Գևորգ Թառումյան՝ Մենք գերադասում ենք երկարաժամկետ զարգացումը կարճաժամկետ շահույթից - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Գևորգ Թառումյան՝ Մենք գերադասում ենք երկարաժամկետ զարգացումը կարճաժամկետ շահույթից
Gevorg Tarumyan interview 2016Ի՞նչ խնդիրներ են մտահոգում հայ բանկիրներին, ի՞նչ անեն վարկառուները, որոնց համար վարկերի պատշաճ սպասարկումը գնալով դժվարանում է, ո՞րն է բարձր հեղինակության առավելությունը՝ այս ամենի մասին news.am-ի հետ իր հարցազրույցում խոսեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:
Պ-ն Թառումյան, այս տարվա առաջին երեք ամսվա վիճակագրությունը բանկային համակարգի մասով չափավոր բացասական է: Ո՞ր գործոններն են, ըստ Ձեզ, ամենամեծ ազդեցությունն ունենում բանկային համակարգի վրա 2016թ.:
2015թ. ՀՆԱ աճը (3%) կանխատեսվածից բարձր էր, բայց դրանով լավ նորություններն ավարտվում են: 2015թ. շատ դժվար տարի էր բանկային համակարգի համար: Մասնավոր փոխանցումների՝ ավելի քան մեկ երրորդով (35%-ով) կրճատումը հանգեցրեց ներդրումների, ներքին առևտրաշրջանառության, և հետևաբար նաև ներկրման ծավալների կտրուկ անկման, տնտեսության որոշ ճյուղերի զրոյական աճի (օրինակ՝ շինարարության): Դա իր հերթին պատճառ դարձավ վարկավորման ծավալների նվազման և վարկային պորտֆելի որակի վատթարացման: 2016թ. առաջին եռամսյակում մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալի անկումը գործնականում դադարեց, և այսօր տնտեսական ակտիվության հիմնական ցուցանիշները դրական են կամ զրոյական, բայց ոչ բացասական: Այս պայմաններում, չնայած վարկավորման աճի ցածր տեմպերին, ուրախացնում է այն, որ վարկավորման ծավալը ոչ թե կրճատվում, այլ ավելանում է: Մտահոգության տեղիք է տալիս բանկային համակարգի երկու ցուցանիշ՝ չաշխատող վարկերի ծավալը, որը կազմում է գրեթե 11%, և բանկերի շահութաբերությունը, որը գնալով մոտենում է զրոյին: Զանազան արտաքին և ներքին գործոնների ազդեցությունը վկայում է այն մասին, որ ընթացիկ տարում բանկային համակարգը շարունակելու է աշխատել տնտեսական ցածր ակտիվության և բանկային ծառայությունների նկատմամբ համեմատաբար ցածր պահանջարկի պայմաններում: Վերջինս պայմանավորված է նաև բնակչության թվի կրճատմամբ:
Կար՞ող եք առանձնացնել գլխավոր դրական և գլխավոր բացասական գործոնները:
Գլխավոր բացասական ազդեցությունը գալիս է Ռուսաստանից, որտեղ նավթի ցածր գների պայմաններում տնտեսական անկումը շարունակվում է: Հույս ունենանք, որ տարվա երկրորդ կեսին ականատես կլինենք Ռուսաստանի եթե ոչ տնտեսական աճի վերականգնմանը, ապա գոնե նշանակալից չափով անկման տեմպերի դանդաղեցմանը: Մյուս բացասական գործոնն ավելի երկարաժամկետ է և կապված է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարեփոխումների դանդաղ ընթացքի հետ:
Հայաստանի տնտեսության վրա զգալի դրական ազդեցություն կարող է ունենալ Իրանում սպասվող կտրուկ տնտեսական աճը՝ պայմանավորված պատժամիջոցների վերացմամբ: Կան նաև դրական սպասումներ՝ կապված ՀՀ ԿԲ կողմից 2014-2015թթ. իրականացվող աննախադեպ կոշտ դրամավարկային քաղաքականությունը հետևողականորեն մեղմացնելու հետ: Մենք ակնկալում ենք միաձուլումների ու ձեռքբերումների նոր գործարքներ բանկային համակարգում, որոնց արդյունքում խոշորացած բանկերը կդառնան ավելի հուսալի ու արդյունավետ: Բանկերում ներդրումների արդյունավետությունը չափվում է կապիտալի շահութաբերությամբ (Return on Equity): Ասեմ, որ 2016թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով այս ցուցանիշը ՀՀ բանկային համակարգում կազմել է ընդամենը 2.2% : Սա շատ ցածր ցուցանիշ է, և բանկերը պետք է ջանքեր գործադրեն իրավիճակը բարելավելու համար:
