Գևորգ Թառումյան՝ Մենք գերադասում ենք երկարաժամկետ զարգացումը կարճաժամկետ շահույթից - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Գևորգ Թառումյան՝ Մենք գերադասում ենք երկարաժամկետ զարգացումը կարճաժամկետ շահույթից
Gevorg Tarumyan interview 2016Ի՞նչ խնդիրներ են մտահոգում հայ բանկիրներին, ի՞նչ անեն վարկառուները, որոնց համար վարկերի պատշաճ սպասարկումը գնալով դժվարանում է, ո՞րն է բարձր հեղինակության առավելությունը՝ այս ամենի մասին news.am-ի հետ իր հարցազրույցում խոսեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:
Պ-ն Թառումյան, այս տարվա առաջին երեք ամսվա վիճակագրությունը բանկային համակարգի մասով չափավոր բացասական է: Ո՞ր գործոններն են, ըստ Ձեզ, ամենամեծ ազդեցությունն ունենում բանկային համակարգի վրա 2016թ.:
2015թ. ՀՆԱ աճը (3%) կանխատեսվածից բարձր էր, բայց դրանով լավ նորություններն ավարտվում են: 2015թ. շատ դժվար տարի էր բանկային համակարգի համար: Մասնավոր փոխանցումների՝ ավելի քան մեկ երրորդով (35%-ով) կրճատումը հանգեցրեց ներդրումների, ներքին առևտրաշրջանառության, և հետևաբար նաև ներկրման ծավալների կտրուկ անկման, տնտեսության որոշ ճյուղերի զրոյական աճի (օրինակ՝ շինարարության): Դա իր հերթին պատճառ դարձավ վարկավորման ծավալների նվազման և վարկային պորտֆելի որակի վատթարացման: 2016թ. առաջին եռամսյակում մասնավոր դրամական փոխանցումների ծավալի անկումը գործնականում դադարեց, և այսօր տնտեսական ակտիվության հիմնական ցուցանիշները դրական են կամ զրոյական, բայց ոչ բացասական: Այս պայմաններում, չնայած վարկավորման աճի ցածր տեմպերին, ուրախացնում է այն, որ վարկավորման ծավալը ոչ թե կրճատվում, այլ ավելանում է: Մտահոգության տեղիք է տալիս բանկային համակարգի երկու ցուցանիշ՝ չաշխատող վարկերի ծավալը, որը կազմում է գրեթե 11%, և բանկերի շահութաբերությունը, որը գնալով մոտենում է զրոյին: Զանազան արտաքին և ներքին գործոնների ազդեցությունը վկայում է այն մասին, որ ընթացիկ տարում բանկային համակարգը շարունակելու է աշխատել տնտեսական ցածր ակտիվության և բանկային ծառայությունների նկատմամբ համեմատաբար ցածր պահանջարկի պայմաններում: Վերջինս պայմանավորված է նաև բնակչության թվի կրճատմամբ:
Կար՞ող եք առանձնացնել գլխավոր դրական և գլխավոր բացասական գործոնները:
Գլխավոր բացասական ազդեցությունը գալիս է Ռուսաստանից, որտեղ նավթի ցածր գների պայմաններում տնտեսական անկումը շարունակվում է: Հույս ունենանք, որ տարվա երկրորդ կեսին ականատես կլինենք Ռուսաստանի եթե ոչ տնտեսական աճի վերականգնմանը, ապա գոնե նշանակալից չափով անկման տեմպերի դանդաղեցմանը: Մյուս բացասական գործոնն ավելի երկարաժամկետ է և կապված է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարեփոխումների դանդաղ ընթացքի հետ:
Հայաստանի տնտեսության վրա զգալի դրական ազդեցություն կարող է ունենալ Իրանում սպասվող կտրուկ տնտեսական աճը՝ պայմանավորված պատժամիջոցների վերացմամբ: Կան նաև դրական սպասումներ՝ կապված ՀՀ ԿԲ կողմից 2014-2015թթ. իրականացվող աննախադեպ կոշտ դրամավարկային քաղաքականությունը հետևողականորեն մեղմացնելու հետ: Մենք ակնկալում ենք միաձուլումների ու ձեռքբերումների նոր գործարքներ բանկային համակարգում, որոնց արդյունքում խոշորացած բանկերը կդառնան ավելի հուսալի ու արդյունավետ: Բանկերում ներդրումների արդյունավետությունը չափվում է կապիտալի շահութաբերությամբ (Return on Equity): Ասեմ, որ 2016թ. առաջին եռամսյակի արդյունքներով այս ցուցանիշը ՀՀ բանկային համակարգում կազմել է ընդամենը 2.2% : Սա շատ ցածր ցուցանիշ է, և բանկերը պետք է ջանքեր գործադրեն իրավիճակը բարելավելու համար:
