ՎԶԵԲ-ը և դոնորները մեծացնում են Հայաստանում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծավալը 25 մլն ԱՄՆ դոլար Ամերիաբանկին՝ մասնավոր հատվածին վարկեր տրամադրելու նպատակով - Նորություններ | Ամերիաբանկ
ՎԶԵԲ-ը և դոնորները մեծացնում են Հայաստանում ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծավալը 25 մլն ԱՄՆ դոլար Ամերիաբանկին՝ մասնավոր հատվածին վարկեր տրամադրելու նպատակով
• Ֆինանսավորումը կնպաստի վարկերի տրամադրմանը ՄՓՄՁ-ներին և կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին
• ՎԶԵԲ-ն աջակցում է Հայաստանի մասնավոր հատվածին՝ տեխնոլոգիաները ԵՄ չափանիշներին համապատասխան արդիականացնելու գործում
• Դոնորների աջակցությունը՝ Եվրոպական միությունից, Շվեդիայից և Փոքր բիզնեսի ազդեցության հիմնադրամից
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում Հայաստանում Ամերիաբանկին 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով՝ հայաստանյան մասնավոր բիզնեսներին վարկեր տրամադրելու նպատակով:
Ֆինանսավորման այս փաթեթի շրջանակներում Ամերիաբանկը կստանա 10 մլն ԱՄՆ դոլար «Կանայք բիզնեսում» (WiB) ծրագրի ներքո՝ կանանց կողմից ղեկավարվող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ) տեղական արժույթով վարկեր տրամադրելու նպատակով։ Ծրագիրը համատեղում է ֆինանսավորումը, տեխնիկական աջակցությունը, ռիսկերի նվազեցումը՝ ծածկելով տեղական ֆինանսական հաստատությունների առաջին կորուստները Փոքր բիզնեսի ազդեցության հիմնադրամի աջակցությամբ, և խորհրդատվական ծառայությունները բիզնեսի համար՝ կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին աջակցելու նպատակով։ Տեխնիկական աջակցությունն ու խորհրդատվական ծառայությունները համատեղ ֆինանսավորվում են Եվրոպական միության (ԵՄ) և Շվեդիայի կառավարության կողմից:
Լրացուցիչ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի տեղական միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՄՓՄՁ) զարգացմանն աջակցելու նպատակով։
Ամերիաբանկը նաև կստանա 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար ԵՄ-ն Բիզնեսի համար-ՎԶԵԲ վարկային գծի շրջանակում, որին աջակցում է ԵՄ-ն՝ արտահանման ներուժ ունեցող տեղական ՓՄՁ-ներին վարկեր տրամադրելու նպատակով՝ տեխնոլոգիաներն ու ծառայությունները ԵՄ չափանիշներին համապատասխան արդիականացնելուն ու, միաժամանակ, կանաչ տեխնոլոգիաների կիրառումը խթանելուն ուղղված ներդրումների համար:
ԵՄ-ն Բիզնեսի համար-ՎԶԵԲ վարկային գիծը առաջատար նախաձեռնություն է, որն օգնում է տեղական ընկերություններին բարելավել իրենց մրցունակությունը երկրի ներսում և արտերկրում՝ արդիականացնելով իրենց արտադրական հզորությունները և գործընթացները ԵՄ չափանիշներին համապատասխան։ Վարկային միջոցների առնվազն 70 տոկոսը կհատկացվի «կանաչ» տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների ֆինանսավորման համար՝ համաձայն ՎԶԵԲ-ի՝ Անցում դեպի կանաչ տնտեսություն (GET) մոտեցմանը։ Վարկառուները կարող են ստանալ խրախուսական դրամաշնորհներ և տեխնիկական խորհրդատվություն՝ երկուսն էլ ֆինանսավորվում են ԵՄ-ի կողմից ԵՄ-ն Բիզնեսի համար նախաձեռնության շրջանակներում։
Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկերից է և առաջին տեղն է զբաղեցնում իր ակտիվներով, վարկային պորտֆելով, ինչպես նաև հաճախորդների հաշիվներով ու ավանդներով: 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը գերազանցող ակտիվներով` Ամերիաբանկը խոշոր ներդրում ունի Հայաստանի տնտեսության մեջ: Հանդիսանալով դինամիկ զարգացող ունիվերսալ բանկ` Ամերիաբանկը տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների մեծ փաթեթ իր բազմաֆունկցիոնալ հարթակի միջոցով` հստակ շեշտադրում կատարելով թվային պրոդուկտների վրա: Բանկը հավատարիմ է պատասխանատու բիզնես վարելու և Հայաստանի տնտեսությունը դեպի կայուն ապագա զարգացնելու իր հանձնառությանը: 2015թ.-ից ՎԶԵԲ-ը հանդիսանում է Ամերիաբանկի բաժնետեր և ունի 17,8 տոկոս բաժնեմաս։
ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում առաջատար ինստիտուցիոնալ ներդրող է: Մինչ օրս Բանկը Հայաստանում ներդրել է ավելի քան 1,51 միլիարդ եվրո 189 ծրագրում՝ երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքային և էներգետիկ ոլորտներում, ընդ որում այդ ներդրումների 88 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին:
Եվրոպական միության մասին
Եվրոպական միության անդամ պետությունները որոշել են միավորել իրենց գիտելիքները, ռեսուրսները և ճակատագրերը: Միասին նրանք կառուցել են կայունության, ժողովրդավարության և կայուն զարգացման գոտի՝ պահպանելով մշակութային բազմազանությունը, հանդուրժողականությունը և անհատի հիմնարար ազատությունները: Եվրոպական միությունը հավատարիմ է իր սահմաններից դուրս գտնվող երկրների և ժողովուրդների հետ իր ձեռքբերումներն ու արժեքները կիսելու հանձնառությանը:
Փոքր բիզնեսի ազդեցության հիմնադրամի դոնորներն են Իտալիան, Ճապոնիան, Կորեան, Լյուքսեմբուրգը, Նորվեգիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, ԹայվանԲիզնես–ՎԶԵԲ Տեխնիկական համագործակցության հիմնադրամը և Միացյալ Նահանգները:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot ЕБРР и доноры увеличивают финансирование малого и среднего бизнеса в Армении 25 миллионов долларов США для Америабанка для предоставления кредитов частному сектору - Новости | Америабанк
ЕБРР и доноры увеличивают финансирование малого и среднего бизнеса в Армении 25 миллионов долларов США для Америабанка для предоставления кредитов частному сектору
20 янв, 2022 | Пресс релизы, Все | Return|
• Финансирование  позволит увеличить объемы кредитования МСП, микро-предприятий и предприятий, управляемых женщинами
• ЕБРР поддерживает частный сектор Армении в модернизации технологий по стандартам ЕС
• Донорская поддержка предоставляется Европейским Союзом, Швецией и Фондом воздействия на малый бизнес (SBIF).
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставляет армянскому Америабанку финансирование на сумму 25 миллионов долларов США для кредитования частного сектора в Армении.
В рамках финансирования Америабанк получит 10 миллионов долларов США по программе «Женщины в бизнесе» (WiB) для предоставления кредитов в местной валюте малым и средним предприятиям (МСП), управляемым женщинами. Программа включает финансирование, техническую поддержку, снижение рисков в форме покрытия первого убытка для местных финансовых учреждений при поддержке Фонда воздействия на малый бизнес (SBIF), а также бизнес-консультирование для поддержки МСП, управляемых женщинами. Техническая поддержка и консультационные услуги предоставляются за счет средств, выделенных Евросоюзом (ЕС), и Швецией.
Дополнительные 10 миллионов долларов США будут направлены на развитие местных микро-, малых и средних предприятий (ММСП).
ЕБРР предоставит Америабанку также кредитную линию в размере 5 миллионов долларов США в рамках программы «ЕС для Бизнеса», для последующего кредитования местных МСП с экспортным потенциалом, с целью инвестирования полученных средств в модернизацию технологий и услуг по стандартам ЕС, одновременно поощряя использования зеленых технологий.
Кредитная линия ЕБРР в рамках программы «ЕС для Бизнеса» является флагманской инициативой, помогающей местным компаниям повышать свою конкурентоспособность на местном рынке и за рубежом путем модернизации своих производственных мощностей и процессов в соответствии со стандартами ЕС. Как минимум 70 процентов кредитных средств будет направлено на финансирование инвестиций в «зеленые» технологии в соответствии с концепцией ЕБРР по переходу к «зеленой» экономике. Заемщики могут получать поощрительные гранты и техническую консультацию, за счет финансирования, предоставленного в рамках инициативы «ЕС для Бизнеса»
Америабанк является одним из ведущих банков Армении и занимает первое место в банковской системе по активам, кредитному портфелю, клиентским счетам и вкладам. Имея активы, превышающие 1 триллион драмов РА, Банк вносит серьезный вклад в развитие экономики Армении. Являясь динамично развивающимся универсальным банком, Америабанк предоставляет широкий спектр инновационных банковских услуг через многофункциональную платформу, с акцентом на цифровые продукты. Америабанк привержен принципу ответственного ведения бизнеса и способствует переходу Армении к экологически устойчивому будущему. С 2015 года ЕБРР также является акционером банка, с долевым участием в размере17.8%.
ЕБРР является ведущим институциональным инвестором в Армении. Банк инвестировал более 1,51 млрд евро в 189 проектов в финансовом, корпоративном, энергетическом секторах и инфраструктурах страны, причем 88% этих инвестиций приходится на частный сектор.
Про ЕС
Члены Европейского Союза решили соединить свои технические знания, ресурсы и предназначения. Вместе они создали зону стабильности, демократии и устойчивого развития, сохраняя при этом культурное разнообразие, толерантность и свободу личности. Европейский Союз стремится делиться своими достижениями и ценностями со странами и народами за его пределами.
Донорами Фонда воздействия на малый бизнес являются Италия, Япония, Корея, Люксембург, Норвегия, Швеция, Швейцария, Фонд технического сотрудничества TaiwanBusiness - ЕБРР и США