Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն, խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է: Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների:Մարտահրավերների հաղթահարման մեխանիզմների մասին «Արմենպրես»-ի հարցերին պատասխանել է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) տնօրեն Թոմաշ Տելման:
Որո՞նք են IFC-ի հիմնական հետաքրքրությունները Հայաստանի ֆինանսական հատվածում:
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC)՝ զարգացման ամենախոշոր համաշխարհային կազմակերպությունը, կենտրոնացած է զարգացող երկրների մասնավոր հատվածի ներդրումների վրա և խորհրդատվական ծառայությունների միջոցով նպատակ ունի օգնել մասնավոր հատվածին ստեղծել նոր աշխատատեղեր և նոր հնարավորություններ այնտեղ, որտեղ դրանք առավել քան անհրաժեշտ են:
Կայուն ֆինանսական հատվածը կարևոր է լայն հիմքերի վրա դրված տնտեսական աճի համար: Տարածաշրջանի համար այս դժվարին ժամանակներում մեր նպատակն է ավելացնել Հայաստանի բանկերին տրամադրվող աջակցությունը և բարձրացնել վստահությունը երկրի բանկային հատվածի նկատմամբ:
Այս ռազմավարության շրջանակներում մենք պարտավորվել ենք տրամադրել 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս վարկ Հայաստանում խոշորագույն բանկ հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու և երկրի ձեռնարկությունների վարկավորման կարողությունների մեծացման նպատակով՝ընդլայնելով ֆինանսավորման հասանելիությունը և խթանելով տնտեսական աճն ու աշխատատեղերի ստեղծումը:
Ինչպե՞ս է IFC-ն գնահատում Հայաստանի բանկային ոլորտի ընդհանուր արդյունավետությունը, հատկապես տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատությամբ:
Համաշխարհային տնտեսությունը փխրուն/խոցելի է, ինչն ազդում է Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վրա, որտեղ միջավայրը չափազանց բարդ է: Տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներ, այդ թվում Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել նոր տնտեսական իրականությանը, և նրանց ֆինանսական հատվածները ենթարկվում են մի շարք տարբեր մարտահրավերների:
Ամերիաբանկին կապիտալ տրամադրելը մեր ռազմավարության մի մասն է, որը միտված է օգնել բարձրացնելու Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Ավելի մեծ և հզոր բանկերը, որոնք զարգանում են օրգանական աճի կամ համախմբման միջոցով, արդյունավետ բանկային ոլորտի հիմք են հանդիսանում: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածն ունի մեծ ներուժ, և պատրաստ ենք աջակցել տեղական բանկերին, որպեսզի նրանք կարողանան մեծացնել մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորումը և խթանել աճը:
Ինչպիսի՞ ֆինանսական գործիքներ է օգտագործել IFC-ն Հայաստանի ֆինանսական հատվածը դիվերսիֆիկացնելու և զարգացնելու համար:
Ի լրումն ներդրումներին, որոնք օժանդակում են կապիտալի մեծացմանը և օգնում ավելացնել տեղական ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալները, մենք տրամադրում ենք նաև խորհրդատվական ծառայություններ: Դրանք օգնում մեր հաճախորդներին բարելավել ռիսկերի և կորպորատիվ կառավարման գործելակերպը և ներդնել նորարարական լուծումներ իրենց ՓՄՁ հաճախորդների համար: IFC -ի՝ Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրն օգնում է նաև մեր հաճախորդ բանկերին ֆինանսավորել Հայաստանում բազմաթիվ կարևոր ծրագրեր:
2013 թվականին մենք թողարկել ենք IFC-ի անդրանիկ Հայկական դրամի պարտատոմսը: Այն դարձավ Հայաստանում ոչ- ռեզիդենտ թողարկողի առաջին տեղաբաշխումը և հայկական կապիտալի շուկայում թողարկված առաջին օտարերկրյա կորպորատիվ պարտատոմսը:
Ինչու՞ է IFC-ն ընտրել Ամերիաբանկին որպես ստորադաս վարկի գործընկեր
2009 թ.-ից բանկը եղել է IFC -ի արժեքավոր գործընկեր շատ ոլորտներում, այդ թվում, առևտրի ֆինանսավորման և փոքր ՀԷԿ-երի վարկավորման ծրագրերի շրջանակներում՝ ուղղված երկրի վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ավելացմանը: 2013 թ. Ամերիաբանկը եղել է նաև IFC -ի պարտատոմսի տեղաբաշխողը, որը դարձավ Հայաստանում 2014 թվականին շրջանառվող խոշորագույն կորպորստիվ պարտատոմսը:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել աշխատել միասին, որպեսզի օգնենք բանկին հասնել իր ռազմավարական նպատակներին և նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO): Լավ զարգացած բանկային հատվածը շատ կարևոր է ցանկացած տնտեսության զարգացման համար, այնպես որ Ամերիաբանկի աճը, որը հանդիսանում է երկրի խոշորագույն բանկը, կարևոր դեր ունի ոլորտի ընդհանուր կայունության համար:
Ինչպե՞ս է Ամերիաբանկի հետ գործարքը նպաստում IFC -ի՝ Հայաստանում և տարածաշրջանում ներկայության հետ կապված միջնաժամկետ ծրագրերի իրականացմանը:
Ամերիաբանկը այստեղ մեր հիմնական գործընկեր բանկերից մեկն է: Ինչպես ես արդեն նշեցի, բանկին տրամադրվող մեր օժանդակությունը միտված է բարձրացնելու Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությունը: Այն նաև ավելի լայն տարածաշրջանային ռազմավարության մի մաս է, որի նպատակն է աջակցել ուժեղ բանկերին, որոնք մատուցում են կենսական ֆինանսական ծառայություններ տեղական բիզնեսներին` մասնավորապես ՓՄՁ-ներին, որոնք զարգացող երկրներում աշխատատեղերի ստեղծման գլխավոր շարժիչ ուժն են: Օրինակ՝ 2014 թ. IFC-ի հաճախորդ բանկերը Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրներում տրամադրել են ավելի քան 5,7 մլն ընթացիկ վարկեր միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ 81 մլրդ. դոլարի հասնող ընդհանուր գումարով:
Արդյո՞ք ստորադաս վարկը, Հայաստանի ֆինանսական հատվածի համար, որպես ֆինանսական գործարքի նոր ձև կազդի ընդհանուր ոլորտի վրա:
Հայաստանում մեր հիմնական գործընկեր-բանկերից մեկին կապիտալ տրամադրելով՝ մենք նպաստում ենք աճի իր ռազմավարությանը և հետագա ծրագրերի իրականացմանը, որոնք, մեր կարծիքով, կնպաստեն Հայաստանի բանկային ոլորտում ընդհանուր կայունության բարձրացմանը:

Мировая экономика хрупкая, уязвимая, что влияет на Европу и Центральную Азию, где обстановка крайне непростая. Многие страны региона, в том числе и Армения, все еще адаптируются к новым экономическим реалиям, а их финансовый сектор сталкивается с целым рядом различных вызовов.На вопросы Арменпресс о механизмах преодоления вызовов ответила Международная финансовая корпорация (IFC) в регион Европы и Центральной Азии.) режиссер Томаш Тельман.
