Ռոբոտների կորպորացիան և Ամերիաբանկը ներկայացնում են աշխարհի լավագույն ռոբոտներին Երևանում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ռոբոտների կորպորացիան և Ամերիաբանկը ներկայացնում են աշխարհի լավագույն ռոբոտներին Երևանում
Առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի կունենա յուրահատուկ ցուցահանդես` աշխարհի ամենահայտնի ռոբոտների մասնակցությամբ: «Ռոբոտների շքերթ» (Бал роботов) անվանումը կրող նախագիծը Երևանում ներկայացնում է «Ռոբոտների կորպորացիա» ռուսական ընկերությունը` Ամերիաբանկի անմիջական նախաձեռնությամբ:
«Ռոբոտների շքերթ»-ն առաջին անգամ տեղի է ունեցել Մոսկվայում, 2014թ. և դարձել ամենահաջողված ցուցահանդեսային նախագիծը Ռուսաստանի ողջ պատմության մեջ: Այնուհետև ցուցահանդեսը հյուրընկալվել է Սոչիում, Կրասնոդարում, Սանկտ-Պետերբուրգում, Մինսկում և Եկատերինբուրգում` ունենալով գլխապտույտ հաջողություն:
Եվ ահա առաջին անգամ այս հրաշալի ցուցահանդեսը կհյուրընկալվի Երևանում, ս.թ. դեկտեմբերի 9-ից մինչև 2016թ. հունվարի 10-ը (հանգստյան օրեր` 2015թ. դեկտեմբերի 31 և 2016թ. հունվարի 1): Ցուցահանդեսը անցկացվելու է «Երևան Մոլ» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնում: Երեխաների համար նախատեսված են հատուկ սակագներով տոմսեր՝ 2200դր. աշխատանքային օրերին և 3300դր. ոչ աշխատանքային օրերին, իսկ մեծահասակների տոմսերը համապատասխանաբար կլինեն 2900դր. և 3900դր.: Կլինի նաև հատուկ սակագնային փաթեթ դպրոցական կոլեկտիվ այցերի համար:
Երևանում կազմակերպվող ցուցահանդեսը հնարավորություն կընձեռի ծանոթանալ ճարտարագիտական մտքի նորույթներին աշխարհի ամենատարբեր ծայրերից բերված ռոբոտների միջոցով: Կներկայացվեն ռոբոտներ, որոնք լիովին արտացոլում են ռոբոտատեխնիկայի զարգացման վերջին միտումները, արհեստական ինտելեկտը և ռոբոտների ուսուցման համակարգերը: Նախագծի կարևորագույն խնդիրներից է ուսուցումը, ուստի և դրան հատուկ ուշադրություն է դարձվում նախագծի բոլոր մակարդակներում` մասնակից ռոբոտների ընտրության, ուղեկցվող միջոցառումների, էքսկուրսիաների և այլ հարցերում: Այցելուները հնարավորություն կունենան անձամբ ծանոթանալ յուրաքանչյուր ռոբոտի հետ, նրանց հետ շփվել, խաղալ, զվարճանալ, լուսանկարվել:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն տարբեր երկրների ավելի քան 20 ինտերակտիվ ռոբոտ և հայկական ռոբոտատեխնիկայի լավագույն նմուշները:
Ցուցահանդեսի ծրագիրը ներառում է պարող ռոբոտների շոու, կվադրո-կոպտերների գոտի, ռոբոտների լաբորատորիա, Lego ուղեղների գրոհ/ռոբոտների կառուցում, ռոբոտների ծրագրավորում, ռոբոշուկա:
Ռոբոտների շարքում է անգլիական մարդանման Տեսպիան հանրահայտ ռոբոտը, որն աշխարհում ամենաժամանակակից և էմոցիոնալ ռոբոտներից մեկն է: Ռոբոտը կարողանում է ոչ միայն շփվել մարդկանց հետ, ընդօրինակել շարժումները, երգել, պարել, ծիծաղել, լաց լինել, անգամ կարդալ Շեքսպիր, որի շնորհիվ շատ անգամ մասնակցել է ժամանակակից թատերական ներկայացումներին: Նա նույնիսկ 2014թ. CelBit ցուցահանդեսի հանդիսավոր արարողության բացմանը հանդես է եկել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեվիդ Կամերոնի հետ:
Երևանում կհյուրընկալվեն նաև Պարո ճապոնական ռոբոտը, որը թույլ է տալիս հիվանդանոցներում և ծերանոցներում կենդանիների օգնությամբ կիրառել թերապիայի առավելությունները` ի օգուտ մարդկանց, ամերիկյան Բակսթեր ռոբոտը, որը կարողանում է կատարել պարզ արդյունաբերական առաջադրանքներ, ուկրաինական մատուցող ռոբոտ Յոշան, Հարավային Կորեայից Ռոբոֆուտբոլը և մի շարք այլ հետաքրիր ու տարբեր ֆունկցիոնալ հնարավորություններով ռոբոտներ:
Կարևորելով ցուցահանդեսի դերը հայաստանյան հանրության կյանքում` ցուցահանդեսի կազմակերպման համար Ամերիաբանկը ներգրավել է իր մի շարք գործընկերներին:
«Ռոբոտների շքերթ» ցուցահանդեսի կազմակերպման գլխավոր գործընկերներն են «Երևան Մոլ» համալիրը և «Երևան Փրոդաքշն» ընկերությունը: «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԱՓԲԸ-ն հանդես է գալիս ռոբոտների ապահովագրությամբ, «Պանարմենիան Մեդիա Գրուպ» ՓԲԸ-ն` ինֆորմացիոն աջակցությամբ:
