You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot 2016 թվականը շրջադարձային կլինի Հայաստանի բանկային համակարգի համար - Նորություններ | Ամերիաբանկ
ԱրմԻնֆո լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի բանկային համակարգի նոր պատկերի և հեռանկարների վերաբերյալ իր տեսակետներն է ներկայացնում Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ – Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
2016 թվականին Հայաստանի համար առավել զգալի կլինեն ճգնաժամային երևույթները, որոնք սկսեցին դրսևորվել 2014 թվականի կեսերից և ավելի խորացան 2015 թվականին: Իրավիճակը 2014-2015 թվականների սահմանագծին ավելի խորացավ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքի թռիչքով, ինչպես նաև տնտեսությունում դժվարությունների ավելի հստակ դրսևորումով: Իսկ տնտեսական բարդ իրավիճակն անդրադառնում է բանկերի վրա, որոնք տնտեսության համար նույնն են, ինչ մարդու համար արյունատար համակարգը: 2014-2015 թվականներին Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը դանդաղեցին՝ 3.5%-ից մինչև 3%: Բանկերի վրա դա անդրադարձավ ակտիվների որակի վատթարացմամբ, պրոբլեմներ առաջացան նույնիսկ խոշոր բիզնեսում, չխոսելով արդեն մանրածախ հատվածի մասին: Սա ուղեկցվում է պահուստների աճով, բանկային համակարգի շահութաբերության նվազմամբ: Ըստ միջազգային կառույցների կանխատեսումների 2016 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի սանդղակը կլինի ավելի ցածր` 2.2%: Շատ փորձագետներ 2016 թվականը համեմատում են 2009 թվականի ճգնաժամի գագաթնակետի հետ: Այս բոլոր դրսևորումներն առավել ծանրակշիռ իր վրա է զգում բանկային համակարգը, որի մասնակիցների մեծ մասը, վարկավորումը ռեցեսիայից դուրս բերելուց բացի, պետք է մինչև 2017 թվականն ապահովի նաև կապիտալը 30 մլրդ դրամի նորմատիվային սանդղակին հասցնելու ԿԲ պահանջը: Փաստացի, բանկային հատվածի լուրջ վերափոխումն անխուսափելի է, բայց խաղացողների թվի կրճատումը, դրանց խոշորացմանը զուգահեռ, հնարավորություն կտա ոչ միայն ինքնուրույն դիմակայել ճգնաժամային ցնցումներին, այլ նաև տնտեսության առանցքային ոլորտների վարկավորման միջոցով նպաստել երկրի ՀՆԱ-ի աճին` պատշաճ մակարդակով:
Քանի՞ մասնակից կմնա բանկային համակարգում 2017 թվականին:
Իմ կածիքով Հայաստանի բանկային համակարգում բավական է ունենալ ընդամենը 10-11 բանկ, որից 5-6-ը կլինեն խոշոր խաղացողներ` համակարգ ձևավորող բանկեր, իսկ մնացածը կլինեն նիշային բանկեր, չնայած, տարեվերջին բանկերի ընդհանուր թիվը կարող է հասնել 15-ի: Բանկերի կեսն այսօր կանգնած է կապիտալիզացման լուրջ խնդրի առաջ. մինչև 2017 թվականը կապիտալի չափը պետք է հասնի 30 մլրդ դրամի: Ընդ որում, նրանց մեծ մասն էականորեն չի հասնում նորմատիվային սանդղակին: Ինչպես էլ որ փոխվի իրավիճակը, այնուամենայնիվ, պետք է հասկանալ, որ դրանում է կայանում զարգացման էությունը:
Արդյո՞ք բանկերի թվի զգալի կրճատումը չի բերի շուկայի մոնոպոլացմանը:
Չեմ կարծում, որ դա կբերի մոնոպոլացման: Բացատրեմ ինչու, օրինակ, Վրաստանում երկու խոշոր բանկին բաժին է ընկնում շուկայի 70-75%-ը, իսկ մնացածը մասը՝ մյուս 18 բանկին: Բայց անգամ նման պայմաններում այնտեղ չկա բանկային համակարգի վառ արտահայտված մոնոպոլացում: Իսկ Հայաստանում խոսքը գնում է առողջ համակարգի խոշորացման մասին, քանի որ 10-11 բանկ ունենալը մեր տնտեսության համար, բնակչության ներկայիս թվաքանակի պայմաններում, լիովին բավարար ցուցանիշ է:
Ի ՞ նչ եք կարծում, արդյո՞ք իրատեսական է Հայաստանի բանկային համակարգի 2016 թվականի աճի կանխատեսումը:
Նախ ասեմ, որ 2015 թվականը ծանր տարի էր Հայաստանի համար: Անհրաժեշտ էր մի շարք խնդիրներ լուծել, այդ թվում՝ դրամի արժեզրկման, տրանսֆերտների զգալի անկման, պահանջարկի անկման և այլն: Իրականում Հայաստանի բանկային համակարգը 2015 թվականին չաճեց: Այո, եզակի բանկերի հաջողվեց աճ ապահովել որոշ ուղղություններով և որոշակի պարամետրերով, բայց համակարգը, ընդհանուր վերցրած, քանակական ցուցանիշներով չաճեց: Տարին դժվար էր նաև որակական ցուցանիշների առումով, քանի որ ակտիվների որակի վատթարացման հետևանքով բանկերն ստիպված էին ավելի շատ ծախսել վարկերի հնարավոր կորուստների պահուստների ձևավորման վրա: Արդյունքում` նվազեց բանկային համակարգի արդյունավետությունը: 2016 թվականը կլինի շրջադարձային, քանի որ անվտանգության բարձիկը 2015 թվականին արդեն ստեղծվել է, ձևավորվել են վարկերի գծով պահուստները, իսկ պոտենցիալ վարկառուների վարկունակության մանրակրկիտ վերլուծության հաշվին զսպվել է վարկավորման աճը, արդյունքում՝ բանկերը կուտակեցին մեծ պահուստներ չաշխատող ակտիվների ապահովման համար: 2016 թվականին ես, այնուամենայնիվ, ակնկալում եմ ակտիվների որակի որոշակի բարելավում, բայց եթե անգամ դա տեղի չունենա, հազիվ թե վատթարացում լինի: Կարծում եմ, որ նույնիսկ դրական տեղաշարժ կլինի զարգացման, հիմնական ցուցանիշների աճի ուղղությամբ, եթե, իհարկե, բանկերին հաջողվի լուծել չաշխատող վարկերի մասով գրավադրված գույքի արդյունավետ իրացման խնդիրը:
Ստացվում է, որ խեղդվողի փրկությունը հենց խեղդվողի ձեռքում է: Իսկ ինչո՞ւ երբ տնտեսությանն անհրաժեշտ է աջակցել, բանկերն ուղղում են անհրաժեշտ բոլոր ռեսուրսները, նույնիսկ կրելով վնասներ, իսկ երբ բանկերին է անհրաժեշտ աջակցություն, ապա նրանք պետք է հույսն իրենց վրա դնեն :
Ցավոք, դա այդպես է: Յուրաքանչյուր բանկ ինքն է գտնում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու մեթոդները կամ դրանց փոխարինող գործիքները, այդ թվում նաև չաշխատող վարկերի արդյունքում բանկերում կուտակված անշարժ գույքի պոտենցիալ գնորդներին: Մենք տեսնում ենք, որ անշարժ գույքի շուկան իրացվելի չէ, 2015 թվականին գների անկում եղավ, բնականաբար, դա դժվարացնում է գրավադրված գույքի իրացման գործընթացը:
Ի՞նչ պետք է ձեռնարկի պետությունն այդ բացասական հետևանքները հարթելու համար և ի՞նչ պետք է անի կարգավորողը:
Կարգավորողը, մի կողմից, ֆինանսական շուկայի կարգավորման նպատակով 2014 թվականի դեկտեմբերին, դրամի արժեզրկման գագաթնակետին, խստացրեց արտարժույթով ներգրավված միջոցների պարտադիր պահուստավորման տոկոսադրույքը (12%-ից մինչև 24%): Դա բերեց մեծ ծախսերի` ՀՀ դրամով վարկավորումը հասցնելով նվազագույնի: Վարկավորման հետ կապված իրավիճակը շտկելու նպատակով Կարգավորողը 2015 թվականին մեղմացրեց, որոշ դեպքերում հասցրեց զրոյի արտարժույթով և ՀՀ դրամով պարտավորությունների պարտադիր պահուստավորման նորմատիվը` կապիտալի ներքին և արտաքին շուկաներում բանկերի պարտատոմսերի տեղաբաշխման, ինչպես նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ավելի քան 2 տարի ժամկետով ներգրաված միջոցների դեպքում: Իսկ դա խթան է ավելի էժան և երկարաժամկետ միջոցներ ներգրավելու համար: Այս առումով Կարգավորողը ճիշտ մոտեցավ ստեղծված խնդիրների լուծմանը:
Ինչ վերաբերվում է կառավարության քայլերին, ապա անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել համակարգ ձևավորող և արտահանման ուղղվածությամբ ձեռնարկությունների համար պայմանների մեղմացմանը: Դա կարող է լինել սուբսիդավորում, էժան վարկեր, ինչպես նաև հարկային ժամանակավոր արձակուրդներ: Ինչպես տեսնում ենք, կան խթանման տարբեր մեթոդներ, որոնց հետևողական և ակտիվ օգտագործումը հայրենական ձեռնարկություններին շատ կօգնի ճգնաժամային դժվարին ժամանակահատվածում պահպանել իրենց դիրքերն արտահանման ոլորտում:
Բանկերի ներգրաված միջոցների ծավալների (5,5 մլրդ ԱՄՆ դոլար, ներառյալ միջազգային ծրագրերով ներգրաված միջոցները) էական գերակայությունը վարկավորման ծավալների նկատմամբ արդյոք չի՞ վկայում (4.7 մլրդ ԱՄՆ դոլար) բանկերի լուրջ խնդիրների մասին`ճգնաժամային փուլում միջոցների իրացման առումով:
Այնքան էլ կոռեկտ չի լինի եզրակացույթուններ անել` ելնելով ճգնաժամի տարիներին արձանագրված ցուցանիշներից: Չէ՞ որ ստեղծված իրավիճակում կարող են բազմաթիվ գործոններ լինել: 2015 թվականին բանկերն ստիպված էին զսպել վարկավորումը: Առաջին հերթին, դա թելադրված էր ՀՀ դրամով միջոցների սակավությամբ, իսկ մենք գիտենք, որ սպառողական վարկավորումն իրականացվում է դրամով: Երկրորդ, ռիսկ-մենեջմենթի վերանայումը շատ բանկերում նախատեսում էր պոտենցիալ վարկառուների նկատմամբ պահանջների խստացում, հատկապես ճգնաժամի պայմաներում նրանց կողմից պարտավորությունների կատարման հնարավորությունների առումով: Վարկառուների նկատմամբ պահանջների շարքում առաջինը վերանայվեց պարտքի ծածկման գործակիցը (DSCR - Dept Service Coverage Ratio)` նախկին 1.1-ից խստացվեց մինչև 1.4, այսինքն, եթե շուրջ 30%-ով ընկնի շրջանառությունը կամ եկամուտը, ապա բանկի հանդեպ պարտավորությունների կատարման մասով կարող են խնդիրներ ծագել: Այնուհետ հաջորդում է գրավով ապահովումը, որի նկատմամբ պահանջների խստացումը թելադրված էր ցածր իրացվելիությամբ և անշարժ գույքի գների անկումով:
Ճգնաժամային երևույթներն սկսեցին զգացվել 2014 թվականի կեսից, որոնք ավելի խորացան 2015 թվականին: Թե որքանո՞վ բանկերը կկարողանան հաղթահարել այդ իրավիճակը, ցույց կտա 2016 թվականը, որը լուրջ կառուցվածքային փոփոխություններ է ենթադրում բանկային համակարգում:
Ամերիաբանկն ինչպիսի՞ դեր է իրեն վերապահում Հայաստանի տնտեսության վարկավորման իրավիճակի շտկման գործում: ՎԶԵԲ-ի մասնակցությունն Ամերիաբանկի կապիտալի համալրմանը հնարավորոթյուն տալի՞ս է արդյոք արտաքին աղբյուրներց ակնկալել լայնածավալ միջոցների ներգրավում:
Ամերիաբանկի կապիտալում ուղղակի ներդրումների տեսքով կստանանք 40 մլն ԱՄՆ դոլար (մոտ 20 մլրդ դրամ), երկու փուլով: Սկզբում, լրացուցիչ թողարկման շրջանակներում, ՎԶԵԲ-ը ներդրեց 30 մլն ԱՄՆ դոլար (մոտ 15 մլրդ դրամ)` ստանալով Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի փաթեթի 20%-ը, իսկ մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը նախատեսվում է ապագայում կապիտալի մեծացման համար: Կապիտալն ավելացնելով Ամերիաբանկի կապիտալի համարժեքությունը կհասնի 19%-ի: Բացի ՎԶԵԲ-ի միջոցներից, 50 մլն ԱՄՆ դոլարի սուբորդինացված վարկ է տրամադրվել IFC-ի կողմից:
Հասկանալի է, որ կարճ ժամկետում հնարավոր չէ ներքին աղբյուրներից ծանրակշիռ միջոցներ ներգրավել: Իսկ նշված 90 մլն ԱՄՆ դոլարի շնորհիվ մեր առջև, փաստորեն, բացվում է արտաքին աղբյուրներից առնվազն 500 մլն ԱՄՆ դոլար լրացուցիչ ֆինանսական միջոցների ներգրավման հնարավորություն, ընդ որում, ինչպես մեզ հետ արդեն աշխատող գործընկերներից, այնպես էլ նոր աղբյուրներից: Մենք արդեն մի շարք հանդիպումներ ենք ունեցել միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, բանկերի հետ, որոնք հետաքրքրված են հայկական ֆինանսական շուկայով: Բացի այդ, լրացուցիչ ֆինանսավորման ճանապարհով մեզ հետ համագործակցությունը շարունակելու ցանկություն են հայտնել մեր ներկայիս գործընկերները, որոնց հետ մենք տարբեր ծրագրերով բավականին հաջող աշխատում ենք:
Նման ծավալուն միջոցների ներգրավման դեպքում արդյո՞ք բանկը չի բախվի դրանց արդյունավետ տեղաբաշխման դժվարությանը:
Չէի ասի, որ դա դժվարություն է, դա ավելի շուտ խնդիր է, որը պետք է լուծել: Իհարկե, մտահոգություն կա, որ շուկան համապարփակ չէ, հետևաբար չի կարող ընդունել հսկայական ֆինանսական միջոցներ, ինչպիսի գին էլ դրանք ունենան: Դրա համար էլ մենք պլանավորում ենք գործընթացն իրականացնել փուլերով` 1-2 տարվա ընթացքում: Իհարկե, արդյունավետության տեսանկյունից բանկի համար ավելի լավ կլիներ միանգամից օգտագործել այդ հնարավորությունը` եկամտաբեր ակտիվների ավելացման համար: Բայց, այնուամենայնիվ, իմանալով շուկայի ծավալները և առկա պահանջարկը, պատրաստվում ենք այդ միջոցներն իրացնել փուլերով: Օրինակ, հաջորդ տարի պատրաստվում ենք վարկային ներդրումներն ավելացնել 100-130 մլն ԱՄՆ դոլարով, բայց եթե պահանջարկն, այնուամենայնիվ, գերազանցի մեր ակնկալիքները, ապա այդ գումարը կարող է լինել ավելի մեծ, մանավանդ, որ մենք հնարավորություն ունենք մեր գործընկերներից արագ ներգրավել լրացուցիչ միջոցներ:
Կան մեծ և լավ նախագծեր, որոնք ֆինանսական աջակցության կարիք ունեն, ինչպես վարկավորման, այնպես էլ հետագա առաջմղման համար, և խոսքը գնում է լուրջ միջոցների մասին, և դրան համապատասխան, բանկը պետք է ունենա զգալի ծավալով կապիտալ: Խոշոր հարկատու հաճախորդների ներգրավման և վարկավորման առումով Ամերիաբանկի դիրքերը բավականին ուժեղ են:
Ո՞ր ոլորտներն են առաջնահերթ Ամերիաբանկի վարկային քաղաքականությունում:
Մեզ շատ է հետաքրքրում ագրոբիզնեսի ոլորտը, մասնավորապես, ջերմոցների շինարարությունը, որոնց արտադրանքի 80-90%-ն արտահանվում է Ռուսաստան: Մեզ հետաքրքրում են նաև էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտները, ընդ որում, վերջինիս առումով չնայած էներգակիների և լեռնահանքային հումքի միջազգային գների նվազմանը, արտադրանքի նկատմամբ պահանջարկը պահպանվում է: Եվ դրա համար մենք շատ հարմարավետ ենք մեզ զգում լեռնահումքային ոլորտի ընկերությունների վարկավորման հարցում: Մեզ շատ է հետաքրքրում նաև հեռահաղորդակցության ոլորտը, որտեղ մենք ունենք նախագծեր և 2016 թվականին նախատեսում ենք մի շարք նոր նախագծերի վարկավորում:
ՓՄՁ-ները գտնվում են Ամերիաբանկի նպատակային վարկավորման շրջանակներում: Մենք այս ուղղությանը մշտապես մեծ ուշադրություն ենք հատկացնելու և հնարավորինս գրավիչ ենք դարձնելու ՓՄՁ-սուբյեկտների վարկային պրոդուկտները, որպեսզի ավելացնենք այս սեգմենտի մեր հաճախորդների բազան:
Վարկավորումից բացի նախատեսո՞ւմ եք արդյոք M&A հնարավորություն:
Այո, M&A (միավորման և միաձուլման) հնարավորությունը մեկ կամ մի քանի բանկերի հետ մենք երբեք չենք բացառել: Ասեմ ավելին, այդպիսի առաջարկներ մենք ժամանակ առ ժամանակ ստանում ենք և քննարկում: Մենք շատ մանրակրկիտ ուսումնասիրում ենք այն բանկերի ցուցանիշները, որոնք կարող են մեզ հետաքրքրել գնման կամ միաձուլման առումով: Դրանք շատ չեն, բայց, այնուամենայնիվ, կան: Ամեն ինչ կախված է գնից:
Կարծում եմ, որ 2016 թվականը բանկային համակարգի միավորման և ամրապնդման առումով շատ հետաքրքիր կլինի, համենայն դեպս, 2015 թվականին մենք տեսանք այդ գործընթացի մեկնարկը, տեղի ունեցավ միաձուլման երկու գործարք (ՊրոԿրեդիտ բանկը` Ինեկոբանկի հետ, իսկ ԲՏԱ բանկը` Հայէկոնոմբանկի հետ): 2017 թվականի սկզբին մենք արդեն կտեսնենք կառուցվածքային լուրջ փոփոխություններով բանկային մի նոր համակարգ, ավելի ուժեղ ու կայուն:
ՎԶԵԲ-ը, որպես կանոն, որևէ բանկի կապիտալում մասնակցություն ունենալուց առաջարկում է ինչպես կորպորատիվ կառավարման, այնպես էլ ռիսկերի կառավարման մեխանիզմներ: Օգտվո՞ւմ եք այդ հնարավորությունից:
Մենք ունենք կորպորատիվ կառավարման բավականաչափ մշակված մեխանիզմներ, որոնք համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին: Բայց, գիտակցելով, որ ՎԶԵԲ-ի նման հեղինակավոր բաժնետերը կարող է նոր լումա ունենալ կորպորատիվ կառավարման բարելավման մեջ, մենք, իհարկե, կօգտվենք իրենց առաջարկներից: Նույնը կարելի է ասել նաև ռիսկ-մենեջմենթի մասին: Նման առաջարկների համար մենք միշտ բաց ենք: Իսկ այսօր ՎԶԵԲ-ի նախագծի նպատակն Ամերիաբանկի կապիտալիզացմանն աջակցելն է, նպաստելով նրա աճի ռազմավարական նպատակների իրագործմանը՝ հետագայում IPO-ի (բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում) իրականացման վերջնական նպատակով:
