Այն ամենը, ինչ կցանկանաք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին (մաս 3) - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Այն ամենը, ինչ կցանկանաք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին (մաս 3)
Yeritasardakan branch head Avetik Avetisyans interviewԲացահայտում ենք սպառողական վարկերի առանձնահատկությունները
Նախորդ օրերին մենք զրուցեցինք այն մասին, թե ինչպես է առաջացել Bizo-ի և Hypo-ի գաղափարը, այն մասին, թե ինչ առավելություններ է տալիս Ամերիաբանկի կողմից ներկայացված վարկերի վերաֆինանսավորման առաջարկը փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտում գործող ձեռնարկատերերին: Այսօր «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ «Երիտասարդական» մասնաճյուղի կառավարիչ Ավետիք Ավետիսյանը կպատմի, թե ինչպես ենք մենք վճարում չափից ավել այնտեղ, որտեղ կարելի է տնտեսել, և ի՞նչ անեն նրանք, ում միակ մտահոգությունն այսօր վարկերի մարումների օրերը չշփոթելն է:
Պրն Ավետիսյան, շատերն ունեն գործող սպառողական վարկեր, որոնք վերցրել են նախկինում: Այն ժամանակից ի վեր ամեն ինչ փոխվել է` փոխվել են թե՛ մեր եկամուտները և թե՛ նոր վարկերի տրամադրման պայմանները: Վարկերի վերաֆինանսավորման մասին մտածելու ժամանակը չէ՞ արդյոք:
Սպառողական վարկերը, թերևս, պահանջարկի տեսանկյունից առաջին տեղն են զբաղեցնում: Սպառողական վարկերի առանձնահատկությունը կայանում է հենց դրանց բազմազանության մեջ: Գուցե հենց այդ բազմազանության պատճառով է, որ մարդիկ տարբեր բանկերից տարբեր վարկեր են վերցնում և ոչ քիչ միջոցներ ծախսում դրանց սպասարկման համար:
Եվ խճճվում վարկերի մեջ ...
«Խճճվել են վարկերի մեջ» արտահայտությունը կարծես հենց սպառողական վարկերի մասին է: Որովհետև այստեղ կա մեկ առանձնահատկություն ևս. մենք հաճախ սպառողական վարկերը վերցնում ենք հապշտապ: Երբ խոսքը ոչ այնքան մեծ գումարի մասին է, վարկառուն միայն մեկ հարց է տալիս՝ որքան պետք է վճարեմ ամսական, և եթե ներկայացված գումարը բավարարում է նրան, նա վարկը վերցնում է՝ առանց ուշադրություն դարձնելու տոկոսադրույքին, ժամկետին, միջնորդավճարներին և այլն: Ընդ որում, քանի որ սպառողական վարկի գումարը, որպես կանոն, մեծ չէ, ցանկացած հավելյալ ծախս զգալիորեն մեծացնում է փաստացի տոկոսադրույքը: Օրինակ, հայտարարված ամսական 18%-ը վարկի սպասարկման վճարի հետ միասին կարող է փաստացի դառնալ 20-25%: Մի քանի այդպիսի «փոքր» վարկ բավական է, որ ամսական մարումները զգալիորեն ազդեն ընտանիքի բյուջեի վրա: Հետո գուցե հաճախորդը հասկանում է, որ սխալ է գործել, բայց արդեն ուշ է լինում, իսկ ոմանք էլ նույնիսկ չեն մտածում այդ մասին, եթե վճարումների չափը կրիտիկական չի դառնում: Բայց եթե կարելի է վարկի մարմանն ուղղել եկամտի ընդամենը 5%-ը, ինչո՞ւ վճարել 10%, հատկապես, որ այսօր տնտեսված յուրաքանյուր դրամը կարևոր է:
Վարկի վերաֆինանսավորումը հնարավորություն կտա՞ արդյոք ուղղել այդ սխալը:
Այո, այն, ինչ մենք այսօր առաջարկում ենք մեր պոտենցիալ հաճախորդներին, շատ շահավետ է բոլոր տեսանկյուններից: Ես մեկ անգամ ևս կասեմ այն, ինչ ասել են իմ գործընկերները. Ամերիաբանկում վարկը վերաֆինանսավորելու դեպքում գրավի (առկայության դեպքում) գնահատման բոլոր ծախսերը, նոտարական վավերացման և կադաստրային վճարները Բանկը կատարում է իր հաշվին: Հաճախորդը նաև ազատվում է վարկի տրամադրման և սպասարկման վճարներից: Մեր տոկոսադրույքները շատ մրցունակ են՝ 14% դոլարային, 17% դրամային և 12% եվրոյով վարկերի դեպքում: Վարկը կարող է տրամադրվել մինչև 7 տարի ժամկետով: Մեր առաջարկը վերաբերում է անշարժ գույքի կամ ավտոմեքենայի գրավով ապահովված սպառողական վարկերին, չվերականգնվող վարկային գծերին և օվերդրաֆտներին:
Տարբեր բանկերում, տարբեր տոկոսադրույքներով և ժամկետներով մի քանի վարկ ունեցող անձանց մեր առաջարկը հնարավորություն է տալիս տնտեսել իրենց գումարը, ժամանակը և խնայել նյարդերը: Միաժամանակ անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ մենք վերաֆինանսավորում ենք միայն այն վարկերը, որոնք առնվազն մեկ տարի պատշաճ սպասարկման պատմություն ունեն:
Երկարաձգելով վարկի ժամկետը՝ մենք նվազեցնում ենք վարկառուի ամսական մարումների չափը: Եթե հաճախորդը վերցրել էր վարկն ավելի բարձր տոկոսադրույքով, ապա մարումների չափը նվազում է նաև տոկոսադրույքի իջեցման հաշվին: Այսպիսով, վարկառուն հինգ տարբեր բանկերում վարկեր մարելու փոխարեն կատարում է ամսական մեկ մարում մեկ բանկում, ինչը համաձայնեք՝ շատ ավելի հարմար է: Վարկերի վերաֆինանսավորման արդյունքում ազատ միջոցներ են գոյանում, և դրանք կարելի է ծախսել այլ նպատակների համար, որոնք նախկինում անհասանելի էին բավարար միջոցների բացակայության պատճառով:
