You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot 2016 թվականը շրջադարձային կլինի Հայաստանի բանկային համակարգի համար - Նորություններ | Ամերիաբանկ
ԱրմԻնֆո լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի բանկային համակարգի նոր պատկերի և հեռանկարների վերաբերյալ իր տեսակետներն է ներկայացնում Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ – Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
2016 թվականին Հայաստանի համար առավել զգալի կլինեն ճգնաժամային երևույթները, որոնք սկսեցին դրսևորվել 2014 թվականի կեսերից և ավելի խորացան 2015 թվականին: Իրավիճակը 2014-2015 թվականների սահմանագծին ավելի խորացավ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքի թռիչքով, ինչպես նաև տնտեսությունում դժվարությունների ավելի հստակ դրսևորումով: Իսկ տնտեսական բարդ իրավիճակն անդրադառնում է բանկերի վրա, որոնք տնտեսության համար նույնն են, ինչ մարդու համար արյունատար համակարգը: 2014-2015 թվականներին Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը դանդաղեցին՝ 3.5%-ից մինչև 3%: Բանկերի վրա դա անդրադարձավ ակտիվների որակի վատթարացմամբ, պրոբլեմներ առաջացան նույնիսկ խոշոր բիզնեսում, չխոսելով արդեն մանրածախ հատվածի մասին: Սա ուղեկցվում է պահուստների աճով, բանկային համակարգի շահութաբերության նվազմամբ: Ըստ միջազգային կառույցների կանխատեսումների 2016 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի սանդղակը կլինի ավելի ցածր` 2.2%: Շատ փորձագետներ 2016 թվականը համեմատում են 2009 թվականի ճգնաժամի գագաթնակետի հետ: Այս բոլոր դրսևորումներն առավել ծանրակշիռ իր վրա է զգում բանկային համակարգը, որի մասնակիցների մեծ մասը, վարկավորումը ռեցեսիայից դուրս բերելուց բացի, պետք է մինչև 2017 թվականն ապահովի նաև կապիտալը 30 մլրդ դրամի նորմատիվային սանդղակին հասցնելու ԿԲ պահանջը: Փաստացի, բանկային հատվածի լուրջ վերափոխումն անխուսափելի է, բայց խաղացողների թվի կրճատումը, դրանց խոշորացմանը զուգահեռ, հնարավորություն կտա ոչ միայն ինքնուրույն դիմակայել ճգնաժամային ցնցումներին, այլ նաև տնտեսության առանցքային ոլորտների վարկավորման միջոցով նպաստել երկրի ՀՆԱ-ի աճին` պատշաճ մակարդակով:
Քանի՞ մասնակից կմնա բանկային համակարգում 2017 թվականին:
Իմ կածիքով Հայաստանի բանկային համակարգում բավական է ունենալ ընդամենը 10-11 բանկ, որից 5-6-ը կլինեն խոշոր խաղացողներ` համակարգ ձևավորող բանկեր, իսկ մնացածը կլինեն նիշային բանկեր, չնայած, տարեվերջին բանկերի ընդհանուր թիվը կարող է հասնել 15-ի: Բանկերի կեսն այսօր կանգնած է կապիտալիզացման լուրջ խնդրի առաջ. մինչև 2017 թվականը կապիտալի չափը պետք է հասնի 30 մլրդ դրամի: Ընդ որում, նրանց մեծ մասն էականորեն չի հասնում նորմատիվային սանդղակին: Ինչպես էլ որ փոխվի իրավիճակը, այնուամենայնիվ, պետք է հասկանալ, որ դրանում է կայանում զարգացման էությունը:
Արդյո՞ք բանկերի թվի զգալի կրճատումը չի բերի շուկայի մոնոպոլացմանը:
Չեմ կարծում, որ դա կբերի մոնոպոլացման: Բացատրեմ ինչու, օրինակ, Վրաստանում երկու խոշոր բանկին բաժին է ընկնում շուկայի 70-75%-ը, իսկ մնացածը մասը՝ մյուս 18 բանկին: Բայց անգամ նման պայմաններում այնտեղ չկա բանկային համակարգի վառ արտահայտված մոնոպոլացում: Իսկ Հայաստանում խոսքը գնում է առողջ համակարգի խոշորացման մասին, քանի որ 10-11 բանկ ունենալը մեր տնտեսության համար, բնակչության ներկայիս թվաքանակի պայմաններում, լիովին բավարար ցուցանիշ է:
Ի ՞ նչ եք կարծում, արդյո՞ք իրատեսական է Հայաստանի բանկային համակարգի 2016 թվականի աճի կանխատեսումը:
Նախ ասեմ, որ 2015 թվականը ծանր տարի էր Հայաստանի համար: Անհրաժեշտ էր մի շարք խնդիրներ լուծել, այդ թվում՝ դրամի արժեզրկման, տրանսֆերտների զգալի անկման, պահանջարկի անկման և այլն: Իրականում Հայաստանի բանկային համակարգը 2015 թվականին չաճեց: Այո, եզակի բանկերի հաջողվեց աճ ապահովել որոշ ուղղություններով և որոշակի պարամետրերով, բայց համակարգը, ընդհանուր վերցրած, քանակական ցուցանիշներով չաճեց: Տարին դժվար էր նաև որակական ցուցանիշների առումով, քանի որ ակտիվների որակի վատթարացման հետևանքով բանկերն ստիպված էին ավելի շատ ծախսել վարկերի հնարավոր կորուստների պահուստների ձևավորման վրա: Արդյունքում` նվազեց բանկային համակարգի արդյունավետությունը: 2016 թվականը կլինի շրջադարձային, քանի որ անվտանգության բարձիկը 2015 թվականին արդեն ստեղծվել է, ձևավորվել են վարկերի գծով պահուստները, իսկ պոտենցիալ վարկառուների վարկունակության մանրակրկիտ վերլուծության հաշվին զսպվել է վարկավորման աճը, արդյունքում՝ բանկերը կուտակեցին մեծ պահուստներ չաշխատող ակտիվների ապահովման համար: 2016 թվականին ես, այնուամենայնիվ, ակնկալում եմ ակտիվների որակի որոշակի բարելավում, բայց եթե անգամ դա տեղի չունենա, հազիվ թե վատթարացում լինի: Կարծում եմ, որ նույնիսկ դրական տեղաշարժ կլինի զարգացման, հիմնական ցուցանիշների աճի ուղղությամբ, եթե, իհարկե, բանկերին հաջողվի լուծել չաշխատող վարկերի մասով գրավադրված գույքի արդյունավետ իրացման խնդիրը:
Ստացվում է, որ խեղդվողի փրկությունը հենց խեղդվողի ձեռքում է: Իսկ ինչո՞ւ երբ տնտեսությանն անհրաժեշտ է աջակցել, բանկերն ուղղում են անհրաժեշտ բոլոր ռեսուրսները, նույնիսկ կրելով վնասներ, իսկ երբ բանկերին է անհրաժեշտ աջակցություն, ապա նրանք պետք է հույսն իրենց վրա դնեն :
Ցավոք, դա այդպես է: Յուրաքանչյուր բանկ ինքն է գտնում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու մեթոդները կամ դրանց փոխարինող գործիքները, այդ թվում նաև չաշխատող վարկերի արդյունքում բանկերում կուտակված անշարժ գույքի պոտենցիալ գնորդներին: Մենք տեսնում ենք, որ անշարժ գույքի շուկան իրացվելի չէ, 2015 թվականին գների անկում եղավ, բնականաբար, դա դժվարացնում է գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը:
Ի՞նչ պետք է ձեռնարկի պետությունն այդ բացասական հետևանքները հարթելու համար և ի՞նչ պետք է անի կարգավորողը:
Կարգավորողը, մի կողմից, ֆինանսական շուկայի կարգավորման նպատակով 2014 թվականի դեկտեմբերին, դրամի արժեզրկման գագաթնակետին, խստացրեց արտարժույթով ներգրավված միջոցների պարտադիր պահուստավորման տոկոսադրույքը (12%-ից մինչև 24%): Դա բերեց մեծ ծախսերի` ՀՀ դրամով վարկավորումը հասցնելով նվազագույնի: Վարկավորման հետ կապված իրավիճակը շտկելու նպատակով Կարգավորողը 2015 թվականին մեղմացրեց, որոշ դեպքերում հասցրեց զրոյի արտարժույթով և ՀՀ դրամով պարտավորությունների պարտադիր պահուստավորման նորմատիվը` կապիտալի ներքին և արտաքին շուկաներում բանկերի պարտատոմսերի տեղաբաշխման, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ավելի քան 2 տարի ժամկետով ներգրաված միջոցների դեպքում: Իսկ դա խթան է ավելի էժան և երկարաժամկետ միջոցներ ներգրավելու համար: Այս առումով Կարգավորողը ճիշտ մոտեցավ ստեղծված խնդիրների լուծմանը:
Ինչ վերաբերվում է կառավարության քայլերին, ապա անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել համակարգ ձևավորող և արտահանման ուղղվածությամբ ձեռնարկությունների համար պայմանների մեղմացմանը: Դա կարող է լինել սուբսիդավորում, էժան վարկեր, ինչպես նաև հարկային ժամանակավոր արձակուրդներ: Ինչպես տեսնում ենք, կան խթանման տարբեր մեթոդներ, որոնց հետևողական և ակտիվ օգտագործումը հայրենական ձեռնարկություններին շատ կօգնի ճգնաժամային դժվարին ժամանակահատվածում պահպանել իրենց դիրքերն արտահանման ոլորտում:
