Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն, խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է: Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների:Մարտահրավերների հաղթահարման մեխանիզմների մասին «Արմենպրես»-ի հարցերին պատասխանել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) տնօրեն Թոմաշ Տելման:
Որո՞նք են IFC-ի հիմնական հետաքրքրությունները Հայաստանի ֆինանսական հատվածում:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC)՝ զարգացման ամենախոշոր համաշխարհային կազմակերպությունը, կենտրոնացած է զարգացող երկրների մասնավոր հատվածի ներդրումների վրա և խորհրդատվական ծառայությունների միջոցով նպատակ ունի օգնել մասնավոր հատվածին ստեղծել նոր աշխատատեղեր և նոր հնարավորություններ այնտեղ, որտեղ դրանք առավել քան անհրաժեշտ են:
Կայուն ֆինանսական հատվածը կարևոր է լայն հիմքերի վրա դրված տնտեսական աճի համար: Տարածաշրջանի համար այս դժվարին ժամանակներում մեր նպատակն է ավելացնել Հայաստանի բանկերին տրամադրվող աջակցությունը և բարձրացնել վստահությունը երկրի բանկային հատվածի նկատմամբ:
Այս ռազմավարության շրջանակներում մենք պարտավորվել ենք տրամադրել 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս վարկ Հայաստանում խոշորագույն բանկ հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու և երկրի ձեռնարկությունների վարկավորման կարողությունների մեծացման նպատակով՝ընդլայնելով ֆինանսավորման հասանելիությունը և խթանելով տնտեսական աճն ու աշխատատեղերի ստեղծումը:
Ինչպե՞ս է IFC-ն գնահատում Հայաստանի բանկային ոլորտի ընդհանուր արդյունավետությունը, հատկապես տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատությամբ:
Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն/խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է: Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների:
Ամերիաբանկին կապիտալ տրամադրելը մեր ռազմավարության մի մասն է, որը միտված է օգնել բարձրացնելու Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Ավելի մեծ և հզոր բանկերը, որոնք զարգանում են օրգանական աճի կամ համախմբման միջոցով, արդյունավետ բանկային ոլորտի հիմք են հանդիսանում: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածն ունի մեծ ներուժ, և պատրաստ ենք աջակցել տեղական բանկերին, որպեսզի նրանք կարողանան մեծացնել մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորումը և խթանել աճը:
Ինչպիսի՞ ֆինանսական գործիքներ է օգտագործել IFC-ն Հայաստանի ֆինանսական հատվածը դիվերսիֆիկացնելու և զարգացնելու համար:
Ի լրումն ներդրումներին, որոնք օժանդակում են կապիտալի մեծացմանը և օգնում ավելացնել տեղական ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալները, մենք տրամադրում ենք նաև խորհրդատվական ծառայություններ: Դրանք օգնում մեր հաճախորդներին բարելավել ռիսկերի և կորպորատիվ կառավարման գործելակերպը և ներդնել նորարարական լուծումներ իրենց ՓՄՁ հաճախորդների համար: IFC -ի՝ Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրն օգնում է նաև մեր հաճախորդ բանկերին ֆինանսավորել Հայաստանում բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր:
2013 թվականին մենք թողարկել ենք IFC-ի անդրանիկ Հայկական դրամի պարտատոմսը: Այն դարձավ Հայաստանում ոչ- ռեզիդենտ թողարկողի առաջին տեղաբաշխումը և հայկական կապիտալի շուկայում թողարկված առաջին օտարերկրյա կորպորատիվ պարտատոմսը:
Ինչու՞ է IFC-ն ընտրել Ամերիաբանկին որպես ստորադաս վարկի գործընկեր
2009 թ.-ից բանկը եղել է IFC -ի արժեքավոր գործընկեր շատ ոլորտներում, այդ թվում, առևտրի ֆինանսավորման և փոքր ՀԷԿ-երի վարկավորման ծրագրերի շրջանակներում՝ ուղղված երկրի վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ավելացմանը: 2013 թ. Ամերիաբանկը եղել է նաև IFC -ի պարտատոմսի տեղաբաշխողը, որը դարձավ Հայաստանում 2014 թվականին շրջանառվող խոշորագույն կորպորստիվ պարտատոմսը:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել միասին, որպեսզի օգնենք բանկին հասնել իր ռազմավարական նպատակներին և նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO): Լավ զարգացած բանկային հատվածը շատ կարևոր է ցանկացած տնտեսության զարգացման համար, այնպես որ Ամերիաբանկի աճը, որը հանդիսանում է երկրի խոշորագույն բանկը, կարևոր դեր ունի ոլորտի ընդհանուր կայունության համար:
Ինչպե՞ս է Ամերիաբանկի հետ գործարքը նպաստում IFC -ի՝ Հայաստանում և տարածաշրջանում ներկայության հետ կապված միջնաժամկետ ծրագրերի իրականացմանը:
Ամերիաբանկը այստեղ մեր հիմնական գործընկեր բանկերից մեկն է: Ինչպես ես արդեն նշեցի, բանկին տրամադրվող մեր օժանդակությունը միտված է բարձրացնելու Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Այն նաև ավելի լայն տարածաշրջանային ռազմավարության մի մաս է, որի նպատակն է աջակցել ուժեղ բանկերին, որոնք մատուցում են կենսական ֆինանսական ծառայություններ տեղական բիզնեսներին` մասնավորապես ՓՄՁ-ներին, որոնք զարգացող երկրներում աշխատատեղերի ստեղծման գլխավոր շարժիչ ուժն են: Օրինակ՝ 2014 թ. IFC-ի հաճախորդ բանկերը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում տրամադրել են ավելի քան 5,7 մլն ընթացիկ վարկեր միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ 81 մլրդ. դոլարի հասնող ընդհանուր գումարով:
Արդյո՞ք ստորադաս վարկը, Հայաստանի ֆինանսական հատվածի համար, որպես ֆինանսական գործարքի նոր ձև կազդի ընդհանուր ոլորտի վրա:
