«Երևան մոլի» «Կինոպարկի» հարևանությամբ «Ռոբոտների շքերթ» է. Անգլիայի, ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Ռուսաստանի, Իռլանդիայի և այլ երկրների 20 ինտերակտիվ ռոբոտ, որոնք Երևանում ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ: BlogNews-ը ներկա է եղել «Ռոբոտների շքերթ»-ին, որտեղ էքսկուրսավարները մեզ ծանոթացրել են ռոբոտների հետ:
Նախասրահում ծանոթացանք ռոբոտների ընտանիքին՝ ռոբոտ հայրը, որը զինվորական է, ռոբոտ որդին, որը շատ է սիրում մեքենաներ, և ռոբոտ մայրը, որը բոլոր մայրիկների պես զբաղվում է տնային գործերով: Ռոբոտ Բակսթերը ստեղծված է գործարաններում աշխատելու համար: Մեկ անգամ գործողությունը ցուցադրելու դեպքում ռոբոտը կարող է կրկնել այն, որքան նրան տվյալ գործողությունը հրահանգվի: Այն վերցնում է, տեղափոխում, հագուստները ծալում, փաթեթավորում, դասավորում, սուրճ պատրաստում, կարող է բարձրացնել մինչև 5 կգ ծանրություն: Ունի թաթիկների 7 տարբերակ, որոնք փոփոխվում են: Ռոբոտը 360 աստիճան պտտվում է, զգայուն է, աշխատանքի ընթացքում կարող է նկատել մարդկանց և չհարվածել, երբ վտանգ կամ բարձր ճիչ է զգում, դադարեցնում է աշխատանքը: Այլ կերպ ասած` Բակսթերն արդյունաբերական ռոբոտների ապագա սերնդի ներկայացուցիչն է: Ռոբոտ Դայակն ակտիվ, չարաճճի ռոբոտ է, որը հետևում է երեխային ծնողների բացակայության ընթացքում: Այս էլեկտրոնային «դայակը» հետևում է երեխայի աչքերի ակտիվությանը, և հենց երեխան արթնանում է, ազդանշան է ուղարկում ծնողների հեռախոսին ու երեխայի հետ շփվելու համար ապահովում ծնողների ներկայությունը: Ռոբոտին միանալու համար անհրաժեշտ է պարզապես միացնել համապատասխան ծրագիրը կամ հավելվածը պլանշետում, որի համար չեն պահանջվում հատուկ հմտություններ։
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/paron.jpg)
Ռոբոտ Պարոն թերապևտիկ ռոբոտ է, որն ունի գրենլանդական փոկի ձագուկի արտաքին: Այն ունի նույն հատկությունները, ինչ կենդանիները: Այն գրանցված է Գինեսի գրքում՝ որպես հակասթրեսային բուժիչ միջոց, քանի որ երբ նրան շոյում ես, այն հանգստացնում է նյարդերը: Պարոն հիմնականում այցելում է ծերանոցներ և մանկատներ, որտեղ կա առանձնահատուկ հոգատարության և քնքշանքի կարիք:
Ռոբոտ Բարմենը կարող է խառնել 7 տարբեր տեսակի խմիչքներ և պատրաստել համեղ կոկտեյլ: Ունի 1000-ից ավելի բաղադրատոմսեր, սակայն կարող է աշխատել նաև Ձեր առաջարկած բաղադրատոմսով: Այն բավականին շատ քանակությամբ կոկտեյլներ է պատրաստում և նախատեսված է մեծ միջոցառումների համար: Ռոբոտ Անլանտիմը պրոմոբոտ է, որն իր էկրանին տեղադրված գովազդով շրջում է առևտրի կետերում, խոսում և հարցերի պատասխանում: Ցանկության դեպքում լուսանկարում է Ձեզ և լուսանկարը տեղում ուղարկում Ձեր էլեկտրոնային փոստին: Ռոբոտ Բորիս. եթե ուզում եք ներկա լինել ինչ-որ միջոցառման, բայց չեք կարող, Ձեր փոխարեն կարող եք ուղարկել Բորիսին, նա ամեն բան կտեսագրի և կապահովի Ձեր ներկայությունը տվյալ վայրում:
Ռոբոտ Մուրացկանը կամ, ինչպես նրան այլ կերպ անվանում են, Սոնկան, պատրաստված է փայտից, և, թերևս, հենց դա է նրա հմայիչ և տարբերվող լինելու գրավականը: Ինչպես նշում են էքսկուրսավարները՝ այս ռոբոտը շատ է ցանկանում մի օր ունենալ երկաթե հանդերձանք և այդ իսկ նպատակով նա շրջում է փողոցներով, գումար հավաքում, գումար տվողին օրհնում և երգում նրա համար: Այդքանով հանդերձ՝ Սոնկան մարդկանցից շատ է վախենում և իրեն դիպչելու դեպքում օգնություն է կանչում:
Ռոբոտ Յոշան պատվիրվել է Խարկովի ռեստորաններից մեկի սեփականատիրոջ կողմից: Նա մատուցող է, մոտենում է սեղանին, ընդունում պատվերը և մատուցում առանց սխալների:
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/nkarich.jpg)