Բանկերի ներգրաված միջոցների ծավալների (5,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ներառյալ միջազգային ծրագրերով ներգրաված միջոցները) էական գերակայությունը վարկավորման ծավալների նկատմամբ արդյոք չի՞ վկայում (4.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար) բանկերի լուրջ խնդիրների մասին`ճգնաժամային փուլում միջոցների իրացման առումով:
Այնքան էլ կոռեկտ չի լինի եզրակացույթուններ անել` ելնելով ճգնաժամի տարիներին արձանագրված ցուցանիշներից: Չէ՞ որ ստեղծված իրավիճակում կարող են բազմաթիվ գործոններ լինել: 2015 թվականին բանկերն ստիպված էին զսպել վարկավորումը: Առաջին հերթին, դա թելադրված էր ՀՀ դրամով միջոցների սակավությամբ, իսկ մենք գիտենք, որ սպառողական վարկավորումն իրականացվում է դրամով: Երկրորդ, ռիսկ-մենեջմենթի վերանայումը շատ բանկերում նախատեսում էր պոտենցիալ վարկառուների նկատմամբ պահանջների խստացում, հատկապես ճգնաժամի պայմաներում նրանց կողմից պարտավորությունների կատարման հնարավորությունների առումով: Վարկառուների նկատմամբ պահանջների շարքում առաջինը վերանայվեց պարտքի ծածկման գործակիցը (DSCR - Dept Service Coverage Ratio)` նախկին 1.1-ից խստացվեց մինչև 1.4, այսինքն, եթե շուրջ 30%-ով ընկնի շրջանառությունը կամ եկամուտը, ապա բանկի հանդեպ պարտավորությունների կատարման մասով կարող են խնդիրներ ծագել: Այնուհետ հաջորդում է գրավով ապահովումը, որի նկատմամբ պահանջների խստացումը թելադրված էր ցածր իրացվելիությամբ և անշարժ գույքի գների անկումով:
Ճգնաժամային երևույթներն սկսեցին զգացվել 2014 թվականի կեսից, որոնք ավելի խորացան 2015 թվականին: Թե որքանո՞վ բանկերը կկարողանան հաղթահարել այդ իրավիճակը, ցույց կտա 2016 թվականը, որը լուրջ կառուցվածքային փոփոխություններ է ենթադրում բանկային համակարգում:
Ամերիաբանկն ինչպիսի՞ դեր է իրեն վերապահում Հայաստանի տնտեսության վարկավորման իրավիճակի շտկման գործում: ՎԶԵԲ-ի մասնակցությունն Ամերիաբանկի կապիտալի համալրմանը հնարավորոթյուն տալի՞ս է արդյոք արտաքին աղբյուրներց ակնկալել լայնածավալ միջոցների ներգրավում:
Ամերիաբանկի կապիտալում ուղղակի ներդրումների տեսքով կստանանք 40 մլն ԱՄՆ դոլար (մոտ 20 մլրդ դրամ), երկու փուլով: Սկզբում, լրացուցիչ թողարկման շրջանակներում, ՎԶԵԲ-ը ներդրեց 30 մլն ԱՄՆ դոլար (մոտ 15 մլրդ դրամ)` ստանալով Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի փաթեթի 20%-ը, իսկ մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը նախատեսվում է ապագայում կապիտալի մեծացման համար: Կապիտալն ավելացնելով Ամերիաբանկի կապիտալի համարժեքությունը կհասնի 19%-ի: Բացի ՎԶԵԲ-ի միջոցներից, 50 մլն ԱՄՆ դոլարի սուբորդինացված վարկ է տրամադրվել IFC-ի կողմից:
Հասկանալի է, որ կարճ ժամկետում հնարավոր չէ ներքին աղբյուրներից ծանրակշիռ միջոցներ ներգրավել: Իսկ նշված 90 մլն ԱՄՆ դոլարի շնորհիվ մեր առջև, փաստորեն, բացվում է արտաքին աղբյուրներից առնվազն 500 մլն ԱՄՆ դոլար լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման հնարավորություն, ընդ որում, ինչպես մեզ հետ արդեն աշխատող գործընկերներից, այնպես էլ նոր աղբյուրներից: Մենք արդեն մի շարք հանդիպումներ ենք ունեցել միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, բանկերի հետ, որոնք հետաքրքրված են հայկական ֆինանսական շուկայով: Բացի այդ, լրացուցիչ ֆինանսավորման ճանապարհով մեզ հետ համագործակցությունը շարունակելու ցանկություն են հայտնել մեր ներկայիս գործընկերները, որոնց հետ մենք տարբեր ծրագրերով բավականին հաջող աշխատում ենք:
Նման ծավալուն միջոցների ներգրավման դեպքում արդյո՞ք բանկը չի բախվի դրանց արդյունավետ տեղաբաշխման դժվարությանը:
