Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի 2015թ. «Տարվա լավագույն բանկ» Global Finance ամսագրի կողմից
Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի` 2015թ. «Տարվա լավագույն բանկ» «Global Finance» հեղինակավոր ամսագրի «Աշխարհի լավագույն զարգացող բանկեր 2015» հատուկ հետազոտության արդյունքում: Արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ, սկսած 2012թ.-ից, Ամերիաբանկին արժանանում է ֆինանսական ոլորտում բարձր չափորոշիչ համարվող այս մրցանակին:
Ինչպես նշում են մրցույթի կազմակերպիչները, «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսը շնորհվել է Բանկի գործունեությունը բնութագրող մի շարք կարևոր ցուցանիշների հիման վրա, մասնավորապես, հաշվի են առնվել ակտիվների աճը, շահութաբերության մակարդակը, ռազմավարական նշանակության հարաբերությունների հաստատումը, ծառայությունների լայն տեսականին, մրցակցային գնագոյացման ապահովումը և նորարարական լուծումներըը:
«Global Finance»-ի ամսագրի դասակարգմամբ 2015թ.-ի «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսին արժանացել են նաև այնպիսի խոշոր բանկեր, ինչպիսիք են Wells Fargo-ն (ԱՄՆ), ING-ն (Բելգիա, Հոլանդիա), UBS բանկը (Շվեյցարիա), Ռուսական Sberbank-ը, TBC-ն (Վրաստան) և այլ ֆինանսական կառույցներ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ameriabank was recognized as the best of Armenia in 2015. "Best Bank of the Year" by Global Finance magazine - News | Ameriabank
Ameriabank was recognized as the best of Armenia in 2015. "Best Bank of the Year" by Global Finance magazine
17 Mar, 2015 | Press release, All | Return|
Ameriabank was recognized as the best of Armenia in 2015. "Best Bank of the Year" as a result of the special research "World's Best Emerging Banks 2015" by the prestigious magazine "Global Finance". For the 4th year in a row, since 2012, Ameriabank has received this award, which is considered a high standard in the financial sector.
As the organizers of the competition note, the title "Best Bank of the Year" was awarded based on a number of important indicators characterizing the Bank's activity, in particular, the growth of assets, profitability level, establishment of strategic relationships, wide range of services, provision of competitive pricing and innovative solutions were taken into account. :
According to the classification of "Global Finance" magazine, such large banks as Wells Fargo (USA), ING (Belgium, Holland), UBS Bank (Switzerland) were also awarded the title of "Best Bank of the Year" in 2015. Russian Sberbank, TBC (Georgia) and other financial institutions.