Ամերիաբանկի նոր ձեռքբերումները. Fitch-ի B+ կայուն հեռանկարով վարկանիշից մինչև $20 մլն-ի ֆինանսավորման ներգրավում
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ  և DEG-ը (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) մայիսի 12-ին Լոնդոնում ստորագրել են $20 մլն-ի վարկային պայմանագիր` 6 տարի մարման ժամկետով: Վարկն ուղղվելու է ՀՀ-ում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
Պայմանագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, DEG Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն Ռենա Թերֆրակտը և Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով ավագ ներդրումային կառավարիչ Ջուլիան Լոքը:
DEG-ը KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամ է: Ֆինանսավորում է զարգացող և անցումային շրջանում գտնվող երկրներում մասնավոր ընկերությունների ներդրումները: Որպես Եվրոպայի զարգացման ֆինանսավորման խոշորագույն կազմակերպություններից մեկը` DEG-ը, խրախուսում է մասնավոր բիզնեսի կառույցների ներդրումները կայուն տնտեսական աճի և կենսամակարդակի բարձրացման մեջ:
«Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը դեռ գրավիչ է օտարերկրյա գործընկերների և ներդրողների համար: Այս գործակցության հիմնական նպատակը փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումն է, ինչը մնում է մեր կարևորագույն, ստրատեգիկ ուղղություններից մեկը: Աշխատում ենք ներդրումների ծավալները մեծացնելու ուղղությամբ», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:
Ամերիաբանկ-DEG գործակցությունը սկսել է դեռևս 2009-ից, երբ այս կազմակերպության և Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ կնքվեց վարկային գծի պայմանագիր: Հետագայում gwրծակցությունը վերածվեց ռազմավարական գործընկերության, երբ 2012թ. նոյեմբերին ստորագրվեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր: Այս համագործակցությունը համահունչ է Բանկի ռազմավարությանը, համաձայն որի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորումը Բանկի վարկային քաղաքականության առաջնային ուղղություններից մեկն է:
Թառումյանը, թվարկելով վերջին շրջանում Ամերիաբանկի ձեռքբերումներն ու հաջողությունները, խոսել է նաև «Տարվա գործարք` էներգաարդյունավետություն» մրցանակի մասին, որը շնորհվել է բանկին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից՝ 2015-ին Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարելավման համար:
Ամերիաբանկը «Ալտերնատիվ էներգիա» ՍՊԸ-ի համար թողարկել է երկու ակրեդիտիվ, որոնք հաստատել և ֆինանսավորել է Կոմերցբանկը` ՎԶԵԲ-ի երաշխավորությամբ:
Թառումյանը տեղեկացրեց, որ Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) նույնպես մասնակցել է գործարքին` ծածկելով քաղաքական և վճարման ռիսկերի որոշակի մասը: Նախագծի ամբողջ արժեքը կազմել է $2,3 մլն, որից $1,91 մլն-ի ֆինանսավորումն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից թողարկված ակրեդիտիվների միջոցով:
Ֆինանսական գծով տնօրենը նկատեց, որ ստացված ֆինանսավորման շնորհիվ «Ալտերնատիվ էներգիա» ընկերությունը Չեխիայից ձեռք է բերել էներգախնայող բարձրակարգ սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում մեկ տարվա ընթացքում տնտեսելու $390.000-ի էներգիա սովորական սարքավորումներով աշխատող ջերմոցային ընկերությունների համեմատությամբ, ինչպես նաև կրճատելու բնական գազի օգտագործումը 1.950.000 մ³-ի չափով:
Նրա խոսքով, արդիական բարձրակարգ սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ընկերությունը հնարավորություն է ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net ի հարցին, թե արդյոք ջերմոցային տնտեսությունների համար վարկերն արտոնյալ պայմաններով են տրամադրվում, Թառումյանը շեշտեց, որ ջերմոցային տնտեսությունների վարկավորումը 2 փուլով է ընթանում:
«Առաջին փուլում մենք ակրեդետիվ ենք տալիս, որը շատ ավելի շահավետ պայմաններով է, քան վարկը: Երկրորդ փուլում արդեն վարկն է, որի պայմանները կախված են վարկունակությունից, ժամկետներից և այլն, սակայն փորձում ենք համեմատաբար մատչելի պայմաններ տրամադրել: Եթե համեմատենք, ապա մեր տրամադրած վարկերը շատ մրցունակ են ժամկետների, տոկոսադրույքի առումով», - պարզաբանեց ֆինանսական տնօրենը:
Նա նաև ընդգծեց, որ ջերմոցային տնտեսությունները նույնպես ստրատեգիկ ուղղություն են, բանկի ներգրավմամբ ծրագրերը հնարավորություն են տալիս գյուղատնտեսությունը դարձնել անկախ եղանակային պայմաններից:
«Այդ թվում, ֆինանսավորել ենք խոշոր տնտեսություններին, որպեսզի կարողանան արտահանել Հայաստանից դուրս», - նկատեց Թառումյանը:
Ամերիաբանկի մյուս հաջողություններից մեկն այն է, որ Fitch  վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է «B պլյուս» վարկանիշ կայուն հեռանկարով: Այսպիսով, միջազգային վարկանիշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch-ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում` 15%):
Թառումյանը նշեց, որ վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով՝ Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Նրա խոսքով, դա հնարավորություն կտա բանկին ամրապնդել կայուն դիրքերը:
Բացի այդ, բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված $30 մլն միջոցների հաշվին:
Fitch-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

Ameriabank's new achievements. Raising up to $20 million in financing from Fitch's B+ rating with a stable outlook - News | Ameriabank
16 May, 2016 | Press release, All | Return|
The contract was signed by Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, Director of Financial Institutions of DEG Europe and Asia Rena Terfract and Senior Investment Manager of Financial Institutions of Europe and Asia Julian Locke.
