Ամերիաբանկը եւ ՎԶԵԲ-ը պայմանագիր են կնքել բաժնեմասի ձեռքբերման մասին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) այսօր «Ամերիաբանկի» հետ բանկի կապիտալի բաժնեմասի գնման պայմանագիր կնքեց:
Պայմանագիրը ստորագրեցին ՎԶԵԲ-ի ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Նիք Թեսեյմանը և «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Պայմանագրով ՎԶԵԲ-ը 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: Այս գործարքը հանդիսանում է բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարք, որը մինչև օրս տարածաշրջանում ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի կողմից: Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ասաց, որ գործարքը հասունացել էր նախորդ տարիներին՝ բանկի դինամիկ զարգացման արդյունքում:
Նախատեսվում է, որ առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20 տոկոս՝ 30 մլն ԱՄՆ դոլարով: Մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար: Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել «Ամերիաբանկի» դիրքերը և  պատրաստվել  նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO): 2016 թվականին «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդին կմիանա ՎԶԵԲ-ը ներկայացնող անկախ տնօրեն:
Հնարավոր լիստինգից առաջ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կսատարեն «Ամերիաբանկի» աճը՝ տրամադրելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և մանրածախ հաճախորդների վարկավորման համար:
«Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն ասաց, որ այսօր Հայաստանի բանկային համակարգում «Ամերիաբանկը» բացարձակ առաջատարն է գրեթե բոլոր հիմնական ցուցանիշներով: Հայաստանի ֆինանսական համակարգում բանկն ամենախոշոր հարկատուն է:
«Այսօր մեր ակտիվները գերազանցում են 1 մլրդ դոլարը, որն աննախադեպ պատմական երևույթ է անկախ Հայաստանի բանկային պատմության մեջ: Այսօր բանկը Հայաստանի տնտեսության խոշորագույն վարկատուն է՝ վարկավորելով տնտեսության գրեթե 30 ճյուղեր: Անցած տարիների ընթացքում բանկը գրեթե 2 մլրդ դոլարին համարժեք վարկավորում է իրականացրել, վարկային ծրագրերի միջոցով սետղծել հազարավոր աշխատատեղեր ՀՀ-ում»,- ասաց Անդրեյ Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով՝ բանկը միշտ հանդիսացել է նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման առաջատարը, հաջողվել է ստեղծել ուրույն կորպորատիվ մշակույթ՝ միջազգային լավագույն չափանիշներին ձգտող կորպորատիվ կառավարման համակարգ:
«Այս տարիների ընթացքում միջազգային ֆինանսական կառույցներից մեզ հաջողվել է ներգրավել ավելի քան կես մլրդ ԱՄՆ դոլարին համարժեք ֆինանսական միջոցներ: Այդ գործընկերների շարքում առանձնահատուկ ու առանցքային դեր ունեն երկու գործընկերներ՝ ՎԶԵԲ-ը և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան»,- ընդգծեց նա:
Հարցին, թե այս գործարքի արդյունքում կփոխվի՞ բանկի ռազմավարությունը, Անդրեյ Մկրտչյանը պատասխանեց, որ բանկի ռազմավարությունը նույնն է մնալու:

Согласно контракту, ЕБРР инвестирует 40 миллионов долларов США для приобретения акций ЗАО «Америабанк». На сегодняшний день эта сделка является крупнейшей сделкой по приобретению акций, подписанной ЕБРР в регионе. Андрей Мкртчян, председатель совета директоров Америабанка, сказал, что сделка была выработана в предыдущие годы в результате динамичного развития банка.
Ожидается, что на первом этапе ЕБРР приобретет около 20 процентов акций за 30 миллионов долларов США. Оставшиеся 10 миллионов долларов США будут использованы для дальнейшего привлечения капитала. Целью инвестиции является укрепление позиций «Америабанка» и подготовка к первичному публичному размещению (IPO). В 2016 году в совет директоров Америабанка войдет независимый директор, представляющий ЕБРР.
Инвестиции ЕБРР перед возможным листингом поддержат рост Америабанка, предоставив дополнительные финансовые ресурсы для кредитования крупных корпоративных и частных клиентов, малых и средних предприятий и розничных клиентов.
Андрей Мкртчян, председатель Совета директоров «Америабанка» сказал, что сегодня «Америабанк» является абсолютным лидером в банковской системе Армении практически по всем основным показателям. Банк является крупнейшим налогоплательщиком в финансовой системе Армении.
«Сегодня наши активы превышают 1 миллиард долларов, что является беспрецедентным историческим явлением в банковской истории независимой Армении. Сегодня банк является крупнейшим кредитором экономики Армении, кредитуя почти 30 отраслей экономики. За прошедшие годы банк предоставил кредиты, эквивалентные почти 2 миллиардам долларов, за счет кредитных программ создал тысячи рабочих мест в Армении", - сказал Андрей Мкртчян.
По его словам, банк всегда был лидером по внедрению инновационных технологий, сумел создать уникальную корпоративную культуру, систему корпоративного управления, стремящуюся к лучшим мировым стандартам.
«За эти годы нам удалось привлечь средства в эквиваленте более полумиллиарда долларов США от международных финансовых институтов. Среди этих партнеров особую и ключевую роль играют два партнера: ЕБРР и Международная финансовая корпорация», — подчеркнул он.
На вопрос, изменится ли стратегия банка в результате этой сделки, Андрей Мкртчян ответил, что стратегия банка останется прежней.