«Իմ ընտանիքում բոլորը մաթեմատիկոսներ ու ինժեներներ են, որոնք ծանոթներ ունեին Սիլիկոնի հովտում, տեղի հայ համայնքում: Ցավոք, իմ տարիքի ոչ ոք չկար, առաջին 6-7 ամսվա ընթացքում առհասարակ հնարավորություն չեմ ունեցել` շփվելու իմ տարիքի երիտասարդ հայերի հետ: Հայաստանցի հայի համար ինտեգրվելը շատ դժվար էր, սփյուռքահայությունը սովոր չէր տեսնել ԱՄՆ տեղափոխվող հայաստանցիների, ես ինձ օտար էր զգում: Անգամ հայկական եկեղեցի այցելելը չէր օգնում: Երբ խոսում էի մաքուր հայերեն, մարդիկ զարմանում էին, որովհետև սովոր չէին լսել հայերեն, միմյանց հետ խոսում էին անգլերեն, իսկ հայերեն` միայն նեղ ընտանեկան միջավայրում, ծնողների հետ»:
Միգուցե, մտածում էր Սուրենը, Լոս Անջելեսում ավելի հեշտ կլինի ինտեգրվել հայ համայնքին, բայց երբ վերջապես տեղափոխվեց, ԱՄՆ-ում ապրել էր արդեն 8 տարի ու գիտեր, որ սփյուռքն իր տեղը չէ: Ըստ Սուրենի` միգուցե հենց դա է պատճառը, որ միշտ ցանկանում էր վերադառնալ Հայաստան:
«Եթե հենց սկզբից Լոս Անջելես գնացած լինեի, միգուցե այնտեղ էլ մնայի: Ինչ խոսք, ես երախտապարտ եմ, որ նախ բնակություն հաստատեցինք Սան Խոսեում, որովհետև հենց այդտեղ ես առաջին անգամ զգացի, որ իմ տեղն ԱՄՆ-ն չէ»:
Ավարտելով Կալիֆոռնիայի Սանտա-Բարբարայի համալսարանը և Փեփըրդին համալսարանի մագիստրատուրայի գործարար կառավարման բաժինը` Սուրենը 2 տարի աշխատեց որպես բյուջեի վերլուծաբան: ԱՄՆ-ում 10 տարի բնակվելուց հետո` 2009 թվականին, նա կարճ ժամանակով վերադարձավ Հայաստան և այստեղ բիզնես-վերլուծաբանի աշխատանք գտավ, որը նրա համար ճանապարհ հարթեց դեպի ավելի բարդ ու հետաքրքիր աշխատանք Ուկրաինայում, որտեղ էլ նա 18 ամիս աշխատեց Դոյչե Բանկի զարգացման կենտրոնում: Դա օգնեց նրան ստանալ իր երազանքի աշխատանքը Նյու Յորքում:
«Նյու Յորք տեղափոխվելիս ես տարիքով ավելի մեծ էի ու կարիքը չէի զգում` մշտապես ակտիվորեն ներգրավված լինելու հայկական սփյուռքում, ինչպես 17 տարեկանում, երբ դեռ նոր էինք տեղափոխվել ԱՄՆ: Այժմ ավելի հասուն մարդ էի, գիտեի, թե ինչ է ինձ հարկավոր: Նյու Յորքն ունի շատ ուժեղ հայ համայնք, բայց մարդիկ իրար հետ շատ չեն շփվում, որովհետև քաղաքը մեծ է, մարդիկ իրարից հեռու են ապրում: Մանհեթընում կա մեծ հայկական եկեղեցի, բայց ոչ բոլորն են գալիս կիրակնօրյա պատարագին: Նյու Յորքում ես աշխատում էի որպես ՏՏ բիզնես-վերլուծաբան և նախագծերի ղեկավար, մինչև առաջարկ ստացա Ամերիաբանկից»:
Ըստ Սուրենի, կյանքը Նյու Յորքում շատ դժվար է: Դինամիկ անցուդարձն ու աշխատանքը խլում են ողջ ժամանակը, իսկ այն, որ հայկական սփյուռքը ցրված է քաղաքով մեկ, նաև դժվարացնում է կողակից գտնելը: Բացի դրանից, 2008 թվականին Սուրենի ծնողները վերադարձել էին Հայաստան, և նա շատ էր կարոտում նրանց, ուստի որոշեց ինքն էլ վերադառնալ Հայաստան և ամեն ինչ սկսել նորից:
«Ծնողներս սկսեցին համոզել ինձ, որ վերադառնամ, ասում էին, որ եթե աշխատանք գտնեմ, ամեն ինչ լավ կլինի, ուստի Նյու Յորքում երեք ու կես տարի աշխատելուց հետո ես դիմեցի Ամերիաբանկ և ստացա աշխատանքի առաջարկ: Անկեղծ ասած, շատ էի կասկածում, որովհետև գոհ էի իմ այն ժամանակվա աշխատանքից, իսկ տեղափոխությունը նշանակում էր, որ պիտի հրաժարվեի մեծ հնարավորություններից, բայց ես Ամերիաբանկի մասին շատ լավ բաներ էի լսել և ի վերջո որոշեցի ռիսկի դիմել: Շատ երախտապարտ եմ, որ որոշումս իրեն արդարացրեց»:
Ներկայումս Սուրենն աշխատում է Ամերիաբանկում որպես նախագծերի ավագ ղեկավար (Ինովացիաների և թվային լուծումների դեպարտամենտ): Նրան են վստահվում ամբողջ կազմակերպության մակարդակով իրականացվող նախագծերը: Օրական Սուրենն ունենում է 2-5 գործնական հանդիպում, անընդհատ վերանայում և կատարելագործում է նախագծերն ըստ ներկայացվող պահանջների: Սուրենը շատ գոհ է իր նոր աշխատանքից, կազմակերպության միջավայրից և ասում, որ աշխատանքն Ամերիաբանկում իրեն ստիպում է միշտ, ամեն օր ձգտել դեպի կատարելությունը: Ըստ նրա` աշխատակիցների մասնագիտական աճն ու զարգացումն Ամերիաբանկում առաջին տեղում են, իսկ ամենաշատը նրան դուր է գալիս այն, որ Ամերիաբանկում ղեկավարությունը միշտ աջակցում է աշխատակիցներին, իսկ ինքն աշխատանքն ամեն օր հնարավորություն է տալիս` նոր մարտահրավերներ հաղթահարելու:
«Մենք ձանձրանալու ժամանակ չունենք: Ամեն օր նոր գաղափարներ, նոր մարտահրավերներ: Ամերիաբանկում ես իրականացնում եմ CRM-նախագծեր ամբողջ բանկի մակարդակով: ԱՄՆ-ում նման նախագծերը սովորաբար իրականացնում են խոշոր խորհրդատու ընկերություններ, իսկ այստեղ ես հնարավորություն ունեմ` ինքս ղեկավարելու դրանք իմ անգնահատելի գործընկերների աջակցությամբ»:
Սուրենի աշխատանքը Հայաստանում շրջադարձային եղավ նրա կյանքի համար:
«Ամերիաբանկում աշխատելու առաջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում իմ աշխատատեղը գտնվում էր մարքեթինգի և PR-ի թիմերի հարևանությամբ: Ավելի կոնկրետ` ես նստում էի իմ ապագա կողակցի կողքին: Իմ` Հայաստանում մնալու որոշման մեջ հսկայական դեր խաղաց ամուսնությունս»:
Սուրենի համար Հայաստանում աշխատելու ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն այն էր, որ հնարավոր չէր առավոտյան ժամն 9:00-ին հանդիպում նշանակել: Այժմ` 3 տարի անց, նա արդեն սովոր է դրան և բացահայտել է հայրենիքում ապրելու բազում առավելությունները` կարող է աշխատանքի գնալ ոտքով, ընկերների հետ հանդիպել ցանկացած ժամանակ` թեկուզ ընդամենը 20 րոպե առաջ նրանց տեղեկացնելով, վստահ լինել, որ կարող է պահպանել հայկական ինքնությունը: Ամեն օր Սուրենի համար նոր բացվող էջ է` լի նոր բացահայտումներով ու մարտահրավերներով:
«Ապագայի համար միայն մեկ ցանկություն ունեմ: Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»:

«Я хочу, чтобы мой сын жил мирной и безопасной жизнью в экономически развитой и политически стабильной Армении»
26 июл, 2019 | Интервью, Все | Return|
«В моей семье все математики и инженеры, у которых были знакомства в Силиконовой долине, в местной армянской общине. К сожалению, никого моего возраста не было, в течение первых 6-7 месяцев мне не доводилось общаться с молодыми армянами моего возраста. Армянину из Армении было очень сложно интегрироваться, армяне диаспоры не привыкли видеть, как армяне переезжают в США, я чувствовал себя чужим. Не помогло даже посещение армянской церкви. Когда я говорил на чистом армянском языке, люди удивлялись, потому что они не привыкли слышать армянский, они говорили друг с другом по-английски, а по-армянски только в узкой семейной среде, с родителями».
