IFC-ն 50 մլն դոլար է հատկացրել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ բանկի կապիտալն ավելացնելու և ֆինանսական միջոցների հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով - Նորություններ | Ամերիաբանկ
IFC-ն 50 մլն դոլար է հատկացրել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ բանկի կապիտալն ավելացնելու և ֆինանսական միջոցների հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով
21 հունվարի, 2016թ., Երևան. Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառություն է տրամադրել Հայաստանում խոշորագույն բանկը հանդիսացող «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին՝ վերջինիս կապիտալը ավելացնելու, երկրի տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորման հնարավորությունները և ֆինանսավորման հասանելիությունը ընդլայնելու, տնտեսական աճը և աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով:
Երկարաժամկետ կապիտալ տրամադրելով՝ IFC-ն նպատակ է հետապնդում ամրապնդել Հայաստանի բանկային ոլորտի կայունությունը և օժանդակել Ամերիաբանկի՝ իր արժեքավոր գործընկերոջ ռազմավարական նպատակների իրագործմանը: Հաշվի առնելով Ամերիաբանկի կորպորատիվ կառավարման համակարգի բարձր որակը ու աճի արագընթաց տեմպերը՝ IFC-ի կողմից տրամադրված ստորադաս փոխառությունը կնպաստի բանկի զարգացմանը և թույլ կտա նախապատրաստվել նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO):
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն այս առիթով նշեց. «Մեզ համար մեծ պատիվ է IFC-ի վստահությունը վայելել: Այս գործարքը որակի բացարձակապես նոր մակարադակ է խորհրդանշում մեր բանկի համար այս շուկայում գործելիս։ Մենք համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը բազում նոր հնարավորություններ կստեղծի մեր կազմակերպությունների և Հայաստանի բանկային հատվածի համար»:
IFC Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Տոմաշ Թելման ավելացրեց. «Կապիտալի միջոցներ տրամադրելով Հայաստանում մեր հիմնական գործընկեր բանկերից մեկին՝ մենք սատար ենք կանգնում դրա զարգացման ռազմավարության և հեռանկարային ծրագրերի իրականացմանը: Այս գործակցությունը Հայաստանի բանկային հատվածի կայունությանը բարձրացմանն ուղղված մեր նախաձեռնություններից է, որը ընդհանուր տնտեսական զարգացման համար վճռորոշ նշանակություն ունի»:
Հայաստանն անդամակցել է IFC–ին 1995թ.։ Այդ ընթացքում IFC-ի երկարաժամկետ ներդրումային պարտավորությունները կազմել են 233 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ներառյալ 22.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ մոբիլիզացված այլ վարկատուներից: Այդ գումարի շրջանակներում IFC-ն ֆինանսավորել է 42 ծրագիր մի շարք ոլորտներում՝ ներառյալ ֆինանսական շուկաները, արտադրությունը, գյուղատնտեսությունը, ծառայությունները և հանքարդյունաբերությունը։ Առևտրի ֆինանսավորման իր ծրագրի միջոցով IFC-ն աջակցել է նաև 122 միլիոն դոլարից ավել արժեքով առևտրային գործարքների։ IFC-ն իրականացրել է նաև մասնավոր հատվածի զարգացմանն ուղղված խորհրդատվական ծրագրեր։

IFC выделила ЗАО "Америабанк" $50 млн для увеличения капитала банка и расширения доступа к финансовым ресурсам. - Новости | Америабанк
IFC выделила ЗАО "Америабанк" $50 млн для увеличения капитала банка и расширения доступа к финансовым ресурсам.
22 янв, 2016 | Пресс релизы, Все | Return|
21 января 2016 г., Ереван. Международная финансовая корпорация (IFC), входящая в группу Всемирного банка, предоставила субординированный кредит в размере 50 миллионов долларов США ЗАО «Америабанк», крупнейшему банку Армении, с целью увеличения его капитала, расширения кредитных возможностей и доступа к финансированию экономики. субъектов страны, а также способствовать экономическому росту и созданию рабочих мест.
Предоставляя долгосрочный капитал, IFC стремится укрепить стабильность банковского сектора Армении и поддержать стратегические цели Америабанка, своего ценного партнера. Учитывая высокое качество системы корпоративного управления Америабанка и высокие темпы роста, субординированный кредит, предоставленный IFC, поддержит развитие банка и позволит ему подготовиться к первичному публичному размещению акций (IPO).
По этому поводу отметил Председатель Совета директоров ЗАО "Америабанк" Андрей Мкртчян. «Для нас большая честь пользоваться доверием IFC. Эта сделка представляет собой совершенно новый уровень качества для нашего банка на этом рынке. Мы уверены, что это сотрудничество создаст много новых возможностей для наших организаций и банковского сектора Армении».
– добавил региональный директор IFC по Центральной и Восточной Европе Томас Тельма. «Предоставляя капитал одному из наших основных банков-партнеров в Армении, мы поддерживаем реализацию его стратегии развития и перспективных планов. Это партнерство является одной из наших инициатив, направленных на повышение стабильности банковского сектора Армении, что имеет решающее значение для общего экономического развития».
Армения присоединилась к IFC в 1995 году. За этот период долгосрочные инвестиционные обязательства IFC составили 233 млн долларов США, включая 22,8 млн долларов США, привлеченных от других кредиторов. В рамках этой суммы IFC профинансировала 42 проекта в различных секторах, включая финансовые рынки, производство, сельское хозяйство, услуги и горнодобывающую промышленность. В рамках своей программы торгового финансирования IFC также поддержала торговые сделки на сумму более 122 миллионов долларов США. IFC также реализовала консультационные программы, направленные на развитие частного сектора.