Ամերիաբանկը եւ ՎԶԵԲ-ը պայմանագիր են կնքել բաժնեմասի ձեռքբերման մասին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) այսօր «Ամերիաբանկի» հետ բանկի կապիտալի բաժնեմասի գնման պայմանագիր կնքեց:
Պայմանագիրը ստորագրեցին ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը և «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Պայմանագրով ՎԶԵԲ-ը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Այս գործարքը հանդիսանում է բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարք, որը մինչև օրս տարածաշրջանում ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի կողմից: Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ասաց, որ գործարքը հասունացել էր նախորդ տարիներին՝ բանկի դինամիկ զարգացման արդյունքում:
Նախատեսվում է, որ առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20 տոկոս՝ 30 մլն ԱՄՆ դոլարով: Մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար: Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել «Ամերիաբանկի» դիրքերը և  պատրաստվել  նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO): 2016 թվականին «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդին կմիանա ՎԶԵԲ-ը ներկայացնող անկախ տնօրեն:
Հնարավոր լիստինգից առաջ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կսատարեն «Ամերիաբանկի» աճը՝ տրամադրելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և մանրածախ հաճախորդների վարկավորման համար:
«Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ասաց, որ այսօր Հայաստանի բանկային համակարգում «Ամերիաբանկը» բացարձակ առաջատարն է գրեթե բոլոր հիմնական ցուցանիշներով: Հայաստանի ֆինանսական համակարգում բանկն ամենախոշոր հարկատուն է:
«Այսօր մեր ակտիվները գերազանցում են 1 մլրդ դոլարը, որն աննախադեպ պատմական երևույթ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ: Այսօր բանկը Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատուն է՝ վարկավորելով տնտեսության գրեթե 30 ճյուղեր: Անցած տարիների ընթացքում բանկը գրեթե 2 մլրդ դոլարին համարժեք վարկավորում է իրականացրել, վարկային ծրագրերի միջոցով սետղծել հազարավոր աշխատատեղեր ՀՀ-ում»,- ասաց Անդրեյ Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ բանկը միշտ հանդիսացել է նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման առաջատարը, հաջողվել է ստեղծել ուրույն կորպորատիվ մշակույթ՝ միջազգային լավագույն չափանիշներին ձգտող կորպորատիվ կառավարման համակարգ:
«Այս տարիների ընթացքում միջազգային ֆինանսական կառույցներից մեզ հաջողվել է ներգրավել ավելի քան կես մլրդ ԱՄՆ դոլարին համարժեք ֆինանսական միջոցներ: Այդ գործընկերների շարքում առանձնահատուկ ու առանցքային դեր ունեն երկու գործընկերներ՝ ՎԶԵԲ-ը և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան»,- ընդգծեց նա:
Հարցին, թե այս գործարքի արդյունքում կփոխվի՞ բանկի ռազմավարությունը, Անդրեյ Մկրտչյանը պատասխանեց, որ բանկի ռազմավարությունը նույնն է մնալու:

The contract was signed by Nick Teseyman, executive director for financial institutions of EBRD, and Andrey Mkrtchyan, chairman of the board of directors of "Ameriabank".
According to the contract, EBRD invests 40 million USD in order to acquire shares of "Ameriabank" CJSC. This transaction is the largest equity acquisition transaction signed by the EBRD in the region to date. Andrey Mkrtchyan, chairman of the board of directors of Ameriabank, said that the transaction was matured in previous years as a result of the bank's dynamic development.
In the first phase, EBRD is expected to acquire about 20 percent of the shares for USD 30 million. The remaining USD 10 million will be used for further capital raising. The purpose of the investment is to strengthen the positions of "Ameriabank" and to prepare for the initial public offering (IPO). In 2016, an independent director representing EBRD will join the board of directors of Ameriabank.
EBRD's investment ahead of a possible listing will support Ameriabank's growth by providing additional financial resources for lending to large corporate and private clients, small and medium enterprises and retail clients.
Andrey Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors of "Ameriabank" said that today "Ameriabank" is the absolute leader in the banking system of Armenia in almost all key indicators. The bank is the largest taxpayer in the financial system of Armenia.
"Today, our assets exceed 1 billion dollars, which is an unprecedented historical phenomenon in the banking history of independent Armenia. Today, the bank is the largest creditor of the Armenian economy, lending to almost 30 branches of the economy. Over the past years, the bank has provided loans equivalent to almost 2 billion dollars, created thousands of jobs in Armenia through credit programs," said Andrey Mkrtchyan.
According to him, the bank has always been the leader in the implementation of innovative technologies, managed to create a unique corporate culture, a corporate management system striving for the best international standards.
"During these years, we have managed to attract funds equivalent to more than half a billion US dollars from international financial institutions. Among those partners, two partners have a special and key role: the EBRD and the International Financial Corporation," he emphasized.
To the question whether the bank's strategy will change as a result of this transaction, Andrey Mkrtchyan answered that the bank's strategy will remain the same.