«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016թ.–ի I եռամսյակի մամուլի վարկանիշը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016թ.–ի I եռամսյակի մամուլի վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ապրիլի./ԱՌԿԱ/. «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակի մամուլի վարկանիշը։ Ըստ այդ ամփոփագրի, առաջատար են դարձել 1. Ամերիաբանկը 2. ՎՏԲ–Հայաստան Բանկը, 3. Արմսվիսբանկը, 4. Մելլաթ բանկը 5. Անելիք բանկը։
Այս տարվա առաջին եռամսյակում բանկերի ընդհանուր վերջնական ցուցիչը (ԸՎՑ), որը բնութագրում է տեղեկության որակը՝ կախված դրա ուղղվածությունից, կազմել է 1620,1` 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշի համեմատ ավելանալով 33,4 տոկոսով (բոլոր բանկերի ԸՎՑ–ն 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակում կազմել է 1214,9)։
Միաժամանակ, 2015 թ.–ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ, բանկերի ԸՎՑ–ն կրճատվել է 15,3 տոկոսով։
Հարկ է նշել, որ 2016թ.–ի առաջին եռամսյակի համար Հայաստանի բանկերի մամուլի վարկանիշում 21 առևտրային բանկերից միայն 16 բանկ է մամուլի ստացման տվյալներ գրանցել։
Մամուլի վարկանիշի հինգ առաջատար բանկերի ընդհանուր վերջնական ցուցիչը 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակում, 2015 թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է` 1007,2 –ից դառնալով 1404,7։ Միաժամանակ առաջատար հնգյակին բաժին է հասել տարեկան ընդհանուր տեղեկատվության 87 տոկոսը։
2016 թ.–ի առաջին եռամսյակի մամուլի վարկանիշում առաջատար դիրքը զբաղեցրել է Ամերիաբանկը, որի մասնաբաժինը մամուլի վարկանիշում կազմել է 42,2 տոկոս։ Ընդ որում Ամերիաբանկի ԸՎՑ–ն կազմել է 684,3` 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակում գրանցված 102,5–ի և 2015 թ.–ի չորրորդ եռամսյակում գրանցված 305–ի համեմատ։
Այնուհետև գալիս է ՎՏԲ–Հայաստան Բանկը` 14,9 տոկոս մասնաբաժնով (ԸՎՑ–ն կազմում է 241,3` համապատասխանաբար 361,37–ի և 169,1–ի համեմատ), Արմսվիբանկը` 10,9 տոկոս մասնաբաժնով (ԸՎՑ–ն` 176,8), Մելլաթ բանկը` 10 տոկոս (ԸՎՑ–ն` 161,5), Անելիք բանկը` 8,7 տոկոս (ԸՎՑ–ն` 140,9` համապատասխանաբար 189,65–ի և 71,75–ի համեմատ)։
Տեղեկատվական արձագանքներն առանձնացնելու համար օգտագործվում են ինչպես տպագիր հրատարակություններ՝ «Գոլոս Արմենիի», «Հայաստանի Հանրապետություն», «Նովոյե Վրեմյա», «Դելովոյ Էքսպրես», «Օրակարգ», «Ռեսպուբլիկա Արմենիա», «Ազգ», «Առավոտ», «Հայկական ժամանակ», «Հայոց աշխարհ», «Իրավունք», «Երկիր», «168 ժամ», «Կապիտալ», «Սոբեսեդնիկ Արմենիի», «Ժողովուրդ», «Ժամանակ», այնպես էլ լրատվական գործակալությունների և էլեկտրոնային ԶԼՄ-ների ինտերնետ պորտալներ՝ Armbanks, Banks, Banker, Arminfo, Panorama, Lragir։
«ԱՌԿԱ» գործակալության մամուլի վարկանիշը հաշվարկվում է ոչ թե ֆինանսատնտեսական ցուցանիշներով, այլ բանկային գործունեության փաստերով, որոնց մասին հաղորդվում է զանգվածային լրատվամիջոցներում։ Արդյունքում, որքան բարձր է բանկի գործունեության վերաբերյալ փաստացի տեղեկության աստիճանը, այնքան ավելի արդյունավետ է նրա հաղորդակցային քաղաքականությունը։ Մամուլի վարկանիշը կազմելիս գովազդային բնույթի տեղեկությունը չի ուսումնասիրվում և չի վերլուծվում։
Ավելի մանրամասն տեղեկություն կարելի է ստանալ «Բանկերի մամուլի վարկանիշ» ամփոփագրում (#01(25), 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակ)։

"ARCA" agency published the press rating of banks for the first quarter of 2016 - News | Ameriabank
In the first quarter of this year, the total final index of banks (CPI), which characterizes the quality of information depending on its direction, was 1620.1, increasing by 33.4 percent compared to the same indicator in the first quarter of 2015 (CPI of all banks in 2015 in the first quarter of
At the same time, compared to the fourth quarter of 2015, the banks' EBIT decreased by 15.3 percent.
It should be noted that in the press rating of Armenian banks for the first quarter of 2016, only 16 out of 21 commercial banks recorded press receipt data.
In the first quarter of 2016, compared to the same period of 2015, the total final indicator of the five leading banks of the press rating increased from 1007.2 to 1404.7. At the same time, the leading five received 87 percent of the total annual information.
Ameriabank took the leading position in the press rating of the first quarter of 2016, its share in the press rating was 42.2 percent. Moreover, Ameriabank's EBIT was 684.3 compared to 102.5 recorded in the first quarter of 2015 and 305 recorded in the fourth quarter of 2015.
Next comes VTB-Armenia Bank with a share of 14.9 percent (the ERA is 241.3 compared to 361.37 and 169.1 respectively), Armsvibank with a 10.9 percent share (the ERA is 176.8), Mellat Bank - 10 percent (CPA: 161.5), Anelik Bank - 8.7 percent (CPA: 140.9 compared to 189.65 and 71.75, respectively) .
In order to separate the information responses, the following publications are used: "Golos Armeni", "Haystani Republika", "Novoye Vremya", "Delovoi Express", "Orarkal", "Respublika Armenia", "Azg", "Aravot", "Haykakan Zhamanak". ", "Hayots Shkhar", "Iravunk", "Yerkir", "168 zam", "Capital", "Sobesednik Armeni", "Zhoghovurd", "Zhamanak", as well as Internet portals of news agencies and electronic media: Armbanks , Banks, Banker, Arminfo, Panorama, Lragir.
The press rating of "ARKA" agency is calculated not by financial and economic indicators, but by the facts of banking activity, which are reported in the mass media. As a result, the higher the degree of factual information about the bank's activities, the more effective its communication policy is. When compiling the press rating, information of an advertising nature is not studied and analyzed.
More detailed information can be found in the "Press Rating of Banks" summary (#01(25), first quarter of 2016).