոր հովանավորն է BetConstruct ընկերությունը։
Բիզնես–նորարարությունների առաջին միջազգային համաժողովն անցկացվել է Դիլիջանում 2013 թ.–ի նոյեմբերի 29–ից դեկտեմբերի 1–ը։

Джрбашян. Банковская система Армении не готова к инновационному развитию - Новости | Америабанк
ДИЛИЖАН, 13 ноября. /ДОСТУПНЫЙ/. Современная банковская система Армении не готова к технологическому развитию. Об этом заявил директор по развитию группы компаний «Америя» Тигран Джрбашян в рамках III Международного бизнес-инновационного форума в Дилижане.
«Для инновационного развития банковского сектора нужны большие финансы при отсутствии необходимого объема рынка», — сказал он.
Эксперт считает, что банковская система стоит на пороге серьезных изменений.
«В 2017 году у вас будет «голодная», технологически неразвитая банковская система, которая вступила в конкуренцию с крупными мировыми игроками, и ей придется вкладывать больше средств в технологическое развитие», — отметил он.
Джрбашян также добавил, что современные технологии приводят к тому, что услуги медиации, традиционно работающие в различных сферах, теряют свою актуальность. Например, такой сервис, как Uber (сервис для заказа личного водителя через приложение для iPhone или Android), заменяет традиционную службу такси.
Он также отметил, что в финансовом секторе происходит демократизация доступа к финансовым ресурсам, урбанизация существующих институтов финансового посредничества (устранение посредников).
«Не только в мире, но и в Армении набирает обороты явление «краудлендинга», которое позволяет в обход традиционных финансовых институтов выдавать или получать кредит», - сказал Джрбашян.
13 ноября в Дилижане стартовала 3-я международная бизнес-инновационная конференция. В конференции принимают участие местные и иностранные бизнесмены, представители бизнес-союзов и ассоциаций, органов государственного управления, консалтинговых компаний, учебных заведений, дипломаты.
Мероприятие проходит под патронатом премьер-министра Армении Овика Абрамяна. Генеральный спонсор конференции – компания BetConstruct.
Первая международная бизнес-инновационная конференция прошла в Дилижане с 29 ноября по 1 декабря 2013 года.