Տաղանդավոր ռոբոտ Նկարիչը ճշտությամբ նկարում է այն ամենը, ինչը համակարգչով հանձնարարվում է նրան. նկարում է մեկ գույնով և առանց ընդհատման:
Բասկետբոլ խաղացող ռոբոտն ի սկզբանե նախատեսված է եղել արտադրությունում ծանր աշխատանքներ կատարելու համար, սակայն Ռոբոտների շքերթում նա բասկետբոլ է խաղում. ճշտությամբ գնդակը նետում է զամբյուղի մեջ և երբեք չի վրիպում:
Ռոբոտ Ֆուտբոլի օգնությամբ ֆուտբոլասերները կարող են խաղալ իրենց սիրելի խաղը, իսկ ռոբոտ Պինգ Պոնգը թենիս է խաղում և շատ մասնագիտացված. 1 րոպեում 25-80 գնդակ է տալիս՝ ըստ ծրագրավորման:
Ռոբոտ Տեսպիանը ամենահմայիչն է ու ամենաշատն է գրավում այցելուների ուշադրությունը: Նա շփվում է հյուրերի հետ, հարցեր տալիս, հարցերի պատասխանում, երգում, պարում և անգամ սիրահարվում: Իսկ երբ նրա հետ սելֆի են անում, նա անպայման նշում է, թե տվյալ օրն արդեն քանի անգամ են իր հետ սելֆի արել:
Ռոբոզագսն ամուսնացնում է. տալիս է ամուսնական վկայական, մատանիներ և հարսանեկան լուսանկար` որպես հիշատակ: Նա անգամ նկատում է և արտահայտվում է զույգերի էմոցիաների վերաբերյալ:
Ամենաճկուն ռոբոտները, որ երբևէ տեսել էինք` Պարող ռոբոտներ: Այս ռոբոտները ներկայացնում են պարային շոու և այնքան լավ են շարժվում երաժշտության ռիթմերի ներքո, որ իրենց հետ համահունչ սկսում են պարել նաև ներկաները:
Fibrum-ակնոցի միջոցով տեղափոխվում ենք վիրտուալ աշխարհ, իսկ Leap Motion-ի իրական շարժումն արտացոլվում է վիրտուալ աշխարհում` էկրանի միջոցով: Այն պետք է տեսնել:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տաղավարում ներկայացված են Հայաստանում արտադրված ռոբոտներ: Եռաչափ տպիչի միջոցով հնարավոր է աճեցնել պլաստմասային ցանկացած դետալ: Ի դեպ, հատուկ երեխաների համար ծրագիրը գրված է հայրենով, այսինքն` փոքրիկներն իրենք կարող են համակարգչային խաղ «ստեղծել» իրենց համար:
![](https://www.ameriabank.am/userfiles/image/ameriarobot.jpg)
Ամերիաբանկն էլ ունի իր ռոբոտը, որը տերմինալի տեսքով է և հնարավորություն է տալիս կառավարել հաշիվները և կատարել փոխանցումներ:
Շատ տպավորիչ էր «Այբ» դպրոց-տաղավարը, որտեղ դպրոցի սաները ցուցադրում են նրանց պատրաստած ռոբոտները, օրինակ՝ մի ռոբոտը հրշեջ է, մյուսը դուրս է գալիս ամենաբարդ լաբիրինթոսներից, քանի որ շարժվում է պատին զուգահեռ: Շատ տպավորիչ էր «Այբ» դպրոց-տաղավարը, որտեղ դպրոցի սաները ցուցադրում են նրանց պատրաստած ռոբոտները, օրինակ՝ մի ռոբոտը հրշեջ է, մյուսը դուրս է գալիս ամենաբարդ լաբիրինթոսներից, քանի որ շարժվում է պատին զուգահեռ:
Ամենագունավոր տաղավարում երեխաներն իրենց ծնողների հետ ստվարաթղթից և գունավոր կպչուն ժապավեններից տեղում կարող են պատրաստել Ռոբո գլխարկներ: Անհրաժեշտության դեպքում նրանց կօգնեն մասնագետները: Ռոբոտների շքերթում անցկացվում են նաև ռոբոտաշինության վարպետության դասեր «Թումո» կենտրոնի կողմից:
Նշենք, որ ռոբոտները Հայաստան բերվել են մեկական օրինակով՝ ցուցադրության համար: Տարածաշրջանում առաջին անգամ Երևանում է գործում այսպիսի ցուցահանդես: Կազմակերպիչները նշում են, որ այցելուներ ունեն նաև Վրաստանից: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հունվարի 10-ը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Умные роботы в Ереване до 10 января - Новости | Америабанк
Рядом с «Кинопарком» в «Ереван Молле» проходит «Парад роботов». 20 интерактивных роботов из Англии, США, Японии, России, Ирландии и других стран, представленных в Ереване российской компанией «Корпорация роботов» по ​​непосредственной инициативе Америабанка. BlogNews посетил «Парад роботов», где гиды познакомили нас с роботами.
