S&P Global Ratings-ն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով - Նորություններ | Ամերիաբանկ
S&P Global Ratings-ն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով
Հեղինակավոր ամերիկյան S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով: Ամերիաբանկն առաջին հայկական ընկերությունն է, որ արժանացել է S&P վարկանիշի: Առայժմ S&P Global Ratings-ը չի շնորհել սուվերեն վարկանիշ Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի սուվերեն վարկարժանությունն արտացոլում է բանկի վարկանիշի սահմանափակումները, այսինքն` Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (stand-alone credit profile (SACP)) bb- գնահատականը մեկ քայլով ավելի բարձր է, քան երկարաժամկետ B+ վարկանիշը:
Ամերիաբանկի վարկարժանությունն արտացոլում է Ամերիաբանկի` Հայաստանի խոշորագույն բանկի դիրքը և S&P Global Ratings-ի սպասումներն առ այն, որ բանկը կպահպանի առաջատարի դիրքը, իսկ կապիտալացման մակարդակը մոտակա 24 ամսում կավելանա շնորհիվ կայուն եկամտի:
Վարկանիշի` մոտակա 12 ամսվա կայուն հեռանկարն արտացոլում է S&P Global Ratings-ի կանխատեսումներն առ այն, որ բանկի գործունեությունը և ֆինանսական ցուցանիշները նշված ժամանակահատվածում կայուն կլինեն շնորհիվ շուկայական ամուր դիրքի և Հայաստանի մակրոտնտեսական միջավայրի բարելավման:
Ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի բանկային հատվածը կայուն կլինի, առանց շուկայի նկատելի խեղաթյուրումների: Ճյուղային ռիսկի միտումը ևս գնահատվում է կայուն:
S&P Global Ratings-ը վարկային ռիսկը համարում է Հայաստանի բանկային հատվածի վրա բացասաբար ազդող գործոն` հաշվի առնելով արտարժութային վարկերի, հատկապես ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված չհեջավորված վարկերի ավելի բարձր կշիռը, քան համեմատելի երկրներում, և այն, որ Հայաստանի դատաիրավական համակարգը դեռ լիովին չի կայացել: S&P Global Ratings-ը Հայաստանի բանկային հատվածի տնտեսական ռիսկի միտումը գնահատում է կայուն:
Գործակալությունը նաև նշում է, որ նախորդ 6 տարվա ընթացքում Ամերիաբանկն ունեցել է շահութաբերության լավ ցուցանիշներ, մասնավորապես` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը կազմել է 1.4%, իսկ ծախսերի հարաբերությունը եկամտին 2017թ. վերջի դրությամբ կազմել է 40%, որը բավականին լավ ցուցանիշ է տեղական և արտասահմանյան բանկերի համեմատ:
S&P Global Ratings-ի կարծիքով Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` հաշվի առնելով բարենպաստ մակրոտնտեսական միջավայրը ու դրա բարելավումը, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ ղեկավարների թիմն ու մեծ կարողություն ունեցող վերահսկող բաժնետիրոջը, ով մեծ փորձ ունի բանկային և ֆինանսական ոլորտում:

S&P Global Ratings присвоило Америабанку рейтинг B+/B со «стабильным» прогнозом - Новости | Америабанк
S&P Global Ratings присвоило Америабанку рейтинг B+/B со «стабильным» прогнозом
30 ноя, 2018 | Пресс релизы, Все | Return|
Престижное американское рейтинговое агентство S&P Global Ratings присвоило Америабанку долгосрочный и краткосрочный рейтинги B+/B со «стабильным» прогнозом. Америабанк – первая армянская компания, получившая рейтинг S&P. До сих пор S&P Global Ratings не присваивало суверенный рейтинг Республике Армения.
По данным S&P Global Ratings, суверенная кредитоспособность Армении отражает ограничения рейтинга банка, то есть рейтинг собственной кредитоспособности Америабанка (самостоятельный кредитный профиль (SACP)) bb- на одну ступень выше долгосрочного рейтинга B+.
Кредитный рейтинг Америабанка отражает позицию Америабанка как крупнейшего банка Армении и ожидания S&P Global Ratings, что банк сохранит свои лидирующие позиции, а уровень капитализации повысится в течение следующих 24 месяцев благодаря стабильному доходу.
Стабильный прогноз рейтинга на следующие 12 месяцев отражает прогнозы S&P Global Ratings о том, что операции и финансовые показатели банка будут стабильными в указанный период благодаря его сильным рыночным позициям и улучшению макроэкономической ситуации в Армении.
По оценке S&P Global Ratings, банковский сектор Армении будет стабильным, без заметных рыночных перекосов. Динамика отраслевых рисков также оценивается как стабильная.
S&P Global Ratings считает кредитный риск фактором, негативно влияющим на банковский сектор Армении, учитывая более высокий вес кредитов в иностранной валюте, особенно нехеджированных кредитов физическим и юридическим лицам, чем в сопоставимых странах, а также тот факт, что судебная система Армении еще не полностью сформирована. S&P Global Ratings оценивает динамику экономических рисков банковского сектора Армении как стабильную.
Агентство также отмечает, что в течение предыдущих 6 лет Америабанк имел хорошие показатели рентабельности, в частности, средняя рентабельность активов составила 1,4%, а соотношение расходов к доходам в 2017 году составило на конец он составил 40%, что является довольно хорошим показателем по сравнению с местными и иностранными банками.
Согласно рейтингу S&P Global Ratings, Америабанк имеет хорошие шансы сохранить свои лидирующие позиции в Армении, учитывая благоприятную макроэкономическую среду и ее улучшение, а также профессиональную управленческую команду и высококвалифицированного контролирующего акционера с большим опытом работы в банковской и финансовой сфере.