ՀԻՓՈԹԵՔ. ի՞նչ է կատարվում հիփոթեքային վարկավորման շուկայում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Հիփոթեքային վարկավորման պայմանները բարելավվում են, ավելանում են արտոնյալ պայմաններով վարկավորման ծրագրերը: Իմանալով հատուկ պայմանների մասին` ոմանք շտապում են վարկ վերցնել, իսկ ոմանք նախընտրում են սպասել. միգուցե հնարավոր կլինի օգտվել ավելի ցածր տոկոսադրույքից և ավելի շահավետ պայմաններից: Որքանո՞վ է արդարացված սպասելը, ի՞նչ կլինի հետո` արդյոք տոկոսադրույքները կշարունակեն նվազել, թե՞ կբարձրանան անշարժ գույքի գները:
Հիփոթեքային վարկերի պահանջարկը միանշանակ աճում է, և դա պայմանավորված է մի քանի գործոնով: Կա աշխուժություն անշարժ գույքի շուկայում. գործարքների թվի աճին զուգահեռ ավելանում է նաև հիփոթեքային վարկավորման ծավալը: Երկրորդ գործոնը անշարժ գույքի`որպես ներդրումային գործիքի նկատմամբ հետաքրքրությունն է: Երրորդ, թերևս ոչ պակաս կարևոր գործոնը եկամտային հարկը վերադարձնելու պետական ծրագիրն է` ուղղված հիփոթեքային վարկերի տոկոսների մարմանը: Բնակարանի ձեռքբերման գործարքների մեծամասնությունն իրականացվում է առաջնային շուկայում, ինչին, անշուշտ, նպաստում է եկամտահարկի հաշվին տոկոսները մարելու հնարավորությունը:
Անշարժ գույքի շուկան և հիփոթեքային վարկավորման շուկան սերտորեն փոխկապակցված են և մեկի աճը նպաստում է մյուսի աճին: Վերջին մեկ-մեկուկես տարում հայկական անշարժ գույքով սկսել են ավելի շատ հետաքրքրվել մարդիկ, որոնք բնակվում և աշխատում են արտասահմանում և  անգամ Հայաստանի քաղաքացի չեն հանդիսանում: Մենք ևս ունենք այդպիսի հաճախորդներ: Տվյալ պարագայում կարող ենք ասել, որ այս հետաքրքրությունն ավելացել է երկրի ընդհանուր բարենպաստ միջավայրի շնորհիվ:
Ըստ վիճակագրության` գործարքների թիվն ավելանում է, ինչն առաջարկի և պահանջարկի օրենքին համաձայն հանգեցնում է գների աճի: Հայաստանում անշարժ գույքի գների բարձրացումը փաստ է, բայց շուկան կայուն չէ, և սպասելի է թե՛ աճ, թե՛ նվազում: Այս պահին պահանջարկը բավականին բարձր է, ուստի գները դեռևս աճում են:
Մոտ ապագայում ես կանխատեսում եմ պահանջարկի կայուն աճ, որի համար կան օբյեկտիվ նախադրյալներ: Բավականին երկար ժամանակ Հայաստանում զանգվածային կառուցապատում չէր իրականացվել: Բայց մենք կարիք ունենք նոր շենքերի, որոնք կհամապատասխանեն ժամանակակից չափանիշներին, նոր սերնդի պահանջներին: Մարդկանց կարիքները փոխվել են, երիտասարդ ընտանիքները ձգտում են առանձնանալ` ավելին, երեխաներից յուրաքանչյուրին ապահովել առանձին սենյակով: Փոխվել են պահանջները բնակարանի որակական ցուցանիշների նկատմամբ: Թերևս այս ամենն է հանգեցնում  կայուն բարձր պահանջարկի:
Ինչ վերաբերում է հիփոթեքային վարկավորման պայմանների փոփոխությանը, ապա այդ գործընթացը շարունակական է: Փողը ևս շուկայական ապրանք է, որը կարող է թանկանալ և էժանանալ: Այսօրվա դրությամբ հիփոթեքի տոկոսադրույքները չեն ավելանում, իսկ երբեմն անգամ նվազում են: Առկա են տոկոսների սուբսիդավորման մի շարք պետական ծրագրեր, իսկ բանկերի միջև մրցակցությունը նպաստում է տոկոսադրույքների կայունացմանը` չնչին փոփոխություններով: Տոկոսադրույքների ու անշարժ գույքի գների վերաբերյալ երկարաժամկետ կանխատեսումներ ես չէի անի:
