Ամերիաբանկը և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպություն) ստորագրել են 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր՝ երկրում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Վարկի շուրջ 50 տոկոսն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերջիններիս ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և գործունեությունը  ընդլայնելու համար: Վարկային միջոցների մյուս մասն  ուղղվելու է կանաչ ծրագրերի, մասնավորապես,  էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու  Հայաստանում ածխածնային արտանետումների կրճատմանը նպաստող ծրագրերի իրագործմանը:
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման Հիմնադրամի մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարի խոսքով. «Մենք ուրախ ենք շարունակել մեր համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների ու էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր գործիքների միջոցով, որոնք կօգնեն ապահովել ՓՄՁ-ներին շրջանառու կապիտալով, և կնպաստեն կայուն էներգետիկայի զարգացմանն ու տնտեսական դիմացկունությանը»:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։  Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում (20 մլն ԱՄՆ դոլար) վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):  Երկրորդ վարկը (25 մլն ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվել է հիմնադրամի առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների շրջանակում, նպաստեց Ամերիաբանկի միջազգային առևտրային պորտֆելի ընդլայնմանը: Նշված երկու վարկային պայմանագրերի շրջանակներում Հայաստանում ֆինանսավորում է ստացել ավելի քան 130 ձեռնարկություն:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշեց . «Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամին մեր երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար։ ՓՄՁ ֆինանսավորումը մեր ռազմավարական նպատակներից մեկն է, և մենք ուրախ ենք կրկին միավորել ջանքերը մեր հաճախորդներին երկարաժամկետ ֆինանսավորում առաջարկելու համար: Հավատարիմ մնալով մեր կանաչ ռազմավարության ծրագրերին` ֆինանսական միջոցները  ուղղվելու են նաև  էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»:
Նշենք նաև, որ Ամերիաբանկը 2009 թվականից ի վեր ֆինանսավորել է ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:
OPEC-ի հիմնադրամի մասին
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը համաշխարհային մանդատ ունեցող զարգացման միակ հաստատությունն է, որն անդամ երկրների միջոցներից ֆինանսավորում է բացառապես ոչ անդամ երկրներին: Հիմնադրամը համագործակցում է զարգացող երկրների և միջազգային գործընկերների հետ` միջին և ցածր եկամուտ ունեցող երկրներում տնտեսական և սոցիալական աճը խթանելու նպատակով: ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամն ստեղծվել է ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների կողմից 1976 թվականին հստակ նպատակով` խթանել զարգացումը, ամրապնդել համայնքները և հզորացնել մարդկանց: Մեր աշխատանքը մարդակենտրոն է՝ ուղղվելով այնպիսի ծրագրերի, որոնք բավարարում են հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքները, զբաղվածությունը (հատկապես միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանում), մաքուր ջուրը և սանիտարահիգիենիկ պայմանները, առողջապահությունը և կրթությունը: Մինչ օրս ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամն ավելի քան 22 մլրդ ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ավելի քան 125 երկրներում իրականացվող զարգացման նախագծերի համար, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 187 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Մեր տեսլականն այնպիսի աշխարհ է, որտեղ կայուն զարգացումն իրականություն է բոլորի համար:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է ըստ 2021թ.3-րդ եռամսյակի արդյունքների բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанк привлек кредит в размере 30 млн долларов от Международного фонда развития ОПЕК для финансирования устойчивой энергетики и малого и среднего бизнеса в Армении - Новости | Америабанк
Америабанк привлек кредит в размере 30 млн долларов от Международного фонда развития ОПЕК для финансирования устойчивой энергетики и малого и среднего бизнеса в Армении
26 ноя, 2021 | Пресс релизы, Все | Return|
Америабанк и Международный фонд развития ОПЕК (Организация стран-производителей нефти) подписали долгосрочное кредитное соглашение на сумму 30 млн долларов США для поддержки развития частного сектора в стране.
Около 50 процентов кредита будет направлено на финансирование малых и средних предприятий (МСП), что позволит им получить необходимые средства для развития своего бизнеса, создания новых рабочих мест и расширения своей деятельности. Другая часть кредитных средств будет направлена ​​на реализацию «зеленых» проектов, в частности, проектов, способствующих повышению энергоэффективности и сокращению выбросов углерода в Армении.
По словам Тарека Альнасара, помощника генерального директора по операциям частного сектора и торгового финансирования Международного фонда развития ОПЕК. «Мы рады продолжить наше сотрудничество с Америабанком посредством новых инструментов финансирования МСП и энергоэффективных проектов в Армении, которые помогут обеспечить МСП оборотным капиталом и будут способствовать устойчивому развитию энергетики и экономической устойчивости».
Фонд и Америабанк сотрудничают с 2015 года, способствуя развитию экономики Армении в направлениях малого и среднего бизнеса и торгового финансирования. В частности, в рамках первого подписанного контракта (20 млн долларов США) кредитные средства были направлены малым и средним предприятиям (МСБ), работающим в различных отраслях экономики, включая оптовую торговлю, производство, пищевую промышленность и гостиничный бизнес. . Второй кредит (25 млн долларов США), предоставленный в рамках операций фонда по торговому финансированию, способствовал расширению портфеля международной торговли Америабанка. В рамках двух кредитных соглашений финансирование получили более 130 предприятий Армении.
В своем выступлении отметил председатель-генеральный директор дирекции Америабанка Артак Анесян. «Хочу выразить благодарность Международному фонду развития ОПЕК за наше многолетнее плодотворное сотрудничество. Финансирование малого и среднего бизнеса является одной из наших стратегических целей, и мы рады снова объединить усилия, чтобы предложить нашим клиентам долгосрочное финансирование. Придерживаясь планов нашей зеленой стратегии, финансовые ресурсы также будут направлены на реализацию энергоэффективных проектов».
Следует также отметить, что с 2009 года Америабанк профинансировал более 250 миллионов долларов США проектов в области возобновляемой энергетики.
О фонде ОПЕК
Фонд международного развития ОПЕК является единственным институтом развития с глобальным мандатом, который предоставляет финансирование исключительно странам, не являющимся членами, из фондов стран-членов. Фонд работает с развивающимися странами и международными партнерами для содействия экономическому и социальному росту в странах со средним и низким уровнем дохода. Фонд международного развития ОПЕК был создан странами-членами ОПЕК в 1976 году с конкретной целью содействия развитию, укрепления сообществ и расширения прав и возможностей людей. Наша работа ориентирована на людей и нацелена на программы, направленные на удовлетворение основных потребностей, таких как продукты питания, энергия, инфраструктура, занятость (особенно среди микро-, малых и средних предприятий), чистая вода и санитария, здравоохранение и образование. На сегодняшний день фонд ОПЕК выделил более 22 млрд долларов США на проекты развития в более чем 125 странах, общая стоимость которых составляет 187 млрд долларов США. Наше видение — это мир, в котором устойчивое развитие является реальностью для всех.
ЗАО «Америабанк» является одним из динамично развивающихся банков Армении и входит в число самых стабильных и крупных финансовых институтов, развивающихся в направлении цифровизации в стране. Являясь первым инвестиционным банком в Армении, Америабанк является универсальным банком, предоставляющим полный пакет инновационных корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг. Америабанк является ведущим банком Армении по всем основным финансовым показателям (активы, обязательства, кредитный портфель, чистая прибыль и капитал) по итогам 3-го квартала 2021 года. Для получения дополнительной информации вы можете посетить www.ameriabank.am.