Չէի ասի, որ դա դժվարություն է, դա ավելի շուտ խնդիր է, որը պետք է լուծել: Իհարկե, մտահոգություն կա, որ շուկան համապարփակ չէ, հետևաբար չի կարող ընդունել հսկայական ֆինանսական միջոցներ, ինչպիսի գին էլ դրանք ունենան: Դրա համար էլ մենք պլանավորում ենք գործընթացն իրականացնել փուլերով` 1-2 տարվա ընթացքում: Իհարկե, արդյունավետության տեսանկյունից բանկի համար ավելի լավ կլիներ միանգամից օգտագործել այդ հնարավորությունը` եկամտաբեր ակտիվների ավելացման համար: Բայց, այնուամենայնիվ, իմանալով շուկայի ծավալները և առկա պահանջարկը, պատրաստվում ենք այդ միջոցներն իրացնել փուլերով: Օրինակ, հաջորդ տարի պատրաստվում ենք վարկային ներդրումներն ավելացնել 100-130 մլն ԱՄՆ դոլարով, բայց եթե պահանջարկն, այնուամենայնիվ, գերազանցի մեր ակնկալիքները, ապա այդ գումարը կարող է լինել ավելի մեծ, մանավանդ, որ մենք հնարավորություն ունենք մեր գործընկերներից արագ ներգրավել լրացուցիչ միջոցներ:
Կան մեծ և լավ նախագծեր, որոնք ֆինանսական աջակցության կարիք ունեն, ինչպես վարկավորման, այնպես էլ հետագա առաջմղման համար, և խոսքը գնում է լուրջ միջոցների մասին, և դրան համապատասխան, բանկը պետք է ունենա զգալի ծավալով կապիտալ: Խոշոր հարկատու հաճախորդների ներգրավման և վարկավորման առումով Ամերիաբանկի դիրքերը բավականին ուժեղ են:
Ո՞ր ոլորտներն են առաջնահերթ Ամերիաբանկի վարկային քաղաքականությունում:
Մեզ շատ է հետաքրքրում ագրոբիզնեսի ոլորտը, մասնավորապես, ջերմոցների շինարարությունը, որոնց արտադրանքի 80-90%-ն արտահանվում է Ռուսաստան: Մեզ հետաքրքրում են նաև էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտները, ընդ որում, վերջինիս առումով չնայած էներգակիների և լեռնահանքային հումքի միջազգային գների նվազմանը, արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկը պահպանվում է: Եվ դրա համար մենք շատ հարմարավետ ենք մեզ զգում լեռնահումքային ոլորտի ընկերությունների վարկավորման հարցում: Մեզ շատ է հետաքրքրում նաև հեռահաղորդակցության ոլորտը, որտեղ մենք ունենք նախագծեր և 2016 թվականին նախատեսում ենք մի շարք նոր նախագծերի վարկավորում:
ՓՄՁ-ները գտնվում են Ամերիաբանկի նպատակային վարկավորման շրջանակներում: Մենք այս ուղղությանը մշտապես մեծ ուշադրություն ենք հատկացնելու և հնարավորինս գրավիչ ենք դարձնելու ՓՄՁ-սուբյեկտների վարկային պրոդուկտները, որպեսզի ավելացնենք այս սեգմենտի մեր հաճախորդների բազան:
Վարկավորումից բացի նախատեսո՞ւմ եք արդյոք M&A հնարավորություն:
Այո, M&A (միավորման և միաձուլման) հնարավորությունը մեկ կամ մի քանի բանկերի հետ մենք երբեք չենք բացառել: Ասեմ ավելին, այդպիսի առաջարկներ մենք ժամանակ առ ժամանակ ստանում ենք և քննարկում: Մենք շատ մանրակրկիտ ուսումնասիրում ենք այն բանկերի ցուցանիշները, որոնք կարող են մեզ հետաքրքրել գնման կամ միաձուլման առումով: Դրանք շատ չեն, բայց, այնուամենայնիվ, կան: Ամեն ինչ կախված է գնից:
Կարծում եմ, որ 2016 թվականը բանկային համակարգի միավորման և ամրապնդման առումով շատ հետաքրքիր կլինի, համենայն դեպս, 2015 թվականին մենք տեսանք այդ գործընթացի մեկնարկը, տեղի ունեցավ միաձուլման երկու գործարք (ՊրոԿրեդիտ բանկը` Ինեկոբանկի հետ, իսկ ԲՏԱ բանկը` Հայէկոնոմբանկի հետ): 2017 թվականի սկզբին մենք արդեն կտեսնենք կառուցվածքային լուրջ փոփոխություններով բանկային մի նոր համակարգ, ավելի ուժեղ ու կայուն:
ՎԶԵԲ-ը, որպես կանոն, որևէ բանկի կապիտալում մասնակցություն ունենալուց առաջարկում է ինչպես կորպորատիվ կառավարման, այնպես էլ ռիսկերի կառավարման մեխանիզմներ: Օգտվո՞ւմ եք այդ հնարավորությունից:
Մենք ունենք կորպորատիվ կառավարման բավականաչափ մշակված մեխանիզմներ, որոնք համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին: Բայց, գիտակցելով, որ ՎԶԵԲ-ի նման հեղինակավոր բաժնետերը կարող է նոր լումա ունենալ կորպորատիվ կառավարման բարելավման մեջ, մենք, իհարկե, կօգտվենք իրենց առաջարկներից: Նույնը կարելի է ասել նաև ռիսկ-մենեջմենթի մասին: Նման առաջարկների համար մենք միշտ բաց ենք: Իսկ այսօր ՎԶԵԲ-ի նախագծի նպատակն Ամերիաբանկի կապիտալիզացմանն աջակցելն է, նպաստելով նրա աճի ռազմավարական նպատակների իրագործմանը՝ հետագայում IPO-ի (բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում) իրականացման վերջնական նպատակով:
Ամերիաբանկի IPO դուրս գալու պլանները բավական ինտրիգային են: Ե՞րբ եք նախատեսում դուրս գալ կապիտալի միջազգային շուկա:
Դրանք առաջիկա տարվա պլաններ չեն, մենք լավ ենք հասկանում, որ IPO-ն ինքնանպատակ չէ, մենք պետք է հետևողականորեն աշխատենք այդ նպատակին հասնելու համար: Մենք պետք է ավելի մեծ աճ ապահովենք` ինչպես քանակական, այնպես էլ որակական ցուցանիշների գծով, և, իհարկե, արտաքին միջավայրը նույնպես պետք է բարենպաստ լինի IPO-ի իրականացման համար:
Եվրոբանկի հետ համագորակցության նոր ձևաչափը նպատակաուղղված է առավել հավակնոտ ռազմավարության իրականացմանը, մասնավորապես, առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման առաջարկով (IPO) միջազգային շուկաներ դուրս գալուն: Բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխմանը պատրաստվելուն կօգնի նաև IFC-ի սուբորդինացված վարկը:
Տոկոսադրույքների ինչպիսի՞ միտում կարելի է ակնկալել 2016 թվականին և ինչո՞վ կարող է դա պայմանավորված լինել:
Տոկոսադրույքների իջեցում պետք չէ սպասել: Ասեմ` ինչու: Առաջինը, ներքին շուկայում ՀՀ դրամով միջոցների ներգրավումը թանկ հաճույք է: Այսինքն, մենք պետք է ՀՀ դրամով վարկերի գնագոյացման ժամանակ հաշվի առնենք ռեպոյի դրույքները, արժեթղթերի եկամտաբերությունը, այդ թվում նաև պետական պարտատոմսերի գծով, ինչպես նաև ավանդների տոկոսադրույքները: Սա ՀՀ դրամով միջոցների մասին: Իսկ ԱՄՆ դոլարով միջոցների մասով նույնպես չեմ կանխատեսում էական տատանումներ, քանի որ, առաջին հերթին, գնագոյացման վրա ազդում է Libor դրույքը, ինչն ուղղակիորեն կապված է ԱՄՆ-ում դաշնային պահուստի տոկոսադրույքի հետ, որը 2015 թվականին բարձրացավ 0.25-ով` 2016թ.-ին աճելու հեռանկարով, երկրորդ, դա երկրի ռիսկն է, որն առայժմ չի տեղաշարժվում դրական ուղղությամբ, և երրորդը, դա կորպորատիվ ռիսկն է (փոխառուի ռիսկը), այսինքն, ԱՄՆ դոլարով միջոցների տոկոսադրույքների տատանման միտումը կլինի ոչ էական` 0.5%: Ամերիաբանկը կֆինանսավորի խոշոր նախագծերը վարկառուի համար առավել շահավետ պայմաններով:
Ամերիաբանկը պլանավորո ՞ ւմ է արդյոք մասնաճյուղերի ցանցի ընդլայնում, թե՞ այնուամենայնիվ, շեշտը դրվում է հեռակառավարման ծառայությունների ընդլայնման վրա:
2016 թվականին նախատեսում ենք երկու նոր մասնաճյուղերի բացում, մեկը մայրաքաղաքում, մյուսը՝ մարզում, ինչի արդյունքում մասնաճյուղերի ընդհանուր թիվը կհասնի 14-ի: Բացի այդ, մենք ընդլայնում ենք հաճախորդների արագ սպասարկման կետերի թիվը: Այսօր արդեն գործում է նման երկու կետ, ևս չորսը պատրաստվում ենք հանրապետությունում բացել 2016 թվականին: Դրանք cash-in/cash-out բանկոմատներ են, կրպակներ, ինտերնետ-բանկինգ: Մասնաճյուղերի ցանցի առավել ընդլայնումից մենք գերադասում ենք հաճախորդների սպասարկման նոր տեխնոլոգիական մեթոդների կիրառումը, գումարած`սպասարկման որակը: Այդ թվում խոսքը գնում է նաև նոր ներդրվող՝ իռլանդական CR2 ընկերության BankWorld հեռահար բանկային ինքնասպասարկման համակարգի մասին, որը հասանելի կլինի 2016 թվականի վերջին: Այդ նախաձեռնությունն ուղղված է բանկի ռազմավարական նպատակներից մեկի իրականացմանը, մասնավորապես, ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հաճախորդներին առաջարկել նորարար բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ, ինչը ենթադրում է հեռակառավարման բոլոր բանկային ծառայությունների մեկ հարթակ, որը կապահովի հաճախորդների համար բանկային գործառույթնեի կատարման առավելագույն հարմարավետություն: Միևնույն ժամանակ, այս համակարգը կունենա իր ավանդը Հայաստանում հեռակառավարման բանկային ծառայությունների մշակույթի զարգացման գործում:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot 2016 will be a turning point for the Armenian banking system - News | Ameriabank
