S&P Global Ratings-ն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով - Նորություններ | Ամերիաբանկ
S&P Global Ratings-ն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով
Հեղինակավոր ամերիկյան S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշ` «կայուն» հեռանկարով: Ամերիաբանկն առաջին հայկական ընկերությունն է, որ արժանացել է S&P վարկանիշի: Առայժմ S&P Global Ratings-ը չի շնորհել սուվերեն վարկանիշ Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի սուվերեն վարկարժանությունն արտացոլում է բանկի վարկանիշի սահմանափակումները, այսինքն` Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (stand-alone credit profile (SACP)) bb- գնահատականը մեկ քայլով ավելի բարձր է, քան երկարաժամկետ B+ վարկանիշը:
Ամերիաբանկի վարկարժանությունն արտացոլում է Ամերիաբանկի` Հայաստանի խոշորագույն բանկի դիրքը և S&P Global Ratings-ի սպասումներն առ այն, որ բանկը կպահպանի առաջատարի դիրքը, իսկ կապիտալացման մակարդակը մոտակա 24 ամսում կավելանա շնորհիվ կայուն եկամտի:
Վարկանիշի` մոտակա 12 ամսվա կայուն հեռանկարն արտացոլում է S&P Global Ratings-ի կանխատեսումներն առ այն, որ բանկի գործունեությունը և ֆինանսական ցուցանիշները նշված ժամանակահատվածում կայուն կլինեն շնորհիվ շուկայական ամուր դիրքի և Հայաստանի մակրոտնտեսական միջավայրի բարելավման:
Ըստ S&P Global Ratings-ի` Հայաստանի բանկային հատվածը կայուն կլինի, առանց շուկայի նկատելի խեղաթյուրումների: Ճյուղային ռիսկի միտումը ևս գնահատվում է կայուն:
S&P Global Ratings-ը վարկային ռիսկը համարում է Հայաստանի բանկային հատվածի վրա բացասաբար ազդող գործոն` հաշվի առնելով արտարժութային վարկերի, հատկապես ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված չհեջավորված վարկերի ավելի բարձր կշիռը, քան համեմատելի երկրներում, և այն, որ Հայաստանի դատաիրավական համակարգը դեռ լիովին չի կայացել: S&P Global Ratings-ը Հայաստանի բանկային հատվածի տնտեսական ռիսկի միտումը գնահատում է կայուն:
Գործակալությունը նաև նշում է, որ նախորդ 6 տարվա ընթացքում Ամերիաբանկն ունեցել է շահութաբերության լավ ցուցանիշներ, մասնավորապես` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը կազմել է 1.4%, իսկ ծախսերի հարաբերությունը եկամտին 2017թ. վերջի դրությամբ կազմել է 40%, որը բավականին լավ ցուցանիշ է տեղական և արտասահմանյան բանկերի համեմատ:
S&P Global Ratings-ի կարծիքով Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` հաշվի առնելով բարենպաստ մակրոտնտեսական միջավայրը ու դրա բարելավումը, ինչպես նաև պրոֆեսիոնալ ղեկավարների թիմն ու մեծ կարողություն ունեցող վերահսկող բաժնետիրոջը, ով մեծ փորձ ունի բանկային և ֆինանսական ոլորտում:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot S&P Global Ratings awarded Ameriabank a B+/B rating with a "stable" outlook - News | Ameriabank
S&P Global Ratings awarded Ameriabank a B+/B rating with a "stable" outlook
30 Nov, 2018 | Press release, All | Return|
According to S&P Global Ratings, Armenia's sovereign creditworthiness reflects the limitations of the bank's rating, that is, the bb- rating of Ameriabank's own creditworthiness (stand-alone credit profile (SACP)) is one step higher than the long-term B+ rating.
Ameriabank's credit rating reflects Ameriabank's position as Armenia's largest bank and S&P Global Ratings' expectations that the bank will maintain its leading position and capitalization level will increase over the next 24 months due to stable income.
The rating's stable outlook for the next 12 months reflects S&P Global Ratings' forecasts that the bank's operations and financial indicators will be stable during the specified period due to its strong market position and the improvement of Armenia's macroeconomic environment.
According to S&P Global Ratings, Armenia's banking sector will be stable, without noticeable market distortions. The sector risk trend is also assessed as stable.
S&P Global Ratings considers credit risk a factor negatively affecting Armenia's banking sector, given the higher weight of foreign currency loans, especially unhedged loans to individuals and legal entities, than in comparable countries, and the fact that Armenia's judicial system is not yet fully established. S&P Global Ratings assesses the economic risk trend of Armenia's banking sector as stable.
The agency also notes that during the previous 6 years, Ameriabank had good profitability indicators, in particular, the average return on assets was 1.4%, and the ratio of costs to income in 2017 was as of the end it was 40%, which is quite a good indicator compared to local and foreign banks.
According to S&P Global Ratings, Ameriabank has a good chance of maintaining its leading position in Armenia, given the favorable macroeconomic environment and its improvement, as well as a professional management team and a highly capable controlling shareholder with extensive experience in banking and finance.