«Արմաթի» սաները Հայաստանը կներկայացնեն Մեխիկոյում կայանալիք «First Global» ռոբոտների միջազգային մրցույթում
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները օգոստոսի 16-18-ը Հայաստանը կներկայացնեն Մեխիկոյում կայանալիք «First Global» ռոբոտների միջազգային մրցույթում
Այս մասին հայտնել են «Արմաթ» կրթական ցանցի հիմնադիր՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Հայաստանը Մեխիկոյում ներկայացնող թիմի գործընկերներ՝ «Ucom» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը և «Ամերիաբանկի» ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ «Արմաթի» սաները ռոբոտաշինության գերազանց գիտելիքներ են կուտակել և ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայում կարող են Հայաստանը պատվով ներկայացնել ու հաղթանակ բերել:
«Ամերիաբանկի» ՏՏ և ավտոմատացման ստորաբաժանման ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը նշել է. «Մենք ողջունում ենք Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության այս նախաձեռնությունը  և ուրախ ենք, որ մեր շնորհալի պատանիները ներկայացնելու են  Հայաստանը «First Global» ռոբոտների միջազգային մրցույթում: Մշտապես հանդես գալով նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմամբ`Ամերիաբանկը կարևորում է տեխնոլոգիական առաջընթացի ուղղությամբ սերունդների կրթման ու զարգացման գործընթացը և սիրով միացել է այս նախագծին: Մասնակցությունը միջազգային մրցույթին հիանալի հնարավորություն է նոր գիտելիքնր ու փորձ ձեռք բերելու համար»:
«Ucom» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշել է. «Մեր ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում մշտապես եղել է և կլինի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդնումը, այդտեղ սովորող երեխաների մոտ ինժեներական մտածելակերպի զարգացումը, նրանց համար ստեղծվող հնարավորությունների ընդլայնումը, միջազգային ասպարեզ դուրս բերելը։ Արմաթցիների մասնակցությունը «First Global» միջազգային մրցույթին կարևոր է միջազգային փորձ, կապեր ու մրցունակություն ձեռք բերելու համար: Իսկ Ucom-ին սա ավելի է մոտեցնում մեր ռազմավարական նպատակին՝ ունենալ կրթված ու պահանջված ինժեներների սերունդ»։
«First Global»-ը ռոբոտների միջազգային մարտահրավեր է, որին մասնակցում են 14-18 տարեկան պատանիներ շուրջ 160 երկրից: Մրցույթի նպատակն է միավորել պատանիներին, ոգեշնչել նրանց տեխնոլոգիաների և նորարարության հնարավորություններով, ստեղծել համագործակցության հարթակներ գլոբալ խնդիրների ու կյանքի որակի բարձացմանն ուղղված լուծումներ ստեղծելու համար:
Այս տարի մրցույթի առանցքում՝ վերականգնվող էներգիայի վերաբերյալ առաջադրանքներ են: Մրցութային դաշտում կլինեն հողմային և ջերմային կայաններ, արևային պանելային բջիջների մակետներ։ Թիմի անդամների կառավարմամբ ռոբոտը պետք է պտտի հողմային կայանը, արևային պանելը մի կետից փոխանցի մյուս կետին, որտեղ թիմի անդամները պետք է վերցնեն և կախեն միացման օղակներում, որի արդյունքում սկսվում է էկրանի վրա ցույց տալ պայմանական էլէկտրաէներգիայի արտադրությունը։ Բացի դրանից, առկա կլինի նաև պայմանական ածուխ, որը պետք է տեղադրել ջերմային կայանների մակետային հատվածում։
Հայաստանյան թիմում ընդգրված են Վահագն Զարգարյանը (Արծվաբերդ), Լիլիթ Խաչիկյանը (Սիսիան), Նոնա Թելունցը (Գորիս) և թիմի ղեկավար ու մասնակից Արմեն Յենոքյանը (Սիսիան, «Արմաթի» խմբավար): Հատկանշական է, որ հայկական թիմն ակնհայտորեն արտացոլում է «Արմաթ» կրթական ցանցի առաքելությունը՝ նորարարության և ինժեներական գիտելիքի մարզային զարգացումը:  Ի դեպ, թիմում ընդգրված են հավասար թվով աղջիկներ և տղաներ: Նրանք լրագրողների հետ հանդիպմանը ներկայացրեցին մրցույթի մասնակից ռոբոտին, սակայն չցանկացան բացել իրենց բոլոր գաղտնիքները:
Արմաթցիների մասնակցությունը «First Global» ռոբոտների միջազգային մրցույթին կարևոր է միջազգային փորձ ու մրցունակություն ձեռք բերելու համար: Այն խրախուսում է պատանիներին ու առաջ մղում նրանց՝ գիտությամբ զբաղվելու և նորարություններ ստեղծելու համար: Մրցույթի մասնակիցները նաև միջազգային կապեր ստեղծելու հնարավորություններ ձեռք կբերեն:

Студенты инженерных лабораторий «Армат» представят Армению на международном конкурсе роботов «First Global», который пройдет в Мехико 16-18 августа.
