You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Անդրեյ Մկրտչյան. Մենք սկսել եւ շարունակում ենք կյանքի գործը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Interview with Ameriabank's Chairman Andrey MkrtchyanՀայաստանյան բանկային շուկայում լավ նորություն կա. «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ երկու խոշոր գործարք է կնքել միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ: Կնքված պայմանագրերի համաձայն Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 40 մլն դոլարի ներդրում է կատարում Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի փաթեթ ձեռքբերելու նպատակով, իսկ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 50 մլն դոլարի ստորադաս փոխառություն է տրամադրում Ամերիաբանկին: Այսպիսով, Հայաստանի բանկային համակարգում առաջատար հանդիսացող Ամերիաբանկն ավելացնում է իր կապիտալն այնքանով, որ անգերազանցելի առաջատար է դառնում ՀՀ բանկային շուկայում: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ամփոփեց բանկի գործունեության որոշ արդյունքներ եւ ներկայացրեց ապագայի ծրագրերը:
Պարոն Մկրտչյան, 2007թ. «Ամերիա» ընկերությունների խումբը ձեռք բերեց Հայներարտբանկը, որը «հեղինակությունից եւ հարուստ պատմությունից բացի ոչինչ չուներ»: Հարցազրույցներից մեկում Դուք հենց այսպես եք բնութագրել բանկը: Այսօր Ամերիաբանկը Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարն է, բանկի ակտիվները հատել են 1 մլրդ դոլարը: Ինչպե՞ս ձեզ հաջողվեց այսքան կարճ ժամանակում հասնել այդքան ակնառու արդյունքների:
Այո, մենք ձեռք բերեցինք բանկը 2007թ. տարեվերջին եւ 2008թ. հունվարից սկսեցինք ակտիվ աշխատանքը: Այն փոքր բանկ էր, որի կապիտալը կազմում էր 9 մլն դոլար, ակտիվները՝ 45 մլն դոլար, իսկ անձնակազմը վարչական եւ տեխնիկական աշխատողների հետ միասին բաղկացած էր շուրջ 30 աշխատակցից: Այսօր, երբ ամփոփում ենք 2015թ. արդյունքները, Ամերիաբանկի ակտիվներն արդեն գերազանցում են 1 մլրդ դոլարը, ընդհանուր նորմատիվային կապիտալը հասնում է 200 մլն դոլարի շեմին, իսկ աշխատակիցների թիվը կազմում է շուրջ 600: Ամերիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն ֆինանսական հաստատությունն է բոլոր հիմնական ցուցանիշներով: Մենք Հայաստանի տնտեսության ամենամեծ վարկատուն ենք` ունենալով նաեւ ամենամեծ կորպորատիվ վարկային պորտֆելը:
Այս տարիների ընթացքում մենք ավելի քան 2 մլրդ դոլար ենք ուղղել  Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտների ֆինանսավորմանը, այդ թվում՝ ավելի քան 200 մլն դոլար արտահանման խթանմանը, 350 մլն դոլարից ավել՝  փոքր եւ միջին բիզնեսի վարկավորմանը, իսկ Բանկի ֆինանսական միջնորդությունը 2007թ.  0,09%-ից  2014թ. հասել է 5,91%-ի:
Ամերիաբանկն ամենախոշոր հարկատուն է հայաստանյան բանկերի մեջ, իսկ երկրի ամենախոշոր հարկատուների շարքում զբաղեցնում է 15-րդ հորիզոնականը: Միեւնույն ժամանակ մենք ամենաարդյունավետ ֆինանսական կառույցներից մեկն ենք, որ զբաղեցնում ենք առաջատար դիրքեր այնպիսի ցուցանիշներով,  ինչպիսիք են կապիտալի շահութաբերությունը, շահույթը, մեկ աշխատակցին բաժին ընկնող եկամուտների մեծությունը, մեկ աշխատակցին բաժին ընկնող ակտիվների մեծությունը եւ այլն:
Այս ամենին մեզ հաջողվեց հասնել յուրահատուկ փիլիսոփայության, կորպորատիվ մշակույթի եւ Ամերիայի մերիտոկրատիայի ոգու շնորհիվ: Այս մշակույթի հիմքում ընկած են մարդկային հատկանիշները եւ մարդկանց պրոֆեսիոնալիզմը, այլ ոչ թե պաշտոնները կամ դիրքերը: Մեր ընկերությունն ունի կառավարման հարթ կազմակերպական կառուցվածք, ինչը թույլ է տալիս նվազեցնել հիերարխիկ մակարդակների քանակը: Դա գործընկերություն է, որը ղեկավար անձնակազմի առանցքային անդամներին թույլ է տալիս սեփական աշխատանքի արդյունքների շնորհիվ ձեռք բերել մասնաբաժին ընկերությունում, ավելացնել այդ մասնաբաժինը եւ իրենց իսկ աշխատանքի որակով ազդել ընկերության գործունեության արդյունքների վրա: Մեր բոլոր հաջողությունները մենք գնահատում ենք երկարաժամկետ հեռանկարի համատեքստում: Մենք սկսել եւ շարունակում ենք կյանքի գործը, այլ ոչ թե պարզապես նախագիծ, որն ունի սկիզբ եւ ավարտ: Մենք հավատում ենք մեր ընկերության ներուժին, տնտեսության եւ այն երկրի ներուժին, որտեղ ապրում եւ աշխատում ենք:
Այս ճանապարհի սկզբում մենք քսան տարով առաջ էինք նայում եւ դրանից ելնելով էինք կառուցում մեր ռազմավարությունը: Մասնավորապես, մենք շատ լուրջ ներդրումներ կատարեցինք տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման մեջ (այն ժամանակ բոլորը մեզ վրա ծիծաղում էին), ոչ պակաս լուրջ միջոցներ հատկացրեցինք ունիվերսալ բանկի մոդելի զարգացմանը. մենք ադեկվատ եւ հավասարակշռված ձեւով զարգացնում էինք մեր բիզնեսի բոլոր ուղղությունները: Մեզ համար առաջնային չէր տվյալ պահին կարճաժամկետ շահույթ ստանալը, այլ միջոցները ներդնում էինք հաճախորդների հետ հարաբերությունների, մեր անձնակազմի, մեր թիմի զարգացման մեջ: Այս բոլոր գործոնները մեր բաժնետիրական կառուցվածքի, հաճախորդների լոյալության, առանցքային որոշումների կայացման համար ճիշտ ժամանակ ընտրելու հետ միասին բերեցին նրան, որ մեզ հաջողվեց իրականացնել մեր ծրագրերը եւ փոքր ընկերությունը դարձնել տեղական շուկայի չեմպիոն, տարածաշրջանի ֆինանսական շուկայի խոշորագույն խաղացողներից մեկը եւ մեր երկրի ֆինանսական հատվածի ամենամեծ դերակատարը:
Ամերիաբանկն արդեն երեք տարի հայաստանյան բանկային շուկայի առաջատարն է: ՎԶԵԲ-ի եւ IFC-ի հետ պայմանագրերը կնքելուց հետո Ամերիաբանկի կապիտալը զգալիորեն ավելանում է: Այս ամենով ի՞նչ հեռանկարներ են բացվում Ամերիաբանկի եւ միգուցե ընդհանրապես Հայաստանի տնտեսության համար:
Այս գործարքները կնքելուց հետո մեր կապիտալը փաստորեն կրկնապատկվեց, ինչը մեզ թույլ կտա շուրջ երկու անգամ ավելացնել ակտիվները: Մեր առջեւ, իրոք, բացվում են նոր հեռանկարներ եւ եզակի հնարավորություններ: Ինչպես գիտեք, Հայաստանի ՀՆԱ-ն կենտրոնացված կառուցվածք ունի: Օրինակ, արտահանման մեկ երրորդը բաժին է ընկնում լեռնահանքային արդյունաբերությանը: Մեկ նախագծի շրջանակներում պահանջվող վարկավորման նվազագույն չափն այս ոլորտում կազմում է 30-50 մլն դոլար, եւ ոչ մի հայկական բանկ ի վիճակի չէր միայնակ սպասարկել նման հայտերը: Բանկի խոշորացումը նոր հնարավորություններ է բացում կապիտալի միջազգային շուկաներ եւ B2B ֆինանսավորման շուկաներ դուրս գալու