Տոկոսների գծով գերածախսից խուսափելու միջոցներից մեկը վարկի վերաֆինանսավորումն է, որից կարելի է օգտվել, եթե որևէ այլ բանկում տոկոսադրույքը նվազի: Նման ծրագրերը պահանջվա՞ծ են:
Հիփոթեքային վարկավորումը մեծ մասամբ իրականացվում է լողացող տոկոսադրույքով. կախված շուկայի իրավիճակից` տոկոսադրույքը կարող է ավելանալ կամ նվազել: Անշուշտ, գնորդի համար սա ռիսկ է, բայց նույն ռիսկը կրում է նաև բանկը տոկոսադրույքի նվազման դեպքում: Վերջին տարիներին տոկոսադրույքները նվազելու միտում ունեն, ինչը վկայում է մեր շուկայում առկա լուրջ մրցակցության մասին: Ամեն դեպքում, եթե որևէ պահի հաճախորդը դժգոհ լինի տոկոսադրույքից, նա կարող է վարկն ավելի շահավետ պայմաններով վերաֆինանսավորել այլ բանկի միջոցով: Ավելին, անշարժ գույքի գների աճի պարագայում գերածախսի մասին խոսելն արդեն անիմաստ է:
Հիփոթեքային վարկավորման վիճակագրությանը ծանոթանալով` ես, անկեղծ ասած, անչափ զարմացա: Ընդամենը մեկուկես տարում Ամերիաբանկն արձանագրել է հիփոթեքային պորտֆելի սրընթաց աճ և դարձել շուկայի առաջատարը: Ո՞րն է հաջողության գաղտնիքը: Ինչպիսի՞ պայմաններ է առաջարկում Ամերիաբանկը, ինչո՞վ են դրանք տարբերվում մրցակիցներից:
Փորձը ցույց է տալիս, որ հաճախորդներին հարկավոր են երկարաժամկետ, «արագ» վարկեր` շահավետ պայմաններով և վերահսկելի ռիսկերով: Հաճախորդների համար էական է նաև սպասարկման որակը:
Քանի որ այսօր անշարժ գույքի ոլորտը զարգանում է ի հաշիվ առաջնային շուկայի, մեզ համար շատ կարևոր է համագործակցությունը կառուցապատողների հետ: Մենք որոշեցինք, որ և՛ գնորդի, և՛ վաճառողի կարիքները բավարարելու համար պետք է ապահովել բոլոր կողմերի արդյունավետ համագործակցությունը: Շուկայի հիմնական մասնակիցները կառուցապատողներն են, և նրանցից մի քանիսի հետ մենք համաձայնության ենք եկել` ֆինանսավորել իրենց կողմից կառուցվող շենքերում բնակարանների ձեռքբերումը որոշակի պայմաններով: Գնորդի համար սա դարձավ ռիսկերի կառավարման միջոց:
Այստեղ կցանկանայի շեղվել բուն թեմայից և բացատրել, թե ինչու է սա կարևոր: Երբ ասում ենք, որ անշարժ գույքի շուկան աճում է ի հաշիվ առաջնային շուկայի, դա նշանակում է հետևյալը` գնորդը վճարում է մի բնակարանի համար, որը դեռ չի կառուցվել: Օրենքը նախատեսում է նման հնարավորություն: Ըստ ՀՀ Քաղաքացիական օրենսգրքի` քանի դեռ բնակարանը չի կառուցվել, գնորդը ձեռք է բերում գնման իրավունք: Օրենքը նաև սահմանում է, որ կառուցապատողը ապագա բնակարանների վաճառքից ստացված միջոցները փոխանցում է հատուկ հաշվին: Կառուցապատողը ստանում է այդ միջոցները միայն նրանից հետո, երբ բնակարանի սեփականության վկայականը փոխանցում է գնորդին, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ գնորդը կառուցապատողին թույլ է տալիս օգտագործել այդ միջոցների մի մասը: Փաստորեն, հենց այս հաշիվն է ապահովում գնորդի` բնակարան ստանալու իրավունքը: Սա շատ կարևոր հանգամանք է, որը շատերը հաշվի չեն առնում: Գնորդները միշտ չէ, որ գիտակցում են դեռևս չկառուցված բնակարան ձեռք բերելու ռիսկերը և այն, թե ինչպես կարող են այդ ռիսկերը դրսևորվել ֆորսմաժորային իրավիճակներում: Այո, շուկայի միտումները դրական են, բայց միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ հնարավոր ռիսկերի մասին: Բացի