Ամերիաբանկի նոր ձեռքբերումները. Fitch-ի B+ կայուն հեռանկարով վարկանիշից մինչև $20 մլն-ի ֆինանսավորման ներգրավում
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ  և DEG-ը (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) մայիսի 12-ին Լոնդոնում ստորագրել են $20 մլն-ի վարկային պայմանագիր` 6 տարի մարման ժամկետով: Վարկն ուղղվելու է ՀՀ-ում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
Պայմանագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, DEG Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն Ռենա Թերֆրակտը և Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով ավագ ներդրումային կառավարիչ Ջուլիան Լոքը:
DEG-ը KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամ է: Ֆինանսավորում է զարգացող և անցումային շրջանում գտնվող երկրներում մասնավոր ընկերությունների ներդրումները: Որպես Եվրոպայի զարգացման ֆինանսավորման խոշորագույն կազմակերպություններից մեկը` DEG-ը, խրախուսում է մասնավոր բիզնեսի կառույցների ներդրումները կայուն տնտեսական աճի և կենսամակարդակի բարձրացման մեջ:
«Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը դեռ գրավիչ է օտարերկրյա գործընկերների և ներդրողների համար: Այս գործակցության հիմնական նպատակը փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումն է, ինչը մնում է մեր կարևորագույն, ստրատեգիկ ուղղություններից մեկը: Աշխատում ենք ներդրումների ծավալները մեծացնելու ուղղությամբ», - լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:
Ամերիաբանկ-DEG գործակցությունը սկսել է դեռևս 2009-ից, երբ այս կազմակերպության և Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ կնքվեց վարկային գծի պայմանագիր: Հետագայում gwրծակցությունը վերածվեց ռազմավարական գործընկերության, երբ 2012թ. նոյեմբերին ստորագրվեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր: Այս համագործակցությունը համահունչ է Բանկի ռազմավարությանը, համաձայն որի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորումը Բանկի վարկային քաղաքականության առաջնային ուղղություններից մեկն է:
Թառումյանը, թվարկելով վերջին շրջանում Ամերիաբանկի ձեռքբերումներն ու հաջողությունները, խոսել է նաև «Տարվա գործարք` էներգաարդյունավետություն» մրցանակի մասին, որը շնորհվել է բանկին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից՝ 2015-ին Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարելավման համար:
Ամերիաբանկը «Ալտերնատիվ էներգիա» ՍՊԸ-ի համար թողարկել է երկու ակրեդիտիվ, որոնք հաստատել և ֆինանսավորել է Կոմերցբանկը` ՎԶԵԲ-ի երաշխավորությամբ:
Թառումյանը տեղեկացրեց, որ Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) նույնպես մասնակցել է գործարքին` ծածկելով քաղաքական և վճարման ռիսկերի որոշակի մասը: Նախագծի ամբողջ արժեքը կազմել է $2,3 մլն, որից $1,91 մլն-ի ֆինանսավորումն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից թողարկված ակրեդիտիվների միջոցով:
Ֆինանսական գծով տնօրենը նկատեց, որ ստացված ֆինանսավորման շնորհիվ «Ալտերնատիվ էներգիա» ընկերությունը Չեխիայից ձեռք է բերել էներգախնայող բարձրակարգ սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում մեկ տարվա ընթացքում տնտեսելու $390.000-ի էներգիա սովորական սարքավորումներով աշխատող ջերմոցային ընկերությունների համեմատությամբ, ինչպես նաև կրճատելու բնական գազի օգտագործումը 1.950.000 մ³-ի չափով:
Նրա խոսքով, արդիական բարձրակարգ սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ընկերությունը հնարավորություն է ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net ի հարցին, թե արդյոք ջերմոցային տնտեսությունների համար վարկերն արտոնյալ պայմաններով են տրամադրվում, Թառումյանը շեշտեց, որ ջերմոցային տնտեսությունների վարկավորումը 2 փուլով է ընթանում:
«Առաջին փուլում մենք ակրեդետիվ ենք տալիս, որը շատ ավելի շահավետ պայմաններով է, քան վարկը: Երկրորդ փուլում արդեն վարկն է, որի պայմանները կախված են վարկունակությունից, ժամկետներից և այլն, սակայն փորձում ենք համեմատաբար մատչելի պայմաններ տրամադրել: Եթե համեմատենք, ապա մեր տրամադրած վարկերը շատ մրցունակ են ժամկետների, տոկոսադրույքի առումով», - պարզաբանեց ֆինանսական տնօրենը:
Նա նաև ընդգծեց, որ ջերմոցային տնտեսությունները նույնպես ստրատեգիկ ուղղություն են, բանկի ներգրավմամբ ծրագրերը հնարավորություն են տալիս գյուղատնտեսությունը դարձնել անկախ եղանակային պայմաններից:
«Այդ թվում, ֆինանսավորել ենք խոշոր տնտեսություններին, որպեսզի կարողանան արտահանել Հայաստանից դուրս», - նկատեց Թառումյանը:
Ամերիաբանկի մյուս հաջողություններից մեկն այն է, որ Fitch  վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է «B պլյուս» վարկանիշ կայուն հեռանկարով: Այսպիսով, միջազգային վարկանիշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch-ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում` 15%):
Թառումյանը նշեց, որ վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով՝ Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Նրա խոսքով, դա հնարավորություն կտա բանկին ամրապնդել կայուն դիրքերը:
Բացի այդ, բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված $30 մլն միջոցների հաշվին:
Fitch-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

Новые достижения Америабанка. Привлечение до 20 миллионов долларов США в виде финансирования с рейтингом Fitch B+ со стабильным прогнозом - Новости | Америабанк
16май
Новые достижения Америабанка. Привлечение до 20 миллионов долларов США в виде финансирования с рейтингом Fitch B+ со стабильным прогнозом
16 май, 2016 | Пресс релизы, Все | Return|
ЗАО «Америабанк» и DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) 12 мая в Лондоне подписали кредитное соглашение на сумму $20 млн со сроком погашения 6 лет. Кредит будет направлен на финансирование малых и средних предприятий в Республике Армения.
Контракт подписали генеральный директор Америабанка Артак Анесян, директор финансовых институтов DEG Европы и Азии Рена Терфракт и старший инвестиционный менеджер финансовых институтов Европы и Азии Джулиан Локк.
DEG является членом KfW Bankengruppe (Банковская группа KfW). Он финансирует инвестиции частных компаний в развивающихся странах и странах с переходной экономикой. Являясь одной из крупнейших в Европе организаций по финансированию развития, DEG поощряет инвестиции частных предприятий в устойчивый экономический рост и повышение уровня жизни.
«Как видите, Армения по-прежнему привлекательна для иностранных партнеров и инвесторов. Основной целью этого партнерства является развитие малого и среднего бизнеса, что остается одним из наших важнейших, стратегических направлений. Мы работаем над увеличением объема инвестиций", - сказал на встрече с журналистами финансовый директор Америабанка Геворг Тарумян.
Сотрудничество Америабанка и DEG началось еще в 2009 году, когда было подписано соглашение о кредитной линии с этой организацией и Нидерландской финансовой компанией развития (FMO). Позже конкуренция переросла в стратегическое партнерство, когда в 2012 г. В ноябре было подписано кредитное соглашение на сумму 20 млн долларов США. Данное сотрудничество соответствует стратегии Банка, согласно которой финансирование малого и среднего бизнеса является одним из основных направлений кредитной политики Банка.
Тарумян, перечисляя последние достижения и успехи Америабанка, рассказал также о награде «Сделка года – Энергоэффективность», которой банк был удостоен в 2015 году Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) за повышение энергоэффективности. тепличной инфраструктуры Армении.