Каковы основные интересы IFC в финансовом секторе Армении?
Член Группы Всемирного банка, Международная финансовая корпорация (IFC), крупнейшая в мире организация по развитию, занимается инвестициями частного сектора в развивающихся странах и посредством консультационных услуг стремится помочь частному сектору создавать новые рабочие места и новые возможности там, где они нужны больше всего.
Стабильный финансовый сектор необходим для широкомасштабного экономического роста. В эти непростые для региона времена наша цель – увеличить поддержку банков Армении и повысить доверие к банковскому сектору страны.
В рамках этой стратегии мы обязались предоставить субординированный кредит в размере 50 миллионов долларов США ЗАО «Америабанк», крупнейшему банку Армении, с целью увеличения его капитала и повышения кредитоспособности предприятий страны, расширения доступа к финансированию и стимулирования экономический рост и создание рабочих мест.
Как IFC оценивает общую эффективность банковского сектора Армении, особенно по сравнению с другими странами региона?
Мировая экономика является хрупкой/уязвимой, что влияет на Европу и Центральную Азию, где условия чрезвычайно сложны. Многие страны региона, включая Армению, все еще приспосабливаются к новой экономической реальности, и их финансовый сектор сталкивается с рядом различных проблем.
Предоставление капитала Америабанку является частью нашей стратегии, направленной на повышение стабильности банковского сектора Армении. Более крупные и сильные банки, которые растут за счет органического роста или консолидации, являются основой эффективной банковской отрасли. Мы считаем, что частный сектор Армении имеет большой потенциал, и мы готовы поддержать местные банки, чтобы они могли увеличить кредитование частных предприятий и стимулировать рост.
Какие финансовые инструменты использовала IFC для диверсификации и развития финансового сектора Армении?
В дополнение к инвестициям, которые помогают привлечь капитал и увеличить кредитование местного бизнеса, мы также предоставляем консультационные услуги. Они помогают нашим клиентам совершенствовать методы управления рисками и корпоративного управления, а также внедрять инновационные решения для своих клиентов из числа МСП. Глобальная программа торгового финансирования IFC также помогает нашим банкам-клиентам финансировать многие важные проекты в Армении.
В 2013 году мы выпустили первую облигацию IFC в драмах РА. Это стало первым размещением эмитента-нерезидента в Армении и первым выпуском иностранных корпоративных облигаций на армянском рынке капитала.
Почему IFC выбрала Америабанк в качестве партнера по субординированному кредиту?
С 2009 года банк является ценным партнером IFC во многих областях, включая торговое финансирование и программы кредитования малой гидроэнергетики, направленные на увеличение поставок возобновляемой энергии в стране. в 2013 Америабанк также выступил андеррайтером облигаций IFC, которые в 2014 году стали крупнейшими корпоративными облигациями в обращении в Армении.
Мы надеемся на продолжение совместной работы, чтобы помочь банку достичь своих стратегических целей и подготовиться к первичному публичному размещению акций (IPO). Хорошо развитый банковский сектор очень важен для развития любой экономики, поэтому рост Америабанка, крупнейшего банка страны, важен для общей стабильности сектора.
Как сделка с Америабанком способствует реализации среднесрочных планов IFC по присутствию в Армении и регионе?
Америабанк здесь является одним из наших основных банков-партнеров. Как я уже говорил, наша помощь банку направлена на повышение стабильности банковского сектора Армении. Это также является частью более широкой региональной стратегии по поддержке сильных банков, которые предоставляют жизненно важные финансовые услуги местным предприятиям, особенно МСП, которые являются основными движущими силами создания рабочих мест в развивающихся странах. Например, в 2014 г. Банки-клиенты IFC в странах Восточной Европы и Центральной Азии предоставили микро-, малым и средним предприятиям более 5,7 млн текущих кредитов на сумму 81 млрд долларов. на общую сумму долларов США.
Повлияет ли субстандартный кредит как новая форма финансовой операции для финансового сектора Армении на сектор в целом?
Предоставляя капитал одному из наших ключевых банков-партнеров в Армении, мы способствуем его стратегии роста и реализации будущих проектов, которые, по нашему мнению, будут способствовать общей стабильности банковского сектора Армении.