Ամերիաբանկի IPO դուրս գալու պլանները բավական ինտրիգային են: Ե՞րբ եք նախատեսում դուրս գալ կապիտալի միջազգային շուկա:
Դրանք առաջիկա տարվա պլաններ չեն, մենք լավ ենք հասկանում, որ IPO-ն ինքնանպատակ չէ, մենք պետք է հետևողականորեն աշխատենք այդ նպատակին հասնելու համար: Մենք պետք է ավելի մեծ աճ ապահովենք` ինչպես քանակական, այնպես էլ որակական ցուցանիշների գծով, և, իհարկե, արտաքին միջավայրը նույնպես պետք է բարենպաստ լինի IPO-ի իրականացման համար:
Եվրոբանկի հետ համագորակցության նոր ձևաչափը նպատակաուղղված է առավել հավակնոտ ռազմավարության իրականացմանը, մասնավորապես, առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման առաջարկով (IPO) միջազգային շուկաներ դուրս գալուն: Բաժնետոմսերի առաջնային տեղաբաշխմանը պատրաստվելուն կօգնի նաև IFC-ի սուբորդինացված վարկը:
Տոկոսադրույքների ինչպիսի՞ միտում կարելի է ակնկալել 2016 թվականին և ինչո՞վ կարող է դա պայմանավորված լինել:
Տոկոսադրույքների իջեցում պետք չէ սպասել: Ասեմ` ինչու: Առաջինը, ներքին շուկայում ՀՀ դրամով միջոցների ներգրավումը թանկ հաճույք է: Այսինքն, մենք պետք է ՀՀ դրամով վարկերի գնագոյացման ժամանակ հաշվի առնենք ռեպոյի դրույքները, արժեթղթերի եկամտաբերությունը, այդ թվում նաև պետական պարտատոմսերի գծով, ինչպես նաև ավանդների տոկոսադրույքները: Սա ՀՀ դրամով միջոցների մասին: Իսկ ԱՄՆ դոլարով միջոցների մասով նույնպես չեմ կանխատեսում էական տատանումներ, քանի որ, առաջին հերթին, գնագոյացման վրա ազդում է Libor դրույքը, ինչն ուղղակիորեն կապված է ԱՄՆ-ում դաշնային պահուստի տոկոսադրույքի հետ, որը 2015 թվականին բարձրացավ 0.25-ով` 2016թ.-ին աճելու հեռանկարով, երկրորդ, դա երկրի ռիսկն է, որն առայժմ չի տեղաշարժվում դրական ուղղությամբ, և երրորդը, դա կորպորատիվ ռիսկն է (փոխառուի ռիսկը), այսինքն, ԱՄՆ դոլարով միջոցների տոկոսադրույքների տատանման միտումը կլինի ոչ էական` 0.5%: Ամերիաբանկը կֆինանսավորի խոշոր նախագծերը վարկառուի համար առավել շահավետ պայմաններով:
Ամերիաբանկը պլանավորո ՞ ւմ է արդյոք մասնաճյուղերի ցանցի ընդլայնում, թե՞ այնուամենայնիվ, շեշտը դրվում է հեռակառավարման ծառայությունների ընդլայնման վրա:
2016 թվականին նախատեսում ենք երկու նոր մասնաճյուղերի բացում, մեկը մայրաքաղաքում, մյուսը՝ մարզում, ինչի արդյունքում մասնաճյուղերի ընդհանուր թիվը կհասնի 14-ի: Բացի այդ, մենք ընդլայնում ենք հաճախորդների արագ սպասարկման կետերի թիվը: Այսօր արդեն գործում է նման երկու կետ, ևս չորսը պատրաստվում ենք հանրապետությունում բացել 2016 թվականին: Դրանք cash-in/cash-out բանկոմատներ են, կրպակներ, ինտերնետ-բանկինգ: Մասնաճյուղերի ցանցի առավել ընդլայնումից մենք գերադասում ենք հաճախորդների սպասարկման նոր տեխնոլոգիական մեթոդների կիրառումը, գումարած`սպասարկման որակը: Այդ թվում խոսքը գնում է նաև նոր ներդրվող՝ իռլանդական CR2 ընկերության BankWorld հեռահար բանկային ինքնասպասարկման համակարգի մասին, որը հասանելի կլինի 2016 թվականի վերջին: Այդ նախաձեռնությունն ուղղված է բանկի ռազմավարական նպատակներից մեկի իրականացմանը, մասնավորապես, ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով հաճախորդներին առաջարկել նորարար բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ, ինչը ենթադրում է հեռակառավարման բոլոր բանկային ծառայությունների մեկ հարթակ, որը կապահովի հաճախորդների համար բանկային գործառույթնեի կատարման առավելագույն հարմարավետություն: Միևնույն ժամանակ, այս համակարգը կունենա իր ավանդը Հայաստանում հեռակառավարման բանկային ծառայությունների մշակույթի զարգացման գործում:

В беседе с корреспондентом информационного агентства АрмИнфо председатель правления - генеральный директор Америабанка Артак Анесян изложил свои взгляды на новый облик и перспективы банковской системы Армении.