Америабанк выдал два аккредитива для ООО «Альтернативная энергия», которые были одобрены и профинансированы Комертсбанком под гарантию ЕБРР.
Тарумян сообщил, что Банк развития Нидерландов (FMO) также участвовал в сделке, покрыв определенную часть политических и платежных рисков. Общая стоимость проекта составила 2,3 миллиона долларов, из которых 1,91 миллиона долларов были профинансированы за счет аккредитивов, выданных Америабанком.
Финансовый директор отметил, что благодаря полученному финансированию компания «Альтернативная энергия» закупила высококачественное энергосберегающее оборудование из Чехии, что дает возможность экономить 390 000 долларов США в год на энергии по сравнению с тепличными компаниями, использующими обычное оборудование, а также сократить использование природного газа на 1 950 000 в объеме м³.
По его словам, благодаря использованию современного качественного оборудования компания получает возможность получить конкурентные преимущества как на местном, так и на внешнем рынках.
Отвечая на вопрос PanARMENIAN.Net, предоставляются ли кредиты для тепличных хозяйств на льготных условиях, Тарумян подчеркнул, что кредитование тепличных хозяйств происходит в 2 этапа.
«На первом этапе мы оформляем аккредитив, который на гораздо более выгодных условиях, чем кредит. На втором этапе находится кредит, условия которого зависят от кредитоспособности, сроков и т.д., но мы стараемся предоставлять относительно доступные условия. Если сравнивать, то кредиты, которые мы предоставляем, очень конкурентоспособны по срокам и процентным ставкам», — пояснил финансовый директор.
Он также подчеркнул, что тепличные хозяйства также являются стратегическим направлением, программы с участием банка дают возможность сделать сельское хозяйство независимым от погодных условий.
"Кроме того, мы профинансировали крупные экономики, чтобы они могли экспортировать за пределы Армении", - отметил Тарумян.
Подчеркивая роль тепличных хозяйств в развитии сельского хозяйства Армении, Америабанк активно поддерживает финансирование тепличных хозяйств, в частности, для импорта оборудования, обеспечивающего энергоэффективность и высокую производительность. Более 70% тепличных проектов в Армении финансирует Америабанк.
Благодаря использованию энергосберегающего и новейшего технологического оборудования тепличные хозяйства имеют возможность получить конкурентные преимущества, обеспечить бесперебойное производство в течение всего года и внести весомый вклад в развитие экономики Армении.
Еще одним успехом Америабанка является то, что рейтинговое агентство Fitch присвоило Америабанку рейтинг «В плюс» со стабильным прогнозом. Так, престижная международная рейтинговая организация подтвердила рейтинг эмитента долгосрочных обязательств в иностранной валюте «В плюс», присвоенный Америабанку, установив вместо прогноза «негативный» прогноз «стабильный» (долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ)) год назад.
Подтверждение такого рейтинга говорит о приемлемых финансовых показателях Банка, значительных запасах ликвидности, управляемых рисках рефинансирования и высокой репутации. Fitch подчеркнуло тот факт, что, несмотря на высокую конкуренцию в банковской системе РА, Америабанк занял прочную позицию на рынке, сохранив лидирующие позиции в секторе кредитования (доля рынка: 14,8%), торгового финансирования, обязательств перед клиентами (рынок доля: 15%).
Тарумян отметил, что, пересматривая прогноз по рейтингу, Fitch ожидает, что Америабанк сохранит свои стабильные позиции, сопротивляясь давлению сложной внешней среды. По его словам, это позволит банку укрепить свои устойчивые позиции.
Кроме того, банк также имеет достаточный уровень рентабельности и значительный резерв капитала за счет средств в размере 30 млн долларов США, привлеченных от ЕБРР в декабре 2015 года.
Получение рейтинга «В плюс» со стабильным прогнозом от Fitch будет способствовать повышению узнаваемости Америабанка на международной арене и уровня доверия к Банку, расширению партнерских отношений с иностранными инвесторами в Армении.