You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկը կնքեց խոշոր գումարով պայմանագրեր ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ս.թ. հունվարի 21-ին Ազգային պատկերասրահի միջնադարյան որմնանկարների սրահում տեղի ունեցավ Ամերիաբանկի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), Ամերիաբանկի և Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի (IFC) միջև պայմանագրերի կնքման հանդիսավոր արարողությունը:
Համաձայն պայմանագրի` ՎԶԵԲ-ը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Այս գործարքը տարածաշրջանում բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարքն է, որը մինչ օրս ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի կողմից:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառություն է տրամադրել Ամերիաբանկին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու նպատակով:
Արարողության ընթացքում ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը, ՎԶԵԲ ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը, IFC Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում տնօրեն Թոմաշ Թելման:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի ֆինանսական համակարգի ամենախոշոր հարկատուն է: Այսօր բանկի ակտիվները գերազանցում են 1մլդ ԱՄՆ դոլարը, որն աննախադեպ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанк подписал крупные контракты с EBRD и IFC - Новости | Америабанк
21 января в Зале средневековых росписей Национальной галереи состоялась торжественная церемония подписания договоров между Америабанком и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), Америабанком и Международной финансовой корпорацией (IFC).
Согласно соглашению, ЕБРР инвестирует 40 миллионов долларов США для приобретения акций Америабанка. Эта сделка является крупнейшей сделкой по приобретению акций в регионе, подписанной ЕБРР на сегодняшний день.
IFC, входящая в группу Всемирного банка, предоставила Америабанку субординированный кредит в размере 50 миллионов долларов США для увеличения его капитала.
В ходе церемонии выступили председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян, председатель совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян, исполнительный директор финансовых институтов ЕБРР Ник Тесейман, директор IFC по Европе и Центральной Азии Томас Тельма.
Следует отметить, что Америабанк является крупнейшим налогоплательщиком в финансовой системе Армении. Сегодня активы банка превышают 1 миллиард долларов США, что является беспрецедентным в банковской истории независимой Армении.