համար: Դա նաեւ լավ հնարավորություն է՝ զարգանալու համաշխարհային ցնցումների պայմաններում, ծանր ժամանակներում բանկի փոխակերպման նոր ծրագրեր սկսելու, ֆինանսական աջակցության կարիք ունեցող տնտեսության ոլորտներին եւ այդ ոլորտների հեռանկարային խաղացողներին աջակցելու համար: Միաժամանակ բանկի աճին զուգահեռ մեզ հասանելի են դառնում միջազգային լավագույն փորձը, եզակի ծրագրային լուծումները, տեխնոլոգիական արդի պրոդուկտները, որոնք կիրառվում են աշխարհի շատ երկրներում: Նման լուծումների եւ պրոդուկտների ներդնումը պահանջում է լուրջ ներդրումներ, եւ այս առումով բանկի չափը առանցքային նշանակություն ունի, քանի որ բանկի հաշվեկշռը պետք է թույլ տա բիզնեսի մասշտաբին համադրելի ծախսեր:
Ինչպիսի՞ փոփոխություններ են ակնկալվում բանկի կորպորատիվ կառավարման համակարգում ՎԶԵԲ-ի կողմից բաժնետիրական կապիտալում մասնակցություն ձեռք բերելուց հետո:
Դեռ մինչեւ ՎԶԵԲ-ի հետ գործարք կնքելը մենք ունեինք կապիտալի միջազգային շուկաներ դուրս գալու նպատակ եւ հավակնոտ ծրագրեր, այն է՝ իրականացնել IPO (առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում), որը հավանաբար կլինի առաջին հայկական IPO-ն միջազգային ասպարեզում: Այդ կապակցությամբ մենք դեռ մի քանի տարի առաջ սկսեցինք IPO-ի ներքին նախագիծը: Բանկում տեղի ունեցող բոլոր գործընթացները եւ փոփոխություններն իրականացվում են հենց այդ համալիր նախագծի շրջանակներում եւ համապատասխան տրամաբանությամբ, որը ներառում է նաեւ փոփոխություններ կորպորատիվ կառավարման համակարգում: Մեր Տնօրենների խորհրդի կազմում վաղուց ընդգրկված է անկախ տնօրեն, գործում են Տնօրենների խորհրդին կից կոմիտեներ, եւ կորպորատիվ փոփոխությունների շրջանակներում ներկայումս ձեւավորում ենք Տնօրենների խորհրդին կից երեք կոմիտե` կապիտալի միջազգային շուկաների լավագույն փորձին համապատասխան: Այս առումով ՎԶԵԲ-ի բաժնեմասնակցությունը եւ IFC-ի հետ գործընկերության նոր մակարդակն ավելի առանձնահատուկ են դարձնում մեր նախագիծը: 2016թ. ընթացքում Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդը կհամալրվի անկախ տնօրենով, որը կներկայացնի ՎԶԵԲ-ը, եւ մենք կշարունակենք բանկի կորպորատիվ կառավարման համակարգի գլոբալ փոփոխությունները:
Ամերիաբանկի ղեկավարությունը հայտարարում էր, որ բանկը նախատեսում է IPO իրականացնել 2016թ., եթե համաշխարհային եւ տեղական տնտեսության վիճակը կայուն լինի: Փոխվե՞լ են արդյոք ձեր ծրագրերը:
Մենք գնում ենք դեպի IPO: Եվ մենք շատ լավ պատկերացնում ենք, թե որքան բարդ է այս գործընթացը, ինչպիսի ներքին ռեսուրսներ են պահանջվում: Մի քանի տարի առաջ մենք հայտարարել էինք IPO-ի մասին, որպես մեր թիմի 2014թ ներքին նպատակ, հետո տեղափոխեցինք այդ ժամկետը 2016թ.: Այժմ մեզ համար ակնհայտ է, որ 2018-19թթ. շուտ դա անհնար է: Բացատրեմ, թե ինչու: Պատճառը միայն աշխարհում, տարածաշրջանում եւ մեր երկրում տնտեսական բարդ իրավիճակը չէ: Կան բազմաթիվ այլ կարեւոր գործոններ, որոնք անհրաժեշտ է հաշվի առնել: Մենք ներգրավել ենք խորհրդատուների, աշխատում ենք խոշոր ներդրումային բանկերի հետ եւ հասկանում ենք, որ IPO-ն հաջողությամբ իրականացնելու համար տեղաբաշխման ծավալը պետք է կազմի առնվազն 80-100 