Ամերիաբանկ. 2021 թ. լավագույն ներդրումային բանկը Հայաստանում ` ըստ «Global Finance» հեղինակավոր ամսագրի
«Ամերիաբանկ»-ը հաղթող է ճանաչվել «Global Finance» ամսագրի «Լավագույն ներդրումային բանկ 2021թ.» անվանակարգում: Մրցանակը շնորհվել է մի շարք կարևոր ուղղություններում ունեցած ձեռքբերումների հիման վրա:
Մասնավորապես, հաշվի են առնվել բանկի` շուկայում ունեցած մասնաբաժինը, ներդրումային բանկային գործարքների իրականացման ունակությունները, իրականացված գործարքների ծավալը, բանկի կողմից կիրառվող նորարարական լուծումները, բանկի համբավը, բանկի հետ համագործակցող ֆինանսական կազմակերպությունների լայն ցանցը և այլն: Առանցքային չափորոշիչներից է նաև սպասարկման որակը:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը հանդիսանում է հայաստանյան շուկայում ներդրումային ծառայություններ մատուցող միակ ընկերությունը, որն ունի Կապիտալի շուկաների, Ձեռքբերումների ու միաձուլումների և Կորպորատիվ ֆինանսների ուղղություններով հաճախորդներին սպասարկող առանձին մասնագիտացված ստորաբաժանումներ:
Բանկն իրականացրել է կորպորատիվ պարտատոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման ամենախոշոր գործարքը Հայաստանում, կազմակերպել է հայաստանյան շուկայում ՀՀ դրամով պարտատոմսերի առաջին թողարկումները միջազգային մի շարք ֆինանսական հաստատությունների համար: 2020 թվականին Ամերիաբանկը թողարկել է նաև եվրոյով կանաչ պարտատոմսեր` 50 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ծավալով, որը շրջադարձային գործարք է տեղական ֆինանսական շուկայում` որպես Հայաստանում երբևէ առաջին կանաչ պարտատոմսերի ծրագիր: Թողարկումն իրականացվել է Կապիտալի շուկաների միջազգային ասոցիացիայի կանաչ պարտատոմսերի թողարկման սկզբունքներին համաձայն (ԿՊՍ):
Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է նաև թողարկված պարտատոմսերի քանակով և ծավալով: Բանկի թողարկումները կազմում են ՀՀ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի 22,5%-ը:
Ամերիաբանկը «Global Finance» ամսագրի հեղինակավոր մրցանակին արժանանում է արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ:

Ameriabank. in 2021 the best investment bank in Armenia according to the prestigious "Global Finance" magazine
In particular, the bank's share in the market, the ability to carry out investment banking transactions, the volume of executed transactions, the innovative solutions used by the bank, the bank's reputation, the wide network of financial organizations cooperating with the bank, etc. were taken into account. Quality of service is also one of the key parameters.
It should be noted that Ameriabank is the only company providing investment services in the Armenian market, which has separate specialized departments serving clients in the directions of Capital Markets, Acquisitions and Mergers, and Corporate Finance.
The bank carried out the largest transaction of public placement of corporate bonds in Armenia, organized the first issues of bonds in Armenian dram for a number of international financial institutions. In 2020, Ameriabank also issued EUR 50 million worth of green bonds, a landmark transaction in the local financial market as the first ever green bond program in Armenia. The issuance was carried out in accordance with the International Capital Markets Association Green Bond Issuance Principles (ICA).
Ameriabank is also the market leader in the number and volume of issued bonds. Bank issues make up 22.5% of the RA corporate bond market.