Ամերիաբանկը ներկայացնում է նոր դիզայնով վճարային քարտերը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը ներկայանում է վճարային քարտերի նոր դիզայնով, որոնք ստեղծվել են բանկի հաճախորդների «ձեռագրով»: Քարտերի դիզայնի նոր կոնցեպտի ամենավառ տարրը հայկական թագավորությունների, իշխանական տոհմերի զինանշաններն են:
Դիզայնի կոնցեպտի մշակման համար բանկը իրականացրել է մի շարք միջոցառումներ, մասնավորապես, բաց մրցույթ դիզայներների շրջանում, հարցումներ հաճախորդների շրջանում, քննարկումներ բանկի անձնակազմի հետ: Հաճախորդների պահանջները հասկանալու համար բանկը ստեղծել է ֆոկուս խմբեր բանկի հաճախորդների տարբեր սեգմենտների (տարիքային, սեռային, ըստ քարտերի օգտագործման տեսակների) մասնակցությամբ:
Հարցմանը մասնակցած կանանց 71%-ը և տղամարդկանց 72%-ը ցանկություն են հայտնել քարտերը տեսնել հայկական տարրերով: Միաժամանակ կանանց 59%-ը, իսկ տղամարդկանց 73%-ը ցանկություն են հայտնել ունենալ սև գույնի, մինիմալիստական, պարզ և դասական ոճի քարտեր:
Լսելով հաճախորդների կարծիքներն ու առաջարկությունները` Ամերիաբանկը մշակել է քարտերի դիզայնի նոր կոնցեպտ, որը մինիմալիստական է, պարզ, դասական և ունի վառ արտահայտված հայկական ինքնություն: Դիզայնի մշակման հիմքում դրված են այն կարևոր արժեքները, որոնք համընդհանուր են բանկի և իր հաճախորդների համար, մասնավորապես` աճը, կայունությունը, ժառանգությունը, ինքնությունը, վստահությունն ու զարգացումը:

29 Apr, 2022 | Press release, All | Return|
The bank has implemented a series of activities to develop the design concept. Specifically, it has held open competition among designers, conducted customer surveys and discussions with the bank staff. In order to understand customer preferences, the bank has conducted focus groups involving different segments of customers (age, gender, types of card usage).
71% of female respondents and 72% of male respondents expressed a desire to have cards with Armenian elements. Meanwhile, 59% of women and 73% of men said they’d like to have black, minimalist, simple and classic cards.
Having summed up customer opinions and recommendations, Ameriabank has developed a new concept of card design, which is minimalist, simple, classic, yet with a pronounced Armenian identity. The design is based on the core values shared by the bank and its customers, such as growth, stability, heritage, identity, trust and development.
To see the design of new cards, please watch the video.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the most stable and largest financial institutions in Armenia. Ameriabank offers innovative corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the largest bank in Armenia with assets exceeding AMD 1 trillion.
Ameriabank leverages clearly formulated digital agenda, continuously bringing innovation and technology to financial services and products.
The Bank has adopted a customer-centric approach to ensure service quality and modern banking experience in an evolving digital environment.