Հայաստանում մեր հիմնական գործընկեր-բանկերից մեկին կապիտալ տրամադրելով՝ մենք նպաստում ենք աճի իր ռազմավարությանը և հետագա ծրագրերի իրականացմանը, որոնք, մեր կարծիքով, կնպաստեն Հայաստանի բանկային ոլորտում ընդհանուր կայունության բարձրացմանը:

The global economy is fragile, vulnerable, which affects Europe and Central Asia, where the environment is extremely difficult. Many countries in the region, including Armenia, are still adapting to the new economic reality, and their financial sectors are exposed to a number of different challenges. Armenpress's questions about the mechanisms for overcoming challenges were answered by the International Finance Corporation (IFC) in the Europe and Central Asia region. ) director Tomas Telman.
What are IFC's main interests in Armenia's financial sector?
A member of the World Bank Group, the International Finance Corporation (IFC), the world's largest development organization, focuses on private sector investment in developing countries and, through advisory services, aims to help the private sector create new jobs and new opportunities where they are needed most.
A stable financial sector is essential for broad-based economic growth. In these difficult times for the region, our goal is to increase the support provided to Armenian banks and increase confidence in the country's banking sector.
Within the framework of this strategy, we committed to provide a subordinated loan of USD 50 million to Ameriabank CJSC, the largest bank in Armenia, in order to increase its capital and increase the lending capacity of the country's enterprises, expanding access to financing and stimulating economic growth and job creation.
How does IFC assess the overall performance of Armenia's banking sector, especially in comparison to other countries in the region?
The global economy is fragile/vulnerable, which affects Europe and Central Asia, where the environment is extremely difficult. Many countries in the region, including Armenia, are still adjusting to the new economic reality, and their financial sectors face a number of different challenges.
Providing capital to Ameriabank is part of our strategy to help increase the stability of Armenia's banking sector. Larger and stronger banks that grow through organic growth or consolidation are the backbone of an efficient banking industry. We believe that Armenia's private sector has great potential, and we are ready to support local banks so that they can increase lending to private enterprises and stimulate growth.
What financial instruments has IFC used to diversify and develop Armenia's financial sector?
In addition to investments that help raise capital and help increase lending to local businesses, we also provide advisory services. They help our clients improve risk and corporate governance practices and implement innovative solutions for their SME clients. IFC's Global Trade Finance Program also helps our client banks finance many important projects in Armenia.
In 2013, we issued IFC's inaugural AMD bond. It became the first placement of a non-resident issuer in Armenia and the first foreign corporate bond issued on the Armenian capital market.
Why did IFC choose Ameriabank as a subordinated loan partner?
Since 2009, the bank has been a valued partner of IFC in many areas, including trade finance and small hydropower lending programs aimed at increasing the country's supply of renewable energy. in 2013 Ameriabank was also the underwriter of the IFC bond, which became the largest corporate bond in circulation in Armenia in 2014.
We look forward to continuing to work together to help the bank achieve its strategic goals and prepare for an initial public offering (IPO). A well-developed banking sector is very important for the development of any economy, so the growth of Ameriabank, the largest bank in the country, is important for the overall stability of the sector.
How does the transaction with Ameriabank contribute to the implementation of IFC's medium-term plans for its presence in Armenia and the region?
Ameriabank is one of our main partner banks here. As I already mentioned, our assistance to the bank is aimed at increasing the stability of the banking sector in Armenia. It is also part of a wider regional strategy to support strong banks that provide vital financial services to local businesses, particularly SMEs, which are the main drivers of job creation in developing countries. For example, in 2014 IFC's client banks in the countries of Eastern Europe and Central Asia provided more than 5.7 million current loans to micro, small and medium enterprises, amounting to 81 billion. with a total amount of USD.
Will subprime credit, as a new form of financial transaction for Armenia's financial sector, affect the general sector?
By providing capital to one of our key partner banks in Armenia, we are contributing to its growth strategy and the implementation of future projects that we believe will contribute to the overall stability of the banking sector in Armenia.