Ամերիաբանկի թվայնացման օրակարգ. էկոհամակարգեր - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում բանախոսներն ամփոփեցին 2021թ. 3-րդ եռամսյակի արդյունքները և ներկայացրին Բանկի թվայնացման օրակարգն ու թվային էկոհամակարգերը:
Ամերիաբանկի 3-րդ եռամսյակի  գործունեության արդյունքները վկայում են, որ Բանկը Հայաստանի բանկային համակարգում շարունակում է զբաղեցնել առաջատարի դիրքը հիմնական ցուցանիշների գծով, մասնավորապես, ակտիվներ /1,079 մլրդ ՀՀ դրամ/, պարտավորություններ /955 մլրդ ՀՀ դրամ/, վարկային ներդրումներ /660 մլրդ ՀՀ դրամ/, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորություններ /672 մլրդ ՀՀ դրամ/, զուտ շահույթ /14 մլրդ ՀՀ դրամ/ մասով: Կանոնադրական կապիտալի գծով Բանկը զբաղեցնում է 2-րդ հորիզոնականը /54 մլրդ ՀՀ դրամ/:
2021 թվականի 3-րդ եռամսյակի տվյալներով` Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենախոշոր հարկատու բանկն է: Բանկը պետական բյուջե է վճարել ընդհանուր առմամբ 7.13 մլրդ դրամի հարկ (30.09.21 դրությամբ): Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 62.5%-ով:
ՀՀ հարկային ծառայության կողմից հրապարակված ՀՀ առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի համաձայն` Ամերիաբանկը 2021թ. երրորդ եռամսյակի տվյալներով զբաղեցնում է 15-րդ հորիզոնականը:
Ամերիաբանկը, մշտապես փնտրելով նոր, ավելի առաջադեմ, ավելի անհատականացված և արդյունավետ գործիքներ, շարունակում է տրամադրել իր հաճախորդներին միջազգային որակի ֆինանսական ծառայություններ և գործարար լուծումներ:
Ամերիաբանկը միակն է Հայաստանում, որը ստեղծել է թվային էկոհամակարգերի և լուծումների համախումբ, որը.
• հնարավորություն է տալիս իր հաճախորդներին բոլոր հիմնական ուղղություններով ստանալ հարմարավետ և հնարավորինս արագ ֆինանսավորում (ՓՄՁ վարկավորում, ավտովարկ, հիփոթեքային վարկեր, սպառողական վարկեր),
• թույլ է տալիս հաշվի բացումից մինչև քարտի տրամադրում և ֆինանսավորման համար դիմելու ուղին անցնել Ամերիա էկոհամարգերի առցանց միջավայրում,
• ոչ միայն լուծում է հաճախորդների ֆինանսական կարիքները, այլև առաջինը Հայաստանում ապահովում է հաճախորդի անհատական խնդրի ամբողջական լուծմանն ուղղված հարմավետ ուղի էկոհամակարգերի` թվային նպատակային հարթակների միջոցով:
Ամերիա Բիզնես հարթակ/ ՓՄՁ օնլայն վարկեր
Ամերիա բիզնես հարթակը գործում է մեկ պատուհանի սկզբունքով: Բանկի հաճախորդները հնարավորություն ունեն առանց Բանկ այցելելու բացել հաշիվ Ամերիաբանկում, ստանալ անվճար բիզնես քարտ և Օնլայն/Մոբայլ բանկինգ, օնլայն վարկ` 5 րոպեում (մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ ավտոմատ հաստատվող վարկի դեպքում)` նաև հարկային հաշվետվությունների հիման վրա: Ամերիա Բիզնես հարթակից կարող են օգտվել ինչպես Բանկի գործող հաճախորդները, այնպես էլ այն գործարարները, որոնք կցանկանան Ամերիաբանկի հետ սկսել ու զարգացնել իրենց բիզնեսը: Հարթակը շարունակաբար կկատարելագործվի` առաջարկելով նոր լուծումներ ՓՄՁ-ների համար` ապահովելով բիզնես, ֆինանսական և ոչ ֆինանսական հնարավորությունների համապարփակ էկոհամակարգ:
Սմարթ հաշիվ
Սմարթ հաշիվն ամբողջությամբ առցանց բացվող բանկային հաշիվ է, որի արդյունքում հաճախորդին տրամադրվում է նաև միջազգային անվճար վճարային քարտ` անվճար առաքումով,  և Ամերիա Օնլայն/Մոբայլ բանկինգ համակարգ, որի միջոցով 24/7 ռեժիմով վերջինս կարող է կառավարել իր հաշիվներն ու կատարել հասանելի գործարքներ:
Օնլայն վարկեր անհատների համար
Ամերիաբանկը ստեղծել է ֆիզիկական անձանց առցանց վարկավորման հարթակը, որը հնարավորություն է տալիս առանց Բանկ այցելելու դիմել ֆինանսավորման համար և ստանալ հայտի պատասխանը 5 րոպեում:
Կառուցապատողների առաջարկները մեկ հարթակում
Առաջնային շուկայից հիփոթեքային վարկավորման  հարթակում ներկայացված են Բանկի հետ համագործակցող կառուցապատողների առաջարկները: Հարթակը հնարավորություն է տալիս գտնել անշարժ գույք` համաձայն վարկի ամսական մարումների գումարի կամ անշարժ գույքի գնի` թույլ տալով ֆիլտրել գույքն ըստ տեսակի, տարածքի, սենյակների թվի և այլ չափանիշների:
Ավտոսրահների առաջարկները մեկ միասնական հարթակում
Ամերիաբանկը ստեղծել է միասնական հարթակ ավտոմեքենաների դիլերների մեծ ցանցի համար։ Ընտրելով մեքենան և նույն պահին ծանոթանալով վարկավորման պայմաններին` հաճախորդները կարող են անմիաջապես պարզել, թե որքան վարկ կարող են ստանալ, այնուհետև այցելել ավտոսրահ:
Բացի թվարկված առցանց հարթակներից` Բանկը ստեղծել է նաև այլ առցանց գործիքներ`  Ameriastream` դրամային արագ փոխանցումներ հեռախոսով, առցանց վճարումներ կայքի միջոցով, Օնլայն ապահովագրություն` մի շարք ապահովագրական պայմանագրերի կնքում` առանց Բանկ այցելելու, www.liooli.am` օնլայն գնումների հարթակ, որտեղ ներկայացված է հայ արտադրողների ապրանքատեսականին:

В ходе пресс-конференции спикеры подвели итоги 2021 года. результаты третьего квартала и представили программу цифровизации Банка и цифровые экосистемы.