Возможно, подумал Сурен, ему будет легче интегрироваться в армянскую общину Лос-Анджелеса, но когда он наконец переехал, он уже 8 лет жил в США и знал, что диаспора не его место. По словам Сурена, возможно, именно поэтому он всегда хотел вернуться в Армению.
«Если бы я с самого начала поехал в Лос-Анджелес, возможно, я бы остался там. Честно говоря, я благодарен, что мы сначала обосновались в Сан-Хосе, потому что именно там я впервые почувствовал, что не принадлежу США».
После окончания Калифорнийского университета в Санта-Барбаре и степени магистра делового администрирования в Университете Пеппердайн Сурен в течение 2 лет работал бюджетным аналитиком. Прожив в США 10 лет, в 2009 году он ненадолго вернулся в Армению и нашел здесь работу бизнес-аналитика, что открыло ему путь к более сложной и интересной работе в Украине, где он работал в 18 месяцев в центре разработки Дойче Банка. Это помогло ему найти работу своей мечты в Нью-Йорке.
«Когда я переехал в Нью-Йорк, я был старше и не чувствовал необходимости постоянно активно участвовать в жизни армянской диаспоры, как это было в 17 лет, когда мы только переехали в США. Теперь я был более зрелым человеком, я знал, что мне нужно. В Нью-Йорке очень сильная армянская община, но люди мало общаются друг с другом, потому что город большой, люди живут далеко друг от друга. На Манхэттене есть большая армянская церковь, но не все приходят на воскресные службы. Я работал ИТ-бизнес-аналитиком и менеджером проектов в Нью-Йорке, пока не получил предложение от Америабанка».
По словам Сурена, жизнь в Нью-Йорке очень тяжелая. Динамичные поездки и работа отнимают все время, а тот факт, что армянская диаспора разбросана по всему городу, также затрудняет поиск супруга. Кроме того, в 2008 году в Армению вернулись родители Сурена, и он очень скучал по ним, поэтому решил сам вернуться в Армению и начать все сначала.
«Родители начали уговаривать меня вернуться, говорили, что если я найду работу, то все будет хорошо, поэтому, проработав три с половиной года в Нью-Йорке, я подала заявление в Америабанк и получила предложение о работе. Честно говоря, я очень сомневался, потому что меня устраивала моя нынешняя работа, а переезд означал, что мне придется отказаться от прекрасной возможности, но я слышал так много хорошего об Америабанке и, наконец, решил рискнуть. Я очень благодарен, что мое решение оправдало себя».
В настоящее время Сурен работает в Америабанке старшим менеджером проектов (отдел инноваций и цифровых решений). Ему доверяют проекты, реализуемые на уровне всей организации. Сурен проводит 2-5 деловых встреч в день, постоянно пересматривает и дорабатывает проекты в соответствии с требованиями. Сурен очень доволен своей новой работой, обстановкой в ​​организации и говорит, что работа в Америабанке заставляет его каждый день стремиться к совершенству. По его словам, профессиональный рост и развитие сотрудников стоят в Америабанке на первом месте, и что ему больше всего нравится, так это то, что руководство всегда поддерживает сотрудников в Америабанке, а сама работа дает возможность каждый день преодолевать новые вызовы.
"У нас нет времени скучать. Каждый день новые идеи, новые задачи. В Америабанке я реализую CRM-проекты на уровне всего банка. В США такие проекты обычно реализуются крупными консалтинговыми фирмами, а здесь у меня есть возможность управлять ими самостоятельно при поддержке моих бесценных коллег».
Работа Сурена в Армении стала поворотным моментом в его жизни.
«В первые недели работы в Америабанке мое рабочее место располагалось рядом с отделами маркетинга и PR. Точнее, я сидел рядом со своим будущим супругом. Мой брак сыграл огромную роль в моем решении остаться в Армении».
Для Сурена одной из самых больших проблем в работе в Армении было то, что он не мог назначить встречу на 9 утра. Сейчас, спустя 3 года, он уже привык к этому и открыл для себя множество преимуществ жизни на родине: он может ходить на работу пешком, встречаться с друзьями в любое время, даже если всего за 20 минут до этого, он может быть уверен что он может сохранить свою армянскую идентичность. Каждый день для Сурена открывается новая страница, полная новых открытий и испытаний.
«У меня есть только одно желание на будущее. Я хочу, чтобы мой сын прожил мирную и безопасную жизнь в экономически развитой и политически стабильной Армении».