2015թ. բանկերի ամենացավոտ խնդիրը վարկերի վերադարձելիությու՞նն էր: Ինչպիսի՞ն է իրավիճակը 2016թ:
Հայաստանում ավանդաբար վարկային պորտֆելի որակը եղել է բարձր մակարդակի վրա: Մինչև 2008-2009թթ. չաշխատող վարկերի կշիռը չէր գերազանցում 4-5%-ը: Սակայն համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո այդ ցուցանիշը հասավ 8.4%-ի 2014թ., իսկ 2015թ.՝ առաջին անգամ գերազանցեց 10%-ը: Ամերիաբանկում այս ցուցանիշն ավելի ցածր է եղել, իսկ այս տարվա ընթացքում չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռը վարկային պորտֆելում արդեն կրճատվել է 2 տոկոսային կետով՝ կազմելով 5.35%: Ցավոք, բանկային համակարգի ընդհանուր ցուցանիշը էական փոփոխություն չի դրսևորում և շարունակում է մնալ բարձր՝ շուրջ 11%: Լավ նորությունն այն է, որ այսօր բանկերում առկա չաշխատող վարկերն անցյալ տարիների ժառանգությունն են, իսկ նորերի շրջանում չաշխատող վարկերի աճ, բարեբախտաբար, չի նկատվում: Ըստ մեր գնահատականների՝ չաշխատող վարկերի կշիռն արդեն հասել է առավելագույնի և 2016թ. այս ցուցանիշը կնվազի:
Իսկ եթե իրավիճակը գնահատենք վարկառուի՞ տեսանկյունից: Շատերի համար վարկային բեռը նրանց ուժերից վեր է: Եվ միշտ չէ, որ վարկառուի մեղքով:
Դեռ երկու տարի առաջ վարկառուներն աշխատում էին այլ պայմաններում: Վաճառքի ծավալները զգալիորեն ավելի բարձր էին, իսկ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը՝ 15-20%-ով ցածր: Շնորհիվ բարձր պահանջարկի և ռուբլու բարենպաստ փոխարժեքի` աճում էին արտահանման ծավալները դեպի Ռուսաստան: Սակայն արտաքին տնտեսական ցնցումներն ու դրամի արժեզրկումը բացասաբար անդրադարձան վարկառուների ֆինանսական վիճակի վրա, հետևաբար թուլացավ նաև նրանց՝ վարկերն սպասարկելու կարողությունը: Դուք գիտեք, որ ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելի ավելի քան 75%-ը դոլարային վարկեր են (որովհետև բանկերի պարտավորությունները ևս մեծամասամբ դոլարով են): Բիզնես-վարկերի դեպքում ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է, քանի որ այստեղ դոլարիզացիայի մակարդակն ավելի բարձր է, իսկ դրամական մուտքերը մեծապես կախված են ներքին թույլ սպառումից և արտահանումից (որը, որպես կանոն, կախված է ռուսական շուկայից): Եթե հաճախորդի բիզնեսը կայուն է, սակայն արտաքին ցնցումների, ներքին պահանջարկի անկման և փոխարժեքների տատանումների հետևանքով դրամական մուտքերը ժամանակավորապես նվազել են, մենք առաջարկում ենք օգտվել մեր բանկի փաթեթից, որը գործում է մինչև 2016թ. օգոստոսի 1-ը: Առաջարկի գաղափարն այն է, որ այլ բանկերի վարկառուները, որոնք նախորդ տարվա ընթացքում պատշաճ կերպով սպասարկել են իրենց վարկը, կարող են այն վերաֆինանսավորել Ամերիաբանկում ավելի բարենպաստ պայմաններով, որոնք թույլ կտան թեթևացնել վարկային բեռը:
Վերաֆինանսավորման արդյունքում վերանայվում են վարկի պայմանները՝ ժամկետը, տոկոսադրույքը, մարման ժամանակացույցը, որպեսզի վարկառուի կողմից կատարվող ամսական մարումների գումարը նվազեցվի նրա դրամական մուտքերին համապատասխան: Ակցիան գործում է ինչպես փոքր և միջին բիզնեսի, այնպես էլ հիփոթեքային վարկերի և ամեն տեսակ սպառողական վարկերի դեպքում:
Եթե անդրադառնանք ձեր կողմից ֆինանսավորվող ձեռնարկություններին, ինչպիսի՞ն է իրավիճակն այնտեղ: Որքան՞ով է կարևոր բարեհաջող համագործակցության համար բանկի կողմից հաճախորդի բիզնեսի ըմբռնումը:
Կարծում եմ՝ անցել են այն ժամանակները, երբ բանկերին քիչ էր հետաքրքրում հաճախորդի բիզնեսի հաջողությունը, երբ վարկավորման հիմնական նախապայմանը գրավն էր, երբ հաճախորդի բիզնեսը թափանցիկ չէր, իսկ արդյունավետությունը՝ երկրորդական: Բարեբախտաբար, Ամերիաբանկն ի սկզբանե ընտրել էր հաճախորդի հետ սերտ համագործակցության ռազմավարությունը: Այսօր մեր հաճախորդների շարքում են կայացած ընկերություններ, որոնց հետ մենք երկար ճանապարհ ենք անցել: Մեր բանկում աշխատում են տնտեսության տարբեր ոլորտներում մասնագիտացած անձինք, և նրանց օգնությամբ բանկը գնահատում է վարկային ռիսկերը, իսկ հաճախորդը՝ հնարավորություն ստանում իր բիզնեսն ավելի արդյունավետ դարձնելու: Բացի դրանից, մենք փորձում ենք պատկերացում կազմել հաճախորդների ֆինանսական ու արտադրական ռիսկերի մասին, հասկանալ նրանց կախվածությունը փոխարժեքի տատանումներից և արտաքին ցնցումներից: Այդ ռիսկերը զսպելու համար մենք հաճախորդների նկատմամբ կիրառում ենք որոշակի պայմանագրային սահմանափակումներ, որոնք պաշտպանում են նրանց բիզնեսը ձախողումներից:
Ինչպե՞ս կբնութագրեք բանկի պասիվների բազան:
Կարելի է ասել, որ մենք ունենք պարտավորությունների իդեալական կառուցվածք: Դրանք լավ դիվերսիֆիկացված են ըստ աղբյուրների՝ հաճախորդներից ներգրավված միջոցներ (ժամկետային և ցպահանջ), միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ստացված վարկեր և այլ խոշոր ներգրավումներ (արտասահմանյան բանկերից ներգրավված միջոցներ, ստորադաս փոխառություններ, պարտատոմսերի թողարկում, առևտրի ֆինանսավորման գործիքներ), և յուրաքանչյուրն ունի գրեթե հավասար տեսակարար կշիռ բանկի պարտավորությունների կառուցվածքում: Ինչպես գիտեք, Ամերիաբանկն առաջատարն է ՀՀ բանկային համակարգում ինչպես ընդհանուր պարտավորություններով, այնպես էլ հաճախորդներից ներգրավված միջոցներով: Ավելին, ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդների մասով մենք արձանագրում ենք շարունակական աճ, չնայած, որ շուկայում առկա են տոկոսադրույքների առումով ավելի գրավիչ առաջարկներ: Մեր կարծիքով, հաճախորդները գնալով ֆինանսապես ավելի գրագետ են դառնում, և նրանց համար ավելի մեծ կարևորություն են ձեռք բերում սպասարկման որակը, բարձր իրացվելիությունը և բանկի կապիտալի համարժեքության, հետևաբար նաև հուսալիության մակարդակը, քան գերբարձր տոկոսադրույքները: Մենք մեծ ջանքեր ենք գործադրում միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքները զգալիորեն նվազեցնելու համար: Եվ այդ ջանքերի արդյունքն ակնհայտ է. այսօր Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական շուկաներից միջոցներ է ներգրավում ավելի ցածր տոկոսադրույքներով, քան Հայաստանի և տարածաշրջանի բանկերի մեծ մասը: Մեծ դեր է խաղում նաև մեր բանկի հեղինակությունը:
Քանի որ խոսեցինք հեղինակությունից, ինձ հայտնի է, որ մայիսին տեղի ունեցան մի շարք իրադարձություններ, որոնք հաստատեցին Ամերիաբանկի բարձր համբավը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների շրջանում:
Այո, իրավացի եք: Մայիսի առաջին կեսը մեզ համար լավ նորությունների շրջան էր: Fitch միջազգային վարկանշային գործակալությունը վերահաստատեց արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի B+ վարկանիշը՝ կանխատեսումը մեկ տարի առաջվա բացասականից փոխելով կայունի: Այն, որ կանխատեսումը սահմանվել է «կայուն», նշանակում է, որ ըստ գործակալության գնահատականների՝ Ամերիաբանկը կպահպանի իր դիրքերը, չնայած արտաքին միջավայրի ճնշմանը: Մենք նաև ստորագրեցինք 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր Զարգացման և ներդրումների գերմանական ընկերության հետ (DEG)՝ փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորման համար: Եվս մեկ հաճելի իրադարձություն՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը Ամերիաբանկին շնորհեց «Տարվա գործարք էներգաարդյունավետության ոլորտում» մրցանակը` Հայաստանում ջերմոցների ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարձրացմանը նպաստելու համար:
Պ-ն Թառումյան, այսօր շատերը երկարաժամկետ ծրագրեր չեն կազմում, նախընտրում են զարգացման պահպանողական մոդելներ, որոնք հատուկ են անկում կամ լճացում ապրող շուկաներին՝ պահպանել բիզնեսի ներկա մակարդակը, սպասել, մինչև ճգնաժամն անցնի: Դուք ընտրել եք այլ ռազմավարություն՝ ագրեսիվ աճի ռազմավարությունը: Ընտրությունը գիտակցվա՞ծ էր:
Նախկինում, երբ բանկային համակարգի տարեկան աճը կազմում էր 15-20%, աճելու հնարավորություն ունեին բոլորը: Այսօր, երբ Հայաստանի տնտեսությունը գերհագեցած է վարկերով, նոր բիզնես-նախագծերի քանակը սահմանափակ է, և բանկերի միջև սրվել է մրցակցությունը, քչերն են կարողանում պարտֆելի աճ ապահովել: Նվազում է նաև բանկային մարժան: Ոչ արդյունավետ բանկերը դառնում են վնասաբեր, և հարց է ծագում՝ ինչու և ինչի հաշվին նրանք կարող են աճ ապահովել: Մեր բանկն ի սկզբանե որդեգրել էր այլ քաղաքականություն, որն ուղղված է երկարաժամկետ զարգացմանը, այլ ոչ թե կարճաժամկետ շահույթի ստացմանը: Անցած տարվա վերջում Ամերիաբանկը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ կնքեց Հայաստանի համար երկու աննախադեպ գործարք, որոնց արդյունքում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը ներդրեց 40 մլն ԱՄՆ դոլար Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի փաթեթի ձեռքբերման նպատակով, իսկ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան տրամադրեց 50 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ ստորադաս փոխառություն: Շնորհիվ այս գործարքների` առաջիկա 3 տարվա ընթացքում վարկավորման ոլորտում մեր հնարավորությունները զգալիորեն կգերազանցեն շուկայի հնարավորությունները: Կապիտալի գրեթե կրկնակի աճը մեզ թույլ է տալիս ֆինանսավորել այնպիսի խոշոր նախագծեր, որոնք նախկինում միայնակ ի վիճակի չէր ֆինանսավորել որևէ հայկական բանկ: Տարվա ընթացքում մենք ավելացրեցինք մեր մասնաբաժինը շուկայում 2 տոկոսային կետով՝ այն հասցնելով 15%-ի: Եվ չնայած տնտեսական ակտիվության ժամանակավոր թուլացմանը և տնտեսաաշխարհագրական ռիսկերին, մենք լավատեսորեն ենք տրամադրված ապագայի հանդեպ և կազմում ենք հեռահար ծրագրեր: Մենք կարծում ենք, որ բանկերի նման ինստիտուցիոնալ կառույցները չպետք է կոշտ արձագանքեն տնտեսական ցիկլերին, որոնք անխուսափելի են, այլ պետք է լինեն կայուն գործընկեր բիզնեսի համար: Ասեմ ավելին՝ այսօր Ամերիաբանկի վարկային արշավների շրջանակներում մենք ոչ միայն վերաֆինանսավորում ենք այլ բանկերի տրամադրած վարկերը, այլև այլ բանկերի վարկառուներին հատկացնում ենք բավարար ծավալով լրացուցիչ վարկային միջոցներ, քանի որ մեր կապիտալը, մեր ֆինանսական ռեսուրսները դա թույլ են տալիս ի տարբերություն շատ այլ բանկերի, որոնք այսօր ի վիճակի չեն ֆինանսավորել իրենց հաճախորդներին կապիտալի և վարկային ռեսուրսների սղության պատճառով: Այնպես որ ներկա արդյունքները վկայում են, որ մենք ընթանում ենք ճիշտ ուղղությամբ, և մեր ընտրած մոդելն արդարացված է:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Геворг Тарумян: Мы предпочитаем долгосрочное развитие сиюминутной прибыли - Новости | Америабанк