դրանից, կառուցապատողի համար լրացուցիչ խթան է այն, որ հաշվին առկա է գումար, որից ինքը չի կարողանալու օգտվել, մինչև չավարտի շինարարությունը: Իսկ ի՞նչ ենք անում մենք: Մենք գրավ ենք վերցնում կառուցապատողի այդ հատուկ հաշիվը` միաժամանակ աշխատելով հնարավորինս պահպանել գնորդի իրավունքը դրա նկատմամբ: Այդպես մենք նվազագույնի ենք հասցնում գնորդի ռիսկերը, ինչը մեր կարևոր առավելություններից մեկն է: Մենք միշտ պնդում ենք, որ պայմանագրում հստակ սահմանվի, թե հատուկ հաշվին առկա միջոցների որ մասը կառուցապատողը կարող է օգտագործել, որը` ոչ: Կոչ եմ անում բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են անշարժ գույք ձեռք բերել, անկախ նրանից` կօգտվեն մեր ծառայություններից, թե ոչ, ուշադիր կարդան իրենց պայմանագիրը:
Նշեմ, որ Ամերիաբանկի տոկոսադրույքները շուկայում ամենացածրը չեն, վարկի ժամկետներն ամենաերկարը չեն, բայց մեր առաջարկած պրոդուկտը, թերևս, ամենաբազմակողմանին է շուկայում` որակյալ սպասարկում, պարզեցված թղթաբանություն, լավագույն գին-որակ և ժամկետ-տոկոսադրույք հարաբերակցություն, վարկի վերաբերյալ որոշման արագ կայացում: Ահա թե ինչու են մարդիկ դիմում մեզ. ամսական կտրվածքով  միջինում տրամադրում ենք 3 մլրդ ՀՀ դրամի հիփոթեքային վարկեր:
Մեր պայմանները շատ պարզ են ու հստակ` որոշակի տոկոսադրույք, առանց սպասարկման լրացուցիչ վճարների: Մենք չենք պահանջում գրավադրվող գույքի ապահովագրություն, դժբախտ պատահարների ապահովագրություն` այդ ամենը բանկն է իրականացնում իր հաշվին: Մենք պարզեցրել ենք բազում գործընթացներ, ստանդարտացրել պահանջները, ստեղծել մեխանիզմներ, որոնք թույլ են տալիս արագացված ընթացակարգով հաստատել վարկը ցանկացած մասնաճյուղում: Եթե հաճախորդը վճարունակ է, նրա հայտը հաստատվում է մի քանի օրում:
Շուտով մենք մտադիր ենք ներդնել օնլայն-հարթակ, որտեղ հաճախորդները կկարողանան, ելնելով իրենց կարիքներից և ֆինանսական հնարավորություններից, ընտրել իրենց հետաքրքրող բնակարանն առկա տարբերակներից և դիմել վարկի համար օնլայն, ինչն ավելի կարագացնի գործընթացը:
Վարկավորման շահավետ պայմաններն ունեն նաև հակառակ կողմը` վարկառուին և գույքի նկատմամբ ներկայացվում են շատ խիստ պահանջներ: Միջին վիճակագրական վարկառուն կկարողանա՞ արդյոք օգտվել Ամերիաբանկի հիփոթեքային վարկերից:
Մեր հիմնական պահանջը վճարունակությունն է` վարկը մարելու համար բավարար եկամտի առկայությունը: Մենք հրաժարվել ենք այն մոտեցումից, համաձայն որի գրավի արժեքն ավելի կարևոր է, քան հաճախորդի վճարունակությունը: Նշեմ, որ որոշ վարկառուների շրջանում առկա են թյուր պատկերացումներ վարկավորման մասին. առաջինն այն է, որ վճարունակությունը կարևոր չէ, եթե կա գրավ, երկրորդը` բանկերի նպատակը հաճախորդի գույքը յուրացնելն է: Նորից շեշտեմ` բանկային բիզնեսը գրավի իրացում չէ: Բանկային բիզնեսը վարկերի տրամադրում է և դրանից շահույթի ստացում: Իսկ սա նշանակում է, որ եթե վարկը մարվի ժամանակին, բանկը միայն կշահի և կտրամադրի այդ միջոցները մեկ այլ հաճախորդի: Եկեք համաձայնենք, որ սա անհամեմատ ավելի հեշտ ու շահավետ է, քան անգամ ամենաթանկ և որակյալ գույքի իրացման հետ կապված քաշքշուկը:
Միաժամանակ մեզ համար կարևոր է գույքի որակը, տեղը և դիրքը, իրացվելիությունը` անկախ վարկ-գրավ հարաբերակցությունից:
Մենք ունենք կանխավճարի շատ ճկուն քաղաքականություն: Կանխավճարը կարող է կազմել բնակարանի արժեքի 10%-ը, եթե բնակարանը նորակառույց շենքում է: Համադրելով բոլոր պայմանները` ստանում ենք շատ հետաքրքիր առաջարկ: Օրինակ, եթե հաճախորդը ցանկանում է 25 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ բնակարան ձեռք բերելու նպատակով 20 տարով վարկ վերցնել, կանխավճարը կկազմի 2.5 մլն ՀՀ դրամ, ամսական միջին մարումը` շուրջ 240 հազար ՀՀ դրամ: Եթե ընտանիքի ընդհանուր փաստաթղթավորված եկամուտը 500-600 հազար ՀՀ դրամ է, նրանք կարող են իրենց թույլ տալ գնել այդ բնակարանը: Իսկ 25 մլն ՀՀ դրամով այսօր կարելի է գնել 2-3 սենյականոց բնակարան Երևանի նորակառույցներում: Մեր գործարքների մեծ մասը կնքվում է միջին գնային սեգմենտում:
Ամերիաբանկը նախընտրում է վարկավորել նորակառու՞յց շենքերում բնակարանների ձեռքբերումը:
Մենք նախընտրում ենք վարկավորել այն, ինչ ընտրում են մեր հաճախորդները: Մենք ֆինանսավորում ենք տարբեր դասի անշարժ գույքի ձեռքբերումը, ինչպես նաև կառուցապատումը: Բայց ամեն դեպքում բնակարանի ձեռքբերումը շատ ավելի մատչելի է, ուստի պահանջարկը կենտրոնանում է հենց այս հատվածում: Իսկ մենք այնտեղ ենք, որտեղ մեր հաճախորդները:
Կարծում եմ` ապագայում անշարժ գույքի շուկայի հիմնական փոփոխությունը կլինի ոչ թե առանձին շենքերի, ինչպես հիմա, այլ նոր թաղամասերի կառուցումը: Այնպիսի թաղամասերի, որոնցից յուրաքանյուրը կունենա սեփական ենթակառուցվածք, որում ստեղծված կլինեն բոլոր պայմանները բնակիչների համար: Բնակարանաշինությունը զարգանում է նաև մարզերում. կառուցվում են նոր բազմաբնակարան շենքեր, և մենք նախատեսում ենք նաև ֆինանսավորել այդ շենքերում բնակարանների ձեռք բերումը:
Ցանկանում եմ նաև նշել, որ երկրում շատ բան է փոխվել, մարդիկ լավատեսորեն են տրամադրված և եթե նկատել եք, Հայաստանում ամեն տեղ է ակտիվ շինարարություն ընթանում: Իսկ դա նշանակում է, որ մարդիկ իրենց և իրենց երեխաների ապագան տեսնում են Հայաստանում:

ИПОТЕКА. Что происходит на рынке ипотечного кредитования? - Новости | Америабанк
Улучшаются условия ипотечного кредитования, увеличиваются программы кредитования на льготных условиях. Зная о специальных условиях, одни спешат взять кредит, а другие предпочитают подождать. возможно, удастся воспользоваться более низкой процентной ставкой и более выгодными условиями. Насколько оправдано ожидание, что будет дальше: процентные ставки продолжат падать или цены на недвижимость вырастут?
Спрос на ипотеку определенно растет, и это связано с несколькими факторами. На рынке недвижимости наблюдается активность. вместе с увеличением количества сделок увеличивается и объем ипотечного кредитования. Второй фактор – интерес к недвижимости как инвестиционному инструменту. В-третьих, и, возможно, не менее важное, это государственная программа возврата подоходного налога, направленная на погашение процентов по ипотечным кредитам. Большинство сделок с жильем осуществляется на первичном рынке, чему, безусловно, способствует возможность погашения процентов за счет налога на прибыль.
