«2009 թ. մարտի 8-ին ամուսնուցս նվեր ստացա. բացեցի այն և տեսա 4 միակողմանի տոմս դեպի Երևան: Սա սկիզբն էր»:
Երևանից Մոսկվա բնակության մեկնած, այնուհետև կրկին Երևան վերադարձած, երկու տղաների մայր, հրաշալի կին, աշխատասեր ու հմուտ մասնագետ Մարիաննա Վասիլյանը կպատմի մեզ այն մասին, թե որքան կապված է Հայաստանին, ինչ է նշանակում լինել լավ քաղաքացի և Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարը համարվող Ամերիաբանկի «Կամար» մասնաճյուղում աշխատել որպես Հաճախորդների սպասարկման բաժնի ղեկավար:
Դուք ծնվել և մեծացել եք Երևանում: Կարո՞ղ եք պատմել Ձեր կյանքի այդ հատվածի մասին:
- Այո, ես ծնվել և մեծացել եմ Երևանում: Ունեցել եմ շատ ուրախ և աշխույժ մանկություն երկու ավագ եղբայրներիս կողքին, ովքեր ինձ մշտապես խրախուսել են փորձել նորը և վայելել կյանքն իր ողջ գույներով: Այստեղ եմ ավարտել դպրոցս և ընդունվել համալսարան: Շատ հետաքրքիր կյանք եմ ունեցել: Անկեղծ ասած, կարծում եմ, որ ընտանիքիս տված սերն ու հսկայական աջակցությունն են ձևավորել իմ կյանքն ու Երևանի մասին հուշերը: Այնպես որ, Երևանում իմ կյանքը մի քանի բառով կարող եմ նկարագրել որպես «տաք, արևոտ և երջանիկ»:
Ձեր ընտանիքը 2001թ. մեկնել էր Մոսկվա: Ձեզ համար դժվար չէ՞ր արդյոք մեկնելու որոշում կայացնել:
- Ընտանիքիս մի մասը մինչև իմ մեկնելն էր տեղափոխվել: Այսպիսով, Մոսկվան մեզ համար անծանոթ վայր չէր: Բացի այդ, ես շատ լավ ռուսերեն գիտեի, ինչի շնորհիվ ավելի շուտ և հեշտ հարմարվեցի: Այնուամենայնիվ, Մոսկվայի պես գերակտիվ քաղաքում մշտապես բնակվելը բոլորովին այլ զգացողություն է: Ես կարոտում էի Երևանն ու նրա հանգստությունը, սակայն նույնիսկ հույզերին տրվելու ժամանակ չկար:
Ինչպե՞ս սկսվեց Ձեր աշխատանքային ուղին Մոսկվայում:
- Ես իմ աշխատանքային ուղին սկսել եմ ռուսական ներդրումային ընկերությունում որպես տեղեկատու, և չէի էլ կարող պատկերացնել, թե այն ինձ ուր կարող էր տանել: Մի քանի ամիս անց ինձ առաջարկեցին դառնալ նույն ընկերությունում գործադիր տնօրենի օգնականը: Եվս մի քանի ամիս հետո այնտեղ հանդիպեցի ամուսնուս: Այսպիսով, իմ առաջին աշխատավայրում սկսեցի փորձ հավաքել, սովորել առաջատար մասնագետներից. այն առանցքային դեր ունեցավ իմ հետագա աշխատանքային ուղին ճիշտ կառուցելու համար, ինչպես նաև հանդիպեցի կյանքիս ողջ սիրուն: Մոսկվայում ևս մեկ հրաշալի հնարավորություն ունեցա բանկային ոլորտում աշխատելու, սկզբում՝ որպես վարկային մասնագետ, իսկ կարճ ժամանակ անց՝ որպես տարածաշրջանային վարկային քաղաքականության և VIP հաճախորդների գծով առաջատար մասնագետ:
Անդրադառնանք հայրենիք վերադարձին: Նման քայլ անելու համար ճի՞շտ ժամանակն էր:
- Ես գիտակցում էի, որ վաղ թե ուշ ես և ամուսինս վերադառնալու էինք Հայաստան, քանի որ մեր վերջնական նպատակը միշտ էլ դա է եղել: Երբ ծնվեց մեր առաջնեկը, ամուսինս սկսեց դիտարկել աշխատանքային այնպիսի առաջարկներ, որոնք թույլ կտային մեզ վերադառնալ Երևան: Իսկ երբ ծնվեց մեր երկրորդ տղան, մենք հստակ գիտեինք, որ չենք պատրաստվում նրանց մեծացնել Մոսկվայում: 2009թ., երբ ամուսինս հիանալի աշխատանքային առաջարկ ստացավ, մենք կայացրինք Հայաստան վերադառնալու վերջնական որոշումը: Սկզբում եկավ նա, և պայմաններ ստեղծեց, որ ընտանիքը վերադառնա Հայաստան: 2009թ. մարտի 8-ին ամուսնուցս նվեր ստացա, բացեցի այն և տեսա 4 միակողմանի տոմս դեպի Երևան: Սա սկիզբն էր:
Ինչպիսի՞ն է Ձեր կյանքը Հայաստանում:
- Ես հաջողությամբ կարողանում եմ համատեղել անձնական կյանքս և աշխատանքս, մեծացնել տղաներիս, հանդիպել ընկերներիս և բարեկամներիս, մի խոսքով՝ ապրել լիարժեք: Երևանում ապրելով՝ կարողանում եմ մեկ օրում այնքան բան հասցնել, որի համար Մոսկվայում ինձնից մեկ շաբաթ կպահանջվեր: Ամեն ինչ մոտիկ է և հարմար: Կարող ես առևտուր անել մեկ ժամ ընդմիջման ընթացքում՝ առանց որևէ սթրեսի: 40 րոպե, և դու բնության գրկում ես: Հանգստյան օրերդ անցկացնում ես երեխաներիդ հետ, զվարճանում, հանդիպում ընկերներիդ, հարազատներիդ և այլն: Աշխատանքային օրերդ հագեցած են գործնական հանդիպումներով, ոգեշնչող աշխատանքով և ամեն օր լավագույնը ստեղծելու  ձգտումով: Կարծում եմ մեգապոլիսներից եկող հայրենադարձները լիովին կհասկանան, թե ինչի մասին է խոսքը: Երևանում մեկ օրը կարող է շատ ավելի արդյունավել լինել, քան մեգապոլիսում մեկ շաբաթը: Վստահեցնում եմ:
Որպես միջին վիճակագրական քաղաքացի՝ ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանում ապրելու դրական և բացասական կողմերը:
- Ես կնշեմ 3 դրական և 3 բացասական կողմ: Առաջին դրական կողմն այն է, որ կարող ես երեխաներիդ մեծացնել՝ առանց նրանց մշտապես հետևելու: Երեխաներս այստեղ ազատ են, կարող են գնալ ուր ցանկանան, և ես ՉԵՄ ԱՆՀԱՆԳՍՏԱՆՈՒՄ նրանց համար: Նրանք ունեն լավ ընկերներ, հետաքրքիր հոբբիներ և ինքնարտահայտվելու ազատություն: Մենք ստիպված չենք մշտապես աշխատել պահպանել նրանց ինքնությունը, ստիպել, որ սովորեն իրենց մշակույթը, լեզուն: Երկրորդ դրական կողմը, ինչպես նշեցի, առօրյայի հարմարավերությունն է: Մեր երկիրը փոքր է, ուստի բոլոր պահանջները հնարավոր է շատ արագ բավարարել: Երրորդ դրական կողմն այստեղ ապրող մարդիկ են: Մենք շրջապատված ենք առատաձեռն, խելացի, դրական և հոգատար մարդկանցով: Երևանում ապրող մարդիկ շատ շփվող են և միշտ պատրաստ են նոր ընկերներ ձեռք բերել:
Բացասական կողմերը դժվար կլինի թվարկել, բայց ես կփորձեմ: Կուզեի ավելի մաքուր տեսնել մեր քաղաքը: Մաքրություն տեսնել ամենուր՝ փողոցներում, սարերում, այգիներում և լճերում, բայց դա պահանջում է բոլորիս ջանքերը: Ո՞վ է պատասխանատու մեր երկրի համար, եթե ոչ մենք: Եթե ես փողոցում զբոսնելիս աղբ եմ նկատում, ես այն բարձրացնում և նետում եմ աղբամանը: Այո, այն փողոցում է, ոչ իմ տանը, բայց մեզանից յուրաքանչյուրը պիտի վերաբերվի մեր երկրին այնպես, ինչպես սեփական տանը: Երկրորդը, որը կուզեի նշել Երևանում կանաչ տարածքների սակավությունն է: Մեզ անհրաժեշտ են զբոսայգիներ, շատ զբոսայգիներ: Կցանկանայի, որ հանգստի, հետաքրքրիր ժամանցի վայրերը, խաղահրապարակները շատ լինեին, ունենայինք հետաքրքիր և ինտերակտիվ թանգարաններ, և այլն:
Դուք աշխատում եք Ամերիաբանկում, որը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է: Ի՞նչ է տալիս այս աշխատանքն արդեն իսկ մեծ փորձառություն ունեցող մասնագետին:
- Իմ բախտը բերել է: Ես աշխատում եմ մի միջավայրում, որը շատ մոտ է սրտիս: Գործարար վարվելակերպի կանոններն այստեղ յուրահատուկ և օրինակելի են ինձ համար. դրանցով ես միշտ հիանում եմ: Ընկերության բոլոր օղակներում իշխում է հարգանքի ու փոխադարձ վստահության մթնոլորտը, և սրանք պարզապես բառեր չեն: Յուրաքանչյուրի կարծիքը կարևոր է: Սա գործարար էթիկայի հիմնական և ինձ համար ամենակարևոր բաղադրիչն է: Սա պարզապես մի մեծ ընկերություն չէ, ուր գալիս ես, աշխատում, լրացնում քո ինքնակենսագրականը և շարժվում առաջ: Սա «կենդանի հսկա է», որը ցավ է զգում նույնիսկ, եթե ասեղը դիպչի նրա մատին: Այս կառուցվածքը թույլ է տալիս ինձ մշտապես «արթուն» պահել առաջնորդելու իմ հմտությունները, որպեսզի թիմից եկող և ոչ մի ազդակ անուշադրության չմատնվի:
Ամերիաբանկում իմ աշխատանքի հաջորդ գրավիչ կողմը, որը ես ամենաշատն եմ գնահատում, այն է, որ մեր բանկը ստեղծված է մարդկանց կողմից մարդկանց համար: Անհատական սպասարկում, ժամանակակից մոտեցումներ, հարգանք բոլոր հաճախորդների հանդեպ, մշտապես զարգացող և բարելավվող թվային համակարգեր, առաջարկներ և հմտություններ: Այս «հսկան» աշխատելու, լավագույնին ձգտելու և զարգանալու մեծ եռանդ է տալիս մեզ: Կարծում եմ, որ տրված հարցի հակիճ պատասխանը սա է, չնայած ես կարող եմ անդադար խոսել այս մասին:
Շնորհակալություն, որ մեզ ժամանակ տրամադրեցիք: Կարծում եմ՝ Հայաստան վերադառնալ ցանկացող մեր ընթերցողները հաշվի կառնեն այն ամենը, ինչ թվարկեցիք:
- Ձեզ էլ շնորհակալություն: Մեկ խորհուրդ այն մարդկանց, ովքեր ցանկանում են հայրենիք վերադառնալ. երկար մի մտածեք: Կարող եք դիմել «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամ, ստեղծել ձեր նոր միջավայրը, դիմել թափուր հաստիքների համար առցանց և տեղափոխվել Հայաստան: Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում:

"В 2009 Получила подарок от мужа на 8 марта. Я открыл его и увидел 4 билета в один конец до Еревана. Это было начало». - Новости | Америабанк
"В 2009 Получила подарок от мужа на 8 марта. Я открыл его и увидел 4 билета в один конец до Еревана. Это было начало».
13 июн, 2020 | Интервью, Все | Return|
Марианна Василян, уехавшая из Еревана в Москву, а потом снова вернувшаяся в Ереван, мама двоих мальчиков, замечательная женщина, трудолюбивый и квалифицированный специалист, расскажет нам о том, насколько она связана с Арменией, что значит быть добропорядочный гражданин и «камар» Америабанка, который считается лидером банковской системы Армении, работал в филиале начальником отдела обслуживания клиентов.
Вы родились и выросли в Ереване. Можете ли вы рассказать нам об этой части вашей жизни?
- Да, я родился и вырос в Ереване. У меня было очень счастливое и яркое детство с двумя моими старшими братьями, которые всегда поощряли меня пробовать что-то новое и наслаждаться жизнью во всех ее красках. Здесь я закончил школу и поступил в университет. У меня была очень интересная жизнь. Честно говоря, я думаю, что любовь и огромная поддержка моей семьи сформировали мою жизнь и воспоминания о Ереване. Итак, свою жизнь в Ереване я могу описать в нескольких словах как «теплую, солнечную и счастливую».
Ваша семья в 2001 году отправился в Москву. Вам было трудно принять решение уйти?
- Часть моей семьи переехала до моего отъезда. Так что Москва не была для нас незнакомым местом. Кроме того, я очень хорошо знал русский язык, благодаря чему быстро и легко адаптировался. Однако постоянно жить в таком гиперактивном городе, как Москва, — совсем другое чувство. Я скучал по Еревану и его спокойствию, но предаваться эмоциям было некогда.
Как началась ваша карьера в Москве?
- Я начинал свою карьеру информатором в российской инвестиционной компании и даже не представлял, куда она меня может завести. Через несколько месяцев мне предложили должность помощника исполнительного директора в той же компании. Еще через несколько месяцев я встретила там своего мужа. Итак, на своем первом рабочем месте я начал набираться опыта, учиться у ведущих специалистов. это сыграло ключевую роль в правильном построении моего будущего карьерного пути, а еще я встретил любовь всей своей жизни. У меня была еще одна замечательная возможность поработать в банковской сфере в Москве, сначала кредитным специалистом, а вскоре и ведущим специалистом по региональной кредитной политике и работе с VIP-клиентами.