Какие проблемы волнуют армянских банкиров, что делать заемщикам, которым все сложнее правильно обслуживать кредиты, в чем преимущество высокой репутации – обо всем этом в интервью news.am рассказал генеральный директор ЗАО «Америабанк». заместитель, финансовый директор Геворг Тарумян.
Г-н Тарумян, статистика первых трех месяцев текущего года умеренно негативна в отношении банковской системы. Какие факторы, по вашему мнению, окажут наибольшее влияние на банковскую систему в 2016 году?
2015 Рост ВВП (3%) оказался выше прогноза, но на этом хорошие новости заканчиваются. 2015 Это был очень сложный год для банковской системы. Сокращение частных денежных переводов более чем на треть (35%) привело к резкому сокращению инвестиций, внутренней торговли и, следовательно, импорта и нулевому росту в некоторых секторах экономики (например, в строительстве). Это, в свою очередь, вызвало снижение объемов кредитования и ухудшение качества кредитного портфеля. 2016 в первом квартале снижение объемов частных денежных переводов практически прекратилось, и сегодня основные показатели экономической активности положительные или нулевые, но не отрицательные. В этих условиях, несмотря на низкие темпы роста кредитования, радует, что объем кредитования не снижается, а увеличивается. Вызывают беспокойство два показателя банковской системы: объем неработающих кредитов, который составляет почти 11%, и рентабельность банков, приближающаяся к нулю. Влияние различных внешних и внутренних факторов свидетельствует о том, что в текущем году банковская система продолжит работу в условиях низкой экономической активности и относительно низкого спроса на банковские услуги. Последнее также вызвано сокращением населения.
Можете ли вы выделить основные положительные и основные отрицательные факторы?
Основное негативное влияние приходится на Россию, где экономический спад продолжается на фоне низких цен на нефть. Будем надеяться, что во второй половине года мы станем свидетелями если не восстановления экономического роста в России, то, по крайней мере, существенного замедления темпов его падения. Другой негативный фактор является более долгосрочным и связан с медленным процессом реформ в бизнес-среде Армении.
Ожидаемый в Иране резкий экономический рост в связи со снятием санкций может оказать существенное положительное влияние на экономику Армении. Есть также положительные ожидания относительно 2014-2015 годов со стороны ЦБА РА. с последовательным смягчением беспрецедентно жесткой монетарной политики. Мы ожидаем новых сделок слияний и поглощений в банковской системе, в результате которых укрупненные банки станут более надежными и эффективными. Эффективность вложений в банки измеряется рентабельностью собственного капитала. Скажу, что в 2016 г. по итогам первого квартала в банковской системе РА этот показатель составил всего 2,2%. Это очень низкий показатель, и банкам следует приложить усилия для улучшения ситуации.
