Ամերիաբանկը կնքել է ստորադաս վարկային պայմանագրեր Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամի և responsAbility Investments ընկերության հետ
Ամերիաբանկը և responsAbility Investments ընկերության կողմից կառավարվող մի շարք հիմնադրամներ, մասնավորապես` Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամը և միկրո ու փոքր բիզնեսի ֆինանսավորմանն ուղղված մի քանի հիմնադրամ, կնքել են 16.8 մլն եվրոյի երկարաժամկետ ստորադաս վարկային պայմանագրեր
Համագործակցության այս նոր երկարաժամկետ գործիքները թույլ կտան բարելավել Ամերիաբանկի կապիտալի համարժեքությունը` զգալիորեն ընդլայնելով Հայաստանում ձեռներեցների և էներգախնայող նախագծերի ֆինանսավորման հնարավորությունները:
responsAbility ընկերության գործադիր տնօրեն Ռոխուս Մոմարցը նշեց. «Ներառական բիզնես-մոդել ունեցող ֆինանսական հաստատությունները երկրի զարգացման կարևոր խթան են: Մենք ուրախ ենք համագործակցել Ամերիաբանկի հետ` հաջողակ ու դինամիկ զարգացող կազմակերպության, որն ակտիվորեն նպաստում է Հայաստանի տնտեսության ֆինանսավորմանն ու խրախուսում «կանաչ» ծրագրերը»:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշեց. «Այս նոր վարկային գործիքները զարգացման զգալի հնարավորություններ կստեղծեն` երկարաժամկետ ֆինանսավորման ու վարկային պորտֆելի աճի շնորհիվ: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր վաղեմի գործընկերոջ հետ համագործակցությունը, որն այժմ դուրս է եկել նոր հարթություն: Նոր վարկային միջոցները կօգնեն ավելի լավ սպասարկել տարբեր ոլորտներ ներկայացնող հաճախորդների կարիքներն ու կնպաստեն մեր երկրի տնտեսության զարգացմանը»:

Америабанк подписал соглашения о субординированном кредитовании с Глобальным климатическим партнерским фондом и responsAbility Investments
07 фев, 2019 | Объявления, Все | Return|
Америабанк и ряд фондов под управлением responsAbility Investments, а именно Фонд глобального климатического партнерства и несколько фондов, направленных на финансирование микро- и малого бизнеса, подписали долгосрочные субординированные кредитные соглашения на сумму 16,8 млн евро.
Эти новые долгосрочные инструменты сотрудничества позволят улучшить достаточность капитала Америабанка, значительно расширив возможности финансирования предпринимателей и энергосберегающих проектов в Армении.
Рохус Момартс, исполнительный директор ResponsAbility, сказал: «Финансовые институты с инклюзивной бизнес-моделью являются важным стимулом для развития страны. Мы рады сотрудничеству с Америабанком, успешной и динамично развивающейся организацией, которая активно способствует финансированию экономики Армении и поощряет «зеленые» проекты.
Об этом сообщил председатель-генеральный директор дирекции Америабанка Артак Анесян. «Эти новые кредитные инструменты создадут значительные возможности для развития за счет долгосрочного финансирования и роста кредитного портфеля. Мы высоко ценим сотрудничество с нашим давним партнером, которое сейчас вышло на новый уровень. Новые кредитные линии помогут лучше обслуживать потребности клиентов, представляющих различные отрасли, и будут способствовать развитию экономики нашей страны».