2015թ. բանկերի ամենացավոտ խնդիրը վարկերի վերադարձելիությու՞նն էր: Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը 2016թ:
Հայաստանում ավանդաբար վարկային պորտֆելի որակը եղել է բարձր մակարդակի վրա: Մինչև 2008-2009թթ. չաշխատող վարկերի կշիռը չէր գերազանցում 4-5%-ը: Սակայն համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո այդ ցուցանիշը հասավ 8.4%-ի 2014թ., իսկ 2015թ.՝ առաջին անգամ գերազանցեց 10%-ը: Ամերիաբանկում այս ցուցանիշն ավելի ցածր է եղել, իսկ այս տարվա ընթացքում չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռը վարկային պորտֆելում արդեն կրճատվել է 2 տոկոսային կետով՝ կազմելով 5.35%: Ցավոք, բանկային համակարգի ընդհանուր ցուցանիշը էական փոփոխություն չի դրսևորում և շարունակում է մնալ բարձր՝ շուրջ 11%: Լավ նորությունն այն է, որ այսօր բանկերում առկա չաշխատող վարկերն անցյալ տարիների ժառանգությունն են, իսկ նորերի շրջանում չաշխատող վարկերի աճ, բարեբախտաբար, չի նկատվում: Ըստ մեր գնահատականների՝ չաշխատող վարկերի կշիռն արդեն հասել է առավելագույնի և 2016թ. այս ցուցանիշը կնվազի:
Իսկ եթե իրավիճակը գնահատենք վարկառուի՞ տեսանկյունից: Շատերի համար վարկային բեռը նրանց ուժերից վեր է: Եվ միշտ չէ, որ վարկառուի մեղքով:
Դեռ երկու տարի առաջ վարկառուներն աշխատում էին այլ պայմաններում: Վաճառքի ծավալները զգալիորեն ավելի բարձր էին, իսկ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը՝ 15-20%-ով ցածր: Շնորհիվ բարձր պահանջարկի և ռուբլու բարենպաստ փոխարժեքի` աճում էին արտահանման ծավալները դեպի Ռուսաստան: Սակայն արտաքին տնտեսական ցնցումներն ու դրամի արժեզրկումը բացասաբար անդրադարձան վարկառուների ֆինանսական վիճակի վրա, հետևաբար թուլացավ նաև նրանց՝ վարկերն սպասարկելու կարողությունը: Դուք գիտեք, որ ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելի ավելի քան 75%-ը դոլարային վարկեր են (որովհետև բանկերի պարտավորությունները ևս մեծամասամբ դոլարով են): Բիզնես-վարկերի դեպքում ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է, քանի որ այստեղ դոլարիզացիայի մակարդակն ավելի բարձր է, իսկ դրամական մուտքերը մեծապես կախված են ներքին թույլ սպառումից և արտահանումից (որը, որպես կանոն, կախված է ռուսական շուկայից): Եթե հաճախորդի բիզնեսը կայուն է, սակայն արտաքին ցնցումների, ներքին պահանջարկի անկման և փոխարժեքների տատանումների հետևանքով դրամական մուտքերը ժամանակավորապես նվազել են, մենք առաջարկում ենք օգտվել մեր բանկի փաթեթից, որը գործում է մինչև 2016թ. օգոստոսի 1-ը: Առաջարկի գաղափարն այն է, որ այլ բանկերի վարկառուները, որոնք նախորդ տարվա ընթացքում պատշաճ կերպով սպասարկել են իրենց վարկը, կարող են այն վերաֆինանսավորել Ամերիաբանկում ավելի բարենպաստ պայմաններով, որոնք թույլ կտան թեթևացնել վարկային բեռը:
Վերաֆինանսավորման արդյունքում վերանայվում են վարկի պայմանները՝ ժամկետը, տոկոսադրույքը, մարման ժամանակացույցը, որպեսզի վարկառուի կողմից կատարվող ամսական մարումների գումարը նվազեցվի նրա դրամական մուտքերին համապատասխան: Ակցիան գործում է ինչպես փոքր և միջին բիզնեսի, այնպես էլ հիփոթեքային վարկերի և ամեն տեսակ սպառողական վարկերի դեպքում:
Եթե անդրադառնանք ձեր կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկություններին, ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այնտեղ: Որքան՞ով է կարևոր բարեհաջող համագործակցության համար բանկի կողմից հաճախորդի բիզնեսի ըմբռնումը:
Կարծում եմ՝ անցել են այն ժամանակները, երբ բանկերին քիչ էր հետաքրքրում հաճախորդի բիզնեսի հաջողությունը, երբ վարկավորման հիմնական նախապայմանը գրավն էր, երբ հաճախորդի բիզնեսը թափանցիկ չէր, իսկ արդյունավետությունը՝ երկրորդական: Բարեբախտաբար, Ամերիաբանկն ի սկզբանե ընտրել էր հաճախորդի հետ սերտ համագործակցության ռազմավարությունը: Այսօր մեր հաճախորդների շարքում են կայացած ընկերություններ, որոնց հետ մենք երկար ճանապարհ ենք անցել: Մեր բանկում աշխատում են տնտեսության տարբեր ոլորտներում մասնագիտացած անձինք, և նրանց օգնությամբ բանկը գնահատում է վարկային ռիսկերը, իսկ հաճախորդը՝ հնարավորություն ստանում իր բիզնեսն ավելի արդյունավետ դարձնելու: Բացի դրանից, մենք փորձում ենք պատկերացում կազմել հաճախորդների ֆինանսական ու արտադրական ռիսկերի մասին, հասկանալ նրանց կախվածությունը փոխարժեքի տատանումներից և արտաքին ցնցումներից: Այդ ռիսկերը զսպելու համար մենք հաճախորդների նկատմամբ կիրառում ենք որոշակի պայմանագրային սահմանափակումներ, որոնք պաշտպանում են նրանց բիզնեսը ձախողումներից:
Ինչպե՞ս կբնութագրեք բանկի պասիվների բազան:
Կարելի է ասել, որ մենք ունենք պարտավորությունների իդեալական կառուցվածք: Դրանք լավ դիվերսիֆիկացված են ըստ աղբյուրների՝ հաճախորդներից ներգրավված միջոցներ (ժամկետային և ցպահանջ), միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ստացված վարկեր և այլ խոշոր ներգրավումներ (արտասահմանյան բանկերից ներգրավված միջոցներ, ստորադաս փոխառություններ, պարտատոմսերի թողարկում, առևտրի ֆինանսավորման գործիքներ), և յուրաքանչյուրն ունի գրեթե հավասար տեսակարար կշիռ բանկի պարտավորությունների կառուցվածքում: Ինչպես գիտեք, Ամերիաբանկն առաջատարն է ՀՀ բանկային համակարգում ինչպես ընդհանուր պարտավորություններով, այնպես էլ հաճախորդներից ներգրավված միջոցներով: Ավելին, ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդների մասով մենք արձանագրում ենք շարունակական աճ, չնայած, որ շուկայում առկա են տոկոսադրույքների առումով ավելի գրավիչ առաջարկներ: Մեր կարծիքով, հաճախորդները գնալով ֆինանսապես ավելի գրագետ են դառնում, և նրանց համար ավելի մեծ կարևորություն են ձեռք բերում սպասարկման որակը, բարձր իրացվելիությունը և բանկի կապիտալի համարժեքության, հետևաբար նաև հուսալիության մակարդակը, քան գերբարձր տոկոսադրույքները: Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքները զգալիորեն նվազեցնելու համար: Եվ այդ ջանքերի արդյունքն ակնհայտ է. այսօր Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական շուկաներից միջոցներ է ներգրավում ավելի ցածր տոկոսադրույքներով, քան Հայաստանի և տարածաշրջանի բանկերի մեծ մասը: Մեծ դեր է խաղում նաև մեր բանկի հեղինակությունը:
Քանի որ խոսեցինք հեղինակությունից, ինձ հայտնի է, որ մայիսին տեղի ունեցան մի շարք իրադարձություններ, որոնք հաստատեցին Ամերիաբանկի բարձր համբավը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների շրջանում:
Այո, իրավացի եք: Մայիսի առաջին կեսը մեզ համար լավ նորությունների շրջան էր: Fitch միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատեց արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի B+ վարկանիշը՝ կանխատեսումը մեկ տարի առաջվա բացասականից փոխելով կայունի: Այն, որ կանխատեսումը սահմանվել է «կայուն», նշանակում է, որ ըստ գործակալության գնահատականների՝ Ամերիաբանկը կպահպանի իր դիրքերը, չնայած արտաքին միջավայրի ճնշմանը: Մենք նաև ստորագրեցինք 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր Զարգացման և ներդրումների գերմանական ընկերության հետ (DEG)՝ փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար: Եվս մեկ հաճելի իրադարձություն՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը Ամերիաբանկին շնորհեց «Տարվա գործարք էներգաարդյունավետության ոլորտում» մրցանակը` Հայաստանում ջերմոցների ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը նպաստելու համար:
Պ-ն Թառումյան, այսօր շատերը երկարաժամկետ ծրագրեր չեն կազմում, նախընտրում են զարգացման պահպանողական մոդելներ, որոնք հատուկ են անկում կամ լճացում ապրող շուկաներին՝ պահպանել բիզնեսի ներկա մակարդակը, սպասել, մինչև ճգնաժամն անցնի: Դուք ընտրել եք այլ ռազմավարություն՝ ագրեսիվ աճի ռազմավարությունը: Ընտրությունը գիտակցվա՞ծ էր:
Նախկինում, երբ բանկային համակարգի տարեկան աճը կազմում էր 15-20%, աճելու հնարավորություն ունեին բոլորը: Այսօր, երբ Հայաստանի տնտեսությունը գերհագեցած է վարկերով, նոր բիզնես-նախագծերի քանակը սահմանափակ է, և բանկերի միջև սրվել է մրցակցությունը, քչերն են կարողանում պարտֆելի աճ ապահովել: Նվազում է նաև բանկային մարժան: Ոչ արդյունավետ բանկերը դառնում են վնասաբեր, և հարց է ծագում՝ ինչու և ինչի հաշվին նրանք կարող են աճ ապահովել: Մեր բանկն ի սկզբանե որդեգրել էր այլ քաղաքականություն, որն ուղղված է երկարաժամկետ զարգացմանը, այլ ոչ թե կարճաժամկետ շահույթի ստացմանը: Անցած տարվա վերջում Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ կնքեց Հայաստանի համար երկու աննախադեպ գործարք, որոնց արդյունքում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ներդրեց 40 մլն ԱՄՆ դոլար Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի փաթեթի ձեռքբերման նպատակով, իսկ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան տրամադրեց 50 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություն: Շնորհիվ այս գործարքների` առաջիկա 3 տարվա ընթացքում վարկավորման ոլորտում մեր հնարավորությունները զգալիորեն կգերազանցեն շուկայի հնարավորությունները: Կապիտալի գրեթե կրկնակի աճը մեզ թույլ է տալիս ֆինանսավորել այնպիսի խոշոր նախագծեր, որոնք նախկինում միայնակ ի վիճակի չէր ֆինանսավորել որևէ հայկական բանկ: Տարվա ընթացքում մենք ավելացրեցինք մեր մասնաբաժինը շուկայում 2 տոկոսային կետով՝ այն հասցնելով 15%-ի: Եվ չնայած տնտեսական ակտիվության ժամանակավոր թուլացմանը և տնտեսաաշխարհագրական ռիսկերին, մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված ապագայի հանդեպ և կազմում ենք հեռահար ծրագրեր: Մենք կարծում ենք, որ բանկերի նման ինստիտուցիոնալ կառույցները չպետք է կոշտ արձագանքեն տնտեսական ցիկլերին, որոնք անխուսափելի են, այլ պետք է լինեն կայուն գործընկեր բիզնեսի համար: Ասեմ ավելին՝ այսօր Ամերիաբանկի վարկային արշավների շրջանակներում մենք ոչ միայն վերաֆինանսավորում ենք այլ բանկերի տրամադրած վարկերը, այլև այլ բանկերի վարկառուներին հատկացնում ենք բավարար ծավալով լրացուցիչ վարկային միջոցներ, քանի որ մեր կապիտալը, մեր ֆինանսական ռեսուրսները դա թույլ են տալիս ի տարբերություն շատ այլ բանկերի, որոնք այսօր ի վիճակի չեն ֆինանսավորել իրենց հաճախորդներին կապիտալի և վարկային ռեսուրսների սղության պատճառով: Այնպես որ ներկա արդյունքները վկայում են, որ մենք ընթանում ենք ճիշտ ուղղությամբ, և մեր ընտրած մոդելն արդարացված է:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Gevorg Tarumyan: We prefer long-term development to short-term profit - News | Ameriabank
25 May, 2016 | Interview, All | Return|
Gevorg Tarumyan interview 2016
What problems concern Armenian bankers, what should borrowers do, for whom it is increasingly difficult to properly service loans, what is the advantage of a high reputation - the CEO of "Ameriabank" CJSC spoke about all this in his interview with news.am. deputy, financial director Gevorg Tarumyan.
