Յան Վան Բիլսեն. IFC-ն կավելացնի հայկական բանկերի աջակցությունը
Banks.am-ի հարցազրույցը Միջազգային ֆինանսական կորպորոցիայի (IFC) Հարավային Կովկասի գծով տնօրեն Յան Վան Բիլսենի հետ
Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի բանկային հատվածի հեռանկարները տնտեսական խոցելիության մեծացման պայմաններում:
Տարածաշրջանի երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, դեռ շարունակում են հարմարվել տնտեսական նոր իրականությանը: Տնտեսական խոցելիության աճի պայմաններում մենք կարեւորում ենք հայկական բանկերին տրամադրվող օժանդակության ավելացումը՝ նպատակ ունենալով օգնել նրանց ուժեղանալ եւ բարձրացնել վստահությունը երկրի բանկային ոլորտի նկատմամբ: Ամերիաբանկին՝ Հայաստանում խոշորագույն բանկի օժանդակությանն ուղղված մեր վերջին ջանքերն այս ռազմավարության մաս են կազմում:
IFC-ն ունի Ամերիաբանկի հետ համագործակցության արդյունավետ փորձ, որը հետզհետե ընդլայնվում է: Սա նշանակում է, որ դուք գո՞հ եք արդյունքներից:
- Մենք 2009-ից արդյունավետ համագործակցում ենք Ամերիաբանկի հետ տարբեր ոլորտներում՝ սկսած ուղղակի վարկավորումից մինչեւ արժութային սվոփեր: Օրինակ, IFC-ի Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագիրն օգնել է բանկին ֆինանսավորել Հայաստանում մի շարք կարեւոր ռազմավարական ծրագրեր: Մեր գործընկերությունն օգնեց նաեւ ֆինանսավորել փոքր հիդրոէլեկտրակայանները՝ ավելացնելով երկրի վերականգնվող էներգիայի մատակարարումը:
2013թ. Ամերիաբանկը եղել է նաեւ IFC-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխողը, որը ոչ ռեզիդենտ թողարկողի առաջին տեղաբաշխումն էր եւ Հայաստանի կապիտալի շուկաներում ոչ ռեզիդենտի կողմից թողարկված առաջին կորպորատիվ պարտատոմսը:
Հունվարի 21-ին մենք Ամերիաբանկի հետ գործընկերությունում նոր քայլ կատարեցինք՝ տրամադրելով նրան $50 մլն-ի վարկ, որը կնպաստի բանկի կապիտալի մեծացմանը եւ տեղական ձեռնարկություններին օժանդակելու ծրագրերի ընդլայնմանը, ինչն էլ կխթանի տնտեսական աճը:
Մեր վեցամյա ստորադաս վարկը կօգնի բանկին շարունակել իր աճը եւ նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO):
Մենք անհամբեր սպասում ենք համատեղ աշխատանքի շարունակմանը, որպեսզի էլ ավելի խթանենք մասնավոր հատվածի աճը Հայաստանում եւ ամրապնդենք երկրի բանկային հատվածը:
IFC-ի ստորադաս վարկը կաջակցի Ամերիաբանկի կապիտալին՝ տնտեսության հետագա վարկավորման համար: Արդյունաբերության ո՞ր ոլորտներին են ուղղվելու այդ միջոցները:
Բանկը` որպես պարտատեր, ինքն է կայացնում վերջնական որոշումն իր վարկառուների եւ արդյունաբերության ճյուղերի վերաբերյալ, որտեղ նրանք գործում են: Ընդհանուր առմամբ, մենք ակնկալում ենք, որ մեր ֆինանսավորումը կընդլայնի բանկի կարողությունները` մի շարք ոլորտներում գործող տեղական ձեռնարկությունների վարկավորման համար՝ օգնելով խթանել տնտեսական աճը եւ ստեղծել նոր աշխատատեղեր:
Ամերիաբանկի ակտիվները գերազանցել են $1 մլրդ-ը: Որքա՞ն կարեւոր է նման խոշոր բանկի առկայությունը Հայաստանի բանկային հատվածի եւ ընդհանուր տնտեսության հետագա զարգացման համար: Ի՞նչ եք ակնկալում Ամերիաբանկի հետ ավելի սերտ համագործակցությունից, այսինքն ստորադաս պարտքի գործարքից:
Լավ զարգացած բանկային հատվածը շատ կարեւոր է ցանկացած տնտեսության զարգացման համար, այնպես որ Ամերիաբանկի աճը, որը հանդիսանում է երկրի խոշորագույն բանկը, կարեւոր դեր ունի ոլորտի ընդհանուր կայունության համար:
Ինչպե՞ս եք գնահատում տարածաշրջանի ներկայիս տնտեսական դրությունը:
Համաշխարհային տնտեսությունը դեռ փխրուն է, եւ դա ազդում է տարածաշրջանի վրա, որտեղ շրջակա միջավայրը չափազանց բարդ է: Մի քանի երկրներ տարածաշրջանում, այդ թվում՝ Հայաստանը, շարունակում են հարմարվել այս նոր տնտեսական իրականությանը: Նման ժամանակներում միջազգային ֆինանսական կառույցները, ինչպիսին է IFC-ն, կարող են խաղալ կարեւոր դեր՝ աջակցելով մասնավոր հատվածի զարգացմանը Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս:
Մեր կարծիքով՝ մասնավոր հատվածը Հայաստանում, եւ այնպիսի ոլորտները, ինչպիսիք են ագրոբիզնեսը եւ հանքարդյունաբերությունը, ունեն հզոր ներուժ: Այս ֆինանսական տարում IFC-ն նախատեսում է ներդնել ավելի քան $100 մլն՝ աջակցելու համար մասնավոր հաճախորդներին Հայաստանում, ինչը մեր ամենամեծ տարեկան ծրագիրն է այս երկրում:
Մտադի՞ր եք արդյոք շարունակել աջակցել արժեթղթերի շուկայի զարգացմանը Հայաստանում:
2013թ. մենք թողարկեցինք հայկական դրամով IFC-ի անդրանիկ պարտատոմսը: Թողարկելով առաջին «Սեւան» պարտատոմսը, որը դարձավ 2014թ. շրջանառության մեջ գտնվող՝ ծավալով խոշորագույն կորպորատիվ պարտատոմսը Հայաստանում, մենք դարձանք տեղական արժույթով պարտատոմսերի առաջին ոչ ռեզիդենտ թողարկողը երկրի ներքին կապիտալի շուկայում: Սա IFC-ի ավելի մեծ ծրագրի մի մասն է, որի շրջանակում, կախված շուկայի կարիքներից, նախատեսում ենք թողարկել բազմաթիվ պարտատոմսեր՝ նպատակ ունենալով ամրապնդել Հայաստանի կապիտալի շուկան եւ խթանել մասնավոր հատվածի վարկավորումը:

Интервью Banks.am с директором Международной финансовой корпорации (IFC) по Южному Кавказу Яном Ван Билсеном
Как Вы оцениваете перспективы банковского сектора Армении в условиях растущей экономической уязвимости?
Страны региона, в том числе и Армения, все еще приспосабливаются к новым экономическим реалиям. В условиях возрастающей экономической уязвимости придаем большое значение увеличению помощи, оказываемой армянским банкам, с целью оказания им помощи в укреплении и повышении доверия к банковскому сектору страны. Наши недавние усилия по поддержке Америабанка, крупнейшего банка Армении, являются частью этой стратегии.
IFC имеет плодотворный опыт сотрудничества с Америабанком, который постепенно расширяется. Значит ли это, что вы довольны результатами?
- С 2009 года мы эффективно сотрудничаем с Америабанком в различных сферах, от прямого кредитования до валютных свопов. Например, Глобальная программа торгового финансирования IFC помогла банку профинансировать ряд важных стратегических проектов в Армении. Наше партнерство также помогло финансировать малые гидроэлектростанции, увеличивая снабжение страны возобновляемой энергией.
2013 Америабанк также выступил андеррайтером облигаций IFC, что стало первым размещением эмитента-нерезидента и первой корпоративной облигацией, выпущенной нерезидентом на рынках капитала Армении.
21 января мы сделали новый шаг в нашем партнерстве с Америабанком, предоставив ему кредит в размере 50 миллионов долларов США, который поможет увеличить капитал банка и расширить программы поддержки местного бизнеса, что будет стимулировать экономический рост.
Наш шестилетний субординированный кредит поможет банку продолжить свой рост и подготовиться к первичному публичному размещению акций (IPO).
Мы надеемся на продолжение совместной работы для дальнейшего содействия росту частного сектора в Армении и укреплению банковского сектора страны.
Субординированный кредит IFC поддержит капитал Америабанка для дальнейшего кредитования экономики. В какие отрасли промышленности будут направлены эти средства?
Банк, как кредитор, принимает окончательное решение о своих заемщиках и отраслях, в которых они работают. В целом, мы ожидаем, что наше финансирование расширит возможности банка по кредитованию местных предприятий в ряде отраслей, что поможет стимулировать экономический рост и создать новые рабочие места.
Активы Америабанка превысили 1 миллиард долларов. Насколько важно существование такого крупного банка для дальнейшего развития банковского сектора Армении и экономики в целом? Чего вы ожидаете от более тесного сотрудничества с Америабанком, т.е. сделки по субординированному долгу?
Хорошо развитый банковский сектор очень важен для развития любой экономики, поэтому рост Америабанка, крупнейшего банка страны, играет важную роль для общей стабильности сектора.
Как вы оцениваете текущую экономическую ситуацию в регионе?
Мировая экономика по-прежнему уязвима, и это влияет на регион, где окружающая среда чрезвычайно сложна. Несколько стран региона, включая Армению, продолжают приспосабливаться к этой новой экономической реальности. В такие времена международные финансовые институты, такие как IFC, могут сыграть важную роль в поддержке развития частного сектора в Армении и за ее пределами.
На наш взгляд, частный сектор в Армении, а также такие отрасли, как агробизнес и горнодобывающая промышленность, имеют большой потенциал. В этом финансовом году IFC планирует инвестировать более 100 миллионов долларов США в поддержку частных клиентов в Армении, что является нашей крупнейшей ежегодной программой в стране.
Намерены ли вы и впредь поддерживать развитие фондового рынка в Армении?
2013 мы выпустили первую облигацию IFC в армянских драмах. Выпуск первой облигации «Севан», ставшей облигацией 2014 г. крупнейшей корпоративной облигации в обращении в Армении, мы стали первым нерезидентным эмитентом облигаций в национальной валюте на внутреннем рынке капитала страны. Это часть более крупной программы IFC, в рамках которой, в зависимости от потребностей рынка, мы планируем выпустить несколько облигаций с целью укрепления рынка капитала Армении и стимулирования кредитования частного сектора.