«Երևան մոլի» «Կինոպարկի» հարևանությամբ «Ռոբոտների շքերթ» է. Անգլիայի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի, Իռլանդիայի և այլ երկրների 20 ինտերակտիվ ռոբոտ, որոնք Երևանում ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ: BlogNews-ը ներկա է եղել «Ռոբոտների շքերթ»-ին, որտեղ էքսկուրսավարները մեզ ծանոթացրել են ռոբոտների հետ:
Նախասրահում ծանոթացանք ռոբոտների ընտանիքին՝ ռոբոտ հայրը, որը զինվորական է, ռոբոտ որդին, որը շատ է սիրում մեքենաներ, և ռոբոտ մայրը, որը բոլոր մայրիկների պես զբաղվում է տնային գործերով: Ռոբոտ Բակսթերը ստեղծված է գործարաններում աշխատելու համար: Մեկ անգամ գործողությունը ցուցադրելու դեպքում ռոբոտը կարող է կրկնել այն, որքան նրան տվյալ գործողությունը հրահանգվի: Այն վերցնում է, տեղափոխում, հագուստները ծալում, փաթեթավորում, դասավորում, սուրճ պատրաստում, կարող է բարձրացնել մինչև 5 կգ ծանրություն: Ունի թաթիկների 7 տարբերակ, որոնք փոփոխվում են: Ռոբոտը 360 աստիճան պտտվում է, զգայուն է, աշխատանքի ընթացքում կարող է նկատել մարդկանց և չհարվածել, երբ վտանգ կամ բարձր ճիչ է զգում, դադարեցնում է աշխատանքը: Այլ կերպ ասած` Բակսթերն արդյունաբերական ռոբոտների ապագա սերնդի ներկայացուցիչն է: Ռոբոտ Դայակն ակտիվ, չարաճճի ռոբոտ է, որը հետևում է երեխային ծնողների բացակայության ընթացքում: Այս էլեկտրոնային «դայակը» հետևում է երեխայի աչքերի ակտիվությանը, և հենց երեխան արթնանում է, ազդանշան է ուղարկում ծնողների հեռախոսին ու երեխայի հետ շփվելու համար ապահովում ծնողների ներկայությունը: Ռոբոտին միանալու համար անհրաժեշտ է պարզապես միացնել համապատասխան ծրագիրը կամ հավելվածը պլանշետում, որի համար չեն պահանջվում հատուկ հմտություններ։
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/paron.jpg)
Ռոբոտ Պարոն թերապևտիկ ռոբոտ է, որն ունի գրենլանդական փոկի ձագուկի արտաքին: Այն ունի նույն հատկությունները, ինչ կենդանիները: Այն գրանցված է Գինեսի գրքում՝ որպես հակասթրեսային բուժիչ միջոց, քանի որ երբ նրան շոյում ես, այն հանգստացնում է նյարդերը: Պարոն հիմնականում այցելում է ծերանոցներ և մանկատներ, որտեղ կա առանձնահատուկ հոգատարության և քնքշանքի կարիք:
Ռոբոտ Բարմենը կարող է խառնել 7 տարբեր տեսակի խմիչքներ և պատրաստել համեղ կոկտեյլ: Ունի 1000-ից ավելի բաղադրատոմսեր, սակայն կարող է աշխատել նաև Ձեր առաջարկած բաղադրատոմսով: Այն բավականին շատ քանակությամբ կոկտեյլներ է պատրաստում և նախատեսված է մեծ միջոցառումների համար: Ռոբոտ Անլանտիմը պրոմոբոտ է, որն իր էկրանին տեղադրված գովազդով շրջում է առևտրի կետերում, խոսում և հարցերի պատասխանում: Ցանկության դեպքում լուսանկարում է Ձեզ և լուսանկարը տեղում ուղարկում Ձեր էլեկտրոնային փոստին: Ռոբոտ Բորիս. եթե ուզում եք ներկա լինել ինչ-որ միջոցառման, բայց չեք կարող, Ձեր փոխարեն կարող եք ուղարկել Բորիսին, նա ամեն բան կտեսագրի և կապահովի Ձեր ներկայությունը տվյալ վայրում:
Ռոբոտ Մուրացկանը կամ, ինչպես նրան այլ կերպ անվանում են, Սոնկան, պատրաստված է փայտից, և, թերևս, հենց դա է նրա հմայիչ և տարբերվող լինելու գրավականը: Ինչպես նշում են էքսկուրսավարները՝ այս ռոբոտը շատ է ցանկանում մի օր ունենալ երկաթե հանդերձանք և այդ իսկ նպատակով նա շրջում է փողոցներով, գումար հավաքում, գումար տվողին օրհնում և երգում նրա համար: Այդքանով հանդերձ՝ Սոնկան մարդկանցից շատ է վախենում և իրեն դիպչելու դեպքում օգնություն է կանչում:
Ռոբոտ Յոշան պատվիրվել է Խարկովի ռեստորաններից մեկի սեփականատիրոջ կողմից: Նա մատուցող է, մոտենում է սեղանին, ընդունում պատվերը և մատուցում առանց սխալների:
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/nkarich.jpg)
Տաղանդավոր ռոբոտ Նկարիչը ճշտությամբ նկարում է այն ամենը, ինչը համակարգչով հանձնարարվում է նրան. նկարում է մեկ գույնով և առանց ընդհատման:
Բասկետբոլ խաղացող ռոբոտն ի սկզբանե նախատեսված է եղել արտադրությունում ծանր աշխատանքներ կատարելու համար, սակայն Ռոբոտների շքերթում նա բասկետբոլ է խաղում. ճշտությամբ գնդակը նետում է զամբյուղի մեջ և երբեք չի վրիպում:
Ռոբոտ Ֆուտբոլի օգնությամբ ֆուտբոլասերները կարող են խաղալ իրենց սիրելի խաղը, իսկ ռոբոտ Պինգ Պոնգը թենիս է խաղում և շատ մասնագիտացված. 1 րոպեում 25-80 գնդակ է տալիս՝ ըստ ծրագրավորման:
Ռոբոտ Տեսպիանը ամենահմայիչն է ու ամենաշատն է գրավում այցելուների ուշադրությունը: Նա շփվում է հյուրերի հետ, հարցեր տալիս, հարցերի պատասխանում, երգում, պարում և անգամ սիրահարվում: Իսկ երբ նրա հետ սելֆի են անում, նա անպայման նշում է, թե տվյալ օրն արդեն քանի անգամ են իր հետ սելֆի արել:
Ռոբոզագսն ամուսնացնում է. տալիս է ամուսնական վկայական, մատանիներ և հարսանեկան լուսանկար` որպես հիշատակ: Նա անգամ նկատում է և արտահայտվում է զույգերի էմոցիաների վերաբերյալ:
Ամենաճկուն ռոբոտները, որ երբևէ տեսել էինք` Պարող ռոբոտներ: Այս ռոբոտները ներկայացնում են պարային շոու և այնքան լավ են շարժվում երաժշտության ռիթմերի ներքո, որ իրենց հետ համահունչ սկսում են պարել նաև ներկաները:
Fibrum-ակնոցի միջոցով տեղափոխվում ենք վիրտուալ աշխարհ, իսկ Leap Motion-ի իրական շարժումն արտացոլվում է վիրտուալ աշխարհում` էկրանի միջոցով: Այն պետք է տեսնել:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տաղավարում ներկայացված են Հայաստանում արտադրված ռոբոտներ: Եռաչափ տպիչի միջոցով հնարավոր է աճեցնել պլաստմասային ցանկացած դետալ: Ի դեպ, հատուկ երեխաների համար ծրագիրը գրված է հայրենով, այսինքն` փոքրիկներն իրենք կարող են համակարգչային խաղ «ստեղծել» իրենց համար:
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/ameriarobot.jpg)
Ամերիաբանկն էլ ունի իր ռոբոտը, որը տերմինալի տեսքով է և հնարավորություն է տալիս կառավարել հաշիվները և կատարել փոխանցումներ:
Շատ տպավորիչ էր «Այբ» դպրոց-տաղավարը, որտեղ դպրոցի սաները ցուցադրում են նրանց պատրաստած ռոբոտները, օրինակ՝ մի ռոբոտը հրշեջ է, մյուսը դուրս է գալիս ամենաբարդ լաբիրինթոսներից, քանի որ շարժվում է պատին զուգահեռ: Շատ տպավորիչ էր «Այբ» դպրոց-տաղավարը, որտեղ դպրոցի սաները ցուցադրում են նրանց պատրաստած ռոբոտները, օրինակ՝ մի ռոբոտը հրշեջ է, մյուսը դուրս է գալիս ամենաբարդ լաբիրինթոսներից, քանի որ շարժվում է պատին զուգահեռ:
Ամենագունավոր տաղավարում երեխաներն իրենց ծնողների հետ ստվարաթղթից և գունավոր կպչուն ժապավեններից տեղում կարող են պատրաստել Ռոբո գլխարկներ: Անհրաժեշտության դեպքում նրանց կօգնեն մասնագետները: Ռոբոտների շքերթում անցկացվում են նաև ռոբոտաշինության վարպետության դասեր «Թումո» կենտրոնի կողմից:
Նշենք, որ ռոբոտները Հայաստան բերվել են մեկական օրինակով՝ ցուցադրության համար: Տարածաշրջանում առաջին անգամ Երևանում է գործում այսպիսի ցուցահանդես: Կազմակերպիչները նշում են, որ այցելուներ ունեն նաև Վրաստանից: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունվարի 10-ը:

There is a "Parade of Robots" next to "Kinopark" in "Yerevan Mall". 20 interactive robots from England, the USA, Japan, Russia, Ireland and other countries, presented in Yerevan by the Russian company "Robots Corporation" at the direct initiative of Ameriabank. BlogNews attended the "Robot Parade" where the tour guides introduced us to the robots.
