ՎԶԵԲ-ը Ամերիաբանկին տրամադրում է ազգային արժույթով վարկ` տարածաշրջանում կանանց ձեռներեցության ֆինանսավորման նոր ծրագրի շրջանակներում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
15Դկտ
ՎԶԵԲ-ը Ամերիաբանկին տրամադրում է ազգային արժույթով վարկ` տարածաշրջանում կանանց ձեռներեցության ֆինանսավորման նոր ծրագրի շրջանակներում
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) Հայաստանում կանանց ձեռներեցության աջակցության նպատակով Ամերիաբանկին տրամադրել է 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամի չափով վարկ՝ կանանց պատկանող փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորման համար:
Վարկը տրամադրվում է ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրի շրջանակներում, որն այժմ ընդգրկում է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրները:
ՎԶԵԲ-ի «Կանայք բիզնեսում» ծրագիրը ստեղծվել է տնտեսության ոլորտում կնոջ դերն ամրապնդելու նպատակով և մինչ այսօր հաջողությամբ իրականացվել է ՎԶԵԲ-ից ֆինանսավորում ստացած 25 երկրներում: Այն թույլ է տալիս տեղական բանկերին վարկավորելու միջոցով ֆինանսավորման հասանելիություն ապահովել, գործարար խորհրդատվություն տրամադրել, վերապատրաստել և աջակցել կին ձեռներեցներին ու ղեկավարներին:
Ծրագրի բաղադրիչներն են ֆինանսավորումը, տեխնիկական աջակցությունը, ծրագրի իրականացման ընթացքում առաջին վնասի փոխհատուցման միջոցով տեղական ֆինանսական հաստատությունների համար ռիսկերի նվազեցումը և գործարար խորհրդատվական ծառայությունները, որոնք ուղղված են կանանց կողմից ղեկավարվող ՓՄՁ-ներին աջակցելուն: Տեխնիկական աջակցության և խորհրդատվական ծառայությունները համատեղ ֆինանսավորվում են ՎԶԵԲ-ի և Լյուքսեմբուրգի ու Շվեդիայի կառավարությունների կողմից:
Ամերիաբանկը հանդիսանում է Հայաստանի առաջատար բանկերից մեկը և առաջինն է իր ակտիվներով, վարկային պորտֆելով, հաճախորդների հաշիվներով ու ներգրավված ավանդներով (համաձայն 30.09.16թ. հրապարակային հաշվետվությունների): Տարեսկզբին ՎԶԵԲ-ը համալրեց Ամերիաբանկի բաժնետերերի կազմը՝ ձեռք բերելով բանկի բաժնետոմսերի 20%-ը: Ամերիաբանկը ՎԶԵԲ-ի՝ «Կանայք բիզնեսում» ծրագրին անդամակցող առաջին հայկական ֆինանսական հաստատությունն է:
«Կանայք հզոր տնտեսական ներուժ են Հայաստանի տնտեսության համար: Այս առումով խիստ անհրաժեշտ է նրանց համար հաջողության հասնելու նախապայմաններ ստեղծել: Այդ իսկ պատճառով մենք ձգտում ենք Հայաստանում իրականացնել այս շատ կարևոր նախաձեռնությունը: Կանանց ձեռներեցությունը կարող է երկրի տնտեսության զարգացման հզոր խթան հանդիսանալ: Վստահ եմ, որ տրամադրվող վարկային գիծը, խորհրդատվությունը, մասնագիտական գիտելիքներն ու մեթոդները և «Կանայք բիզնեսում» թիմի կողմից մատուցվող ոչ ֆինանսական աջակցության ծառայությունները կին ձեռներեցներին թույլ կտան զարգացնել իրենց բիզնեսը և բարգավաճել», - նշեց ՎԶԵԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Մարկ Դևիսը:
«Ես ողջունում եմ Հայաստանի տնտեսության մեջ կնոջ դերը բարձրացնելու՝ ՎԶԵԲ-ի նախաձեռնությունը: Կին ձեռներեցները հաջողությամբ մուտք են գործել և գերակայող դիրք են գրավել Հայաստանի ՓՄՁ-ների հատվածի որոշակի ոլորտներում: Հույս ունեմ, որ նպատակաուղղված ֆինանսական աջակցության շնորհիվ կին ձեռներեցները կկարողանան զարգացնել իրենց գործունեությունը և մուտք գործել Հայաստանի տնտեսության այնպիսի ոլորտներ, որտեղ առկա է բացահայտ սեռային անհավասարակշռություն: Այս ծրագիրը թույլ կտա արդյունավետ կերպով զարգացնել ՓՄՁ-ները շնորհիվ տրամադրվող ֆինանսական և ոչ ֆինանսական աջակցության գործիքների, որոնք հսկայական ներուժ կհանդիսանան այս ծրագրի թիրախ հանդիսացող նեղ լսարանի համար», - նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