Ցուցահանդեսի կազմակերպման գործընկերներն են` «Արայ» կենցաղային տեխնիկայի խանութների ցանցը, «Տեխնոլայֆ» ՍՊԸ-ն, «Ռուսսկոյե ռադիո» և «Ռադիո Վան» ռադիոալիքները, «Մատիտ», «Creato», «The Twenty Two» դիզայներական ընկերությունները, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիական կենտրոնը, «GАT» ընկերությունը, UITE-ն, «Այբ» դպրոցը, «UNITY Production», «GAT Cutting» ընկերությունները, ImYerevan.com ինտերնետային և cult.am մշակութային պորտալները, «Ասողիկ» հրատարակչությունը:
Ամերիաբանկը շնորհակալություն է հայտնում իր բոլոր գործընկերներին ցուցահանդեսի կազմակերպմանն աջակցելու համար:

Корпорация Robots и Америабанк представляют в Ереване лучших в мире роботов - Новости | Америабанк
Впервые в регионе пройдет уникальная выставка с участием самых известных роботов мира. Проект под названием «Парад роботов» (Бал роботов) представляет в Ереване российская компания «Корпорация роботов» по ​​непосредственной инициативе Америабанка.
«Парад роботов» впервые прошел в Москве в 2014 году. и стал самым успешным выставочным проектом за всю историю России. Затем выставка с оглушительным успехом прошла в Сочи, Краснодаре, Санкт-Петербурге, Минске и Екатеринбурге.
И впервые в этом году эта замечательная выставка пройдет в Ереване. с 9 декабря по декабрь 2016 г. 10 января (выходные: 31 декабря 2015 г. и 1 января 2016 г.). Выставка пройдет в торгово-развлекательном центре "Ереван Молл". Есть билеты для детей по специальным ценам: 2200 драм. в рабочие дни и 3300 драм. в нерабочие дни, а билеты для взрослых будут соответственно 2900 драм. и 3900 драм. Также будет действовать пакет специальных тарифов для групповых посещений школы.
Организованная в Ереване выставка даст возможность познакомиться с новинками инженерной мысли посредством роботов, привезенных из разных уголков мира. Будут представлены роботы, полностью отражающие последние тенденции развития робототехники, искусственного интеллекта и систем обучения роботов. Обучение — одна из важнейших задач проекта, поэтому ему уделяется особое внимание на всех уровнях проекта: отбор роботов-участников, управляемые мероприятия, экскурсии и другие вопросы. У посетителей будет возможность лично познакомиться с каждым роботом, пообщаться с ними, поиграть, развлечься, сфотографироваться.
На выставке будут представлены более 20 интерактивных роботов из разных стран и лучшие образцы армянской робототехники.
В программе выставки шоу танцующих роботов, зона квадрокоптеров, лаборатория роботов, мозговой штурм Lego/роботостроение, программирование роботов, робомаркет.
Среди роботов знаменитый английский робот-гуманоид Thespian, который является одним из самых современных и эмоциональных роботов в мире. Робот может не только общаться с людьми, имитировать движения, петь, танцевать, смеяться, плакать, даже читать Шекспира, благодаря чему много раз участвовал в современных театральных постановках. Он даже в 2014 г. Компания CelBit выступила на церемонии открытия выставки вместе с канцлером Германии Ангелой Меркель и премьер-министром Великобритании Дэвидом Кэмероном.
В Ереване также примут японского робота Paro, который позволяет людям пользоваться преимуществами анималотерапии в больницах и домах престарелых, американского робота Baxter, который может выполнять простые производственные задачи, украинского робота-официанта Yosha, Robofootball из Южной Кореи, и ряд других интересных и роботов с разными функциональными возможностями.
Подчеркивая роль выставки в жизни армянской общественности, Америабанк привлек к организации выставки ряд своих партнеров.
Комплекс «Ереван Молл» и компания «Ереван Продакшн» являются основными партнерами в организации выставки «Парад роботов». Страхование роботов осуществляет АО "ИНГО АРМЕНИЯ", информационная поддержка - ЗАО "Панармения Медиа Групп".
Партнеры выставки – сеть магазинов бытовой техники «Арай», ООО «Технолайф», радиоканалы «Русское радио» и «Радио Ван», дизайнерские компании «Матит», «Креато», «Двадцать два», креативная компания «Тумо». технологический центр, компания "ГАТ", УИТЭ, школа "Айб", компании "ЮНИТИ Продакшн", "ГАТ Резка", культурные порталы ImYerevan.com и cult.am, издательство "Асохик".