Վերափոխումն ու վստահությունը կարևոր նշանակություն ունեն ժամանակակից բանկային ոլորտում հաջողության հասնելու համար . Արտակ Հանեսյան - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Վերափոխումն ու վստահությունը կարևոր նշանակություն ունեն ժամանակակից բանկային ոլորտում հաջողության հասնելու համար . Արտակ Հանեսյան
Global Markets. Որո՞նք են Ամերիաբանկի գործունեության հիմնական ուղղությունները, ուժեղ կողմերն ու  մրցակցային       առավելությունները:
-    Ամերիաբանկի հաջողության հիմքում ոչ միայն փոփոխությունների անհրաժեշտության գիտակցումն է, այլև այդ փոփոխությունների ու             վերափոխման ճանապարհին առաջնորդի դեր ստանձնելը: Հենց դա օգնեց մեզ հաջողությամբ հաղթահարել դեռևս 2008թ. համաշխարհային       ֆինանսական ճգնաժամը: Այդպես մենք առաջատար կորպորատիվ և ներդրումային բանկից վերափոխվեցինք Հայաստանի առաջատար       ունիվերսալ բանկի: Եվ դա է պատճառը, որ մենք հետևողականորեն ձգտում ենք թվային վերափոխման, որի ուղղությամբ արված ներդրումների     շնորհիվ էլ կարողացանք դիմակայել նախորդ տարի բոլորիս առջև ծառացած մարտահրավերներին: Ամերիաբանկը հավատում է Հայաստանի     տնտեսության ներուժին և ապագային:
2008 թ.-ից ի վեր մենք հսկայական դերակատարում ենք ունեցել Հայաստանում գործող ընկերությունների և մեր երկրի տնտեսության  հզորացման   գործում: Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենախոշոր ֆինանսական հաստատությունն է, որը մշտապես ձգտում է իր հաճախորդներին և   գործընկերներին առաջարկել բանկային լավագույն ծառայություններն ու պրոդուկտները, հանդես գալ նոր ու ժամանակակից լուծումներով: Մեր   աճն  ու զարգացումը մշտապես հիմնված են եղել ոչ թե կարճաժամկետ շահերի, այլ  երկարաժամկետ տեսլականի, ռազմավարության և մի շարք   առանցքային նպատակների վրա: Ցանկանում եմ նաև շեշտել, որ մեր հաջողությանը նպաստել են մեր հաճախորդների, գործընկերների և բաժնետերերի վստահությունը մեր հանդեպ և նրանց հետ ունեցած երկարաժամկետ փոխհարաբերությունները: Նրանք մեզ ոգեշնչել են դինամիկ զարգացման և ավանդական բանկից մարդկային կարիքների վրա հիմնված ֆինանսատեխնոլոգիական էկոհամակարգի վերափոխման:
Global Markets. Որո՞նք են վերջին 12 ամիսների ընթացքում բանկի արձանագրած հիմնական ձեռքբերումներն ու  հաջողված ծրագրերը:
-    Թեև նախորդ տարվա ընթացքում համաշխարհային տնտեսության առջև ծառացան էական դժվարություններ և մարտահրավերներ, այնուամենայնիվ մենք կարողացանք գործել արդյունավետորեն և ապահովել դրական արդյունքներ: 2021թ. առաջին եռամսյակի արդյունքների համաձայն, Ամերիաբանկը պահպանեց իր առաջատար դիրքը ՀՀ բանկային համակարգում` ըստ հիմնական բանկային ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկեր, ավանդներ, շահույթ և սեփական կապիտալ): Առաջին եռամսյակի ավարտին բանկի ակտիվների և սեփական կապիտալի շահութաբերությունը կազմեց համապատասխանաբար 1.5% և 14.2%: Մենք առաջատար դիրք ենք զբաղեցնում նաև ՀՀ կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայում, որտեղ բանկի մասնաբաժինը կազմում է 26%: Դեպի ունիվերսալ բանկի մոդելին անցում կատարելու մեր ռազմավարության համաձայն, բանկն ավելացրել է մանրածախ և ՓՄՁ վարկերի մասնաբաժինը: Բացի այդ, զգալի առաջընթաց ենք ունեցել  հեռավար և թվային ուղիներով բանկային սպասարկման ոլորտում, որի արդյունքում ինտերնետ-բանկինգի օգտագործման գործակիցը 2020թ. կազմել է 48% (աճ 12 տոկոսային կետով):
