«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016թ.–ի I եռամսյակի մամուլի վարկանիշը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016թ.–ի I եռամսյակի մամուլի վարկանիշը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ապրիլի./ԱՌԿԱ/. «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է բանկերի` 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակի մամուլի վարկանիշը։ Ըստ այդ ամփոփագրի, առաջատար են դարձել 1. Ամերիաբանկը 2. ՎՏԲ–Հայաստան Բանկը, 3. Արմսվիսբանկը, 4. Մելլաթ բանկը 5. Անելիք բանկը։
Այս տարվա առաջին եռամսյակում բանկերի ընդհանուր վերջնական ցուցիչը (ԸՎՑ), որը բնութագրում է տեղեկության որակը՝ կախված դրա ուղղվածությունից, կազմել է 1620,1` 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակի նույն ցուցանիշի համեմատ ավելանալով 33,4 տոկոսով (բոլոր բանկերի ԸՎՑ–ն 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակում կազմել է 1214,9)։
Միաժամանակ, 2015 թ.–ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ, բանկերի ԸՎՑ–ն կրճատվել է 15,3 տոկոսով։
Հարկ է նշել, որ 2016թ.–ի առաջին եռամսյակի համար Հայաստանի բանկերի մամուլի վարկանիշում 21 առևտրային բանկերից միայն 16 բանկ է մամուլի ստացման տվյալներ գրանցել։
Մամուլի վարկանիշի հինգ առաջատար բանկերի ընդհանուր վերջնական ցուցիչը 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակում, 2015 թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ավելացել է` 1007,2 –ից դառնալով 1404,7։ Միաժամանակ առաջատար հնգյակին բաժին է հասել տարեկան ընդհանուր տեղեկատվության 87 տոկոսը։
2016 թ.–ի առաջին եռամսյակի մամուլի վարկանիշում առաջատար դիրքը զբաղեցրել է Ամերիաբանկը, որի մասնաբաժինը մամուլի վարկանիշում կազմել է 42,2 տոկոս։ Ընդ որում Ամերիաբանկի ԸՎՑ–ն կազմել է 684,3` 2015 թ.–ի առաջին եռամսյակում գրանցված 102,5–ի և 2015 թ.–ի չորրորդ եռամսյակում գրանցված 305–ի համեմատ։
Այնուհետև գալիս է ՎՏԲ–Հայաստան Բանկը` 14,9 տոկոս մասնաբաժնով (ԸՎՑ–ն կազմում է 241,3` համապատասխանաբար 361,37–ի և 169,1–ի համեմատ), Արմսվիբանկը` 10,9 տոկոս մասնաբաժնով (ԸՎՑ–ն` 176,8), Մելլաթ բանկը` 10 տոկոս (ԸՎՑ–ն` 161,5), Անելիք բանկը` 8,7 տոկոս (ԸՎՑ–ն` 140,9` համապատասխանաբար 189,65–ի և 71,75–ի համեմատ)։
Տեղեկատվական արձագանքներն առանձնացնելու համար օգտագործվում են ինչպես տպագիր հրատարակություններ՝ «Գոլոս Արմենիի», «Հայաստանի Հանրապետություն», «Նովոյե Վրեմյա», «Դելովոյ Էքսպրես», «Օրակարգ», «Ռեսպուբլիկա Արմենիա», «Ազգ», «Առավոտ», «Հայկական ժամանակ», «Հայոց աշխարհ», «Իրավունք», «Երկիր», «168 ժամ», «Կապիտալ», «Սոբեսեդնիկ Արմենիի», «Ժողովուրդ», «Ժամանակ», այնպես էլ լրատվական գործակալությունների և էլեկտրոնային ԶԼՄ-ների ինտերնետ պորտալներ՝ Armbanks, Banks, Banker, Arminfo, Panorama, Lragir։
«ԱՌԿԱ» գործակալության մամուլի վարկանիշը հաշվարկվում է ոչ թե ֆինանսատնտեսական ցուցանիշներով, այլ բանկային գործունեության փաստերով, որոնց մասին հաղորդվում է զանգվածային լրատվամիջոցներում։ Արդյունքում, որքան բարձր է բանկի գործունեության վերաբերյալ փաստացի տեղեկության աստիճանը, այնքան ավելի արդյունավետ է նրա հաղորդակցային քաղաքականությունը։ Մամուլի վարկանիշը կազմելիս գովազդային բնույթի տեղեկությունը չի ուսումնասիրվում և չի վերլուծվում։
Ավելի մանրամասն տեղեկություն կարելի է ստանալ «Բանկերի մամուլի վարկանիշ» ամփոփագրում (#01(25), 2016 թ.–ի առաջին եռամսյակ)։

ЕРЕВАН, 14 апреля. /АРКА/. Агентство «АРКА» опубликовало пресс-рейтинг банков за первый квартал 2016 года. Согласно этой сводке, лидерами стали 1. Америабанк, 2. Банк ВТБ-Айастан, 3. Армсвисбанк, 4. Меллат Банк, 5. Банк Анелик.
В первом квартале текущего года суммарный итоговый индекс банков (ИПЦ), характеризующий качество информации в зависимости от ее направления, составил 1620,1, увеличившись на 33,4 процента по сравнению с аналогичным показателем первого квартала 2015 года (ИПЦ банков). все банки в 2015 году в первом квартале
При этом по сравнению с четвертым кварталом 2015 года показатель EBIT банков снизился на 15,3 процента.
Следует отметить, что в пресс-рейтинге банков Армении за первый квартал 2016 года только 16 из 21 коммерческого банка зафиксировали данные пресс-квитанций.
В первом квартале 2016 года по сравнению с аналогичным периодом 2015 года суммарный итоговый показатель пяти ведущих банков рейтинга прессы увеличился с 1007,2 до 1404,7. При этом лидирующая пятерка получила 87 процентов всей годовой информации.
Америабанк занял лидирующую позицию в рейтинге прессы за первый квартал 2016 года, его доля в рейтинге прессы составила 42,2 процента. При этом показатель EBIT Америабанка составил 684,3 против 102,5 в первом квартале 2015 года и 305 в четвертом квартале 2015 года.
Далее следуют Банк ВТБ-Армения с долей 14,9% (ЭРА 241,3 против 361,37 и 169,1 соответственно), Армсвибанк с долей 10,9% (ЭРА 176,8), Меллат Банк - 10% (ЭРА 161,5), Анелик Банк — 8,7 процента (CPA: 140,9 против 189,65 и 71,75 соответственно).
Для разделения информационных ответов используются следующие издания: «Голос Армени», «Айстани Республика», «Новое время», «Деловой экспресс», «Ораркал», «Республика Армения», «Азг», «Аравот». , "Айкакан жаманак", "Айоц шхар", "Иравунк", "Еркир", "168 зам", "Капитал", "Собеседник Армени", "Жоговурд", "Жаманак", а также интернет-порталы новостей агентства и электронные СМИ: Армбанки, Банки, Банкир, Арминфо, Панорама, Лрагир.
Пресс-рейтинг агентства «АРКА» рассчитывается не по финансово-экономическим показателям, а по фактам банковской деятельности, которые освещаются в СМИ. В результате, чем выше степень фактической информации о деятельности банка, тем эффективнее его коммуникационная политика. При составлении рейтинга прессы информация рекламного характера не изучается и не анализируется.
Более подробная информация содержится в сводке «Пресс-рейтинг банков» (№01(25), 1 квартал 2016 года).