IFC. «Ամերիաբանկ»-ին տրված սուբորդինացված վարկը կավելացնի Հայաստանի բիզնեսի համար ֆինանսների հասանելիությունը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
IFC. «Ամերիաբանկ»-ին տրված սուբորդինացված վարկը կավելացնի Հայաստանի բիզնեսի համար ֆինանսների հասանելիությունը
«Ամերիաբանկ»-ին տրված սուբորդինացված վարկը կավելացնի ֆինանսների հասանելիությունը հայկական բիզնեսի համար, որը զգում է զարգացող շուկաներում եւ, մասնավորապես, տարածաշրջանում տնտեսական անկման հետեւանքները: Հունվարի 21-ին Երեւանում Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) եւ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ ֆինանսական համաձայնագրերի կնքման արարողությունից հետո այս մասին հայտարարեց Միջազգային ֆինանսական կորպորոցիայի (IFC) Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի գծով տնօրեն Թոմաշ Թելման:
IFC-ն ծրագրում է 2016 թվականին Հայաստանում ներդրումները ավելացնել՝ հասցնելով 100 մլն դոլարի: Սրանում ներառված է «Ամերիաբանկ»-ի վարկը, որին կավելանան նաեւ իրական հատվածում ծրագրերն ու իշխանությունների խորհրդատվական աջակցության նախագծերը:
1995 թվականից IFC-ն Հայաստանում 47 նախագծերում 340 մլն դոլար է ներդրել: Կորպորացիան նաեւ ավելի քան 122 մլն դոլարի չափով աջակցություն է ցուցաբերել առեւտրային գործարքներին, երկրում բիզնես մթնոլորտի բարելավմանն ուղղված խորհրդատվական մի շարք ծրագրեր իրականացրել:
«Ամերիաբանկ»-ը ակտիվներով, վարկային պորտֆելով, պարտավորություններով եւ ներդրումներով Հայաստանի խոշորագույն բանկն է: Բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալը ներկայում կազմում է գրեթե 200 մլն դոլար, իսկ 2015 թվականի վերջին ընդհանուր ակտիվները կազմել են ավելի քան 1 մլրդ դոլար:

МФК. Субординированный кредит, предоставленный "Америабанку", расширит доступ армянского бизнеса к финансированию - Новости | Америабанк
МФК. Субординированный кредит, предоставленный "Америабанку", расширит доступ армянского бизнеса к финансированию
25 янв, 2016 | Пресс релизы, Все | Return|
Субординированный кредит, предоставленный «Америабанку», расширит доступ к финансированию для армянских предприятий, которые испытывают последствия экономического спада на развивающихся рынках и, в частности, в регионе. 21 января, после церемонии подписания финансовых соглашений с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Международной финансовой корпорацией (IFC) в Ереване, Томас Тельма, директор Международной финансовой корпорации (IFC) по Европе и Центральной Азии , объявил об этом.
IFC планирует увеличить инвестиции в Армению до 100 миллионов долларов в 2016 году. В том числе кредит «Америабанка», к которому добавятся программы в реальном секторе и проекты консультационной поддержки властей.
С 1995 года IFC инвестировала 340 миллионов долларов США в 47 проектов в Армении. Корпорация также сопроводила коммерческие сделки на сумму более 122 миллионов долларов, реализовала ряд консультационных программ, направленных на улучшение бизнес-климата в стране.
"Америабанк" является крупнейшим банком Армении по активам, кредитному портфелю, обязательствам и инвестициям. Общий регулятивный капитал банка в настоящее время составляет почти 200 миллионов долларов, а совокупные активы на конец 2015 года составляли более 1 миллиарда долларов.