DEG is a member of KfW Bankengruppe (KfW Banking Group). It finances investments by private companies in developing and transition countries. As one of Europe's largest development finance organizations, DEG encourages investment by private business entities in sustainable economic growth and improved living standards.
"As you can see, Armenia is still attractive for foreign partners and investors. The main goal of this partnership is the development of small and medium-sized enterprises, which remains one of our most important, strategic directions. We are working to increase the volume of investments," Ameriabank's financial director Gevorg Tarumyan said at the meeting with journalists.
Ameriabank-DEG cooperation started back in 2009, when a credit line agreement was signed with this organization and the Netherlands Development Finance Company (FMO). Later, the competition turned into a strategic partnership, when in 2012 A loan agreement of 20 million US dollars was signed in November. This cooperation is in line with the Bank's strategy, according to which the financing of small and medium-sized businesses is one of the primary directions of the Bank's credit policy.
Tarumyan, listing the recent achievements and successes of Ameriabank, also spoke about the "Deal of the Year - Energy Efficiency" award, which was awarded to the bank by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in 2015 for improving the energy efficiency of the greenhouse infrastructure in Armenia.
Ameriabank has issued two letters of credit for "Alternative Energy" LLC, which were approved and financed by Komertsbank under the guarantee of EBRD.
Tarumyan informed that the Development Bank of the Netherlands (FMO) also participated in the transaction, covering a certain part of the political and payment risks. The total cost of the project was $2.3 million, of which $1.91 million was financed through letters of credit issued by Ameriabank.
The director of finance noted that thanks to the received financing, the company "Alternative Energy" purchased high-quality energy-saving equipment from the Czech Republic, which provides an opportunity to save $390,000 in energy per year compared to greenhouse companies using conventional equipment, as well as to reduce the use of natural gas by 1,950,000 in the amount of m³.
According to him, thanks to the use of modern high-quality equipment, the company gets the opportunity to gain competitive advantages both in local and foreign markets.
Answering PanARMENIAN.Net's question whether loans for greenhouse farms are provided on preferential terms, Tarumyan emphasized that the crediting of greenhouse farms proceeds in 2 stages.
"At the first stage, we issue a letter of credit, which is on much more favorable terms than a loan. In the second stage is the loan, the terms of which depend on creditworthiness, terms, etc., but we try to provide relatively affordable terms. If we compare, the loans we provide are very competitive in terms of terms and interest rates," explained the financial director.
He also emphasized that greenhouse farms are also a strategic direction, the programs with the involvement of the bank provide an opportunity to make agriculture independent of weather conditions.
"In addition, we have financed large economies so that they can export outside of Armenia," Tarumyan noted.
Another success of Ameriabank is that Ameriabank has been given a "B plus" rating with a stable outlook by the Fitch rating agency. Thus, the prestigious international rating organization reaffirmed the "B plus" rating of the issuer of long-term obligations in foreign currency awarded to Ameriabank, setting a stable outlook instead of the negative outlook (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) granted a year ago.
Reaffirmation of such a rating speaks of the Bank's acceptable financial indicators, significant liquidity reserves, manageable refinancing risks and high reputation. Fitch highlighted the fact that, despite the high competition in the RA banking system, Ameriabank has taken a firm position in the market, maintaining its leading position in the lending sector (market share: 14.8%), trade financing, obligations to customers (market share: 15%).
Tarumyan noted that by reviewing the rating outlook, Fitch expects that Ameriabank will maintain its stable position, resisting the pressures of the difficult external environment. According to him, this will enable the bank to strengthen its stable positions.
In addition, the bank also has a sufficient level of profitability and a significant capital reserve due to the $30 million funds raised from the EBRD in December 2015.
Obtaining a "B plus" rating with a stable outlook by Fitch will contribute to increasing the recognition of Ameriabank in the international arena and the level of trust in the Bank, and the expansion of partnership relations with foreign investors in Armenia.