Այն ամենը, ինչ կցանկանաք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Andranik Khachatryan head of Ameriabank's branchesՎարկի վերաֆինանսավորումը ֆինանսական դժվարությունները հաղթահարելու կամ պարզապես ծախսերը կրճատելու հիանալի միջոց է, այսինքն` միևնույն վարկը վերցնել առավել հարմար պայմաններով: Վերաֆինանսավորման միջոցով կարելի է ստանալ վարկ ավելի մեծ գումարով, ավելի երկար ժամկետով, առավել ցածր տոկոսադրույքով, նվազեցնել ամսական մարումների չափը, միավորել մի քանի վարկ մեկում և այլն: Վարկի վերաֆինանսավորման առաջարկները շուկայում շատ չեն, բայց կան: Ամերիաբանկը վարկերի վերաֆինանսավորման արշավ է իրականացնում այն վարկառուների համար, ովքեր ցանկանում են արդյունավետ կերպով տնօրինել իրենց ֆինանսական ռեսուրսները և ժամանակը: Մենք Ամերիաբանկի աշխատակիցներից ճշտել ենք այն ամենը, ինչ Դուք կցանկանայիք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին, և կներկայացնենք Ձեզ ամեն ինչ ըստ հերթականության: Այսօր մեր թղթակցի զրուցակիցներն են «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տարածքային ստորաբաժանումների կառավարման վարչության ղեկավար Անդրանիկ Խաչատրյանը և նախագծի ղեկավար Օֆելյա Մարտիրոսյանը:
Պրն Խաչատրյա՛ն, վարկավորման շուկայում բարդ իրավիճակ է տիրում: Հասարակության շրջանում անընդհատ քննարկվում է ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ ձեռնարկությունների և անհատների վարկային պարտավորությունների հարցը: Ինչպե՞ս եք գնահատում ստեղծված իրավիճակը:
Հայաստանում, ինչպես և ողջ հետխորհրդային տարածքում, բարդ իրավիճակ է ստեղծվել: Տնտեսության արագ վերականգնման կանխատեսումները չիրականացան, և մենք չկարողացանք հասնել ՀՆԱ-ի աճի և տնտեսական ակտիվության մինչճգնաժամային ցուցանիշներին: Ընդ որում, 2008-2009թթ. ճգնաժամն արագ հաղթահարելու սպասումները բերեցին նրան, որ շատ ձեռնարկատերեր կուտակեցին վարկեր, սակայն տնտեսական աճի տեմպերի նվազման, սպառողների պահանջարկի անկման պայմաններում վարկառուների վիճակը կտրուկ վատթարացավ: Որոշ ընկերություններում շահույթը կրճատվեց 20-30%-ով, ու եթե դրան գումարենք նաև 15-20%-ով դրամի արժեզրկումն ու գնաճը, ապա պարզ է դառնում, որ վարկերի, հատկապես դոլարային, մարումը դառնում է խնդրահարույց: Կցանկանայի նշել, որ չարդարացված լավատեսական սպասումները որոշակի իմաստով նպաստում են խնդրահարույց վարկերի աճին: Շատերն անընդհատ սպասում են, որ կգան լավ ժամանակներ, և խնդիրը կլուծվի: Սակայն մեր կարծիքով, հաջողակ են նրանք, ովքեր ցանկացած իրավիճակում կարող են որոշումներ կայացնել: Ստեղծվել է նոր իրականություն, որը գուցե շատ բարենպաստ չէ, բայց կայուն է, և իմ կարծիքով բոլորն արդեն համակերպվել են այդ նոր իրականությանը: Մենք սովոր ենք դժվարությունների և հասկանում ենք, որ նոր միջավայրում ևս կարելի է ակտիվ լինել, շարունակել աճել ու զարգանալ:
Ստեղծված նոր իրավիճակում ձեռնարկատերերն առավել զգուշավոր են դարձել, ռիսկի չեն դիմում նոր նախագծեր սկսելու և արդեն գործող բիզնեսն ընդլայնելու համար:
Ոչ միայն ռիսկի չեն դիմում բիզնեսում ներդրումներ կատարելու համար, այլև շատ հաճախ ունենալով վարկային պարտավորություններ, չեն կարողանում սպասարկել հավելյալ վարկային բեռ և զարգացնել բիզնեսը: Մենք մշտապես իրականացնում ենք հաճախորդների կարիքների բացահայտման մոնիթորինգ: Եվ շատ լավ գիտենք, որ հաճախորդների ֆինանսական հոսքերը փոխվել են, մենք հասկանում ենք, որ նրանց անհրաժեշտ է բանկի աջակցությունը և կարիք ունեն նոր բանկային պրոդուկտների` երկարաժամկետ և առավել մրցունակ տոկոսադրույքներով: Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև ցանկանալով աջակցել տնտեսության ակտիվության աճին՝ Ամերիաբանկն այլ բանկերի վարկառուներին առաջարկեց վերաֆինանսավորել իրենց վարկն Ամերիաբանկում՝ հնարավորություն տալով երկարաձգել վարկի ժամկետը: Այս առաջարկը գործում է մինչև 2016թ-ի օգոստոսի 1-ը և տարածվում է բիզնես-վարկերի, հիփոթեքային վարկերի, անշարժ գույքով կամ ավտոմեքենայի գրավով ապահովված սպառողական վարկերի, չվերականգնվող վարկային գծերի և օվերդրաֆտների վրա:
Վերաֆինանսավորման արդյունքում նվազում է վարկի ամսական մարումների չափը, և առաջանում են ազատ ռեսուրսներ, որոնք կարելի է ուղղել այլ խնդիրների լուծմանը: Կցանկանայի նշել, որ նախորդ տարին մեզ համար շատ հաջող էր միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ համագործակցության առումով: Մենք գրեթե կրկնապատկեցինք բանկի կապիտալը, ինչի շնորհիվ Ամերիաբանկն այժմ կարող է լավագույն պայմաններն առաջարկել վարկառուներին: Անմիջապես ասեմ, որ այս առաջարկն ուղղված չէ այն հաճախորդներին, ովքեր վարկի մարման հետ կապված խնդիրներ ունեն: Եթե վարկառուի եկամուտն անընդհատ նվազում է, և նա չի կարողանում սպասարկել վարկը, ապա այդ խնդրի լուծման համար այլ ուղիներ է պետք փնտրել: Մենք ցանկանում ենք ներգրավել այնպիսի մարդկանց, ովքեր վարկերի և դրանց մարման նոր մոտեցումների կարիք ունեն, մարդկանց, ում եկամուտը գուցե և նվազել է, բայց մնում է կայուն: Այդ հաճախորդներին մենք պատրաստ ենք առաջարկել այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում վարկի մարումները համապատասխանում են իրենց եկամուտներին, ուստի առաջարկը վերաբերում է այն վարկերին, որոնք նվազագույնը մեկ տարվա սպասարկման պատմություն ունեն: Իմ գործընկերներն, իհարկե, այս զրույցի շարունակության ընթացքում առավել մանրամասն կպատմեն Ամերիաբանկի կողմից առաջարկվող վարկերի վերաֆինանսավորման առաջարկի մասին: Իսկ ես նշեմ, որ պրոդուկտն ուղղված է այն անձանց, ովքեր ցանկանում են միավորել վարկերը, կազմել մարումների առավել հարմար ժամանակացույց, կրճատել ամսական մարումների չափը, այսինքն՝ վարկի սպասարկումը դարձնել առավել հարմար ու արդյունավետ: Նշեմ նաև, որ վերաֆինանսավորումը կարող է զուգակցվել նաև վարկի գումարի ավելացմամբ, եթե նման անհրաժեշտություն կա:
Ofelia MartirosyanՀաջորդ հարցն ուղղվում է Օֆելյա Մարտիրոսյանին:
Ես տեսել եմ վարկերի վերաֆինանսավորման հետ կապված ձեր գովազդը՝ «Hypo և Bizo»-ն: Փաստորեն Ամերիաբանկն այս ոլորտում ևս կրեատիվ մոտեցում դրսևորեց:
Գովազդային արշավի կերպարները ստեղծվել են երկարատև մտորումների և քննարկումների արդյունքում: Մենք որոշեցինք ռիսկի դիմել: Պատկերացրինք մի ընտանիք, որն ունի կայուն ամսական եկամուտ և  վարկ, որի մարման համար ծախսվում է ընտանիքի ամսական եկամտի 30%-ը: Դրամի արժեզրկման, ընտանիքի եկամտի կրճատման և գնաճի արդյունքում ստեղծված իրավիճակում վարկի սպասարկման համար ծախսվում է ընտանեկան բյուջեի զգալի մասը, և առաջանում է զգացողություն, որ ի հայտ է եկել ընտանիքի նոր անդամ, որի համար բավականին շատ գումար է ծախսվում: Մինույն պատկերն է նաև փոքր և միջին բիզնեսի դեպքում, կարծես թե ի հայտ է գալիս նոր աշխատակից, որին անհրաժեշտ է հատկացնել բյուջեի մի մասը, չնայած ընկերության այլ ծախսերի նվազեցմանը: Այսպես ծնվեց այն գաղափարը, որ կարելի է վարկն արտահայտել մի կերպարի տեսքով, որը սպառում է ընտանիքի և բիզնեսի միջոցները: Եվ մենք նախընտրեցինք ստեղծել թեթև, ուրախ և չարաճճի մի կերպար, որը դրական հույզեր կառաջացնի և կօգնի հանրությանը հասցնել մեր արշավի հիմնական գաղափարը՝ Ամերիաբանկի առաջարկը թեթևացնում է վարկառուի վարկային բեռը:
Այնպիսի լուրջ ոլորտի համար, ինչպիսին բանկային գործունեությունն է, նման կերպարի ստեղծումը համարձակ քայլ է:
Այո, այն ոճը, որով ստեղծվել են այս արշավի գովազդային հոլովակները, շատ է տարբերվում այն իմիջից որը ստեղծել է Ամերիաբանկը: Մենք նույնիսկ պատրաստվել էինք դիմակայել քննադատությանը: Բայց ի զարմանս և ի ուրախություն մեզ, գաղափարը սիրվեց թե՛ մեր աշխատակիցների և թե՛ ընդհանուր առմամբ հանրության կողմից: Իսկ Hypo և Bizo անվանումները («հիփոթեք» և «բիզնես-վարկ» բառերի կրճատ տարբերակները), ինչպես ասում են, ընդունվեցին ժողովրդի կողմից: Իսկ ամենակարևորը` գովազդային արշավն սկսելուց հետո վաճառքի ծավալները գերազանցեցին մեր բոլոր սպասումները: Իսկ դա նշանակում է, որ մեր խնդիրը` ցույց տալ մարդկանց, որ իրականում նպատակաուղղված և ճիշտ կառուցված վարկը ծառայում է աճին ու զարգացմանը, օգնում է օգտվել կյանքի ընձեռած հնարավորություններից, մենք կարողացանք հաջողությամբ լուծել:
Շնորհակալություն հետաքրքիր տեղեկությունների համար:
Իսկ վաղը մեր զրույցը կլինի շատ պահանջված մի թեմայի շուրջ՝ այն մասին, թե ինչ կշահի փոքր և միջին բիզնեսն Ամերիաբանկի կողմից առաջարկվող վարկերի վերաֆինանսավորման շրջանակներում:

Рефинансирование кредита – отличный способ преодолеть финансовые трудности или просто сократить расходы, то есть взять тот же кредит на максимально выгодных условиях. С помощью рефинансирования можно получить кредит на большую сумму, на более длительный срок, с меньшей процентной ставкой, уменьшить сумму ежемесячных выплат, объединить несколько кредитов в один и т.д. Предложений по рефинансированию кредита на рынке не так много, но они есть. Америабанк проводит акцию по рефинансированию кредитов для заемщиков, которые хотят эффективно управлять своими финансовыми ресурсами и временем. Мы узнали от сотрудников Америабанка все, что вы хотели бы знать о рефинансировании кредита, и представим вам все по порядку. Сегодня собеседниками нашего корреспондента являются Андраник Хачатрян, начальник отдела управления территориальными подразделениями ЗАО "Америабанк" и руководитель проекта Офелия Мартиросян.
Господин Хачатрян, на рынке кредитования сложная ситуация. В обществе постоянно обсуждается вопрос о кредитных обязательствах предприятий и физических лиц перед финансовыми учреждениями. Как вы оцениваете текущую ситуацию?
Сложная ситуация сложилась в Армении, как и на всем постсоветском пространстве. Прогнозы быстрого восстановления экономики не оправдались, и нам не удалось выйти на докризисные показатели роста ВВП и экономической активности. Кроме того, в 2008-2009 гг. Ожидания быстрого выхода из кризиса привели к тому, что многие предприниматели накопили кредиты, однако положение заемщиков резко ухудшилось из-за снижения темпов экономического роста и падения потребительского спроса. В некоторых компаниях прибыль сократилась на 20-30%, а если к этому добавить девальвацию драма и инфляцию на 15-20%, то становится понятно, что погашение кредитов, особенно в долларах, становится проблематичным. Хочу отметить, что неоправданные оптимистичные ожидания в определенном смысле способствуют росту проблемных кредитов. Многие люди постоянно ждут, когда наступят хорошие времена и проблема будет решена. Однако, на наш взгляд, успешны те, кто может принимать решения в любой ситуации. Создалась новая реальность, может быть, не очень благоприятная, но стабильная, и я думаю, что все уже смирились с этой новой реальностью. Мы привыкли к трудностям и понимаем, что даже в новой среде можно быть активным, продолжать расти и развиваться.