1992 թ. Հայաստանում գործունեություն սկսելուց ի վեր ՎԶԵԲ-ն ավելի քան 1.11 միլիարդ եվրո է ներդրել և երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ենթակառուցվածքների ձևավորման և էներգետիկայի հատվածներում իրականացրել է 153 նախագիծ: Ներդրումների 88%-ն ուղղվել է մասնավոր հատվածի ֆինանսավորմանը:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameribank.am:

The EBRD provides a loan in national currency to Ameriabank within the framework of a new program for financing women's entrepreneurship in the region - News | Ameriabank
The EBRD provides a loan in national currency to Ameriabank within the framework of a new program for financing women's entrepreneurship in the region
15 Dec, 2016 | Press release, All | Return|
The loan is provided within the framework of the EBRD's Women in Business program, which now covers the Eastern Partnership member countries.
EBRD's Women in Business program was created to strengthen the role of women in the economy and has been successfully implemented in 25 countries that have received EBRD financing to date. It allows local banks to provide access to financing, provide business advice, train and support women entrepreneurs and managers.
The program components are financing, technical assistance, risk mitigation for local financial institutions through first-loss compensation during project implementation, and business advisory services aimed at supporting women-led SMEs. Technical assistance and advisory services are jointly funded by the EBRD and the governments of Luxembourg and Sweden.
Ameriabank is one of the leading banks in Armenia and is the first in its assets, loan portfolio, customer accounts and involved deposits (according to public reports dated 30.09.16). At the beginning of the year, EBRD added to Ameriabank's shareholders by acquiring 20% ​​of the bank's shares. Ameriabank is the first Armenian financial institution to join EBRD's Women in Business program.
"Women are a powerful economic potential for Armenia's economy. In this regard, it is very necessary to create preconditions for their success. That is why we strive to implement this very important initiative in Armenia. Women's entrepreneurship can be a powerful stimulus for the development of the country's economy. I am confident that the provided credit line, advice, professional knowledge and methods, and non-financial support services provided by the Women in Business team will allow women entrepreneurs to develop their businesses and prosper," said Mark Davis, director of EBRD's Yerevan office.
"I welcome the EBRD's initiative to increase the role of women in the economy of Armenia. Women entrepreneurs have successfully entered and gained a dominant position in certain sectors of the SME sector in Armenia. I hope that thanks to the targeted financial support, women entrepreneurs will be able to develop their activities and enter the sectors of the Armenian economy where there is a clear gender imbalance. This program will allow SMEs to be effectively developed thanks to the provided financial and non-financial support tools, which will be a huge potential for the narrow target audience of this program," said Artak Hanesyan, General Director of Ameriabank.
In 1992 Since starting operations in Armenia, the EBRD has invested more than 1.11 billion euros and implemented 153 projects in the country's financial, corporate, infrastructure development and energy sectors. 88% of investments went to private sector financing.