S&P գործակալությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «կայուն» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
S&P գործակալությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «կայուն»
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «կայուն» նախկին «բացասականի» փոխարեն և վերահաստատել է բանկին շնորհված B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշը:
Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (SACP) bb- գնահատականը մեկ քայլով ավելի բարձր է, քան երկարաժամկետ B+ վարկանիշը, քանի որ վերջինս սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկարժանությամբ:
Ամերիաբանկի հեռանկարի վերանայումը պայմանավորված է 2021թ. Հայաստանում մակրոտնտեսական և բանկային միջավայրի որոշակի կայունացմամբ: S&P-ի գնահատմամբ` Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ն 2021թ. կգրանցի աճ 2.5%-ով, իսկ 2022-2023թթ.` 4.5%-ով:
S&P-ի կարծիքով` Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքերը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` հաշվի առնելով վերականգնվող մակրոտնտեսական միջավայրը և բանկի ապրանքանիշի ճանաչելիությունը տեղական շուկայում, պրոֆեսիոնալ ղեկավարների թիմը, թվայնացման ռազմավարությունը և կորպորատիվ կառավարումը:
Կայուն հեռանկարն արտացոլում է S&P-ի կանխատեսումներն առ այն, որ բանկի բավարար իրացվելիությունը, ռիսկերի խելամիտ կառավարումը և վստահելի ապրանքանիշը հնարավորություն կտան նրան դիմակայելու ապագա հնարավոր մարտահրավերներին:

S&P изменило прогноз по рейтингу Америабанка на «стабильный»
Рейтинговое агентство S&P Global Ratings пересмотрело прогноз Америабанка на «стабильный» вместо прежнего «негативного» и подтвердило присвоенные банку долгосрочный и краткосрочный рейтинги на уровне B+/B.
Рейтинг собственной кредитоспособности Америабанка (SACP) bb- на одну ступень выше долгосрочного рейтинга B+, поскольку последний ограничен суверенной кредитоспособностью Армении.
Пересмотр перспективы Америабанка намечен на 2021 год. При определенной стабилизации макроэкономической и банковской среды в Армении. По данным S&P, реальный ВВП Армении в 2021 г. зафиксирует рост на 2,5%, а в 2022-2023 годах - на 4,5%.
По данным S&P, у Америабанка есть хорошие шансы сохранить свои лидирующие позиции в Армении, учитывая восстанавливающуюся макроэкономическую среду и узнаваемость бренда банка на местном рынке, профессиональную управленческую команду, стратегию цифровизации и корпоративное управление.
Стабильный прогноз отражает прогнозы S&P о том, что достаточная ликвидность банка, разумное управление рисками и надежный бренд позволят ему противостоять потенциальным будущим вызовам.