В новой ситуации предприниматели стали более осторожными, они не рискуют начинать новые проекты и расширять существующие бизнесы.
Они не только не рискуют вкладывать средства в бизнес, но и слишком часто, имея кредитные обязательства, не в состоянии обслуживать дополнительную кредитную нагрузку и развивать бизнес. Мы постоянно следим за выявлением потребностей клиентов. И мы прекрасно знаем, что финансовые потоки клиентов изменились, мы понимаем, что они нуждаются в поддержке банка и нуждаются в новых банковских продуктах с долгосрочными и более конкурентоспособными процентными ставками. Учитывая сложившуюся ситуацию, а также желая поддержать рост экономической активности, Америабанк предложил заемщикам из других банков рефинансировать кредит в Америабанке, предоставив им возможность продлить срок кредита. Данное предложение действует до 1 августа 2016 года и распространяется на бизнес-кредиты, ипотечные кредиты, потребительские кредиты под залог недвижимости или автомобиля, невозобновляемые кредитные линии и овердрафты.
В результате рефинансирования уменьшается сумма ежемесячных погашений кредита, появляются свободные ресурсы, которые можно направить на решение других задач. Хочу отметить, что прошлый год был для нас очень успешным в плане сотрудничества с международными финансовыми организациями. Мы почти удвоили капитал банка, благодаря чему Америабанк теперь может предложить заемщикам лучшие условия. Сразу скажу, что данное предложение не направлено на клиентов, у которых есть проблемы с погашением кредита. Если доход заемщика постоянно снижается и он не в состоянии обслуживать кредит, то следует искать другие пути решения этой проблемы. Мы хотим привлечь людей, которым нужны новые подходы к кредитам и их погашению, людей, чей доход хоть и уменьшился, но остается стабильным. Мы готовы предложить тем клиентам условия, при которых выплаты по кредиту соответствуют их доходам, поэтому предложение распространяется на кредиты с историей обслуживания не менее одного года. Конечно же, в продолжение этой беседы мои коллеги более подробно расскажут о предложении по рефинансированию кредита, предлагаемом Америабанком. И отмечу, что продукт ориентирован на людей, которые хотят совместить кредиты, сделать более удобный график погашения, уменьшить размер ежемесячных платежей, то есть сделать обслуживание кредита более удобным и оперативным. Также отмечу, что рефинансирование можно совместить с увеличением суммы кредита, если есть такая необходимость.
Следующий вопрос адресован Офелии Мартиросян.
Я видел вашу рекламу по рефинансированию кредитов, Hypo и Bizo. Собственно, Америабанк и в этой сфере проявил творческий подход.
Персонажи рекламной кампании были созданы после долгих размышлений и обсуждений. Мы решили рискнуть. Представим себе семью со стабильным ежемесячным доходом и кредитом, для погашения которого требуется 30% ежемесячного дохода семьи. В ситуации, сложившейся в результате девальвации валюты, сокращения доходов семьи и инфляции, значительная часть семейного бюджета тратится на обслуживание кредита, и возникает ощущение, что появился новый член семьи, для которого довольно тратится много денег. По малому и среднему бизнесу картина одинаковая, вроде бы появляется новый сотрудник, на которого нужно выделять часть бюджета, несмотря на сокращение прочих расходов компании. Так родилась идея выразить кредит как цифру, потребляющую семейные и деловые средства. И мы решили создать легкий, веселый и озорной образ, который вызывал бы положительные эмоции и помогал донести до населения основную идею нашей акции: предложение Америабанка облегчает кредитную нагрузку заемщика.
Для такой серьезной отрасли, как банковское дело, создание такого имиджа — смелый шаг.
Да, стиль, в котором были созданы ролики этой кампании, сильно отличается от образа, созданного Америабанком. Мы даже были готовы к критике. Но, к нашему удивлению и радости, идея понравилась как нашим сотрудникам, так и широкой публике. А названия Hypo и Bizo (сокращенные варианты слов «ипотека» и «бизнес-кредит»), как говорится, были приняты народом. И самое главное, после запуска рекламной кампании объем продаж превзошел все наши ожидания. А это значит, что нам удалось успешно решить нашу задачу – показать людям, что на самом деле адресный и правильно структурированный кредит служит росту и развитию, помогает использовать возможности, предоставляемые жизнью.
Спасибо за интересную информацию.
А завтра наш разговор будет на очень популярную тему: что получит малый и средний бизнес в рамках рефинансирования кредитов, предлагаемых Америабанком.