Ամերիաբանկը տեղաբաշխեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտքային արժեթուղթ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով
Սույն թվականի հունիսի 10-ին Ամերիաբանկն իր ներդրումային կառավարիչ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով հաջողությամբ տեղաբաշխել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով պարտքային արժեթուղթ լյուքսեմբուրգյան չորս ներդրումային ֆոնդերի միջև:
Զարգացող երկրների շուկաներում ներդրումներ իրականացնող այդ ֆոնդերը բարձր են գնահատել Ամերիաբանկի վարկային վարկանիշը, միջազգային կապիտալի շուկայում ունեցած հեղինակությունը, բարձր ֆինանսական ցուցանիշները, ճկուն բիզնես-մոդելը, կորպորատիվ կառավարման օրինակելի համակարգը, ինչպես նաև գործարքի ռիսկայնության ցածր մակարդակը, ինչի արդյունքում ձեռք են բերել Բանկի պարտքային արժեթղթերը մեծ ծավալով:
Արժեթղթերի տեղաբաշխումից ձեռք բերված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Այս ֆինանսավորումը կնպաստի ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Վերականգնվող էներգետիկային և էներգաարդյունավետության ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումը կխթանի ոլորտի կայուն զարգացումը, կնպաստի երկրում էներգախնայողության ապահովմանը:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում responsAbility Investments AG ընկերության հետ այս նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը, որն էական նշանակություն կունենա տվյալ ոլորտների և ամբողջ ազգային տնտեսության զարգացման համար:

Америабанк разместил долговые ценные бумаги на сумму 20 млн долларов США через responsAbility Investments AG
13 июн, 2016 | Пресс релизы, Все | Return|
10 июня этого года Америабанк через своего инвестиционного менеджера responsAbility Investments AG успешно разместил долговую ценную бумагу на общую сумму 20 миллионов долларов США между четырьмя люксембургскими инвестиционными фондами.
Те фонды, которые инвестируют в рынки развивающихся стран, высоко оценили кредитный рейтинг Америабанка, репутацию на международном рынке капитала, высокие финансовые показатели, гибкую бизнес-модель, образцовую систему корпоративного управления, а также низкий уровень транзакционного риска, в результате чего они приобрели долговые ценные бумаги Банка в объеме.
Средства, полученные от размещения ценных бумаг, будут направлены на кредитование малых и средних предприятий Армении, финансирование проектов по возобновляемой энергетике и энергоэффективности. Данное финансирование будет способствовать дальнейшему расширению и развитию деятельности МСП, повышению конкурентоспособности, созданию новых рабочих мест. Финансирование проектов по возобновляемым источникам энергии и энергоэффективности будет способствовать устойчивому развитию сектора и способствовать энергосбережению в стране.
Америабанк высоко ценит создание этого нового партнерства с responsAbility Investments AG, которое будет иметь важное значение для развития этих секторов и всей национальной экономики.