Об этом заявили основатель образовательной сети «Армат» Карен Варданян, исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий (АТЕМ), коллеги команды, представляющей Армению в Мехико, Айк Есаян, соучредитель и исполнительный директор компании "Юком" и Шаварш Восканян, начальник отдела информационных технологий и автоматизации "Америабанка". :
Карен Варданян, исполнительный директор Академии искусств и наук, отметил, что учащиеся «Армата» накопили отличные знания по робототехнике и могут с честью представить Армению и победить на Международной олимпиаде роботов.
Шаварш Осканян, начальник отдела информационных технологий и автоматизации «Америабанка», сказал: «Мы приветствуем эту инициативу Союза предприятий передовых технологий и рады, что наша талантливая молодежь будет представлять Армению на международном конкурсе роботов «First Global». Постоянно способствуя внедрению инновационных технологий, Америабанк делает акцент на процессе воспитания и развития поколений в направлении технического прогресса и с радостью присоединился к этому проекту. Участие в международном конкурсе – отличная возможность получить новые знания и опыт».
– отметил соучредитель и исполнительный директор компании «Юком» Айк Есаян. «В рамках корпоративной социальной ответственности нашей компании всегда было и будет внедрение инженерных лабораторий «Армат», развитие инженерного мышления обучающихся там детей, расширение созданных для них возможностей, привлечение их на международную арену. Участие алматинцев в международном конкурсе «First Global» важно для получения международного опыта, связей и конкурентоспособности. А для Ucom это приближает нас к нашей стратегической цели – иметь поколение образованных и востребованных инженеров».
«First Global» — это международное соревнование по робототехнике, в котором участвуют 14–18-летние дети из 160 стран. Цель конкурса – объединить молодых людей, вдохновить их возможностями технологий и инноваций, создать платформы сотрудничества для создания решений, направленных на повышение качества жизни и решение глобальных проблем.
В этом году в центре внимания конкурса находятся задачи возобновляемой энергетики. На поле конкурса будут ветряные и тепловые установки, макеты солнечных панелей. Под управлением членов команды робот должен вращать ветряную электростанцию, переносить солнечную панель из одной точки в другую, где члены команды должны ее поднять и подвесить в петлях соединения, в результате чего условное производство электроэнергии начинает отображаться на экране. Кроме того, будет доступен обычный уголь, который следует разместить в макетной части ТЭЦ.
В состав армянской команды входят Ваагн Заргарян (Арцваберд), Лилит Хачикян (Сисиан), Нона Телунц (Горис) и руководитель и участник Армен Енокян (Сисиан, руководитель команды «Армат»). Примечательно, что армянская команда четко отражает миссию образовательной сети «Армат» - региональное развитие инноваций и инженерных знаний. Кстати, в команде поровну девочек и мальчиков. Они представили робота, участвующего в конкурсе, на пресс-конференции, но не пожелали раскрывать все свои секреты.
Участие людей «Армат» в международном конкурсе роботов «First Global» важно для получения международного опыта и конкурентоспособности. Он поощряет и мотивирует молодых людей заниматься наукой и создавать инновации. Конкурсанты также получат возможность установить международные связи.