Поговорим о возвращении на Родину. Подходящее ли время для такого шага?
- Я поняла, что рано или поздно мы с мужем вернемся в Армению, потому что это всегда было нашей конечной целью. Когда у нас родился первый ребенок, мой муж стал рассматривать предложения о работе, которые позволили бы нам вернуться в Ереван. И когда у нас родился второй сын, мы четко знали, что не собираемся их воспитывать в Москве. В 2009 году, когда мой муж получил отличное предложение о работе, мы приняли окончательное решение вернуться в Армению. Сначала он приехал и создал условия для возвращения семьи в Армению. 2009 г. 8 марта получила подарок от мужа, открыла и увидела 4 билета в один конец до Еревана. Это было началом.
Как твоя жизнь в Армении?
- Мне удается успешно совмещать личную жизнь и работу, воспитывать сыновей, встречаться с друзьями и родственниками, словом, жить полноценно. Живя в Ереване, я могу за один день сделать столько, на что в Москве у меня ушла бы неделя. Все близко и удобно. Вы можете торговать в часовой перерыв без какого-либо стресса. 40 минут и вы на природе. Вы проводите выходные со своими детьми, развлекаетесь, встречаетесь с друзьями, родственниками и т.д. Ваши рабочие будни наполнены деловыми встречами, вдохновляющей работой и стремлением каждый день создавать лучшее. Думаю, репатрианты, приехавшие из мегаполисов, прекрасно поймут, о чем мы говорим. День в Ереване может быть намного продуктивнее, чем неделя в мегаполисе. Я уверяю вас.
Как обычный гражданин, как бы вы описали положительные и отрицательные стороны жизни в Армении?
- Отмечу 3 положительных и 3 отрицательных аспекта. Первый положительный момент заключается в том, что вы можете воспитывать своих детей, не присматривая за ними все время. Мои дети здесь свободны, они могут идти, куда хотят, и я за них НЕ БОЮСЬ. У них есть хорошие друзья, интересные увлечения и свобода самовыражения. Нам не нужно постоянно работать над сохранением их самобытности, заставлять их изучать свою культуру, язык. Второй положительный аспект, как я уже упоминал, это удобство быта. Наша страна маленькая, поэтому все требования можно выполнить очень быстро. Третий положительный момент – это люди, которые здесь живут. Нас окружают щедрые, интеллигентные, позитивные и заботливые люди. Люди, живущие в Ереване, очень общительны и всегда готовы завести новых друзей.
Минусы сложно перечислить, но я попробую. Я хотел бы видеть наш город чище. Видеть чистоту везде, на улицах, в горах, в парках и на озерах, но это требует усилий всех нас. Кто несет ответственность за нашу страну, если не мы? Если я вижу мусор во время прогулки по улице, я поднимаю его и выбрасываю в мусорное ведро. Да, на улице, а не в моем доме, но каждый из нас должен относиться к своей стране так, как если бы она была его собственным домом. Второе, что я хотел бы отметить, это дефицит зеленых насаждений в Ереване. Нам нужны парки, много парков. Хотелось бы, чтобы было много мест отдыха и интересных развлечений, детских площадок, интересных и интерактивных музеев и т.д.
Вы работаете в Америабанке, который является лидером банковской системы РА. Что эта работа дает уже опытному специалисту?
- Мне повезло. Я работаю в среде, которая очень близка моему сердцу. Правила делового поведения здесь для меня уникальны и образцовы. Я всегда восхищаюсь ими. Во всех кругах компании царит атмосфера уважения и взаимного доверия, и это не просто слова. Мнение каждого имеет значение. Это основная и для меня самая важная составляющая деловой этики. Это не просто большая компания, куда ты приходишь, работаешь, заполняешь резюме и двигаешься дальше. Это «живой великан», который чувствует боль, даже если иголка касается его пальца. Эта структура позволяет мне постоянно держать свои лидерские качества «начеку», чтобы ни один вклад команды не остался незамеченным.
Следующим привлекательным аспектом моей работы в Америабанке, который я больше всего ценю, является то, что наш банк создается людьми для людей. Индивидуальный сервис, современные подходы, уважение ко всем клиентам, постоянно развивающиеся и совершенствующиеся цифровые системы, предложения и навыки. Этот «гигант» дает нам огромную энергию для работы, стремления к лучшему и развития. Я думаю, что краткий ответ на вопрос таков, хотя я мог бы продолжать и продолжать об этом.
Спасибо, что уделили нам свое время. Думаю, наши читатели, которые захотят вернуться в Армению, примут во внимание все, что вы перечислили.
- И тебе спасибо. Один совет для тех, кто хочет вернуться на родину. не думай слишком долго. Вы можете подать заявку в фонд «Возвращение в Армению», создать свою новую среду, подать заявку на вакансии онлайн и переехать в Армению. Желаю всем удачи.