Global Markets. Այս տարի Ամերիաբանկն առաջին անգամ հանդես եկավ «կանաչ» պարտատոմսերի շուկայում: Ի՞նչ ծրագրեր ունի բանկը Հայաստանում կանաչ ֆինանսավորման ոլորտի հետագա զարգացման ուղղությամբ:
-    Նախ նշեմ, որ Հայաստանում առաջին կանաչ պարտատոմսերի թողարկումը բանկի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն էր: Թողարկման ընդհանուր ծավալը կազմեց 42 միլիոն Եվրո: Պարտատոմսերը թողարկվեցին մեր երկարամյա գործընկեր Նիդերլանդների զարգացման բանկի (FMO) հետ համատեղ: Sustainalytics ընկերությունը տրամադրել է երկրորդ կողմի կարծիք Ամերիաբանկի կանաչ պարտատոմսերի համակարգի վերաբերյալ` հաստատելով վերջինիս համապատասխանությունը միջազգային սկզբունքներին և համաշխարհային շուկայում գործող չափանիշներին: Կանաչ պարտատոմսերի միջոցով ներգրավված միջոցներն աննախադեպ հնարավորություն են ընձեռում ֆինանսավորելու էկոլոգիական կայունությանը նպաստող ծրագրերը: Ինչ վերաբերում է այս ուղղությամբ մեր հետագա անելիքներին, նշեմ, որ մենք մտադիր ենք դառնալու առաջատար կանաչ բանկը Հայաստանում և ակնկալում ենք էլ ավելի խորացված համագործակցություն մեր գործընկերների հետ:
Global Markets. Թվային ո՞ր տեխնոլոգիաներն է Ամերիաբանկն առավել հեռանկարային համարում: Որո՞նք են Ամերիաբանկի հիմնական առաջնահերթությունները 2021թ. համար և ապագայի ռազմավարական նպատակները:
-    Հաջողության հասնելու համար ցանկացած բանկ պետք է հարմարվի արագորեն փոփոխվող պայմաններին: Ընթացիկ տարվա մեր առաջնահերթություններն են հետագա թվային վերափոխումն ու դիվերսիֆիկացումը: Ըստ այդմ, մենք հետևողականորեն ընդլայնում ենք հեռավար բանկային ծառայությունների մատուցման կարողությունները, բարելավում ենք թվային ծառայությունների որակը, մեծացնում ենք մանրածախ և ՓՄՁ վարկերի մասնաբաժինը՝ միաժամանակ նպատակ ունենալով ապահովել վարկային պորտֆելի երկնիշ աճ: Դա կօգնի մեզ իրագործելու մեր ռազմավարական նպատակները, այն է` արդյունավետության բարձրացում, հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների հետագա աճ, մեր հաճախորդների, գործընկերների, թիմակիցների և բաժնետերերի գոհունակության բարձր մակարդակի ապահովում, ինչպես նաև Հայաստանի ֆինանսական շուկայում բացարձակ առաջատարի դիրքի պահպանում:
Global Markets. Վերջերս մի շարք հարցազրույցներում ձեր միջազգային գործընկերները նշում են, որ Ամերիաբանկը պատրաստ է բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO): Ի՞նչ ծրագրեր ունի Ամերիաբանկն այդ ուղղությամբ:
-    Վերջին մի քանի տարիներին մենք դարձել ենք երկրի ամենախոշոր բանկը և ապահովել ենք միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ամենաբարձր մակարդակը: Բացի այդ, մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր կորպորատիվ կառավարման համակարգը: IPO-ն շատ կարևոր ռազմավարական նվաճում կլինի մեզ համար և կնպաստի մեր երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի իրագործմանը: Հանրային ընկերություն հանդիսանալը ենթադրում է նաև, որ մենք պետք է հետևենք