Ամերիաբանկ. 2021 թ. լավագույն ներդրումային բանկը Հայաստանում ` ըստ «Global Finance» հեղինակավոր ամսագրի
«Ամերիաբանկ»-ը հաղթող է ճանաչվել «Global Finance» ամսագրի «Լավագույն ներդրումային բանկ 2021թ.» անվանակարգում: Մրցանակը շնորհվել է մի շարք կարևոր ուղղություններում ունեցած ձեռքբերումների հիման վրա:
Մասնավորապես, հաշվի են առնվել բանկի` շուկայում ունեցած մասնաբաժինը, ներդրումային բանկային գործարքների իրականացման ունակությունները, իրականացված գործարքների ծավալը, բանկի կողմից կիրառվող նորարարական լուծումները, բանկի համբավը, բանկի հետ համագործակցող ֆինանսական կազմակերպությունների լայն ցանցը և այլն: Առանցքային չափորոշիչներից է նաև սպասարկման որակը:
Նշենք, որ Ամերիաբանկը հանդիսանում է հայաստանյան շուկայում ներդրումային ծառայություններ մատուցող միակ ընկերությունը, որն ունի Կապիտալի շուկաների, Ձեռքբերումների ու միաձուլումների և Կորպորատիվ ֆինանսների ուղղություններով հաճախորդներին սպասարկող առանձին մասնագիտացված ստորաբաժանումներ:
Բանկն իրականացրել է կորպորատիվ պարտատոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման ամենախոշոր գործարքը Հայաստանում, կազմակերպել է հայաստանյան շուկայում ՀՀ դրամով պարտատոմսերի առաջին թողարկումները միջազգային մի շարք ֆինանսական հաստատությունների համար: 2020 թվականին Ամերիաբանկը թողարկել է նաև եվրոյով կանաչ պարտատոմսեր` 50 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ծավալով, որը շրջադարձային գործարք է տեղական ֆինանսական շուկայում` որպես Հայաստանում երբևէ առաջին կանաչ պարտատոմսերի ծրագիր: Թողարկումն իրականացվել է Կապիտալի շուկաների միջազգային ասոցիացիայի կանաչ պարտատոմսերի թողարկման սկզբունքներին համաձայն (ԿՊՍ):
Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է նաև թողարկված պարտատոմսերի քանակով և ծավալով: Բանկի թողարկումները կազմում են ՀՀ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի 22,5%-ը:
Ամերիաբանկը «Global Finance» ամսագրի հեղինակավոր մրցանակին արժանանում է արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ:

Америабанк. в 2021 году лучший инвестиционный банк Армении по версии престижного журнала "Global Finance" - Новости | Америабанк
Америабанк. в 2021 году лучший инвестиционный банк Армении по версии престижного журнала "Global Finance"
05 мар, 2021 | Пресс релизы, Все | Return|
«Америабанк» признан победителем конкурса «Лучший инвестиционный банк 2021 года» по версии журнала «Global Finance». в номинации. Награда была вручена на основании достижений по ряду важных направлений.
В частности, доля банка на рынке, возможность проведения инвестиционно-банковских операций, объемы совершенных операций, используемые банком инновационные решения, репутация банка, широкая сеть финансовых организаций, сотрудничающих с банком и т.д. были учтены. Качество обслуживания также является одним из ключевых параметров.
Следует отметить, что Америабанк является единственной компанией, предоставляющей инвестиционные услуги на армянском рынке, которая имеет отдельные специализированные отделы, обслуживающие клиентов по направлениям «Рынки капитала», «Поглощения и слияния», «Корпоративные финансы».
Банк осуществил крупнейшую в Армении сделку по публичному размещению корпоративных облигаций, организовал первые выпуски облигаций в армянских драмах для ряда международных финансовых институтов. В 2020 году Америабанк также выпустил «зеленые» облигации на сумму 50 миллионов евро, что стало знаковой сделкой на местном финансовом рынке в качестве первой в истории программы «зеленых» облигаций в Армении. Выпуск был осуществлен в соответствии с Принципами выпуска зеленых облигаций Международной ассоциации рынков капитала (ICA).
Америабанк также является лидером рынка по количеству и объему выпущенных облигаций. Банковские выпуски составляют 22,5% рынка корпоративных облигаций РА.