В вестибюле мы познакомились с семьей роботов: отец-робот, который является солдатом, сын-робот, который любит автомобили, и мать-робот, которая, как и все матери, занимается домашним хозяйством. Робот Бакстер был создан для работы на фабриках. После того, как действие выполнено, робот может повторять его столько раз, сколько ему будет предложено выполнить это действие. Подбирает, носит, складывает одежду, упаковывает, раскладывает, варит кофе, может поднять до 5 кг. У него 7 различных типов лап, которые можно менять. Робот вращается на 360 градусов, чувствителен, может обнаруживать людей во время работы и не бьет, почуяв опасность или громкий крик, перестает работать. Другими словами, Baxter представляет будущее поколение промышленных роботов. Робот-няня — активный озорной робот, который присматривает за ребенком, пока его родители отсутствуют. Эта электронная «няня» следит за активностью глаз малыша и, как только малыш просыпается, посылает сигнал на телефон родителей и следит за тем, чтобы родители присутствовали для общения с малышом. Для подключения к роботу нужно просто включить на планшете соответствующую программу или приложение, что не требует особых навыков.
Мистер Робот - терапевтический робот, похожий на детеныша гренландского тюленя. Он обладает теми же свойствами, что и животные. Он занесен в Книгу рекордов Гиннесса как антистрессовое средство, потому что, когда его гладишь, он успокаивает нервы. Господин в основном посещает дома престарелых и детские дома, где есть потребность в особой заботе и нежности.
Робот-бармен умеет смешивать 7 разных видов напитков и готовить вкусный коктейль. Имеет более 1000 рецептов, но также может работать с предложенным вами рецептом. В нем делают довольно много коктейлей и он предназначен для крупных мероприятий. Робот Anlantim — это промобот, который ходит по торговым центрам, разговаривает и отвечает на вопросы с рекламой, размещенной на его экране. При желании фотографирует вас и присылает фото на вашу почту на месте. Робот Борис. если вы хотите посетить какое-то мероприятие, но не можете, вы можете отправить вместо себя Бориса, он все зафиксирует и обеспечит ваше присутствие в заданном месте.
Робот-нищий, или Сонька, как его иначе называют, сделан из дерева, и, возможно, именно это делает его таким очаровательным и разным. По словам экскурсоводов, этот робот очень хочет когда-нибудь обзавестись железным костюмом и для этого он ходит по улицам, собирает деньги, благословляет и поет для человека, который дает деньги. Однако Сонька очень боится людей и зовет на помощь, если к ней прикасаются.
Робота Йошу заказал владелец одного из ресторанов Харькова. Он официант, он подходит к столу, принимает заказ и обслуживает его без ошибок.
Талантливый робот-художник точно рисует все, что ему поручает компьютер. рисует одним цветом и без перерыва.
Робот, играющий в баскетбол, изначально был разработан для тяжелой работы на производстве, но в «Параде роботов» он играет в баскетбол. точно забрасывает мяч в корзину и ни разу не промахивается.
С помощью Robot Soccer любители футбола могут играть в свою любимую игру, а Robot Ping Pong играет в теннис и является очень специализированным. Выдает 25-80 мячей в минуту, в зависимости от программирования.
Робот Thespian является самым очаровательным и привлекает наибольшее внимание посетителей. Он общается с гостями, задает вопросы, отвечает на вопросы, поет, танцует и даже влюбляется. И когда они делают с ним селфи, он обязательно упоминает, сколько раз они делали с ним селфи в тот день.
Робозагс женится. дарит свидетельство о браке, кольца и свадебное фото на память. Он даже замечает и комментирует эмоции пар.
Самые гибкие роботы, которых мы когда-либо видели: Танцующие роботы. Эти роботы представляют танцевальное шоу и настолько хорошо двигаются в ритмах музыки, что зрители начинают танцевать вместе с ними.
Используя Fibrum-очки, мы перемещаемся в виртуальный мир, а реальное движение Leap Motion отражается в виртуальном мире через экран. Это нужно увидеть.Роботы производства Армении представлены на стенде Союза предприятий информационных технологий. Любую пластиковую деталь можно вырастить с помощью 3D-принтера. Кстати, программа специально для детей написана на родном языке, то есть дети сами могут «создать» себе компьютерную игру.
Также в Америабанке есть собственный робот, который выполнен в виде терминала и позволяет управлять счетами и осуществлять переводы.
Очень впечатлила школа-павильон «Айб», где учащиеся школы показывают сделанных ими роботов, например, один робот пожарный, другой выбирается из сложнейших лабиринтов, потому что движется параллельно стене . Очень впечатлила школа-павильон «Айб», где учащиеся школы показывают сделанных ими роботов, например, один робот пожарный, другой выбирается из сложнейших лабиринтов, потому что движется параллельно стене .
В самой красочной кабинке дети могут на месте вместе с родителями сделать робо-шапки из картона и разноцветных клейких лент. При необходимости им помогут специалисты. Парад роботов также включает мастер-классы по робототехнике от Центра Тумо.
Следует отметить, что один экземпляр роботов был привезен в Армению для демонстрации. Впервые в регионе такая выставка действует в Ереване. Организаторы отмечают, что у них есть гости и из Грузии. Выставка продлится до 10 января.