В 2016 году более значимыми для Армении будут кризисные явления, начавшие проявляться в середине 2014 года и углубившиеся в 2015 году. Ситуация ухудшилась на рубеже 2014-2015 годов со скачком курса доллара США, а также с более явным проявлением трудностей в экономике. И сложная экономическая ситуация сказывается на банках, которые для экономики то же, что кровеносная система для человека. В 2014-2015 годах темпы экономического роста Армении замедлились с 3,5% до 3%. Банки пострадали от ухудшения качества активов, проблемы возникли даже у крупного бизнеса, не говоря уже о розничном секторе. Это сопровождается увеличением резервов и снижением рентабельности банковской системы. По прогнозам международных организаций темпы экономического роста Армении в 2016 году будут ниже - 2,2%. Многие эксперты сравнивают 2016 год с пиком кризиса 2009 года. Все эти проявления сильнее всего ощущает на себе банковская система, большинство участников которой, помимо вывода кредитования из рецессии, также должны обеспечить требование ЦБ по увеличению капитала до нормативных масштабов в 30 млрд драмов к 2017 году. На самом деле серьезная трансформация банковского сектора неизбежна, но сокращение числа игроков, наряду с их укрупнением, позволит не только самостоятельно противостоять потрясениям кризиса, но и способствовать росту ВВП на должном уровне за счет кредитования ключевых секторов экономики.
Сколько участников останется в банковской системе в 2017 году?
На мой взгляд, достаточно иметь всего 10-11 банков в банковской системе Армении, из которых 5-6 будут крупными игроками - системообразующими банками, а остальные будут нишевыми банками, хотя общее количество банков может достичь 15 к концу года. Половина банков сегодня сталкивается с серьезной проблемой капитализации. к 2017 году размер капитала должен достичь 30 млрд драмов. При этом большинство из них существенно не достигает нормативного масштаба. Как бы ни менялась ситуация, следует понимать, что в ней и заключается суть развития.
Не приведет ли значительное сокращение количества банков к монополизации рынка?
Не думаю, что это приведет к монополизации. Поясню, почему, например, в Грузии два крупных банка делят 70-75% рынка, а остальное достается остальным 18 банкам. Но даже в таких условиях ярко выраженной монополизации банковской системы нет. А в Армении речь идет о расширении здоровой системы, потому что наличие 10-11 банков — вполне достаточный показатель для нашей экономики, в условиях нынешнего населения.
Как вы считаете, реалистичен ли прогноз роста банковской системы Армении в 2016 году?
Прежде всего, позвольте мне сказать, что 2015 год был трудным для Армении. Необходимо было решить ряд проблем, в том числе девальвацию драма, значительное падение переводов, падение спроса и т.д. Фактически банковская система Армении в 2015 году не росла. Да, отдельным банкам удавалось расти по определенным направлениям и параметрам, но система в целом количественно не росла. Год был сложным и с точки зрения качественных показателей, так как ухудшение качества активов вынуждало банки тратить больше средств на формирование резервов на возможные потери по ссудам. В результате эффективность банковской системы снизилась. 2016 год станет переломным, так как в 2015 году уже была создана подушка безопасности, сформированы кредитные резервы, а за счет тщательного анализа кредитоспособности потенциальных заемщиков сдерживался рост кредитования, в результате банки накопили большие резервы для обеспечения неработающих активов. В 2016 году я все еще ожидаю некоторого улучшения качества активов, но даже если этого не произойдет, вряд ли оно ухудшится. Думаю, что будет даже положительный сдвиг в сторону развития, роста основных показателей, если, конечно, банкам удастся решить проблему эффективной реализации заложенного имущества по неработающим кредитам.
Получается, что спасение утопающих в руках утопающих. И почему, когда экономика нуждается в поддержке, банки направляют все необходимые ресурсы, даже терпя убытки, а когда банкам нужна поддержка, то они должны рассчитывать на себя.
К сожалению, это так. Каждый банк сам находит способы выхода из создавшейся ситуации или инструменты их замены, в том числе и потенциальные покупатели недвижимости, скопившейся в банках в результате неработающих кредитов. Мы видим, что рынок недвижимости неликвиден, было падение цен в 2015 году, естественно, это усложняет процесс реализации залогового имущества.
Что должно сделать государство для устранения этих негативных последствий и что должен сделать регулятор?