մլն դոլար: Տեղաբաշխման նվազագույն ծավալի տեսակարար կշիռը բանկի կապիտալում չի կարող գերազանցել 30-40%-ը: Պարզ հաշվարկները ցույց են տալիս, որ բանկին այս ցուցանիշն ապահովելու համար անհրաժեշտ է եւս 150-200 մլն դոլարի կապիտալ: Հաշվի առնելով տեղաբաշխման ընթացքում հնարավոր գնի վրա ազդող մուլտիպլիկատորները՝ թեկուզ 50-80 մլն դոլարի սահմաններում հաջողությամբ IPO իրականացնելու համար բանկի կապիտալը պետք է կազմի 250-300 մլն դոլար: Ներկա պահին մենք մոտ ենք 200 մլն դոլարի շեմին եւ գիտակցում ենք, որ դեռ հեռու ենք մեր նպատակից: Այդ իսկ պատճառով մենք մտադիր ենք կնքել միաձուլման եւ կլանման գործարքներ, որ բանկի կապիտալը հասցնենք առնվազն 250-300 մլն դոլար եւ իրականացնենք բաժնետոմսերի իրացվելի տեղաբաշխում կապիտալի շուկայում: Սրանք մեր առջեւ դրված ներքին խնդիրներն են: Բնականաբար, արտաքին միջավայրը նույնպես պետք է նպաստավոր լինի IPO իրականացնելու համար:
IPO-ն ինքնանպատակ չէ, այլ ադեկվատ, արդար եւ իրական արժեքով ռեսուրսներ ներգրավելու միջոց, որը կարտացոլի մեր ակտիվների որակը զարգացման հետագա փուլերի ապահովման համար: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտ է հետեւողականորեն աշխատել, ապահովել ինտենսիվ եւ էքստենսիվ աճ եւ սպասել հարմար պահի: Կցանկանայի նշել, որ ներդրողները գնահատում են ոչ միայն բանկի չափը, այլ նաեւ նրա շահութաբերությունը, կապիտալի եկամտաբերությունը, վարկային պորտֆելի որակը:
Ո՞րն է Ամերիաբանկի հետագա գործունեության ռազմավարությունը: Աճի ի՞նչ ցուցանիշներ եք նախանշել ձեզ համար:
Ռազմավարության մի մասին ես արդեն անդրադարձա, այն է՝ մուտք գործել կապիտալի միջազգային շուկաներ: Իսկ հիմա մեր խնդիրն է աճել եւ՛ օրգանական, եւ՛ ոչ օրգանական ճանապարհով, աճել՝ ապահովելով առավելագույն շահութաբերություն, որ կապիտալի եկամտաբերության ցուցանիշը հասցնենք 20%-ի, բարելավել ակտիվների որակը, ընդգրկել մեր տնտեսության բոլոր հատվածները եւ տանել կազմակերպությունը ունիվերսալ բանկի ուղղությամբ: Ի դեպ, ոչ օրգանական աճի ռազմավարությունը մենք իրականացնում ենք արդեն երեք տարի: Ինչպես գիտեք, մենք ունենք Կասկադ բանկի, Նորվիկ ՈՒՎԿ վարկային պորտֆելի ձեռքբերման հաջողված փորձ: Հուսով ենք, որ արդեն այս տարի կկարողանանք կիրառել այս փորձն այլ նմանատիպ նախագծերում եւ կավելացնենք կապիտալը միաձուլման եւ ձեռքբերման գործարքների շնորհիվ:
Ինչ վերաբերում է աճի ուղենիշային ցուցանիշներին, ապա տարին երկու անգամ մենք անցկացնում ենք ռազմավարական ժողովներ՝ Հայաստանում եւ տարածաշրջանում իրավիճակը գնահատելու, հնարավոր խնդիրների կառուցվածքը, բնույթը եւ ուղղվածությունը բացահայտելու նպատակով, ինչպես նաեւ որոշելու տնտեսության այն ոլորտները, որոնք առավել քիչ են ենթարկվելու նշված պրոցեսների ազդեցությանը: Ամեն տարի մենք մեզ համար սահմանում ենք ոլորտները, որոնց վրա կենտրոնացնում ենք մեր ուշադրությունը: Այս պահին դա փոքր եւ միջին բիզնեսն է, որը նաեւ որոշակի ռիսկերը դիվերսիֆիկացնելու հնարավորություն է տալիս, արտահանողների հետ համագործակցության դիվերսիֆիկացումն է, եւ իհարկե, մանրածախ բանկային գործունեությունը: Ութ տարի շարունակ մենք շատ ակտիվ կերպով եւ մեծ հաջողությամբ զարգացնում էինք եւ՛ կորպորատիվ հատվածը, եւ՛ ներդրումային բանկային ոլորտը, եւ՛ մանրածախ գործունեությունը: Սակայն առկա ներուժի առումով մեզ դեռ չի բավարարում հավասարակշռությունը մանրածախ գործունեության մեջ, որպեսզի մեզ իսկապես համարենք ունիվերսալ բանկ: Չնայած բացարձակ ցուցանիշներով մենք Հայաստանի ամենախոշոր մանրածախ բանկերից մեկն ենք, հարաբերական ցուցանիշներով մանրածախ գործունեությունը մեր հաշվեկշռում դեռ 40%-ից ցածր է:
Պարոն Մկրտչյան, Ամերիաբանկը հաջողությամբ իրականացնում է նաեւ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարություն, ակտիվ կերպով զբաղվում բարեգործությամբ: Սակայն բանկի կայքում այս տեղեկատվությունը կարող է գտնել նա, ով այն հատուկ փնտրի:
Մենք շատ լուրջ ենք մոտենում մեր սոցիալական պարտավորություններին, սակայն այնքան էլ չենք սիրում խոսել այդ մասին...
Այնուամենայնիվ, Դուք ամփոփում եք յոթ տարվա աշխատանքի որոշակի արդյունքներ, եւ կարծում եմ, որ մեր ընթերցողներին ձեր գործունեության այս կողմը նույնպես կհետաքրքրի:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մեր ռազմավարությամբ նախատեսված են տարբեր ծրագրեր: Նրանց մի մասը, օրինակ, վերաբերում է արվեստին: Ինչպես գիտեք, մենք աջակցել էինք Երեւանում ջազի միջազգային փառատոնի անցկացման նախաձեռնությանը, յոթ տարի շարունակ հովանավորել ենք այնպիսի երաժիշտների համերգները Հայաստանում, ինչպիսիք են Ալ Ջերոն, Ջորջ Բենսոնը, Նինո Կատամաձեն: Մենք սատարում ենք երիտասարդներին իրենց մասնագիտական աճի, նորարարությանն ուղղված եւ տարբեր այլ նախաձեռնություններում:
Մենք նաեւ ակտիվ կերպով ֆինանսավորում ենք մանկատները եւ հիվանդանոցները: Արդեն մի քանի տարի անընդմեջ աջակցում ենք ծանր հիվանդություններ ունեցող երեխաներին՝ կազմակերպելով ամանորյա միջոցառումներ, որոնցում ընդգրկված են մեր հաճախորդները, գործընկերները եւ մեր թիմը: Որպես կանոն, բանկը կրկնապատկում է նման միջոցառումներից ստացված հասույթը եւ այն փոխանցում Հայաստանի մի շարք հիմնադրամների՝ երեխաների բուժման նպատակով:
Մենք ունենք սոցիալական պատասխանատվության լայնածավալ եւ մանրակրկիտ մշակված ծրագիր, որը մենք իրագործում ենք եւ շարունակելու ենք իրագործել:

Андрей Мкртчян. Мы начали и продолжаем дело жизни - Новости | Америабанк
На банковском рынке Армении есть хорошие новости. ЗАО "Америабанк" подписал две крупные сделки с международными финансовыми институтами. Согласно подписанным соглашениям, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) инвестирует 40 миллионов долларов с целью приобретения пакета акций Америабанка, а Международная финансовая корпорация (IFC) предоставляет Америабанку субординированный кредит в размере 50 миллионов долларов. Таким образом, Америабанк, являющийся лидером банковской системы Армении, увеличивает свой капитал до такой степени, что становится непревзойденным лидером банковского рынка Армении. В беседе с корреспондентом NEWS.am председатель Совета директоров ЗАО «Америабанк» Андрей Мкртчян подвел некоторые итоги деятельности банка и представил планы на будущее.