12Mar
2016 will be a turning point for the Armenian banking system
12 Mar, 2016 | Interview, All | Return|
In 2016, the crisis phenomena that began to appear in the middle of 2014 and deepened in 2015 will be more significant for Armenia. The situation worsened at the border of 2014-2015 with the jump in the exchange rate of the US dollar, as well as with a clearer manifestation of difficulties in the economy. And the difficult economic situation affects the banks, which are the same for the economy as the circulatory system for a person. In 2014-2015, Armenia's economic growth rate slowed down from 3.5% to 3%. Banks were affected by the deterioration of asset quality, problems arose even in large businesses, not to mention the retail sector. This is accompanied by an increase in reserves and a decrease in the profitability of the banking system. According to the forecasts of international organizations, the economic growth rate of Armenia in 2016 will be lower - 2.2%. Many experts compare 2016 with the peak of the 2009 crisis. All these manifestations are felt most heavily by the banking system, most of whose participants, in addition to bringing lending out of recession, must also ensure the requirement of the Central Bank to increase the capital to the normative scale of 30 billion drams by 2017. In fact, a serious transformation of the banking sector is inevitable, but the reduction of the number of players, along with their enlargement, will enable not only to independently withstand the shocks of the crisis, but also to contribute to the growth of the country's GDP at a proper level through lending to the key sectors of the economy.
How many participants will remain in the banking system in 2017?
In my opinion, it is enough to have only 10-11 banks in the banking system of Armenia, of which 5-6 will be major players - system-forming banks, and the rest will be niche banks, although the total number of banks may reach 15 by the end of the year. Half of the banks today face a serious capitalization problem. by 2017, the amount of capital should reach 30 billion drams. Moreover, most of them do not significantly reach the normative scale. No matter how the situation changes, it should be understood that the essence of development lies in it.
Won't a significant reduction in the number of banks lead to monopolization of the market?
I don't think it will lead to monopolization. Let me explain why, for example, in Georgia, two large banks share 70-75% of the market, and the rest goes to the other 18 banks. But even under such conditions, there is no pronounced monopolization of the banking system. And in Armenia, we are talking about the expansion of a healthy system, because having 10-11 banks is a completely sufficient indicator for our economy, under the conditions of the current population.
What do you think, is the forecast of the growth of the banking system of Armenia in 2016 realistic?