In the lobby, we got to know the robot family: the robot father, who is a soldier, the robot son, who loves cars, and the robot mother, who, like all mothers, does housework. Robot Baxter was created to work in factories. Once an action is performed, the robot can repeat it as often as it is instructed to do that action. It picks up, carries, folds clothes, packs, arranges, makes coffee, can lift up to 5 kg. It has 7 different types of paws that can be changed. The robot rotates 360 degrees, is sensitive, can detect people while working and does not hit, when it senses danger or a loud scream, it stops working. In other words, Baxter represents the future generation of industrial robots. Robot Nanny is an active, mischievous robot that watches over a child while their parents are away. This electronic "babysitter" monitors the baby's eye activity, and as soon as the baby wakes up, it sends a signal to the parents' phone and ensures that the parents are present to communicate with the baby. To connect to the robot, you just need to turn on the appropriate program or application on the tablet, which does not require special skills.
Mr. Robot is a therapeutic robot with the appearance of a harp seal pup. It has the same properties as animals. It is listed in the Guinness Book of Records as an anti-stress remedy because when you pet it, it calms the nerves. Mr. mostly visits nursing homes and orphanages, where there is a need for special care and tenderness.
The Robot Bartender can mix 7 different types of drinks and prepare a delicious cocktail. Has more than 1000 recipes, but can also work with your suggested recipe. It makes quite a lot of cocktails and is designed for large events. Robot Anlantim is a promobot that walks around shopping malls, talks and answers questions with ads placed on its screen. If desired, takes a photo of you and sends the photo to your e-mail on the spot. Robot Boris. if you want to attend some event, but you can't, you can send Boris instead of you, he will record everything and ensure your presence at the given place.
Robot Beggar, or Sonka, as he is otherwise called, is made of wood, and perhaps that is what makes him so charming and different. According to the tour guides, this robot really wants to have an iron outfit one day and to that end he walks the streets, collects money, blesses and sings for the person who gives the money. However, Sonka is very afraid of people and calls for help if touched.
Robot Yosha was ordered by the owner of one of the restaurants in Kharkiv. He is a waiter, he approaches the table, takes the order and serves it without mistakes.
A talented robot Artist accurately draws everything that is assigned to him by the computer. draws in one color and without interruption.
The basketball-playing robot was originally designed to do hard work in manufacturing, but in the Robot Parade, it plays basketball. accurately throws the ball into the basket and never misses.
With the help of Robot Soccer, football fans can play their favorite game, and Robot Ping Pong plays tennis and is very specialized. Delivers 25-80 balls per minute, depending on programming.
Robot Thespian is the most charming and attracts the most attention of visitors. He interacts with guests, asks questions, answers questions, sings, dances and even falls in love. And when they take a selfie with him, he makes sure to mention how many times they took a selfie with him that day.
Robozags is getting married. gives a marriage certificate, rings and a wedding photo as a keepsake. He even notices and comments on couples' emotions.
The most flexible robots we've ever seen: Dancing Robots. These robots present a dance show and move so well to the rhythms of the music that the audience starts dancing along with them.
Using Fibrum-glasses, we move into the virtual world, and the real movement of Leap Motion is reflected in the virtual world through the screen. It's a must see.
Robots produced in Armenia are presented at the booth of the Union of Information Technology Enterprises. Any plastic part can be grown using a 3D printer. By the way, the program specially for children is written in native language, that is, the children themselves can "create" a computer game for themselves.
Ameriabank also has its own robot, which is in the form of a terminal and allows you to manage accounts and make transfers.
The "Ayb" school-pavilion was very impressive, where the students of the school show the robots they have made, for example, one robot is a firefighter, the other one gets out of the most complicated mazes because it moves parallel to the wall. The "Ayb" school-pavilion was very impressive, where the students of the school show the robots they have made, for example, one robot is a firefighter, the other one gets out of the most complex mazes because it moves parallel to the wall.
In the most colorful booth, kids can make Robo hats on the spot with their parents out of cardboard and colorful adhesive tapes. If necessary, they will be helped by specialists. The robot parade also features robotics master classes by the Tumo Center.
It should be noted that one copy of the robots was brought to Armenia for demonstration. For the first time in the region, such an exhibition is operating in Yerevan. The organizers note that they also have visitors from Georgia. The exhibition will run until January 10.