С одной стороны, регулятор в целях регулирования финансового рынка в декабре 2014 года, на пике девальвации драма, ужесточил норму обязательных резервов (с 12% до 24%) для средств, привлеченных в иностранной валюте. Это привело к большим затратам, сведя кредитование драмов к минимуму. В целях исправления ситуации, связанной с кредитованием, в 2015 году Регулятор ослабил, а в ряде случаев довел до нуля обязательное резервное требование по обязательствам в иностранной валюте и драмах РА в случае размещения банковских облигаций на внутреннем и внешнем рынках капитала. , а также средства, привлеченные от международных финансовых организаций на срок более 2-х лет. А это стимул для привлечения более дешевых и длинных средств. В связи с этим Регулятор правильно подошел к решению возникших проблем.
Что касается шагов правительства, то следует обратить внимание на смягчение условий для системообразующих и экспортоориентированных предприятий. Это могут быть субсидии, дешевые кредиты, а также временные налоговые каникулы. Как видим, существуют различные методы продвижения, последовательное и активное использование которых поможет отечественным предприятиям сохранить свои позиции в экспортном секторе в сложный кризисный период.
Не свидетельствует ли существенное преобладание объема привлеченных банками средств (5,5 млрд долларов США, включая средства, привлеченные по международным программам) над объемом кредитования (4,7 млрд долларов США) о серьезных проблемах банков в плане реализации средств в этап кризиса?
Делать выводы на основе показателей, зафиксированных в кризисные годы, будет не очень корректно. Факторов в ситуации может быть много. В 2015 году банкам пришлось ограничить кредитование. Прежде всего, это было продиктовано дефицитом средств в драмах РА, а мы знаем, что потребительское кредитование осуществляется в драмах. Во-вторых, пересмотр управления рисками во многих банках предусматривал ужесточение требований к потенциальным заемщикам, особенно в части их способности выполнять обязательства в условиях кризиса. Среди требований к заемщикам впервые был пересмотрен коэффициент покрытия долга (DSCR — Dept Service Coverage Ratio): его ужесточили с прежних 1,1 до 1,4, то есть при падении оборота или дохода примерно на 30% могут возникнуть проблемы по выполнение обязательств перед банком. Далее следует залог, ужесточение требований к которому было продиктовано низкой ликвидностью и падением цен на недвижимость.
Кризисные явления начали ощущаться в середине 2014 г., которые углубились в 2015 г. Насколько банкам удастся выйти из этой ситуации, покажет 2016 год, предполагающий серьезные структурные изменения в банковской системе.
Какую роль Америабанк отводит для себя в исправлении кредитной ситуации в экономике Армении? Позволяет ли участие ЕБРР в пополнении капитала Америабанка рассчитывать на привлечение масштабных средств из внешних источников?
Мы получим 40 миллионов долларов США (около 20 миллиардов драмов) в виде прямых инвестиций в капитал Америабанка в два этапа. Первоначально в рамках допэмиссии ЕБРР инвестировал 30 млн долларов США (около 15 млрд драмов), получив 20% пакета акций Америабанка, а оставшиеся 10 млн долларов США планируется на будущее увеличение капитала. За счет увеличения капитала достаточность капитала Америабанка достигнет 19%. Помимо средств ЕБРР, субординированный кредит в размере 50 млн долларов США предоставила IFC.
Понятно, что привлечь значительные средства из внутренних источников в короткие сроки не представляется возможным. А благодаря упомянутым 90 млн долларов США, по сути, у нас есть возможность привлечь не менее 500 млн долларов США дополнительных средств из внешних источников, как от уже работающих с нами партнеров, так и из новых источников. У нас уже был ряд встреч с международными финансовыми организациями и банками, проявляющими интерес к финансовому рынку Армении. Кроме того, наши нынешние партнеры, с которыми мы достаточно успешно работаем над различными проектами, изъявили желание продолжить с нами сотрудничество за счет дополнительного финансирования.
Не столкнется ли банк в случае привлечения столь крупных средств с трудностями их эффективного размещения?
Я бы не сказал, что это вызов, это скорее проблема, которую нужно решить. Конечно, есть опасения, что рынок не является всеобъемлющим и поэтому не может принимать огромные суммы средств, какой бы ни была их цена. Поэтому мы планируем внедрять процесс поэтапно в течение 1-2 лет. Конечно, с точки зрения эффективности банку было бы лучше сразу использовать эту возможность для увеличения доходных активов. Однако, зная размер рынка и существующий спрос, мы собираемся внедрять эти средства поэтапно. Например, в следующем году мы собираемся увеличить кредитные вложения на 100-130 млн долларов США, но если спрос все же превысит наши ожидания, то эта сумма может быть и больше, тем более что у нас есть возможность быстро привлечь дополнительные средства от наших партнеров. .
Есть большие и хорошие проекты, которые нуждаются в финансовой поддержке, как для кредитования, так и для дальнейшего продвижения, а речь идет о серьезных средствах, и соответственно банк должен иметь значительный объем капитала. Позиции Америабанка в части привлечения и кредитования крупных клиентов-налогоплательщиков достаточно сильны.
Какие направления являются приоритетными в кредитной политике Америабанка?