լավագույն փորձին` կապված կորպորատիվ կառավարման, հաշվետվողականության և թափանցիկության ապահովման հետ: Հպարտությամբ եմ նշում, որ մենք արդեն իսկ գործում ենք որպես հանրային ընկերություն` հանդիսանալով Հայաստանի բացառիկ ընկերություններից մեկը, որի կորպորատիվ կառավարման համակարգը համապատասխանում է IPO-ի համար սահմանված նախապայմաններին: Մենք մշտապես հետևում ենք կապիտալի միջազգային շուկաներին, բորսայում ցուցակված նմանատիպ գործունեություն ծավալող ընկերություններին և սահմանել ենք հաջողությամբ IPO իրականացնելուն ուղղված ուղենիշներ: Նշեմ նաև, որ բանկի բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացը կմեկնարկի մեր միջնաժամկետ նպատակների իրականացումից հետո: Ժամկետները կախված կլինեն նաև շուկայական պայմաններից: Ցանկանում եմ նշել նաև, որ մեր բոլոր քայլերը, որոնք ուղղված են մեր աճին ու զարգացմանը, ունեն մեկ նպատակ` նպաստել կյանքի որակի բարելավմանը: Մեր հաջողության գրավականը անընդմեջ փոխակերպվող մտածելակերպն է և վստահությունը մեր ընկերության ներուժի, մեր երկրի և տնտեսության հանդեպ, որում ապրում և աշխատում ենք:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Трансформация и доверие имеют решающее значение для успеха в современной банковской отрасли. Артак Анесян - Новости | Америабанк
Трансформация и доверие имеют решающее значение для успеха в современной банковской отрасли. Артак Анесян
24 авг, 2021 | Интервью, Все | Return|
Глобальные рынки. Каковы основные направления, сильные стороны и конкурентные преимущества Америабанка?
- В основе успеха Америабанка лежит не только осознание необходимости перемен, но и взятие на себя лидирующей роли на пути этих изменений и преобразований. Именно это помогло нам успешно преодолеть еще в 2008 году. мировой финансовый кризис. Так мы превратились из ведущего корпоративного и инвестиционного банка в ведущий универсальный банк в Армении. И именно поэтому мы последовательно стремимся к цифровой трансформации, благодаря инвестициям, сделанным в этом направлении, мы смогли справиться с проблемами, с которыми мы все столкнулись в прошлом году. Америабанк верит в потенциал и будущее экономики Армении.
С 2008 года мы сыграли огромную роль в укреплении компаний, работающих в Армении, и экономики нашей страны. Америабанк – крупнейшее финансовое учреждение Армении, которое постоянно стремится предлагать своим клиентам и партнерам лучшие банковские услуги и продукты, предлагать новые и современные решения. Наш рост и развитие всегда основывались не на сиюминутных интересах, а на долгосрочном видении, стратегии и ряде ключевых целей. Я также хотел бы подчеркнуть, что нашему успеху способствовало доверие наших клиентов, партнеров и акционеров к нам и долгосрочные отношения, которые у нас с ними. Они вдохновили нас на динамичное развитие и преобразование из традиционного банка в финтех-экосистему, основанную на потребностях человека.
Глобальные рынки. Какие основные достижения и успешные проекты зафиксированы банком за последние 12 месяцев?