г-н Мкртчян, 2007 г. Группа компаний «Америя» приобрела Арменартбанк, который «не имел ничего, кроме авторитета и богатой истории». Именно так вы описали банк в одном из интервью. Сегодня Америабанк является лидером банковской системы Армении, активы банка превысили 1 миллиард долларов. Как вам удалось добиться таких выдающихся результатов за такое короткое время?
Да, мы приобрели банк в 2007 году. в конце года и в 2008 г. Мы начали активную работу в январе. Это был небольшой банк с капиталом в 9 миллионов долларов, активами в 45 миллионов долларов и штатом около 30 сотрудников, включая административный и технический персонал. Сегодня, когда мы подводим итоги 2015 года В результате активы Америабанка уже превышают 1 миллиард долларов, общий регулятивный капитал достигает порога в 200 миллионов долларов, а количество сотрудников составляет около 600 человек. Америабанк является крупнейшим финансовым учреждением Армении по всем основным показателям. Мы являемся крупнейшим кредитором в экономике Армении, имея самый большой корпоративный кредитный портфель.
За эти годы мы направили более 2 миллиардов долларов на финансирование различных секторов экономики Армении, в том числе более 200 миллионов долларов на продвижение экспорта, более 350 миллионов долларов на кредитование малого и среднего бизнеса, финансовое посредничество Банка в 2007 году. . с 0,09% в 2014 г. достиг 5,91%.
Америабанк является крупнейшим налогоплательщиком среди банков Армении и занимает 15-е место среди крупнейших налогоплательщиков страны. При этом мы являемся одним из самых эффективных финансовых институтов, занимая лидирующие позиции по таким показателям, как рентабельность капитала, прибыль, выручка на одного работника, активы на одного работника и др.
Всего этого нам удалось добиться благодаря уникальной философии, корпоративной культуре и духу американской меритократии. В основе этой культуры лежат человеческие качества и профессионализм людей, а не должности или должности. Наша компания имеет плоскую организационную структуру управления, что позволяет сократить количество иерархических уровней. Это партнерство, которое позволяет ключевым членам руководящего состава приобретать долю в компании за счет результатов собственной работы, увеличивать эту долю и влиять на результаты деятельности компании качеством своей работы. Все наши успехи мы оцениваем в контексте долгосрочной перспективы. Мы начинаем и продолжаем дело жизни, а не просто проект, у которого есть начало и конец. Мы верим в потенциал нашей компании, экономики и страны, в которой мы живем и работаем.
