Դոկտոր Նուբար Աֆեյանն ընտրվել է աշխարհի առաջատար համալսարաններից մեկի՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Դոկտոր Նուբար Աֆեյանն ընտրվել է աշխարհի առաջատար համալսարաններից մեկի՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ
Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի անդամ դոկտոր Նուբար Աֆեյանն ընտրվել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ: Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտն աշխարհի առաջատար համալսարաններից է և ըստ համալսարանների համաշխարհային ակադեմիական վարկանշավորման տվյալների՝ զբաղեցնում է 3-րդ տեղը:
Նուբար Աֆեյանն Ամերիաբանկի խորհրդի անդամ է 2010թ. հուլիսի 6-ից: Կենսատեխնիկական գիտությունների դոկտորի աստիճանն ստացել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում: Նա բազմաթիվ գիտական հոդվածների և արտոնագրերի հեղինակ է: Նուբար Աֆեյանը Flagship Ventures ընկերության հիմնադիրը և գործադիր տնօրենն է: Ընկերությունը ներդրումներ է կատարում կենսաբանական/բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող սկսնակ ձեռնարկություններում: Ներկայումս ընկերության պորտֆելի արժեքը կազմում է 1.4 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Իր 30 տարվա կարիերայի ընթացքում Նուբար Աֆեյանը մասնակցել է կենսաբանական/բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածություն ունեցող 38-ից ավել հաջողակ ընկերությունների հիմնադրմանը: Ներկայումս հանդիսանում է մի շարք պետական և մասնավոր կազմակերպությունների տնօրենը կամ խորհրդի նախագահը:
Նուբար Աֆեյանը մասնակցել է նաև Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի, «Նուբար և Աննա Աֆեյաններ հիմնադրամի» ստեղծմանը, ինչպես նաև «Ավրորա մրցանակ հանուն մարդասիրաց» նախաձեռնությանը: Նա նաև հանդիսացել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի Համաշխարհային օրակարգի խորհրդի (Global Agenda Council) քիմիական արդյունաբերության և բիոտեխնոլոգիաների խմբի և վերջինիս կից Զարգացող տեխնոլոգիաների խորհրդի նախագահը: 2000 թ-ից Նուբար Աֆեյանը դասավանդում է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի Սլոունի մենեջմենթի դպրոցում (MIT Sloan School of Management)՝ որպես ավագ դասախոս:

Доктор Нубар Афеян был избран членом Попечительского совета одного из ведущих университетов мира, Массачусетского технологического института. - Новости | Америабанк
Доктор Нубар Афеян был избран членом Попечительского совета одного из ведущих университетов мира, Массачусетского технологического института.
Д-р Нубар Афеян, член Совета директоров Америабанка, избран членом Попечительского совета Массачусетского технологического института. Массачусетский технологический институт является одним из ведущих университетов мира и занимает 3-е место в мировом академическом рейтинге университетов.
Нубар Афеян является членом правления Америабанка с 2010 года. с 6 июля. Он получил докторскую степень в области биоинженерии в Массачусетском технологическом институте. Он является автором многочисленных научных статей и патентов. Нубар Афеян — основатель и генеральный директор Flagship Ventures. Фирма инвестирует в стартапы, ориентированные на био / высокие технологии. В настоящее время стоимость портфеля компании составляет 1,4 млрд долларов США. За свою 30-летнюю карьеру Нубар Афеян участвовал в создании более 38 успешных био/высокотехнологичных компаний. В настоящее время является директором или председателем правления ряда общественных и частных организаций.
Нубар Афеян также участвовал в создании Фонда национальной конкурентоспособности Армении, Дилижанской международной школы, «Фонда Нубара и Анны Афеян», а также инициативы «Премия Аврора для гуманитариев». Он также был председателем группы химической промышленности и биотехнологии Совета по глобальной повестке дня Всемирного экономического форума и входящего в его состав Совета по новым технологиям. С 2000 года Нубар Афеян преподает в Школе менеджмента Слоана Массачусетского технологического института (MIT Sloan School of Management) в качестве старшего преподавателя.