Рынок недвижимости и рынок ипотечного кредитования тесно связаны, и рост одного способствует росту другого. В последние полтора года люди, которые живут и работают за границей и даже не являются гражданами Армении, стали больше интересоваться армянской недвижимостью. У нас тоже есть такие клиенты. В данном случае можно сказать, что этот интерес возрос из-за общей благоприятной конъюнктуры страны.
По статистике количество сделок увеличивается, что по закону спроса и предложения приводит к росту цен. Рост цен на недвижимость в Армении – это факт, но рынок нестабилен и ожидается как рост, так и падение. Спрос сейчас достаточно высок, поэтому цены продолжают расти.
В ближайшее время прогнозирую устойчивый рост спроса, для чего есть объективные предпосылки. Довольно долгое время в Армении не велось массового строительства. Но нам нужны новые здания, которые будут соответствовать современным стандартам, требованиям нового поколения. Потребности людей изменились, молодые семьи стремятся обособиться, причем выделить каждому из детей отдельную комнату. Изменились требования к качественным показателям квартиры. Возможно, все это приводит к устойчиво высокому спросу.
Что касается изменения условий ипотечного кредитования, то этот процесс идет непрерывно. Деньги также являются рыночным товаром, который может расти и падать. На сегодняшний день процентные ставки по ипотечным кредитам не увеличиваются, а иногда даже снижаются. Действует ряд государственных программ субсидирования процентных ставок, а конкуренция между банками помогает стабилизировать процентные ставки с небольшими колебаниями. Я бы не стал делать долгосрочные прогнозы относительно процентных ставок и цен на недвижимость.
Одним из способов избежать перерасхода по процентам является рефинансирование кредита, которым можно воспользоваться, если процентная ставка в другом банке упадет. Востребованы ли такие программы?
Ипотечное кредитование чаще всего осуществляется с плавающей процентной ставкой. в зависимости от рыночной ситуации процентная ставка может увеличиваться или уменьшаться. Конечно, это риск для покупателя, но такой же риск несет и банк, если процентная ставка падает. Процентные ставки в последние годы имеют тенденцию к снижению, что свидетельствует о серьезной конкуренции на нашем рынке. В любом случае, если в какой-то момент клиента не устраивает процентная ставка, он может рефинансировать кредит на более выгодных условиях через другой банк. К тому же в случае роста цен на недвижимость говорить о перерасходе уже бессмысленно.
Честно говоря, я был крайне удивлен, когда прочитал статистику ипотечного кредитования. Всего за полтора года Америабанк зафиксировал стремительный рост ипотечного портфеля и стал лидером рынка. В чем секрет успеха? Какие условия предлагает Америабанк, чем они отличаются от конкурентов?
Опыт показывает, что клиентам нужны долгосрочные, «быстрые» кредиты с выгодными условиями и контролируемыми рисками. Качество обслуживания также важно для клиентов.
Поскольку сегодня сектор недвижимости развивается за счет первичного рынка, сотрудничество с застройщиками для нас очень важно. Мы решили, что для удовлетворения потребностей как покупателя, так и продавца необходимо обеспечить эффективное сотрудничество всех сторон. Основными участниками рынка являются застройщики, и с некоторыми из них мы достигли договоренности о финансировании приобретения ими квартир в строящихся домах на определенных условиях. Для покупателя это стало инструментом управления рисками.
Здесь я хотел бы отвлечься и объяснить, почему это важно. Когда мы говорим, что рынок недвижимости растет за счет первичного рынка, это означает следующее: покупатель платит за еще не построенную квартиру. Закон предусматривает такую ​​возможность. Согласно Гражданскому кодексу РА, пока квартира не построена, покупатель приобретает право покупки. Закон также предусматривает, что застройщик перечисляет средства от продажи будущих квартир на специальный счет. Эти средства застройщик получает только после перехода права собственности на квартиру к покупателю, за исключением случаев, когда покупатель разрешает застройщику использовать часть средств. По сути, именно этот счет обеспечивает право покупателя на получение квартиры. Это очень важный факт, который многие не принимают во внимание. Покупатели не всегда осведомлены о рисках, связанных с покупкой незастроенного дома, и о том, как эти риски могут проявиться в форс-мажорных ситуациях. Да, рыночные тенденции позитивны, но в то же время нельзя забывать о возможных рисках. Кроме того, дополнительным стимулом для застройщика является то, что на счету есть деньги, которыми он не сможет воспользоваться, пока не закончит строительство. И что мы делаем? Мы берем залог на эту конкретную учетную запись разработчика, стараясь максимально сохранить право покупателя на нее. Таким образом, мы минимизируем риски покупателя, что является одним из наших важных преимуществ. Мы всегда настаиваем на том, чтобы в договоре четко определялось, какая часть средств, имеющихся на спецсчете, может быть использована застройщиком, а какая нет. Я призываю всех, кто хочет купить недвижимость, независимо от того, пользуются они нашими услугами или нет, внимательно читать свой договор.