В начале этого пути мы смотрели на двадцать лет вперед и строили на этом свою стратегию. В частности, мы сделали очень серьезные инвестиции в развитие технологического сектора (в то время над нами все смеялись), не менее серьезные средства выделили на развитие модели универсального банка. мы адекватно и сбалансированно развивали все направления нашего бизнеса. На данный момент для нас не было приоритетом получение сиюминутной прибыли, но мы вкладывались в развитие отношений с клиентами, нашим персоналом, нашей командой. Все эти факторы вместе с нашей структурой акционерного капитала, лояльностью клиентов, выбором правильного времени для принятия ключевых решений привели к тому, что нам удалось реализовать задуманное и превратить небольшую компанию в чемпиона местного рынка, одного из крупнейших игроков в финансового рынка региона и крупнейший игрок финансового сектора нашей страны.
Америабанк вот уже три года является лидером банковского рынка Армении. После подписания соглашений с ЕБРР и IFC капитал Америабанка значительно увеличивается. При этом какие перспективы открываются перед Америабанком и, может быть, перед экономикой Армении в целом?
После закрытия этих сделок наш капитал фактически удвоился, что позволит нам почти удвоить наши активы. Перед нами действительно открываются новые перспективы и уникальные возможности. Как известно, ВВП Армении имеет централизованную структуру. Например, на горнодобывающую промышленность приходится треть экспорта. Минимальная сумма запрашиваемого кредита в рамках одного проекта в этой сфере составляет 30-50 миллионов долларов, и ни один армянский банк не смог в одиночку обслужить такие заявки. Расширение банка открывает новые возможности для выхода на международные рынки капитала и рынки финансирования B2B. Это также хорошая возможность развиваться в условиях глобальных потрясений, запускать новые проекты банковской трансформации в трудные времена, поддерживать сектора экономики, нуждающиеся в финансовой поддержке, и перспективных игроков в этих секторах. При этом, наряду с ростом банка, нам доступны лучшие мировые практики, уникальные программные решения, современные технологические продукты, которые используются во многих странах мира. Внедрение таких решений и продуктов требует серьезных вложений, и в этом отношении размер банка имеет ключевое значение, ведь баланс банка должен позволять затраты, сопоставимые с масштабом бизнеса.
Какие изменения ожидаются в системе корпоративного управления банка после приобретения ЕБРР акционерного капитала?
Еще до подписания сделки с ЕБРР у ​​нас была цель и амбициозные планы по выходу на международные рынки капитала, то есть провести IPO (первичное публичное размещение), которое, возможно, станет первым армянским IPO на международной арене. В связи с этим несколько лет назад мы начали внутренний проект IPO. Все процессы и изменения, происходящие в банке, осуществляются в рамках этого комплексного проекта и с соответствующей логикой, включающей в себя и изменения в системе корпоративного управления. В состав нашего Совета директоров уже давно входит независимый директор, существуют комитеты при Совете директоров, и в рамках корпоративных изменений в настоящее время мы формируем три комитета при Совете директоров в соответствии с лучшими практиками. международных рынков капитала. В этом смысле участие ЕБРР и новый уровень партнерства с IFC делают наш проект еще более особенным. 2016 тем временем совет директоров Америабанка пополнится независимым директором, который будет представлять ЕБРР, и мы продолжим глобальные изменения системы корпоративного управления банка.
Руководство Америабанка объявило, что банк планирует провести IPO в 2016 году, если состояние мировой и местной экономики будет стабильным. Ваши планы изменились?
Мы идем на IPO. И мы очень хорошо представляем, насколько сложен этот процесс, какие внутренние ресурсы требуются. Несколько лет назад мы объявили IPO в качестве внутренней цели нашей команды на 2014 год, а затем перенесли эту дату на 2016 год. Теперь для нас очевидно, что в 2018-19 гг. скоро невозможно. Позвольте мне объяснить, почему. Причина не только в сложной экономической ситуации в мире, в регионе и в нашей стране. Есть много других важных факторов, которые следует учитывать. Мы привлекли консультантов, работаем с крупными инвестбанками и понимаем, что для успешного IPO объем размещения должен быть не менее 80-100 млн долларов. Доля минимального объема размещения в капитале банка не может превышать 30-40%. Простые подсчеты показывают, что для обеспечения этого показателя банку необходимо еще 150-200 миллионов долларов капитала. С учетом мультипликаторов, влияющих на возможную цену при размещении, капитал банка должен составлять 250-300 млн долларов, чтобы успешно провести IPO даже в диапазоне 50-80 млн долларов. В настоящее время мы близки к порогу в 200 миллионов долларов и понимаем, что еще далеки от нашей цели. Поэтому мы намерены заключить сделки слияния и поглощения, чтобы увеличить капитал банка как минимум до 250-300 миллионов долларов и провести ликвидное размещение акций на рынке капитала. Это внутренние проблемы перед нами. Естественно, внешняя среда также должна быть благоприятной для проведения IPO.