2015 Самой болезненной проблемой для банков стало погашение кредита? Какова ситуация в 2016 году?
Традиционно качество кредитного портфеля в Армении находится на высоком уровне. До 2008-2009 гг. вес неработающих кредитов не превышал 4-5%. Однако после мирового экономического кризиса этот показатель достиг 8,4% в 2014 г., а в 2015 г. впервые превысил 10%. В Америабанке этот показатель был ниже, и за этот год доля неработающих кредитов в кредитном портфеле уже снизилась на 2 процентных пункта, составив 5,35%. К сожалению, общий индекс банковской системы не показывает существенных изменений и остается высоким на уровне около 11%. Хорошая новость заключается в том, что сегодняшние неработающие кредиты в банках — это наследие прошлых лет, и, к счастью, среди новых не наблюдается прироста неработающих кредитов. По нашим оценкам, вес неработающих кредитов уже достиг своего максимума и в 2016 г. этот показатель уменьшится.
А если оценить ситуацию с точки зрения заемщика? Для многих кредитное бремя не по средствам. И это не всегда вина заемщика.
Еще два года назад заемщики работали в других условиях. Объемы продаж были значительно выше, а обменный курс доллара США был на 15-20% ниже. Благодаря высокому спросу и благоприятному курсу рубля объем экспорта в Россию увеличивался. Однако внешнеэкономические потрясения и девальвация драма оказали негативное влияние на финансовое состояние заемщиков, ослабив тем самым их способность обслуживать кредиты. Вы знаете, что более 75% кредитного портфеля банковской системы РА составляют долларовые кредиты (поскольку обязательства банков в основном в долларах). В случае бизнес-кредитов все гораздо сложнее, потому что здесь уровень долларизации выше, а денежные поступления сильно зависят от слабого внутреннего потребления и экспорта (который, как правило, зависит от российского рынка). Если бизнес клиента стабилен, но в результате внешних потрясений, падения внутреннего спроса и колебаний курсов валют временно сократились денежные поступления, мы предлагаем воспользоваться пакетом нашего банка, который действует до 2016 года. 1 августа. Суть предложения заключается в том, что заемщики других банков, надлежащим образом обслуживавшие свой кредит в течение предыдущего года, могут рефинансировать его в Америабанке на более выгодных условиях, что позволит облегчить кредитную нагрузку.
В результате рефинансирования пересматриваются условия кредита: срок, процентная ставка, график погашения, благодаря чему сумма ежемесячных платежей заемщика уменьшается в соответствии с его денежными доходами. Акция распространяется как на малый, так и на средний бизнес, а также на ипотечные кредиты и все виды потребительских кредитов.
Что касается предприятий, которые вы финансируете, как там обстоят дела? Насколько важно понимание банком бизнеса клиента для успешного сотрудничества?
Думаю, прошли те времена, когда банки были менее заинтересованы в успехе бизнеса клиента, когда основным условием кредитования был залог, когда бизнес клиента был непрозрачен, а эффективность была второстепенной. К счастью, Америабанк изначально выбрал стратегию тесного сотрудничества с клиентом. Сегодня среди наших клиентов есть хорошо зарекомендовавшие себя компании, с которыми мы прошли долгий путь. В нашем банке работают люди, специализирующиеся в различных областях экономики, и с их помощью банк оценивает кредитные риски, а клиент получает возможность сделать свой бизнес более эффективным. Кроме того, мы стараемся понимать финансовые и производственные риски клиентов, понимать их зависимость от курсовых колебаний и внешних шоков. Чтобы снизить эти риски, мы налагаем на клиентов определенные договорные ограничения, которые защищают их бизнес от сбоев.
Как бы вы описали базу обязательств банка?