-    Несмотря на то, что в прошлом году мировая экономика столкнулась со значительными трудностями и вызовами, мы смогли работать эффективно и добиться положительных результатов. 2021 по итогам первого квартала Америабанк сохранил лидирующие позиции в банковской системе РА по основным банковским показателям (активы, обязательства, кредиты, депозиты, прибыль и собственный капитал). По итогам первого квартала рентабельность активов и собственного капитала банка составила 1,5% и 14,2% соответственно. Мы также занимаем лидирующие позиции на рынке корпоративных облигаций РА, где доля банка составляет 26%. В соответствии с нашей стратегией перехода на универсальную модель банка, банк увеличил долю розничных кредитов и кредитов МСБ. Кроме того, мы добились значительного прогресса в сфере дистанционного и цифрового банковского обслуживания, в результате чего показатель использования интернет-банкинга в 2020 г. составил 48% (рост на 12 п.п.).
Глобальные рынки. В этом году Америабанк впервые вышел на рынок «зеленых» облигаций. Какие планы у банка по дальнейшему развитию сектора зеленого финансирования в Армении?
- Прежде всего, я должен отметить, что выпуск первых зеленых облигаций в Армении был одним из важных достижений банка. Общий объем эмиссии составил 42 миллиона евро. Облигации были выпущены совместно с нашим давним партнером, Банком развития Нидерландов (FMO). Sustainalytics представила независимое мнение о системе «зеленых» облигаций Америабанка, подтвердив ее соответствие международным принципам и стандартам мирового рынка. Средства, привлеченные с помощью «зеленых» облигаций, предоставляют беспрецедентную возможность финансирования проектов, способствующих экологической устойчивости. Что касается наших будущих действий в этом направлении, то должен отметить, что мы намерены стать ведущим зеленым банком в Армении и рассчитываем на еще более глубокое сотрудничество с нашими партнерами.
Глобальные рынки. Какие цифровые технологии Америабанк считает наиболее перспективными? Каковы основные приоритеты Америабанка в 2021 году? для и будущих стратегических целей.
-    Чтобы добиться успеха, любой банк должен адаптироваться к быстро меняющимся условиям. Наши приоритеты в этом году — дальнейшая цифровая трансформация и диверсификация. Соответственно, мы последовательно расширяем возможности предоставления дистанционных банковских услуг, повышаем качество цифровых услуг, увеличиваем долю розничных кредитов и кредитов МСБ, при этом стремимся обеспечить двузначный рост кредитного портфеля. Это поможет нам в достижении наших стратегических целей, то есть повышении эффективности, дальнейшем росте основных финансовых показателей, обеспечении высокого уровня удовлетворенности наших клиентов, партнеров, товарищей по команде и акционеров, а также сохранении безусловного лидерства в финансовом рынок Армении.
Глобальные рынки. В серии недавних интервью ваши международные партнеры указывали, что Америабанк готов к первичному публичному предложению (IPO). Какие планы у Америабанка в этом направлении?
-    За последние несколько лет мы стали крупнейшим банком страны и обеспечили высочайший уровень сотрудничества с международными партнерами. Кроме того, мы постоянно совершенствуем нашу систему корпоративного управления. IPO станет для нас очень важным стратегическим достижением и будет способствовать реализации наших долгосрочных планов развития. Быть публичной компанией также означает, что мы должны следовать передовым методам корпоративного управления, подотчетности и прозрачности. Я с гордостью отмечаю, что мы уже работаем как публичная компания, являясь одной из уникальных компаний в Армении, чья система корпоративного управления соответствует предпосылкам для IPO. Мы постоянно следим за международными рынками капитала, котируемыми компаниями с аналогичной деятельностью и устанавливаем ориентиры для успешного IPO. Также должен отметить, что процесс первичного публичного размещения акций банка начнется после реализации наших среднесрочных целей. Сроки также будут зависеть от рыночных условий. Также хочу отметить, что все наши шаги, направленные на наш рост и развитие, имеют одну цель: внести свой вклад в улучшение качества жизни. Ключом к нашему успеху является постоянно меняющееся мышление и уверенность в потенциале нашей компании, нашей страны и экономики, в которой мы живем и работаем.