You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկը կնքեց խոշոր գումարով պայմանագրեր ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ս.թ. հունվարի 21-ին Ազգային պատկերասրահի միջնադարյան որմնանկարների սրահում տեղի ունեցավ Ամերիաբանկի և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), Ամերիաբանկի և Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիայի (IFC) միջև պայմանագրերի կնքման հանդիսավոր արարողությունը:
Համաձայն պայմանագրի` ՎԶԵԲ-ը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում Ամերիաբանկի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Այս գործարքը տարածաշրջանում բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարքն է, որը մինչ օրս ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի կողմից:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառություն է տրամադրել Ամերիաբանկին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու նպատակով:
Արարողության ընթացքում ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը, Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը, ՎԶԵԲ ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը, IFC Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում տնօրեն Թոմաշ Թելման:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը Հայաստանի ֆինանսական համակարգի ամենախոշոր հարկատուն է: Այսօր բանկի ակտիվները գերազանցում են 1մլդ ԱՄՆ դոլարը, որն աննախադեպ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ:

Ameriabank signed large contracts with EBRD and IFC - News | Ameriabank
According to the agreement, the EBRD invests 40 million US dollars in order to acquire the shares of Ameriabank. This transaction is the largest equity acquisition transaction in the region signed by the EBRD to date.
IFC, a member of the World Bank Group, provided a subordinated loan of USD 50 million to Ameriabank in order to increase its capital.
During the ceremony, the Chairman of the Central Bank of Armenia Artur Javadyan, Chairman of the Board of Directors of Ameriabank Andrey Mkrtchyan, Executive Director of EBRD Financial Institutions Nick Teseyman, Director of IFC Europe and Central Asia Tomas Telma made speeches.
It should be noted that Ameriabank is the largest taxpayer in the financial system of Armenia. Today, the bank's assets exceed 1 billion US dollars, which is unprecedented in the banking history of independent Armenia.