First of all, let me say that 2015 was a difficult year for Armenia. It was necessary to solve a number of problems, including dram devaluation, significant drop in transfers, drop in demand, etc. In fact, the banking system of Armenia did not grow in 2015. Yes, individual banks managed to grow in certain directions and parameters, but the system as a whole did not grow quantitatively. The year was also difficult in terms of qualitative indicators, as deteriorating asset quality forced banks to spend more on building up provisions for potential loan losses. As a result, the efficiency of the banking system decreased. 2016 will be a turning point, because the safety cushion was already created in 2015, the loan reserves were formed, and due to the careful analysis of the creditworthiness of potential borrowers, the growth of lending was restrained, as a result, banks accumulated large reserves to secure non-performing assets. In 2016, I still expect some improvement in asset quality, but even if that doesn't happen, it's unlikely to deteriorate. I think that there will even be a positive shift in the direction of development, the growth of key indicators, if, of course, banks manage to solve the problem of effective realization of the property pledged in terms of non-performing loans.
It turns out that the rescue of the drowning is in the hands of the drowning. And why, when the economy needs support, banks direct all necessary resources, even suffering losses, and when banks need support, then they have to rely on themselves.
Unfortunately, it is. Each bank itself finds the methods of getting out of the created situation or the tools to replace them, including the potential buyers of real estate accumulated in banks as a result of non-performing loans. We see that the real estate market is illiquid, there was a drop in prices in 2015, naturally, this complicates the process of selling mortgaged property.
What should the state do to address these negative consequences and what should the regulator do?
On the one hand, the regulator, in order to regulate the financial market, in December 2014, at the peak of the dram devaluation, tightened the mandatory reserve ratio (from 12% to 24%) for funds involved in foreign currency. This led to large costs, reducing the AMD lending to a minimum. In order to correct the situation related to lending, in 2015, the Regulator eased, in some cases reduced to zero, the mandatory reserve requirement for obligations in foreign currency and AMD in the case of placement of bank bonds in the domestic and foreign capital markets, as well as funds raised from international financial organizations for a period of more than 2 years. And it is an incentive to attract cheaper and long-term funds. In this regard, the Regulator correctly approached the solution of the created problems.
As for the government's steps, it is necessary to pay attention to easing the conditions for system-forming and export-oriented enterprises. It can be subsidies, cheap loans, as well as temporary tax holidays. As we can see, there are various methods of promotion, the consistent and active use of which will help domestic enterprises to maintain their position in the export sector during the difficult crisis period.
Doesn't the substantial dominance of the volume of funds raised by banks (5.5 billion US dollars, including funds raised by international programs) over the volume of lending (4.7 billion US dollars) indicate serious problems of banks in terms of realization of funds in the crisis phase?
It will not be very correct to draw conclusions based on the indicators recorded during the crisis years. There can be many factors in the situation. In 2015, banks had to curb lending. First of all, it was dictated by the scarcity of funds in Armenian drams, and we know that consumer lending is carried out in drams. Second, the review of risk management in many banks provided for the tightening of requirements for potential borrowers, especially in terms of their ability to fulfill obligations in crisis conditions. Among the requirements for borrowers, the debt coverage ratio (DSCR - Dept Service Coverage Ratio) was first revised: it was tightened from the previous 1.1 to 1.4, that is, if the turnover or income falls by about 30%, problems may arise regarding the fulfillment of obligations to the bank. This is followed by collateral, the tightening of requirements for which was dictated by low liquidity and falling real estate prices.
Crisis phenomena began to be felt in the middle of 2014, which deepened in 2015. How much the banks will be able to overcome this situation will be shown by 2016, which implies serious structural changes in the banking system.
What role does Ameriabank reserve for itself in correcting the lending situation of the Armenian economy? Does the EBRD's participation in the replenishment of Ameriabank's capital make it possible to expect the involvement of large-scale funds from external sources?
We will receive 40 million US dollars (about 20 billion AMD) in the form of direct investments in the capital of Ameriabank, in two stages. Initially, within the framework of the additional issue, the EBRD invested 30 million USD (about 15 billion AMD), receiving 20% of the package of shares of Ameriabank, and the remaining 10 million USD is planned for future capital increase. By increasing the capital, Ameriabank's capital adequacy will reach 19%. In addition to EBRD funds, a subordinated loan of USD 50 million was provided by IFC.
It is clear that it is not possible to attract significant funds from domestic sources in a short period of time. And thanks to the mentioned 90 million US dollars, in fact, we have the opportunity to attract at least 500 million US dollars of additional funds from external sources, both from partners already working with us, and from new sources. We have already had a number of meetings with international financial organizations and banks that are interested in the Armenian financial market. In addition, our current partners, with whom we work quite successfully on various projects, have expressed their desire to continue cooperation with us through additional funding.
In case of attracting such large funds, will the bank not face the difficulty of their effective allocation?
