Ամերիաբանկի թվայնացման օրակարգ. էկոհամակարգեր - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում բանախոսներն ամփոփեցին 2021թ. 3-րդ եռամսյակի արդյունքները և ներկայացրին Բանկի թվայնացման օրակարգն ու թվային էկոհամակարգերը:
Ամերիաբանկի 3-րդ եռամսյակի  գործունեության արդյունքները վկայում են, որ Բանկը Հայաստանի բանկային համակարգում շարունակում է զբաղեցնել առաջատարի դիրքը հիմնական ցուցանիշների գծով, մասնավորապես, ակտիվներ /1,079 մլրդ ՀՀ դրամ/, պարտավորություններ /955 մլրդ ՀՀ դրամ/, վարկային ներդրումներ /660 մլրդ ՀՀ դրամ/, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորություններ /672 մլրդ ՀՀ դրամ/, զուտ շահույթ /14 մլրդ ՀՀ դրամ/ մասով: Կանոնադրական կապիտալի գծով Բանկը զբաղեցնում է 2-րդ հորիզոնականը /54 մլրդ ՀՀ դրամ/:
2021 թվականի 3-րդ եռամսյակի տվյալներով` Ամերիաբանկը Հայաստանի ամենախոշոր հարկատու բանկն է: Բանկը պետական բյուջե է վճարել ընդհանուր առմամբ 7.13 մլրդ դրամի հարկ (30.09.21 դրությամբ): Նշված ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 62.5%-ով:
ՀՀ հարկային ծառայության կողմից հրապարակված ՀՀ առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի համաձայն` Ամերիաբանկը 2021թ. երրորդ եռամսյակի տվյալներով զբաղեցնում է 15-րդ հորիզոնականը:
Ամերիաբանկը, մշտապես փնտրելով նոր, ավելի առաջադեմ, ավելի անհատականացված և արդյունավետ գործիքներ, շարունակում է տրամադրել իր հաճախորդներին միջազգային որակի ֆինանսական ծառայություններ և գործարար լուծումներ:
Ամերիաբանկը միակն է Հայաստանում, որը ստեղծել է թվային էկոհամակարգերի և լուծումների համախումբ, որը.
• հնարավորություն է տալիս իր հաճախորդներին բոլոր հիմնական ուղղություններով ստանալ հարմարավետ և հնարավորինս արագ ֆինանսավորում (ՓՄՁ վարկավորում, ավտովարկ, հիփոթեքային վարկեր, սպառողական վարկեր),
• թույլ է տալիս հաշվի բացումից մինչև քարտի տրամադրում և ֆինանսավորման համար դիմելու ուղին անցնել Ամերիա էկոհամարգերի առցանց միջավայրում,
• ոչ միայն լուծում է հաճախորդների ֆինանսական կարիքները, այլև առաջինը Հայաստանում ապահովում է հաճախորդի անհատական խնդրի ամբողջական լուծմանն ուղղված հարմավետ ուղի էկոհամակարգերի` թվային նպատակային հարթակների միջոցով:
Ամերիա Բիզնես հարթակ/ ՓՄՁ օնլայն վարկեր
Ամերիա բիզնես հարթակը գործում է մեկ պատուհանի սկզբունքով: Բանկի հաճախորդները հնարավորություն ունեն առանց Բանկ այցելելու բացել հաշիվ Ամերիաբանկում, ստանալ անվճար բիզնես քարտ և Օնլայն/Մոբայլ բանկինգ, օնլայն վարկ` 5 րոպեում (մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ ավտոմատ հաստատվող վարկի դեպքում)` նաև հարկային հաշվետվությունների հիման վրա: Ամերիա Բիզնես հարթակից կարող են օգտվել ինչպես Բանկի գործող հաճախորդները, այնպես էլ այն գործարարները, որոնք կցանկանան Ամերիաբանկի հետ սկսել ու զարգացնել իրենց բիզնեսը: Հարթակը շարունակաբար կկատարելագործվի` առաջարկելով նոր լուծումներ ՓՄՁ-ների համար` ապահովելով բիզնես, ֆինանսական և ոչ ֆինանսական հնարավորությունների համապարփակ էկոհամակարգ:
Սմարթ հաշիվ
Սմարթ հաշիվն ամբողջությամբ առցանց բացվող բանկային հաշիվ է, որի արդյունքում հաճախորդին տրամադրվում է նաև միջազգային անվճար վճարային քարտ` անվճար առաքումով,  և Ամերիա Օնլայն/Մոբայլ բանկինգ համակարգ, որի միջոցով 24/7 ռեժիմով վերջինս կարող է կառավարել իր հաշիվներն ու կատարել հասանելի գործարքներ:
Օնլայն վարկեր անհատների համար
Ամերիաբանկը ստեղծել է ֆիզիկական անձանց առցանց վարկավորման հարթակը, որը հնարավորություն է տալիս առանց Բանկ այցելելու դիմել ֆինանսավորման համար և ստանալ հայտի պատասխանը 5 րոպեում:
Կառուցապատողների առաջարկները մեկ հարթակում
Առաջնային շուկայից հիփոթեքային վարկավորման  հարթակում ներկայացված են Բանկի հետ համագործակցող կառուցապատողների առաջարկները: Հարթակը հնարավորություն է տալիս գտնել անշարժ գույք` համաձայն վարկի ամսական մարումների գումարի կամ անշարժ գույքի գնի` թույլ տալով ֆիլտրել գույքն ըստ տեսակի, տարածքի, սենյակների թվի և այլ չափանիշների:
Ավտոսրահների առաջարկները մեկ միասնական հարթակում
Ամերիաբանկը ստեղծել է միասնական հարթակ ավտոմեքենաների դիլերների մեծ ցանցի համար։ Ընտրելով մեքենան և նույն պահին ծանոթանալով վարկավորման պայմաններին` հաճախորդները կարող են անմիաջապես պարզել, թե որքան վարկ կարող են ստանալ, այնուհետև այցելել ավտոսրահ:
Բացի թվարկված առցանց հարթակներից` Բանկը ստեղծել է նաև այլ առցանց գործիքներ`  Ameriastream` դրամային արագ փոխանցումներ հեռախոսով, առցանց վճարումներ կայքի միջոցով, Օնլայն ապահովագրություն` մի շարք ապահովագրական պայմանագրերի կնքում` առանց Բանկ այցելելու, www.liooli.am` օնլայն գնումների հարթակ, որտեղ ներկայացված է հայ արտադրողների ապրանքատեսականին:

Ameriabank's digitalization agenda.
During the press conference, the speakers summarized the 2021 Q3 results and presented the Bank's digitalization agenda and digital ecosystems.
According to the data of the 3rd quarter of 2021, Ameriabank is the largest taxpayer bank in Armenia. The bank paid a total of 7.13 billion AMD tax to the state budget (as of 30.09.21). The indicated indicator increased by 62.5% compared to the same period last year.
According to the list of the first 1000 largest tax payers of the Republic of Armenia published by the Tax Service of the Republic of Armenia, Ameriabank in 2021 According to the data of the third quarter, it ranks 15th.
Ameriabank, constantly looking for new, more advanced, more personalized and efficient tools, continues to provide its customers with international quality financial services and business solutions.
Ameriabank is the only one in Armenia that has created a set of digital ecosystems and solutions that:
• enables its customers to get comfortable and fastest possible financing in all main directions (SME lending, car loan, mortgage loans, consumer loans),
• allows you to go through the path from opening an account to issuing a card and applying for financing in the online environment of Ameria eco-accounts,
• not only solves the financial needs of customers, but also provides the first in Armenia a convenient way to fully solve the customer's individual problem through ecosystems - digital purpose platforms.
Ameria Business Platform/ SME online loans
The Ameria business platform operates on a one-stop shop basis. The bank's customers have the opportunity to open an account in Ameriabank without visiting the bank, get a free business card and Online/Mobile banking, an online loan in 5 minutes (up to 10 million AMD in the case of an automatically approved loan), also based on tax reports. The Ameria Business platform can be used both by existing customers of the Bank and by those businessmen who would like to start and develop their business with Ameriabank. The platform will be continuously improved, offering new solutions for SMEs, providing a comprehensive ecosystem of business, financial and non-financial opportunities.
Smart account
A smart account is a bank account opened entirely online, as a result of which the client is also provided with a free international payment card with free delivery, and the Ameria Online/Mobile banking system, through which the latter can manage his accounts and perform available transactions 24/7.
Online loans for individuals
Ameriabank has created an online lending platform for individuals, which allows you to apply for financing without visiting the Bank and get an answer to your application in 5 minutes.
Developer offers in one platform
The mortgage lending platform from the primary market presents the proposals of the developers cooperating with the Bank. The platform allows you to find real estate according to the amount of monthly loan repayments or real estate price, allowing you to filter the property by type, area, number of rooms and other criteria.
Offers of car dealerships on a single platform
Ameriabank has created a unified platform for a large network of car dealers. By choosing the car and at the same time getting familiar with the terms of crediting, customers can immediately find out how much credit they can get, and then visit the car dealership.
In addition to the listed online platforms, the Bank has also created other online tools: Ameriastream - fast dram transfers by phone, online payments through the website, Online insurance - conclusion of a number of insurance contracts without visiting the Bank, www.liooli.am - online shopping platform, which presents to the product range of Armenian producers.