Շնորհակալություն պարզաբանման համար, պրն Ավետիսյա՛ն:
Վաղը կներկայացնենք վարկերի վերաֆինանսավորման շուրջ մեր զրույցի վերջին մասը, որը վերաբերում է հիփոթեքին: Դուք կիմանաք, թե հանուն ինչի արժե նորից անցնել հիփոթեքի ձևակերպման գործընթացի միջով: Հետևե՛ք մեզ:

We identify the features of consumer loans
In the previous days, we talked about how the idea of Bizo and Hypo came about, about the advantages offered by Ameriabank's loan refinancing offer to entrepreneurs operating in the small and medium business sector. Today, Avetik Avetisyan, manager of the "Youth" branch of "Ameriabank" CJSC, will tell how we pay too much where it is possible to save money, and what should be done by those whose only concern today is not to confuse the days of loan repayments.
Mr. Avetisyan, many have existing consumer loans that they took before. Since then, everything has changed, both our incomes and the terms of granting new loans have changed. Isn't it time to think about loan refinancing?
Consumer loans, perhaps, take the first place in terms of demand. The peculiarity of consumer loans lies in their variety. Maybe it is because of this diversity that people take different loans from different banks and spend a lot of money for their service.
And get tangled up in loans...
The phrase "credit crunched" seems to be about consumer credit. Because here there is one more feature. we often take out consumer loans on a rush basis. When it comes to a small amount, the borrower asks only one question: how much should I pay per month, and if the presented amount satisfies him, he takes the loan without paying attention to the interest rate, term, commissions, etc. Moreover, since the amount of the consumer loan, as a rule, is not large, any additional costs significantly increase the actual interest rate. For example, the declared 18% per month along with the loan service fee can actually become 20-25%. A few such "small" loans are enough for the monthly repayments to significantly affect the family budget. Then maybe the client realizes that he did something wrong, but it's already too late, and some don't even think about it, unless the amount of payments becomes critical. But if you can allocate only 5% of your income to repay the loan, why pay 10%, especially since today every dram saved is important?
Will refinancing the loan make it possible to correct this mistake?
Yes, what we are offering our potential customers today is very beneficial from all angles. I will say once again what my colleagues have said. In case of refinancing the loan at Ameriabank, the Bank pays all the costs of collateral evaluation (if any), notary certification and cadastral fees. The customer is also exempt from loan origination and service fees. Our interest rates are very competitive: 14% in USD, 17% in AMD and 12% in EUR. The loan can be granted for up to 7 years. Our offer covers consumer loans secured by real estate or car, non-revolving credit lines and overdrafts.
Our offer allows people with several loans in different banks, with different interest rates and terms, to save their money, time and nerves. At the same time, I consider it necessary to mention that we refinance only those loans that have at least one year of proper service history.
By extending the term of the loan, we reduce the borrower's monthly repayments. If the client took out the loan at a higher interest rate, the amount of repayments also decreases due to the reduction of the interest rate. So, instead of repaying loans at five different banks, the borrower makes one monthly repayment at one bank, which is much more convenient, you must agree. As a result of loan refinancing, free funds are created, and they can be spent on other purposes that were previously unavailable due to lack of sufficient funds.
Thank you for the clarification, Mr. Avetisyan.
Tomorrow we will present the last part of our conversation about refinancing loans, which is about mortgages. You'll learn why it's worth going through the mortgage application process again. Follow us!