Итоги деятельности Америабанка в 3 квартале свидетельствуют о том, что Банк продолжает занимать лидирующие позиции в банковской системе Армении по основным показателям, в частности активам /1,079 млрд драмов/, обязательствам /955 млрд драмов/, кредитным вложениям /660 млрд драмов/, обязательства перед клиентами /672 млрд драмов/, чистая прибыль /14 млрд драмов/. По размеру уставного капитала Банк занимает 2-е место (54 млрд драмов).
По данным на 3 квартал 2021 года Америабанк является крупнейшим банком-налогоплательщиком в Армении. Всего банк уплатил в госбюджет налогов на сумму 7,13 млрд драмов (по состоянию на 30.09.21). Указанный показатель увеличился на 62,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Согласно списку первых 1000 крупнейших налогоплательщиков РА, опубликованному Налоговой службой РА, Америабанк в 2021 г. По данным третьего квартала занимает 15-е место.
Америабанк, постоянно ищущий новые, более совершенные, более персонализированные и эффективные инструменты, продолжает предоставлять своим клиентам финансовые услуги и бизнес-решения международного качества.
Америабанк единственный в Армении создал набор цифровых экосистем и решений, которые:
- позволяет своим клиентам комфортно и максимально быстро получить финансирование по всем основным направлениям (кредитование малого и среднего бизнеса, автокредит, ипотечные кредиты, потребительские кредиты),
- позволяет пройти путь от открытия счета до выпуска карты и подачи заявки на финансирование в онлайн-среде экосчетов Америя,
- не только решает финансовые потребности клиентов, но и предоставляет первый в Армении удобный способ полного решения индивидуальной проблемы клиента через экосистемы - платформы цифрового назначения.
Бизнес-платформа Америя/ Онлайн-кредиты для малого и среднего бизнеса
Бизнес-платформа «Америя» работает по принципу «одного окна». Клиенты банка имеют возможность открыть счет в Америабанке без посещения банка, получить бесплатную визитную карту и Онлайн/Мобильный банкинг, онлайн-кредит за 5 минут (до 10 млн драмов в случае автоматического одобрения кредита), также на основании налоговой отчетности. Платформой «Америа Бизнес» могут воспользоваться как существующие клиенты Банка, так и те бизнесмены, которые хотели бы начать и развивать свой бизнес с Америабанком. Платформа будет постоянно улучшаться, предлагая новые решения для малого и среднего бизнеса, предоставляя комплексную экосистему деловых, финансовых и нефинансовых возможностей.
Смарт-аккаунт
Смарт-аккаунт — это банковский счет, открытый полностью онлайн, в результате чего клиенту также предоставляется бесплатная международная платежная карта с бесплатной доставкой, и система Америя Онлайн/Мобильный банкинг, через которую последний может управлять своими счетами и выполнять доступные транзакции 24/7.
Онлайн кредиты для физических лиц
Америабанк создал платформу онлайн-кредитования физических лиц, которая позволяет подать заявку на финансирование без посещения банка и получить ответ на вашу заявку в течение 5 минут.
Предложения разработчиков на одной платформе
Платформа ипотечного кредитования с первичного рынка представляет предложения застройщиков, сотрудничающих с Банком. Платформа позволяет находить недвижимость по сумме ежемесячных выплат по кредиту или цене недвижимости, позволяя фильтровать недвижимость по типу, площади, количеству комнат и другим критериям.
Предложения автосалонов на единой платформе
Америабанк создал единую платформу для крупной сети автосалонов. Выбрав автомобиль и одновременно ознакомившись с условиями кредитования, клиенты могут сразу узнать, какую сумму кредита они могут получить, а затем посетить автосалон.
Помимо перечисленных онлайн-платформ, Банк создал и другие онлайн-инструменты: Америастрим – быстрые драмовые переводы по телефону, онлайн-платежи через сайт, Онлайн-страхование – заключение ряда договоров страхования без посещения Банка, www.liooli.am - интернет-магазин, на котором представлен ассортимент продукции армянских производителей