Mr. Tarumyan, the statistics of the first three months of this year are moderately negative regarding the banking system. What factors do you think will have the biggest impact on the banking system in 2016?
2015 GDP growth (3%) was higher than forecast, but that's where the good news ends. 2015 It was a very difficult year for the banking system. The reduction of private remittances by more than a third (35%) led to a sharp decline in investment, domestic trade, and thus imports, and zero growth in some sectors of the economy (such as construction). This, in turn, caused a decrease in lending volumes and a deterioration in the quality of the loan portfolio. 2016 in the first quarter, the decline in the volume of private remittances practically stopped, and today the main indicators of economic activity are positive or zero, but not negative. In these conditions, despite the low rates of lending growth, it is pleasing that the volume of lending is not decreasing, but increasing. Two indicators of the banking system are cause for concern: the volume of non-performing loans, which is almost 11%, and the profitability of banks, which is approaching zero. The impact of various external and internal factors indicates that in the current year the banking system will continue to work in conditions of low economic activity and relatively low demand for banking services. The latter is also caused by the reduction of the population.
Can you identify the main positive and the main negative factors?
The main negative impact comes from Russia, where economic decline continues amid low oil prices. Let's hope that in the second half of the year we will witness, if not the recovery of economic growth in Russia, then at least a significant slowing down of the rate of decline. The other negative factor is more long-term and is related to the slow process of reforms in Armenia's business environment.
The sharp economic growth expected in Iran due to the lifting of sanctions can have a significant positive impact on Armenia's economy. There are also positive expectations regarding the 2014-2015 by the CBA of RA. with the consistent easing of the unprecedentedly tight monetary policy implemented. We expect new transactions of mergers and acquisitions in the banking system, as a result of which the enlarged banks will become more reliable and efficient. The effectiveness of investments in banks is measured by return on equity. Let me say that in 2016 according to the results of the first quarter, this indicator was only 2.2% in the RA banking system. This is a very low indicator and banks should make efforts to improve the situation.
2015 The most painful problem for banks was loan repayment? What is the situation in 2016?
Traditionally, the quality of the credit portfolio in Armenia has been at a high level. Until 2008-2009 the weight of non-performing loans did not exceed 4-5%. However, after the global economic crisis, this figure reached 8.4% in 2014, and in 2015, it exceeded 10% for the first time. In Ameriabank, this indicator was lower, and during this year, the share of non-performing loans in the loan portfolio has already decreased by 2 percentage points, making 5.35%. Unfortunately, the overall index of the banking system does not show significant change and remains high at around 11%. The good news is that today's non-performing loans in banks are a legacy of past years, and fortunately, there is no increase in non-performing loans among new ones. According to our estimates, the weight of non-performing loans has already reached its maximum and in 2016 this figure will decrease.
And if we evaluate the situation from the borrower's point of view? For many, the credit burden is beyond their means. And it's not always the borrower's fault.
Even two years ago, borrowers were working under different conditions. Sales volumes were significantly higher and the US dollar exchange rate was 15-20% lower. Due to the high demand and the favorable exchange rate of the ruble, the volume of exports to Russia was increasing. However, external economic shocks and the devaluation of the dram had a negative impact on the borrowers' financial condition, thus weakening their ability to service the loans. You know that more than 75% of the loan portfolio of the RA banking system are dollar loans (because the banks' liabilities are mostly in dollars). In the case of business loans, everything is much more complicated, because here the level of dollarization is higher, and monetary inflows are highly dependent on weak domestic consumption and exports (which, as a rule, depend on the Russian market). If the client's business is stable, but as a result of external shocks, a drop in domestic demand and fluctuations in exchange rates, cash inflows have temporarily decreased, we offer to use our bank's package, which is valid until 2016. August 1. The idea of the offer is that the borrowers of other banks, who have properly serviced their loan during the previous year, can refinance it in Ameriabank with more favorable terms, which will allow to lighten the credit burden.