Можно сказать, что у нас идеальная структура обязательств. Они хорошо диверсифицированы по источникам: средства, привлеченные от клиентов (срок и спрос), кредиты международных финансовых организаций и другие крупные заимствования (средства, привлеченные от иностранных банков, субординированный долг, выпуски облигаций, инструменты торгового финансирования), и каждый имеет почти равная доля банка в структуре пассива. Как известно, Америабанк является лидером банковской системы РА как по совокупным обязательствам, так и по привлеченным от клиентов средствам. Более того, мы фиксируем постоянный рост срочных вкладов физических лиц, хотя на рынке есть более привлекательные предложения по процентным ставкам. На наш взгляд, клиенты становятся все более финансово грамотными, и для них качество обслуживания, высокая ликвидность и уровень достаточности капитала, а значит, и надежность банка становятся важнее предельно высоких процентных ставок. Мы прилагаем большие усилия для значительного снижения процентных ставок по заимствованиям в международных финансовых организациях. И результат этих усилий очевиден. сегодня Америабанк привлекает средства с международных финансовых рынков по более низким процентным ставкам, чем большинство банков Армении и региона. Репутация нашего банка также играет большую роль.
Говоря о репутации, я знаю, что в мае произошел ряд событий, подтвердивших высокую репутацию Америабанка среди международных финансовых институтов.
Да, ты прав. Первая половина мая была для нас периодом хороших новостей. Международное рейтинговое агентство Fitch подтвердило долгосрочный рейтинг эмитента в иностранной валюте B+, изменив прогноз год назад с негативного на стабильный. Тот факт, что прогноз был установлен как "стабильный", означает, что, по оценке агентства, Америабанк сохранит свои позиции, несмотря на давление внешней среды. Мы также подписали кредитное соглашение на сумму 20 миллионов долларов США с Немецкой компанией по развитию и инвестициям (DEG) для финансирования малого и среднего бизнеса. Еще одно приятное событие – Европейский банк реконструкции и развития наградил Америабанк наградой «Сделка года в области энергоэффективности» за вклад в повышение энергоэффективности тепличной инфраструктуры в Армении.
Господин Тарумян, многие люди сегодня не строят долгосрочных планов, они предпочитают консервативные модели развития, характерные для рынков, переживающих спад или стагнацию: сохранить текущий уровень бизнеса, переждать, пока кризис не пройдет. Вы выбрали другую стратегию: стратегию агрессивного роста. Был ли выбор осознанным?
Раньше, когда ежегодный рост банковской системы составлял 15-20%, возможность роста была у всех. Сегодня, когда экономика Армении перенасыщена кредитами, количество новых бизнес-проектов ограничено, а конкуренция между банками усилилась, немногие способны обеспечить рост портфеля. Банковская маржа также сокращается. Неэффективные банки становятся убыточными, и возникает вопрос, почему и за счет чего они могут обеспечить рост. С самого начала наш банк придерживался иной политики, направленной на долгосрочное развитие, а не на сиюминутную прибыль. В конце прошлого года Америабанк подписал две беспрецедентные для Армении сделки с международными финансовыми институтами, в результате которых Европейский банк реконструкции и развития инвестировал 40 миллионов долларов США для приобретения пакета акций Америабанка, а Международная финансовая корпорация предоставила долгосрочный субординированный кредит в размере 50 млн. долларов США. Благодаря этим сделкам наши возможности в сфере кредитования значительно превысят возможности рынка в ближайшие 3 года. Почти двукратное увеличение капитала позволяет нам финансировать такие крупные проекты, которые ранее ни один армянский банк не мог финансировать в одиночку. За год мы увеличили нашу долю рынка на 2 процентных пункта до 15%. И несмотря на временное замедление экономической активности и экономико-географические риски, мы с оптимизмом смотрим в будущее и строим долгосрочные планы. Мы считаем, что институциональные структуры, такие как банки, не должны жестко реагировать на экономические циклы, которые неизбежны, а должны быть стабильным партнером для бизнеса. Скажу больше: сегодня в рамках кредитных акций Америабанка мы не только рефинансируем кредиты, предоставленные другими банками, но и выделяем достаточный объем дополнительных кредитных средств заемщикам других банков, потому что наш капитал, наши финансовые ресурсы позволяют это, в отличие от многих других банков, которые сегодня не в состоянии финансировать своих клиентов из-за отсутствия капитала и кредитных ресурсов. Так что текущие результаты доказывают, что мы движемся в правильном направлении и выбранная нами модель оправдана.