Нам очень интересна сфера агробизнеса, в частности строительство теплиц, 80-90% продукции которых экспортируется в Россию. Нас также интересуют сферы энергетики и добычи полезных ископаемых, а в части последней, несмотря на снижение мировых цен на энергоносители и горнорудное сырье, спрос на продукцию сохраняется. И именно поэтому мы чувствуем себя очень комфортно, кредитуя горнодобывающие компании. Нас также очень интересует сектор телекоммуникаций, где у нас есть проекты, и в 2016 году мы планируем кредитовать ряд новых проектов.
Малый и средний бизнес входит в сферу целевого кредитования Америабанка. Мы всегда будем уделять большое внимание этому направлению и делать кредитные продукты для МСБ максимально привлекательными, чтобы увеличить клиентскую базу в этом сегменте.
Предвидите ли вы возможность слияний и поглощений в дополнение к кредитованию?
Да, мы никогда не исключали возможность M&A (слияния и слияния) с одним или несколькими банками. Более того, время от времени мы получаем и обсуждаем такие предложения. Мы очень внимательно изучаем деятельность банков, которые могут представлять для нас интерес с точки зрения поглощения или слияния. Их не так много, но тем не менее они есть. Все зависит от цены.
Я думаю, что 2016 год будет очень интересным с точки зрения объединения и укрепления банковской системы, по крайней мере, в 2015 году мы увидели начало этого процесса, состоялись две сделки по слиянию (ПроКредит Банк с Инекобанком, БТА Банк с Армэкономбанком). В начале 2017 года мы уже увидим новую банковскую систему с серьезными структурными изменениями, более сильную и стабильную.
ЕБРР, как правило, предлагает как корпоративное управление, так и механизмы управления рисками от участия в капитале любого банка. Вы пользуетесь этой возможностью?
У нас достаточно развиты механизмы корпоративного управления, соответствующие международным стандартам. Но, понимая, что такой авторитетный акционер, как ЕБРР, может получить новую монету в улучшении корпоративного управления, мы, конечно, воспользуемся их предложениями. То же самое можно сказать и об управлении рисками. Мы всегда открыты для таких предложений. И сегодня целью проекта ЕБРР является поддержка капитализации Америабанка, способствуя реализации его стратегических целей роста, с конечной целью IPO (первичное публичное размещение акций) в будущем.
Планы Америабанка по IPO весьма интригующие. Когда вы планируете выйти на международный рынок капитала?
Это не планы на ближайший год, мы прекрасно понимаем, что IPO – это не самоцель, мы должны последовательно работать для достижения этой цели. Нам необходимо обеспечить больший рост как в количественном, так и в качественном отношении, и, конечно же, внешняя среда также должна быть благоприятной для проведения IPO.
Новый формат сотрудничества с Евробанком направлен на реализацию более амбициозной стратегии, в частности, на выход на международные рынки с первичным размещением акций (IPO). Субординированный кредит IFC также поможет подготовиться к IPO.
Какую динамику процентных ставок можно ожидать в 2016 году и с чем это может быть связано?
Вам не нужно ждать снижения процентной ставки. Позвольте мне рассказать вам, почему. Во-первых, привлечение средств на внутреннем рынке в драмах – дорогое удовольствие. Другими словами, мы должны учитывать ставки репо, доходность ценных бумаг, в том числе государственных облигаций, а также процентные ставки по депозитам при ценообразовании кредитов в драмах. Речь идет о средствах AMD. И я не предвижу существенных колебаний в пересчете на долларовые средства, так как в первую очередь на ценообразование влияет ставка Libor, которая напрямую связана со ставкой ФРС США, которая выросла на 0,25 в 2015 году, при этом перспектива увеличения в 2016 г., во-вторых, это страновой риск, который пока не движется в положительную сторону, и в-третьих, это корпоративный риск (риск заемщика), то есть тенденция колебания процентные ставки средств в долларах США будут незначительными - 0,5%. Америабанк профинансирует крупные проекты на самых выгодных для заемщика условиях.
Планирует ли Америабанк расширять свою филиальную сеть или все же основное внимание уделяется расширению удаленного обслуживания?
В 2016 году мы планируем открыть два новых филиала, один в столице и один в области, в результате чего общее количество филиалов достигнет 14. Кроме того, мы расширяем количество точек быстрого обслуживания клиентов. На сегодняшний день уже работают две такие точки, в 2016 году мы собираемся открыть еще четыре по республике. Это банкоматы для приема и выдачи наличных, киоски, интернет-банкинг. Мы предпочитаем использование новых технологических методов обслуживания клиентов плюс качество обслуживания, а не дальнейшее расширение филиальной сети. Среди них речь идет о новом инвесторе, системе дистанционного банковского самообслуживания BankWorld ирландской компании CR2, которая будет доступна в конце 2016 года. Данная инициатива направлена на реализацию одной из стратегических целей банка, в частности, предложить клиентам полный пакет инновационных банковских услуг посредством современных технологий, что подразумевает единую платформу для всех дистанционных банковских услуг, что позволит обеспечить максимальную удобство выполнения банковских функций для клиентов. В то же время эта система будет способствовать развитию культуры дистанционного банковского обслуживания в Армении.