Ամերիաբանկն իր աշխատակիցների մեծ մասի համար սահմանել է տնային ռեժիմ` պահպանելով վարձատրության չափը 100 տոկոսո - Նորություններ | Ամերիաբանկ
19Մրտ
Ամերիաբանկն իր աշխատակիցների մեծ մասի համար սահմանել է տնային ռեժիմ` պահպանելով վարձատրության չափը 100 տոկոսո
Ինչպե՞ս են հայկական բանկերն արձագանքում COVID-19 նոր կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով առաջացած խնդիրներին: Ի՞նչ է արվում հաճախորդներին աջակցելու և նրանց առողջությունը պաշտպանելու համար: EADaily.com տեղեկատվական գործակալության այս հարցերին պատասխանեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
-  Ձեր բանկը հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով առաջատարն է Հայաստանում: Ինչպե՞ս է հանրապետության ամենախոշոր բանկն արձագանքում կորոնավիրուսի պանդեմիայի արդյունքում իր հաճախորդների մոտ ծագած խնդիրներին:
Հաշվի առնելով բիզնես հանրության առջև կորոնավիրուսի պանդեմիայի արդյունքում ծառացած խնդիրները, ինչպես նաև խուսափելով  բանկի մասնաճյուղերում մարդկանց կուտակումներից, մեր հաճախորդների անվտանգությունն ապահովելու համար, որոշեցինք ֆիզիկական անձ և անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող մեր բոլոր հաճախորդներին ս.թ. մարտի 13-ից մինչև մայիսի 13-ը տրամադրել «վարկային արձակուրդ» տրամադրել: Նշված ժամանակահատվածում նրանք կարող են չկատարել իրենց վարկերի հերթական մարումները, ներառյալ` մայր գումարները, հաշվեգրված տոկոսները, սպասարկման և այլ վճարները, ինչը բացասական ազդեցություն չի ունենա հաճախորդի վարկային պատմության վրա:  Չվճարված ամբողջ գումարը կհաշվարկվի և կվերաբաշխվի հետագա վեց ամիսների վրա` համաձայն նոր կազմված ժամանակացույցի, որը հաճախորդները կարող են ստանալ իրենց կողմից նախապես ընտրված հաղորդակցման եղանակով: Նշեմ, որ բանկը ստանձնել է բոլոր ծախսերը, և վերաբաշխված գումարների վրա տոկոսներ չեն հաշվեգրվելու:
Անհատական մոտեցում ենք ցուցաբերում նաև խոցելի դրության մեջ հայտնված` տուրիստական, հյուրատնային և հանրային սննդի ոլորտի ընկերություններին: Սկսած ս.թ. մարտի 16-ից, նրանք կարող են հետաձգել իրենց վարկերի մայր գումարների մարումները 3-6 ամսով: Չվճարված ամբողջ գումարը կհաշվարկվի և կվերաբաշխվի վարկի մնացած ամիսների վրա:
Պայմանավորված խոշոր առևտրի կենտրոնների աշխատանքի դադարեցման հանգամանքով, մենք ստիպված եղանք փակել այդ առևտրային կետերում գործող մեր մասնաճյուղերը: Մնացած բոլոր մասնաճյուղերն աշխատում են ստանդարտ աշխատանքային գրաֆիկով: Եվ, հանդիսանալով որպես թվային բանկինգի ուղղությամբ զարգացած բանկ, մեր հաճախորդներին առաջարկում ենք առցանց ծառայությունների լայն տեսականի: Մենք ընդառաջեցինք մեր հաճախորդներին և անվճար դարձրեցինք այդ ծառայությունները:
- Իսկ ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում բանկը` իր աշխատողների առողջությունը  պաշտպանելու համար:
Թիմում առողջ և դրական մթնոլորտի պահպանումը մեր բիզնեսի շատ կարևոր բաղադրիչն ու արժեքն է: Աշխատողների և հաճախորդների անվտանգության և առողջության պաշտպանության շրջանակներում մենք շարունակաբար ախտահանում ենք բոլոր տարածքները և ակտիվորեն պահպանում ենք հիգիենայի կանոնները: Մեր աշխատողների անվտանգությունն ու առողջությունն առաջնային կարևորություն ունեն մեր գործունեության  համար: Բոլոր հանդիպումները, դասընթացները և աշխատանքի ընդունման նպատակով կազմակերպվող հարցազրույցներն անցկացվում են հեռահար եղանակով: Աշխատանքային սենյակները մշտապես ախտահանվում և օդափոխվում են, աշխատակիցներին ամեն օր տրամադրվում են պաշտպանիչ դիմակներ, ձեռնոցներ և ախտահանող միջոցներ:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով և գործարար ակտիվության նվազման արդյունքում աշխատողների ավելի քան 50%-ը աշխատանքի չեն գալիս, սակայն վարձատրվում են  ամբողջությամբ: Թեև ունեինք հարկադրված պարապուրդ հայտարարելու և աշխատանքի մասնակի վարձատրության հնարավորություն, որոշեցինք աշխատավարձը վճարել ամբողջությամբ` պահպանելով նաև աշխատակիցներին հասանելիք արձակուրդային օրերն ամբողջությամբ:
Ուրախ ենք, որ բոլորիս համար առաջացած ծանր իրավիճակում մեր աշխատողներն ակտիվորեն նպաստում են բիզնեսի շարունակականության ապահովմանը, և ստեղծված բոլոր աշխատանքային խմբերը գործում են օպերատիվ և դինամիկ ռեժիմով: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ այս դժվարին ժամանակահատվածում նրանց միասնական և անձնուրաց աշխատանքի համար: Համոզված եմ, որ համախմբվածության շնորհիվ միայն մեր ժողովուրդին կհաջողվի հաղթահարել այն խնդիրները, որոնք առաջացրել են ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի պանդեմիայի պատճառով:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанк установил домашний режим для большинства своих сотрудников, сохранив размер вознаграждения на уровне 100 процентов - Новости | Америабанк
19мар
Америабанк установил домашний режим для большинства своих сотрудников, сохранив размер вознаграждения на уровне 100 процентов
Как банки Армении реагируют на проблемы, вызванные новой пандемией коронавируса COVID-19? Что делается для поддержки клиентов и защиты их здоровья? На эти вопросы информационного агентства EADaily.com ответил генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
- Ваш банк является лидером в Армении по основным финансовым показателям. Как крупнейший банк республики реагирует на проблемы, возникшие у его клиентов в результате пандемии коронавируса?
Принимая во внимание проблемы, с которыми столкнулось бизнес-сообщество в результате пандемии коронавируса, а также избегая скопления людей в отделениях банков, в целях обеспечения безопасности наших клиентов мы решили информировать всех наших клиентов, являющихся физическими лицами и индивидуальных предпринимателей. с 13 марта по 13 мая предоставить «кредитные каникулы». В течение указанного периода они не могут производить регулярные выплаты по своим кредитам, включая основную сумму, начисленные проценты, сервисные и другие сборы, что не окажет негативного влияния на кредитную историю клиента. Все непогашенные суммы будут рассчитаны и перераспределены в течение следующих шести месяцев в соответствии с новым графиком, который клиенты могут получить с помощью предварительно выбранного ими способа связи. Хочу отметить, что банк взял на себя все расходы и проценты на перераспределенные суммы начисляться не будут.
Мы также обеспечиваем индивидуальный подход к компаниям туристической, гостиничной и общепитовой сферы, которые находятся в уязвимом положении. С этого года с 16 марта они могут отсрочить погашение основной суммы своих кредитов на 3-6 месяцев. Любая непогашенная сумма будет рассчитана и перераспределена в течение оставшихся месяцев кредита.
В связи с закрытием крупных торговых центров нам пришлось закрыть наши филиалы, работающие в этих торговых центрах. Все остальные филиалы работают по стандартному графику. И, как банк, развивающийся в направлении цифрового банкинга, мы предлагаем нашим клиентам широкий спектр онлайн-услуг. Мы пошли навстречу нашим клиентам и сделали эти услуги бесплатными.
- А какие шаги предпринимает банк для защиты здоровья своих сотрудников?
Поддержание здоровой и позитивной атмосферы в коллективе является очень важной составляющей и ценностью нашего бизнеса. Чтобы защитить безопасность и здоровье наших сотрудников и клиентов, мы постоянно дезинфицируем все помещения и активно соблюдаем правила гигиены. Безопасность и здоровье наших сотрудников имеют первостепенное значение для нашей деятельности. Все встречи, тренинги и собеседования с целью трудоустройства проводятся дистанционно. Рабочие помещения постоянно дезинфицируются и проветриваются, сотрудники ежедневно обеспечиваются защитными масками, перчатками и дезинфицирующими средствами.
Из соображений безопасности и в результате снижения деловой активности более 50% работников не выходят на работу, но получают заработную плату в полном объеме. Хотя у нас была возможность объявить вынужденную безработицу и частичную оплату труда, мы решили выплатить зарплату полностью, сохранив за работниками полные дни отпуска.
Мы рады, что в возникшей для всех нас сложной ситуации наши сотрудники активно способствуют обеспечению непрерывности бизнеса, а все созданные рабочие группы работают в оперативном и динамичном режиме. Хочу поблагодарить их за сплоченную и самоотверженную работу в этот непростой период. Уверен, что благодаря единству только наш народ сможет преодолеть проблемы, вызванные пандемией коронавируса во всем мире.