«Ամերիաբանկ» փբը բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովի որոշում թիվ # 02/19/02
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ  (այսուհետ՝ Բանկ) 2018 թվականի Արտաքին աուդիտի ենթարկված հաշվետվությունների համաձայն հաստատել Բանկի զուտ շահույթը 10.502.444.000 /տասը միլիարդ հինգ հարյուր երկու միլիոն չորս հարյուր քառասունչորս հազար/ ՀՀ դրամի չափով, որից․
- 2,100,000,000 /երկու միլիարդ մեկ հարյուր միլիոն/ ՀՀ դրամը բաշխել որպես շահութաբաժին /վճարման համար սահմանված պայմանների և կարգի պահպանմամբ/1 ,
- 526,000,000 /հինգ հարյուր քսանվեց միլիոն/ ՀՀ դրամն ուղղել Բանկի գլխավոր պահուստին։
Տարեկան շահութաբաժին վճարելու դեպքում ամբողջ գործընթացի կատարումն ապահովել Բանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրենի հսկողությամբ` միանվագ կամ մաս-մաս փոխանցմամբ, պայմանով, որ դա չի հանգեցնի Բանկի կողմից օրենսդրական և պայմանագրային պարտավորությունների խախտմանը:
Տարեկան շահութաբաժին վճարելու դեպքում` վճարել Բանկի այն մասնակիցներին, որոնք ընդգրկվել են Բանկի մասնակիցների ռեեստրում՝ տարեկան ընդհանուր ժողովին մասնակցելու իրավունք ունեցող մասնակիցների ցուցակը կազմելու օրվա դրությամբ՝ ըստ կանոնադրական կապիտալում մասնակցության համամասնության:
[1] 2018 թվականի համար մեկ բաժնետոմսի մասով շահութաբաժին մեծությունը կազմում է 17,993 /տասնյոթ հազար ինը հարյուր իննսուներեք/ ՀՀ դրամ, իսկ 2017 թվականի համար՝ 9,849 /ինը հազար ութ հարյուր քառասունինը/ ՀՀ դրամ։

Решение годового общего собрания акционеров ПАО "Америабанк" №№ 19.02.02 - Новости | Америабанк
ЗАО "Америабанк" (далее - Банк) подтвердить чистую прибыль Банка в размере 10.502.444.000 /десять миллиардов пятьсот два миллиона четыреста сорок четыре тысячи драмов РА согласно отчету, прошедшему внешний аудит за 2018 год, из которых:
2,100,000,000/два миллиарда сто миллионов/драмов РА распределяется в качестве дивиденда /в соответствии с условиями и порядком выплаты/1,
526,000,000/пятьсот двадцать шесть миллионов драмов направить в основной резерв Банка.
• В случае выплаты годовых дивидендов обеспечить выполнение всего процесса под контролем Председателя Правления Банка - Генерального директора, с единовременным или частичным перечислением, при условии, что это не приведет к нарушению правовых и договорных обязательств Банка.
• В случае выплаты годовых дивидендов выплатить участникам Банка, включенным в реестр участников Банка на дату составления списка участников, имеющих право на участие в годовом общем собрании, согласно пропорции участия в уставном капитале.
[1] Размер дивиденда на акцию за 2018 год составляет 17 993 /семнадцать тысяч девятьсот девяносто три/ драма, а за 2017 год - 9 849 /девять тысяч восемьсот сорок девять драмов РА.