Այն ամենը, ինչ կցանկանաք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին (մաս 3) - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Այն ամենը, ինչ կցանկանաք իմանալ վարկերի վերաֆինանսավորման մասին (մաս 3)
Yeritasardakan branch head Avetik Avetisyans interviewԲացահայտում ենք սպառողական վարկերի առանձնահատկությունները
Նախորդ օրերին մենք զրուցեցինք այն մասին, թե ինչպես է առաջացել Bizo-ի և Hypo-ի գաղափարը, այն մասին, թե ինչ առավելություններ է տալիս Ամերիաբանկի կողմից ներկայացված վարկերի վերաֆինանսավորման առաջարկը փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտում գործող ձեռնարկատերերին: Այսօր «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ «Երիտասարդական» մասնաճյուղի կառավարիչ Ավետիք Ավետիսյանը կպատմի, թե ինչպես ենք մենք վճարում չափից ավել այնտեղ, որտեղ կարելի է տնտեսել, և ի՞նչ անեն նրանք, ում միակ մտահոգությունն այսօր վարկերի մարումների օրերը չշփոթելն է:
Պրն Ավետիսյան, շատերն ունեն գործող սպառողական վարկեր, որոնք վերցրել են նախկինում: Այն ժամանակից ի վեր ամեն ինչ փոխվել է` փոխվել են թե՛ մեր եկամուտները և թե՛ նոր վարկերի տրամադրման պայմանները: Վարկերի վերաֆինանսավորման մասին մտածելու ժամանակը չէ՞ արդյոք:
Սպառողական վարկերը, թերևս, պահանջարկի տեսանկյունից առաջին տեղն են զբաղեցնում: Սպառողական վարկերի առանձնահատկությունը կայանում է հենց դրանց բազմազանության մեջ: Գուցե հենց այդ բազմազանության պատճառով է, որ մարդիկ տարբեր բանկերից տարբեր վարկեր են վերցնում և ոչ քիչ միջոցներ ծախսում դրանց սպասարկման համար:
Եվ խճճվում վարկերի մեջ ...
«Խճճվել են վարկերի մեջ» արտահայտությունը կարծես հենց սպառողական վարկերի մասին է: Որովհետև այստեղ կա մեկ առանձնահատկություն ևս. մենք հաճախ սպառողական վարկերը վերցնում ենք հապշտապ: Երբ խոսքը ոչ այնքան մեծ գումարի մասին է, վարկառուն միայն մեկ հարց է տալիս՝ որքան պետք է վճարեմ ամսական, և եթե ներկայացված գումարը բավարարում է նրան, նա վարկը վերցնում է՝ առանց ուշադրություն դարձնելու տոկոսադրույքին, ժամկետին, միջնորդավճարներին և այլն: Ընդ որում, քանի որ սպառողական վարկի գումարը, որպես կանոն, մեծ չէ, ցանկացած հավելյալ ծախս զգալիորեն մեծացնում է փաստացի տոկոսադրույքը: Օրինակ, հայտարարված ամսական 18%-ը վարկի սպասարկման վճարի հետ միասին կարող է փաստացի դառնալ 20-25%: Մի քանի այդպիսի «փոքր» վարկ բավական է, որ ամսական մարումները զգալիորեն ազդեն ընտանիքի բյուջեի վրա: Հետո գուցե հաճախորդը հասկանում է, որ սխալ է գործել, բայց արդեն ուշ է լինում, իսկ ոմանք էլ նույնիսկ չեն մտածում այդ մասին, եթե վճարումների չափը կրիտիկական չի դառնում: Բայց եթե կարելի է վարկի մարմանն ուղղել եկամտի ընդամենը 5%-ը, ինչո՞ւ վճարել 10%, հատկապես, որ այսօր տնտեսված յուրաքանյուր դրամը կարևոր է:
Վարկի վերաֆինանսավորումը հնարավորություն կտա՞ արդյոք ուղղել այդ սխալը:
Այո, այն, ինչ մենք այսօր առաջարկում ենք մեր պոտենցիալ հաճախորդներին, շատ շահավետ է բոլոր տեսանկյուններից: Ես մեկ անգամ ևս կասեմ այն, ինչ ասել են իմ գործընկերները. Ամերիաբանկում վարկը վերաֆինանսավորելու դեպքում գրավի (առկայության դեպքում) գնահատման բոլոր ծախսերը, նոտարական վավերացման և կադաստրային վճարները Բանկը կատարում է իր հաշվին: Հաճախորդը նաև ազատվում է վարկի տրամադրման և սպասարկման վճարներից: Մեր տոկոսադրույքները շատ մրցունակ են՝ 14% դոլարային, 17% դրամային և 12% եվրոյով վարկերի դեպքում: Վարկը կարող է տրամադրվել մինչև 7 տարի ժամկետով: Մեր առաջարկը վերաբերում է անշարժ գույքի կամ ավտոմեքենայի գրավով ապահովված սպառողական վարկերին, չվերականգնվող վարկային գծերին և օվերդրաֆտներին:
Տարբեր բանկերում, տարբեր տոկոսադրույքներով և ժամկետներով մի քանի վարկ ունեցող անձանց մեր առաջարկը հնարավորություն է տալիս տնտեսել իրենց գումարը, ժամանակը և խնայել նյարդերը: Միաժամանակ անհրաժեշտ եմ համարում նշել, որ մենք վերաֆինանսավորում ենք միայն այն վարկերը, որոնք առնվազն մեկ տարի պատշաճ սպասարկման պատմություն ունեն:
Երկարաձգելով վարկի ժամկետը՝ մենք նվազեցնում ենք վարկառուի ամսական մարումների չափը: Եթե հաճախորդը վերցրել էր վարկն ավելի բարձր տոկոսադրույքով, ապա մարումների չափը նվազում է նաև տոկոսադրույքի իջեցման հաշվին: Այսպիսով, վարկառուն հինգ տարբեր բանկերում վարկեր մարելու փոխարեն կատարում է ամսական մեկ մարում մեկ բանկում, ինչը համաձայնեք՝ շատ ավելի հարմար է: Վարկերի վերաֆինանսավորման արդյունքում ազատ միջոցներ են գոյանում, և դրանք կարելի է ծախսել այլ նպատակների համար, որոնք նախկինում անհասանելի էին բավարար միջոցների բացակայության պատճառով:
Շնորհակալություն պարզաբանման համար, պրն Ավետիսյա՛ն:
Վաղը կներկայացնենք վարկերի վերաֆինանսավորման շուրջ մեր զրույցի վերջին մասը, որը վերաբերում է հիփոթեքին: Դուք կիմանաք, թե հանուն ինչի արժե նորից անցնել հիփոթեքի ձևակերպման գործընթացի միջով: Հետևե՛ք մեզ:

Все, что вы хотите знать о рефинансировании кредита (часть 3)
В предыдущие дни мы говорили о том, как возникла идея Bizo и Hypo, о преимуществах предложения Америабанка по рефинансированию кредитов для предпринимателей, работающих в сфере малого и среднего бизнеса. Сегодня Аветик Аветисян, управляющий филиалом «Молодежь» ЗАО «Америабанк», расскажет, как мы переплачиваем, где можно сэкономить, и что делать тем, чья единственная забота сегодня – не путать дни. погашения кредита.
Господин Аветисян, у многих есть действующие потребительские кредиты, которые они брали раньше. С тех пор все изменилось, изменились и наши доходы, и условия выдачи новых кредитов. Не пора ли подумать о рефинансировании кредита?
Потребительские кредиты, пожалуй, занимают первое место по востребованности. Особенность потребительских кредитов заключается в их разнообразии. Может быть, именно из-за этого разнообразия люди берут разные кредиты в разных банках и тратят много денег на их обслуживание.
И запутаться в кредитах...
Фраза «кредит хрустел», кажется, о потребительском кредите. Потому что здесь есть еще одна особенность. мы часто берем потребительские кредиты на срочной основе. Когда речь идет о небольшой сумме, заемщик задает только один вопрос: сколько я должен платить в месяц, и если представленная сумма его устраивает, он берет кредит, не обращая внимания на процентную ставку, срок, комиссии и т.д. К тому же, поскольку сумма потребительского кредита, как правило, невелика, любые дополнительные расходы существенно увеличивают фактическую процентную ставку. Например, заявленные 18% в месяц вместе с комиссией за обслуживание кредита на деле могут стать 20-25%. Достаточно нескольких таких «маленьких» кредитов, чтобы ежемесячные выплаты существенно повлияли на семейный бюджет. Потом может клиент и понимает, что сделал что-то не так, но уже поздно, а некоторые даже не задумываются об этом, если только сумма выплат не станет критической. Но если на погашение кредита можно направить всего 5% своего дохода, зачем платить 10%, тем более что сегодня важен каждый сэкономленный драм?
Позволит ли рефинансирование кредита исправить эту ошибку?
Да, то, что мы сегодня предлагаем нашим потенциальным клиентам, очень выгодно со всех сторон. Я еще раз скажу то, что сказали мои коллеги. В случае рефинансирования кредита в Америабанке Банк оплачивает все расходы по оценке залога (при наличии), нотариальному удостоверению и кадастровым сборам. Клиент также освобождается от комиссий за выдачу кредита и обслуживание. Наши процентные ставки очень конкурентоспособны: 14% в долларах США, 17% в драмах РА и 12% в евро. Кредит может быть предоставлен на срок до 7 лет. Наше предложение охватывает потребительские кредиты под залог недвижимости или автомобиля, невозобновляемые кредитные линии и овердрафты.
Наше предложение позволяет людям, имеющим несколько кредитов в разных банках, с разными процентными ставками и сроками, сэкономить свои деньги, время и нервы. При этом считаю необходимым отметить, что мы рефинансируем только те кредиты, которые имеют как минимум один год надлежащей истории обслуживания.
Увеличивая срок кредита, мы уменьшаем ежемесячные платежи заемщика. Если клиент взял кредит по более высокой процентной ставке, сумма погашения также уменьшается из-за снижения процентной ставки. Так, вместо того, чтобы погашать кредиты в пяти разных банках, заемщик делает один ежемесячный платеж в одном банке, что гораздо удобнее, согласитесь. В результате рефинансирования кредита создаются свободные средства, и их можно потратить на другие цели, которые ранее были недоступны из-за отсутствия достаточного количества средств.
Спасибо за разъяснения, г-н Аветисян.
Завтра мы представим последнюю часть нашего разговора о рефинансировании кредитов, а именно об ипотеке. Вы узнаете, почему стоит еще раз пройти процесс подачи заявки на ипотеку. Подписывайтесь на нас!