IPO — это не самоцель, а способ привлечь адекватные ресурсы по справедливой и справедливой стоимости, которые будут отражать качество наших активов для обеспечения следующих этапов развития. Поэтому надо работать последовательно, обеспечивать интенсивный и экстенсивный рост и ждать подходящего момента. Хочу отметить, что инвесторы ценят не только размер банка, но и его прибыльность, рентабельность капитала, качество кредитного портфеля.
Какова дальнейшая стратегия Америабанка? Какие показатели роста вы для себя установили?
Одна из стратегий, о которой я уже упоминал, — это доступ к международным рынкам капитала. И теперь наша задача расти как органически, так и неорганически, расти за счет обеспечения максимальной прибыльности, увеличить норму прибыли на капитал до 20%, улучшить качество активов, включить все отрасли нашей экономики и возглавить организация в направлении универсального банка. Кстати, стратегию неорганического роста мы реализуем уже третий год. Как вы знаете, у нас есть успешный опыт приобретения кредитного портфеля Каскад Банка, ОАК Норвик. Надеемся, что уже в этом году мы сможем применить этот опыт на других подобных проектах и ​​увеличить капитал за счет сделок слияния и поглощения.
Что касается ориентиров роста, то два раза в год мы проводим стратегические встречи для оценки ситуации в Армении и регионе, выявления структуры, характера и направленности возможных проблем, а также определения тех секторов экономики, которые будут наименее затронуты упомянутые процессы. Каждый год мы определяем для себя направления, на которых мы концентрируем свое внимание. На данный момент это малый и средний бизнес, что также дает возможность диверсифицировать определенные риски, диверсифицировать сотрудничество с экспортерами и, конечно же, розничный банкинг. На протяжении восьми лет мы очень активно и успешно развиваем как корпоративный сектор, инвестиционно-банковский сектор, так и розничный бизнес. Однако с точки зрения имеющегося потенциала баланс в розничной деятельности нас еще не устраивает, чтобы по-настоящему считать себя универсальным банком. Хотя в абсолютном выражении мы являемся одним из крупнейших розничных банков Армении, в относительном выражении розничная деятельность все еще составляет менее 40% нашего баланса.
Г-н Мкртчян, Америабанк также успешно реализует стратегию социальной ответственности, активно занимается благотворительностью. Однако эту информацию может найти на сайте банка любой, кто специально ее ищет.
Мы очень серьезно относимся к своим социальным обязанностям, но не очень любим об этом говорить...
Однако вы подводите определенные итоги семилетней работы, и я думаю, что и эта сторона вашей деятельности будет интересна нашим читателям.
Наша стратегия корпоративной социальной ответственности включает различные программы. Некоторые из них, например, ссылаются на ст. Как вы знаете, мы поддержали инициативу проведения международного джазового фестиваля в Ереване, в течение семи лет спонсировали концерты таких музыкантов в Армении, как Аль Геро, Джордж Бенсон, Нино Катамадзе. Мы поддерживаем молодых людей в их профессиональном росте, инновационных и других инициативах.
Мы также активно финансируем детские дома и больницы. Уже несколько лет подряд мы поддерживаем детей с тяжелыми заболеваниями, организуя новогодние мероприятия, в которых участвуют наши клиенты, партнеры и наша команда. Как правило, банк удваивает доход, полученный от таких мероприятий, и перечисляет его ряду фондов в Армении для лечения детей.
У нас есть обширная и тщательно разработанная программа социальной ответственности, которую мы реализуем и будем продолжать реализовывать.