Ամերիաբանկը ստորագրել է 25 մլն ԱՄՆ դոլարի սինդիկացված վարկային պայմանագիր Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) և Ավստրիական Զարգացման բանկի (OeEB) հետ: Վարկն ուղղվելու է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, ինչպես նաև վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը:
Հայաստանի տնտեսության զարգացման ու կայունության համար փոքր և միջին բիզնեսը մեծ նշանակություն ունի, այն ապահովում է երկրի համախառն ներքին արդյունքի շուրջ 40%-ը: Այս երկարաժամկետ ֆինանսավորումը կնպաստի Հայաստանում ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը ներքին և արտաքին շուկաներում:
Վերականգնվող էներգետիկային ուղղված ֆինանսավորումը խթան կհանդիսանա այդ ոլորտի կայուն զարգացման ամրապնդման, էներգախնայողության ապահովման համար ինչպես ձեռնարկությունների, այնպես էլ բնակչության շրջանում:
Նշենք, որ Ամերիաբանկն ընդլայնելով համագործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ` արդյունավետ համագործակցության արդյունքում ներգրավել է 345 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով ֆինանսական միջոցներ:

Америабанк подписал соглашение о синдицированном кредите на сумму 25 млн долларов США с FMO и OeEB - Новости | Америабанк
Америабанк подписал соглашение о синдицированном кредите на сумму 25 млн долларов США с FMO и OeEB
27 ноя, 2015 | Пресс релизы, Все | Return|
Америабанк подписал соглашение о синдицированном кредите на сумму 25 миллионов долларов США с Нидерландской финансовой компанией развития (FMO) и Австрийским банком развития (OeEB). Кредит будет направлен на кредитование малых и средних предприятий в Армении, а также финансирование проектов по возобновляемым источникам энергии и энергоэффективности.
Малый и средний бизнес имеет большое значение для развития и стабильности экономики Армении, он обеспечивает около 40% валового внутреннего продукта страны. Это долгосрочное финансирование будет способствовать дальнейшему расширению и развитию деятельности МСП в Армении, повышению конкурентоспособности на внутреннем и внешнем рынках.
Финансирование, направленное на возобновляемую энергетику, станет стимулом для усиления устойчивого развития этого сектора, обеспечения энергосбережения как среди предприятий, так и среди населения.
Следует отметить, что Америабанк, расширяя сотрудничество с международными авторитетными структурами, в результате эффективного сотрудничества привлек финансовые ресурсы в общей сумме 345 миллионов долларов США.