As a result of refinancing, the terms of the loan are revised: the term, interest rate, repayment schedule, so that the amount of monthly payments made by the borrower is reduced in accordance with his cash income. The promotion applies to both small and medium-sized businesses, as well as mortgage loans and all types of consumer loans.
Turning to the businesses you fund, what is the situation there? How important is the bank's understanding of the client's business for successful cooperation?
I think gone are the days when banks were less interested in the success of the client's business, when collateral was the main prerequisite for lending, when the client's business was not transparent, and efficiency was secondary. Fortunately, Ameriabank chose the strategy of close cooperation with the client from the beginning. Today, our customers include well-established companies with whom we have come a long way. Our bank employs people specialized in various fields of the economy, and with their help the bank evaluates credit risks, and the client gets the opportunity to make his business more efficient. In addition, we try to understand the financial and production risks of clients, to understand their dependence on exchange rate fluctuations and external shocks. To mitigate these risks, we impose certain contractual restrictions on customers that protect their business from failure.
How would you describe the bank's liability base?
We can say that we have an ideal commitment structure. They are well-diversified by sources: funds raised from customers (time and demand), loans from international financial institutions and other large borrowings (funds raised from foreign banks, subordinated debt, bond issues, trade finance instruments), and each has an almost equal share of the bank. in the liability structure. As you know, Ameriabank is the leader in the RA banking system both in terms of total liabilities and funds raised from clients. Moreover, we are recording continuous growth in term deposits of individuals, although there are more attractive offers in the market in terms of interest rates. In our opinion, customers are becoming more and more financially literate, and for them, the quality of service, high liquidity and the level of capital adequacy and, therefore, reliability of the bank are becoming more important than extremely high interest rates. We are making great efforts to significantly reduce interest rates on borrowing from international financial institutions. And the result of those efforts is obvious. today, Ameriabank attracts funds from international financial markets at lower interest rates than most banks in Armenia and the region. The reputation of our bank also plays a big role.
Speaking of reputation, I know that a number of events took place in May that confirmed Ameriabank's high reputation among international financial institutions.
Yes, you are right. The first half of May was a period of good news for us. International rating agency Fitch reaffirmed the long-term foreign currency issuer's B+ rating, changing the outlook to stable from negative a year ago. The fact that the forecast was set to "stable" means that, according to the agency's estimates, Ameriabank will maintain its position despite the pressure from the external environment. We also signed a USD 20 million loan agreement with the German Development and Investment Company (DEG) to finance small and medium-sized businesses. Another nice event, the European Bank for Reconstruction and Development awarded Ameriabank with the "Deal of the Year Energy Efficiency Award" for contributing to increasing the energy efficiency of the greenhouse infrastructure in Armenia.
Mr. Tarumyan, many people today do not make long-term plans, they prefer conservative development models, which are specific to markets experiencing decline or stagnation: to maintain the current level of business, to wait until the crisis passes. You chose a different strategy: the aggressive growth strategy. Was the choice conscious?
Previously, when the annual growth of the banking system was 15-20%, everyone had the opportunity to grow. Today, when Armenia's economy is oversaturated with loans, the number of new business projects is limited, and the competition between banks has intensified, few are able to ensure portfolio growth. Bank margins are also shrinking. Inefficient banks become unprofitable, and the question arises as to why and at what expense they can provide growth. From the beginning, our bank adopted a different policy aimed at long-term development rather than short-term profit. At the end of last year, Ameriabank signed two unprecedented deals for Armenia with international financial institutions, as a result of which the European Bank for Reconstruction and Development invested 40 million USD to acquire a package of shares of Ameriabank, and the International Finance Corporation provided a long-term subordinated loan of 50 million USD. Thanks to these transactions, our capabilities in the field of lending will significantly exceed the capabilities of the market in the next 3 years. The almost double increase in capital allows us to finance such large projects that no Armenian bank was able to finance alone before. During the year, we increased our market share by 2 percentage points to 15%. And despite the temporary slowdown in economic activity and economic-geographical risks, we are optimistic about the future and are making long-term plans. We believe that institutional structures like banks should not react rigidly to economic cycles, which are inevitable, but should be a stable partner for business. Let me say more: today, within the framework of Ameriabank's credit campaigns, we not only refinance the loans provided by other banks, but also allocate a sufficient volume of additional credit funds to the borrowers of other banks, because our capital, our financial resources allow this, unlike many other banks that today unable to finance their clients due to lack of capital and credit resources. So the current results prove that we are moving in the right direction and our chosen model is justified.