Ամերիաբանկն “Ալտերնատիվ էներգիա» ՍՊԸ-ի համար թողարկել է երկու ակրեդիտիվ, որը հաստատվել և ֆինանսավորվել է Կոմերցբանկի կողմից` ՎԶԵԲ-ի երաշխավորությամբ: Ընդ որում, Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) նույնպես մասնակից է եղել այս գործարքին` ծածկելով քաղաքական և վճարման ռիսկերի որոշակի մասը: Նախագծի ամբողջ արժեքը կազմել է 2,3 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 1,91 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորումն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից թողարկված ակրեդիտիվների միջոցով:
Ստացված ֆինանսավորման շնորհիվ «Ալտերնատիվ էներգիա» ընկերությունը Չեխիայից ձեռք է բերել էներգախնայող բարձրակարգ սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում մեկ տարվա ընթացքում տնտեսելու 390,000 ԱՄՆ դոլարի էներգիա սովորական սարքավորումներով աշխատող ջերմոցային ընկերությունների համեմատությամբ, ինչպես նաև կրճատելու բնական գազի օգտագործումը 1,950,000 մ³-ի չափով:
Արդիական բարձրակարգ սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ընկերությունը հնարավորություն է ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:

Ameriabank has issued two letters of credit for "Alternative Energy" LLC, which were approved and financed by Komertsbank under the guarantee of EBRD. Moreover, the Development Bank of the Netherlands (FMO) was also a participant in this transaction, covering a certain part of the political and payment risks. The total cost of the project was 2.3 million US dollars, of which 1.91 million US dollars was financed through letters of credit issued by Ameriabank.
Thanks to the received financing, the company "Alternative Energy" purchased high-quality energy-saving equipment from the Czech Republic, which provides an opportunity to save $390,000 in energy per year compared to greenhouse companies using conventional equipment, as well as to reduce the use of natural gas by 1,950,000 m³.
Thanks to the use of modern high-quality equipment, the company gets the opportunity to gain competitive advantages in both local and foreign markets.