I wouldn't say it's a challenge, it's more of a problem that needs to be solved. Of course, there is the concern that the market is not comprehensive and therefore cannot accept huge amounts of funds, whatever their price. That is why we are planning to implement the process in stages within 1-2 years. Of course, from the point of view of efficiency, it would be better for the bank to immediately use this opportunity to increase profitable assets. However, knowing the size of the market and the existing demand, we are going to implement these funds in stages. For example, next year we are going to increase credit investments by 100-130 million US dollars, but if the demand still exceeds our expectations, then this amount can be larger, especially since we have the opportunity to quickly attract additional funds from our partners.
There are big and good projects that need financial support, both for lending and further promotion, and we are talking about serious funds, and accordingly, the bank must have a significant amount of capital. Ameriabank's position in terms of attracting and lending to large taxpayer clients is quite strong.
Which areas are prioritized in Ameriabank's credit policy?
We are very interested in the field of agribusiness, in particular, the construction of greenhouses, 80-90% of the products of which are exported to Russia. We are also interested in the fields of energy and mining, and in terms of the latter, despite the decrease in international prices of energy and mining raw materials, the demand for products remains. And that's why we feel very comfortable lending to mining companies. We are also very interested in the telecommunications sector, where we have projects and in 2016 we plan to lend a number of new projects.
SMEs are within the scope of Ameriabank's targeted lending. We will always pay great attention to this direction and make SME loan products as attractive as possible in order to increase our customer base in this segment.
Do you foresee an M&A opportunity in addition to lending?
Yes, we have never ruled out the possibility of M&A (merger and merger) with one or more banks. To say more, we receive and discuss such proposals from time to time. We look very closely at the performance of banks that may be of interest to us in terms of acquisition or merger. There aren't many of them, but they are there nonetheless. It all depends on the price.
I think that 2016 will be very interesting in terms of unification and strengthening of the banking system, at least in 2015 we saw the beginning of that process, two merger transactions took place (ProCredit Bank with Inecobank, and BTA Bank with Armeconombank). At the beginning of 2017, we will already see a new banking system with serious structural changes, stronger and more stable.
EBRD, as a rule, offers both corporate governance and risk management mechanisms from participating in the capital of any bank. Are you taking advantage of this opportunity?
We have sufficiently developed corporate governance mechanisms that meet international standards. But, realizing that a reputable shareholder like EBRD can have a new coin in improving corporate governance, we will of course take advantage of their suggestions. The same can be said about risk management. We are always open to such suggestions. And today, the goal of the EBRD project is to support the capitalization of Ameriabank, contributing to the realization of its strategic growth goals, with the final goal of the IPO (initial public offering of shares) in the future.
Ameriabank's IPO plans are quite intriguing. When do you plan to enter the international capital market?
They are not plans for the coming year, we understand well that IPO is not an end in itself, we have to work consistently to achieve that goal. We need to ensure greater growth, both quantitatively and qualitatively, and of course the external environment should also be favorable for the implementation of the IPO.
The new format of cooperation with the Eurobank is aimed at the implementation of a more ambitious strategy, in particular, entering international markets with an initial public offering (IPO). IFC's subordinated loan will also help prepare for the IPO.
What kind of trend in interest rates can be expected in 2016 and what could be the reason for this?
You don't have to wait for interest rates to drop. Let me tell you why. First, attracting funds in the domestic market in AMD is an expensive pleasure. In other words, we should take into account repo rates, the yield of securities, including government bonds, as well as deposit interest rates, when pricing loans in AMD. This is about AMD funds. And I don't foresee significant fluctuations in terms of US dollar funds either, because, first of all, the pricing is affected by the Libor rate, which is directly related to the US Federal Reserve rate, which increased by 0.25 in 2015, with the prospect of an increase in 2016. , secondly, it is the country risk, which is not moving in a positive direction for now, and thirdly, it is the corporate risk (borrower's risk), that is, the tendency of the fluctuation of interest rates of funds in USD will be insignificant - 0.5%. Ameriabank will finance large projects on the most favorable terms for the borrower.
Is Ameriabank planning to expand its branch network, or is the focus still on expanding remote services?
In 2016, we plan to open two new branches, one in the capital and the other in the region, as a result of which the total number of branches will reach 14. In addition, we are expanding the number of quick customer service points. Two such points are already operating today, and we are going to open four more in the republic in 2016. They are cash-in/cash-out ATMs, kiosks, internet banking. We prefer the use of new technological methods of customer service, plus the quality of service, rather than the further expansion of the branch network. Among them, we are talking about the new investor, the BankWorld remote banking self-service system of the Irish company CR2, which will be available at the end of 2016. This initiative is aimed at the implementation of one of the strategic goals of the bank, in particular, to offer customers a complete package of innovative banking services through modern technologies, which implies a single platform for all remote banking services, which will ensure the maximum convenience of performing banking functions for customers. At the same time, this system will contribute to the development of the culture of remote banking services in Armenia.