Отмечу, что процентные ставки Америабанка не самые низкие на рынке, сроки кредита не самые длительные, но предлагаемый нами продукт, пожалуй, самый универсальный на рынке: качественный сервис, упрощенное оформление документов, лучшее соотношение цена-качество и срок. -соотношение процентной ставки, быстрое принятие решения по кредиту. Именно поэтому люди обращаются к нам. в среднем ежемесячно мы предоставляем ипотечные кредиты на сумму 3 млрд драмов.
Наши условия очень просты и понятны: определенная процентная ставка, без дополнительных комиссий за обслуживание. Мы не требуем страхования заложенного имущества, страхования от несчастных случаев - все это банк осуществляет за свой счет. Мы упростили многие процессы, стандартизировали требования, создали механизмы, позволяющие одобрить кредит в любом отделении по ускоренной процедуре. Если клиент платежеспособный, его заявку одобряют в течение нескольких дней.
В скором времени мы намерены внедрить онлайн-платформу, где клиенты смогут, исходя из своих потребностей и финансовых возможностей, выбрать интересующую их квартиру из доступных вариантов и подать заявку на кредит онлайн, что еще больше ускорит процесс .
У выгодных условий кредитования есть и обратная сторона: к заемщику и имуществу предъявляются очень жесткие требования. Сможет ли рядовой заемщик воспользоваться ипотечными кредитами Америабанка?
Нашим основным требованием является платежеспособность - наличие достаточного дохода для погашения кредита. Мы отказались от подхода, когда стоимость залога важнее платежеспособности клиента. Я должен упомянуть, что некоторые заемщики имеют неправильное представление о кредитовании. во-первых, платежеспособность не важна при наличии залога, во-вторых, банки стремятся экспроприировать имущество клиента. Еще раз подчеркну, что банковский бизнес — это не продажа залога. Банковский бизнес - это выдача кредитов и получение прибыли от этого. А это значит, что если кредит будет погашен вовремя, банк получит только прибыль и предоставит эти средства другому клиенту. Согласитесь, это гораздо проще и выгоднее, чем возиться с продажей даже самой дорогой и качественной недвижимости.
При этом для нас важно качество, расположение и расположение имущества, ликвидность вне зависимости от соотношения кредита и залога.
У нас очень гибкая политика предоплаты. Первоначальный взнос может составлять 10% от стоимости квартиры, если квартира находится в новостройке. Сочетая все условия, мы получаем очень интересное предложение. Например, если клиент хочет взять кредит на 20 лет на покупку квартиры стоимостью 25 млн драмов, авансовый платеж составит 2,5 млн драмов, среднемесячный платеж составит около 240 тыс драмов. Если общий документально подтвержденный доход семьи составляет 500-600 тысяч драмов, они могут позволить себе купить эту квартиру. А за 25 млн драмов сегодня можно купить 2-3 комнатную квартиру в новостройках Еревана. Большинство наших сделок заключено в среднем ценовом сегменте.
Предпочитает ли Америабанк кредитовать покупку квартир в новостройках?
Мы предпочитаем кредитовать то, что выбирают наши клиенты. Мы финансируем приобретение, а также развитие различных классов недвижимости. Но в любом случае покупка квартиры намного доступнее, поэтому спрос сконцентрирован в этом сегменте. И мы там, где наши клиенты.
Я думаю, что главным изменением на рынке недвижимости в будущем станет строительство не отдельных домов, как сейчас, а новых кварталов. Такие районы, каждый из которых будет иметь свою инфраструктуру, в которых будут созданы все условия для жителей. В марзах также развивается жилищное строительство. строятся новые многоквартирные дома, и мы также планируем финансировать приобретение квартир в этих домах.
Также хочу отметить, что в стране многое изменилось, люди настроены оптимистично и, если вы заметили, в Армении повсюду идет активное строительство. А это значит, что люди видят будущее себя и своих детей в Армении.